Sari la conținut

Ungere Lant Moped


octa
 Share

Postări Recomandate

salutare!

 

am un moped Ankur (ce nume imbecil!), de productie indiana. dupa primii 1000 km a inceput in sfarsit sa scartaie pe la toate incheieturile. am pus mana pe surubelnita si am rezolvat mare parte din probleme.

va rog sa-mi dati o mana de ajutor cu ceva sfaturi despre cum se unge lantul, cu ce fel de ulei si prin ce metoda?

 

multumsc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu taica, nu asa. Iti dau eu o metoda de moda veche care o sa te tina si daca n-o sa fi multumit, iti cumpar eu lant nou.

Faci asa: cumperi de la macelarie seu de oaie, il pui intr-o cutie de metal, il pui la foc mic. Cand s-a facut lichid, bagi lantul in el. Il lasi 5 minute si apoi il iei de pe foc. Il lasi sa se raceasca, scoti lantul din grasime cu o sarma si il stergi cu o carpa. Te tine un sezon asemenea tratament. Cred ca te-ai prins ca toata schema este sa ungi lantul in interiorul rolelor, acolo apar problemele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda asta nu spune nimic totusi de pregatirea lantzului inainte de "inmuiere". Cum il bagi, cu tot jegul de pe el sau il lasi inainte in solvent ceva, benzina, decarbusolv.... ? sau doar il stergi cu o "carpa curata de praf".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar faza cu seul de oaie este foarte orginala si benefica incercati..normal ca lantul se curata inainte cu benzina ,motorina sau gaz...efortul este garantat este cum ai pune duralube in motor :(

numai bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda asta nu spune nimic totusi de pregatirea lantzului inainte de "inmuiere". Cum il bagi, cu tot jegul de pe el sau il lasi inainte in solvent ceva, benzina, decarbusolv.... ? sau doar il stergi cu o "carpa curata de praf".

:) Desi era elementar, am sa-ti precizez ca metoda se refera numai la ungerea propriu zisa, si orice om care a avut macar o bicicleta la viata lui stie ca lantul se curata cat de cat, poate cu o pensula si niste benzina :) . Sunt curios totusi daca exista oameni care ar baga lantul plin de noroi in seu. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baietzi, multzam fain de sfaturi!

 

mda... am cautat prin benzinarii spray d'ala dar n-am gasit si cum in arad magazin specializat nu e...

cat despre metoda seului de oaie... iaca a trecut ceva timp de cand meshteream la tzoagla... am uitat de asta, desi am facut-o de n-shpe ori... e bine sa-ti mai traga cate unul o palma dupa ceafa sa-ti aduci aminte! la fratele mai mare al mopedului meu - simsonache - nu am nici un fel de lantz de transmisie...

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

mdah nu au trecut 3 ani dar adaug si eu un raspuns... lantul se spala bine cu benzina, apoi se unge cu ulei de transmisie (T90 daca nu ma insel) sau cu vaselina "de apa" pe care eu o prefer fiindca nu se ia atat de usor; in plus batranii ziceau ca nu exista lubrifiere mai buna ca vaselina+"jeg" (in proportii mici) :cheers:... se zice ca e bun si acel spray cu teflon care creeaza o pelicula cu rol de protectie...eu nu am incercat fiindca este costisitor si sunt multumit de metodele mele...

Editat de TheDarksider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...