Sari la conținut

Cu ce curatati motoarele de enduro/cross?


Daaaaan
 Share

Postări Recomandate

Sunt si eu curios ce solutii foloseste lumea ca sa isi spele motoarele dupa o tura de balaceala in noroi? Evident, nu ma refer aici la jet de apa, ci la solutii de curatat. Am citit pe ceva forum din State despre "Suzuki motorcycle wash" care e ceva solutie care dizolva foarte bine noroiul, degreseaza si da luciu la plastice care se indeparteaza foarte usor apoi cu furtunul fara jet de apa, ca sa nu intre apa la rulmenti si etc.

 

Stie cineva pe unde se gaseste asa ceva la noi, si dac anu...ceva alternative?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios ce solutii foloseste lumea ca sa isi spele motoarele dupa o tura de balaceala in noroi? Evident, nu ma refer aici la jet de apa, ci la solutii de curatat. Am citit pe ceva forum din State despre "Suzuki motorcycle wash" care e ceva solutie care dizolva foarte bine noroiul, degreseaza si da luciu la plastice care se indeparteaza foarte usor apoi cu furtunul fara jet de apa, ca sa nu intre apa la rulmenti si etc.

 

Stie cineva pe unde se gaseste asa ceva la noi, si dac anu...ceva alternative?

eu am iesit odata dupa coclau cu noroi si-n dinti si m-am oprit la o spalatorie sa-i dau jos noroiul si m-a bufnit si rasul cand l-am vazut pe ala de acolo ca prima oara imi da cu spuma activa si o lasa 5min<direct pe noroi, fara un jet de apa inainte><iti dai seama ca nu a facut nimic>

jet de apa bine peste tot si gresata dupa<cred ca e cel mai bine><nu am auzit de nici o solutie sa o dai direct pe noroi :wacko: >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dupa fiecare tura ma opresc direct la spalatorie.

Dupa spalatorie ma invart un pic sa o zvant de apa si ma opresc direct la garaj pentru gresat.

4 din 5 spalari numai cu apa. Dupa ce o las sa se raceasca binisor (racire pe aer). Cat imi astept randul se raceste suficient.

A cincea:

- jet de apa, pentru a arunca grosul

- spuma pentru spalat blocuri de motor. O folosesc pentru a curata componentele pe care s-a adunat f. mult ulei sau vaselina (in combinatie cu nisip sau nu) - bloc motor, roti, lant, bascula, telescoape, scut, etc

- spalare totala cu spuma activa. Nu se albesc blocul motor sau alte cele de la spuma fiindca sunt deja reci bine de tot.

 

Spalatul cu apa era anul trecut 5 lei si cel cu detergenti 10. Plus bacsisul baiatului ce spala. Pret ca pentru vecin de bloc, client la maxim 2 saptamani.

Probabil ca anul asta va fi ceva mai scump.

 

 

Din pacate (sau nu) solutii speciale pentru curatat motorul nu am folosit .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curte, cu cismeaua din dotarea proprie, furtun si perie mare, apoi uscat, sters cu carpa si gresat ce e de gresat. Ia mai mult timp dar e treaba facuta cu mana ta.

Probabil ca niste solutii ar usura treaba asta dar nu am auzit pana acum de nimic anti noroaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva pe unde se gaseste asa ceva la noi, si dac anu...ceva alternative?

 

 

Este si de la Motorex, si de la Motul, si o gramada altele..

Sa inteleg ca tu sti raspunsul la dilema, dar totusi, din lipsa de topicuri , te-ai gandit sa ne intrebi si pe noi.

Bun asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El stie ca exista dar inca nu a folosit. Probabil vrea sa stie daca exista cineva care a folosit produse dedicate si care sa povesteasca aici care sunt rezultatele si daca merita banii... Zic si eu. :wacko:

 

Eu unul dau noroiul jos odata pe an cu apa si peria - sau daca nu-l dau eu jos il da ploaia cu siguranta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

my friend...daca citeai cu atentie si nu imi dadeai quote la 2 pasaje din 2 reply-uri diferite, nu s-ar fi interpretat nimic nicicum. ma refeream daca stie cineva daca si unde se gaseste "Suzuki Moto Wash", si mai ziceam ca stiu ca exista produse similare d ela Motul, Motorex, etc.

 

Sa inteleg ca tu sti raspunsul la dilema, dar totusi, din lipsa de topicuri , te-ai gandit sa ne intrebi si pe noi.

Bun asa.

Mesaj completat

exact. ma gandeam sa impartaseasca lumea experientele cu ele, daca cineva le-a folosit, care enume, la ce pret, daca merita, etc.

Nu de alta, dar baietii vorbesc pe forum in state de produsul asta, se da pe motor, se lasa 5 min apoi se limpezeste, si le ies niste motoare impecabile fara frecat uleiul jos cu carpe si etc...ma refer acuma la Suzuki Moto Wash...nu stiu de restul, de aia intrebam

 

El stie ca exista dar inca nu a folosit. Probabil vrea sa stie daca exista cineva care a folosit produse dedicate si care sa povesteasca aici care sunt rezultatele si daca merita banii... Zic si eu. :wacko:

 

Eu unul dau noroiul jos odata pe an cu apa si peria - sau daca nu-l dau eu jos il da ploaia cu siguranta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios ce solutii foloseste lumea ca sa isi spele motoarele dupa o tura de balaceala in noroi? Evident, nu ma refer aici la jet de apa, ci la solutii de curatat. Am citit pe ceva forum din State despre "Suzuki motorcycle wash" care e ceva solutie care dizolva foarte bine noroiul, degreseaza si da luciu la plastice care se indeparteaza foarte usor apoi cu furtunul fara jet de apa, ca sa nu intre apa la rulmenti si etc.

 

Stie cineva pe unde se gaseste asa ceva la noi, si dac anu...ceva alternative?

Solutie pentru degresat si curatat.Se pulverizeaza degresantul pe motocicleta, quad, jet-ski, dupa ce acestea au fost inmuiate cu jetul de apa.Solutia trebuie lasata cateva minute sa actioneze, apoi clatita cu apa. Pentru un rezultat cat mai bun se recomanda ca partile inca necuratate sa fie pulverizate cu Motowash a2a oara.Moto Wash se poate folosi de asemenea la curatarea jantelor de masina, parti ale motorului gresate, etc.

 

Aplicati pe toata suprafata motocicletei, pozitionand pistolul spray la ”wide jet”. Lasati sa actioneze pentru cateva minute. Curatati cu apa, jet sau aburi.

 

Pentru partile foarte murdare repetati operatia pozitionand pistolul spray la « directed jet » si frecati cu un burete sau o carpa. Folosto o bucata de panza pentru a obtine un lustru perfect.

 

In concluzie, tot la jet de apa ajungi, asa ca...spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca curatarea cu produsele astea implica doar jet de apa si perie pe langa produsul in sine, nici nu e asa grav. nu vreau sa mai trec vreodata prin degresarea blocului motor cu benzina, carpe trase peste surubelnita, frecat pana imi sar unghiile, etc. ...si in final tot sa ramana niste pete de ulei ars care nu mai ies... :peace:

 

Solutie pentru degresat si curatat.Se pulverizeaza degresantul pe motocicleta, quad, jet-ski, dupa ce acestea au fost inmuiate cu jetul de apa.Solutia trebuie lasata cateva minute sa actioneze, apoi clatita cu apa. Pentru un rezultat cat mai bun se recomanda ca partile inca necuratate sa fie pulverizate cu Motowash a2a oara.Moto Wash se poate folosi de asemenea la curatarea jantelor de masina, parti ale motorului gresate, etc.

 

Aplicati pe toata suprafata motocicletei, pozitionand pistolul spray la ”wide jet”. Lasati sa actioneze pentru cateva minute. Curatati cu apa, jet sau aburi.

 

Pentru partile foarte murdare repetati operatia pozitionand pistolul spray la « directed jet » si frecati cu un burete sau o carpa. Folosto o bucata de panza pentru a obtine un lustru perfect.

 

In concluzie, tot la jet de apa ajungi, asa ca...spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...