Sari la conținut

Tura De 1 Zi...


Postări Recomandate

Salutari tuturor.

Nu eram eu convins daca sa postez sau nu dar pana la urma am zis hai sa pun ceva poze macar.

Tura a avut loc acum vreo 2 saptamani. Eram cu niste prieteni in Bali si am zis sa mergem sa vizitam insula.

Ei au inchiriat 2 masini dar eu nu am putut sa renunt la ideea de a inchiria o moto. Desi era plin de mini motociclete pe acolo toti au fost foarte mirati cum si de ce vreau eu motor. Dupa ce a trebuit sa-mi conving prietenii cum si de ce vreau eu motor sa vezi comedie cand sa le explic la localnici. Acolo mai toate motoarele erau de 125 cc. Cand le-am cerut ceva mai mare s-au uitat la mine ca la masini straine.

Pana la urma am reusit sa gasesc un "monstru" de 200cc care sa nu arate ca un scuter. "Deh, european nebun" si-au zis oamenii in sine si mi-au facut pe plac.

Dupa ce am rezolvat cu transportul si cu tot am decis sa plecam in coloana. PLeaca prima masina, pleaca si a doua, cand sa plec si eu vax. Micuta honda nu pleca. Dau si la buton dau si la pedala ...nimik.

Dupa vreo 3 minute de incercari pleaca pana la urma, dar masinile cu pretenii se facusera nevazute. II mai caut eiu ceva timp dar in zadar.

Pana la urma dupa vreo 2 ore de cautari decid sa plec pe barba mea si sa vad insula. Fac rost de vreo 2 harti (una in japoneza si una aproape in engleza :crack: ) si plec intreband din sfert in sfert de ora pe cineva de localitatea la care vroiam sa ajung. Vreau sa zic ca toti, dar absolut toti, care ma vedeau pe motor si ii intrebam de localitatea respectiva nu le venea sa creada ca vreau sa merg acolo calare pe motor :cheers: . Distanta era cam de vreo 60 km adica o nimika toata. Dar ei nu intelegeau DE CE cu moto. :laugh:

Dupa ce am iesit din orase am mers pe niste drumuri superbe de tara (mai fara gropi decat multe de la noi) printre terease de orez si palmieri. SUPERB. Drumul era stramt dar cu un asfalt aproape perfect, virajat suficient cat sa fie interesant dar nu periculos, iar clima era o incantare. M-a si prins ploaia putin ca deh, clima ecuatoriala, dar pana la urma a fost ok.

Pana la urma ca sa ma adapostesc de ploaie am fost la o rezervatie/crescatorie/muzeu de elefanti unde am si mancat ceva. Cand mi-a aratat o femeie de acolo pe harta unde ma aflam am ramas masca. Trecusem bine de tot de orasul pe care il cautam si ma afundam in miezul insulei ceea ce nu era tocmai rau dar as fi vrut si eu sa stiu unde sunt. Pana la urma am decis sa ma intorc dupa o pauza de masa pt ca era deja 4:30 si la astia se intuneca devreme de tot. Eu in principiu ma stiam bun cu orientarea dar se pare ca pe meleagurile astea nu se aplica.

La intoarcere am fost ceva mai antent si in loc sa fac 2-3 ore ca la dus am facut numai 45 de minute :lol:

Daca tot am juns devreme inapoi am zis sa mai dau o tura prin sudul insulei ca sunt niste statiuni misto. Din pacate iar s-a defectat sistemul meu de ghidaj ca m-am invartit cateva ore ca prostul fara sa ajung unde mi-am propus :crack: . Desi eu credeam ca am tinut drumul drept, cand am hotarat intr-un tarziu sa ma intorc (dupa cateva ore de mers) am constatat ca am ajuns exact in statiunea din care plecasem. :cheers:

Pana la urma seara m-am intalnit iar cu amicii si am constatat ca am fost cam prin aceleasi locuri la diferente f mici de timp dar....asta este.

Sincer imi pare bine ca nu am fost cu ei ca am putut sa savurez mai pe indelete peisajul si locurile. Pun cateva poze ca sa ilustrez povestirea.

Hai toate bune si sa ne mai auzim cu bine.

Vroiam sa pun muult mai multe poze, dar internetul se misca tare greu, si daca mai da o data eroare...

post-7739-1151465453_thumb.jpgpost-7739-1151465541_thumb.jpg

post-7739-1151465787_thumb.jpgpost-7739-1151465921_thumb.jpg

Si binenteles monstrul:) :

post-7739-1151466039_thumb.jpg

 

Poate revin mai incolo cu ceva poze..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumusica motocicleta aia. Chiar daca e o piticanie de 200cc.

frate in bali sunt numai bunaciuni de femei.

 

Pe alea 2 te-ai gasit sa le postezi?

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate in bali sunt numai bunaciuni de femei.

 

Pe alea 2 te-ai gasit sa le postezi?

 

:lol:

:cheers: :crack: :crack: Pai titi, eu am zis sa pun chestii traditionale balineze.

1 ca bunaciunile nu stai sa le pozezi, si 2 daca puneam poze cu bunaciuni imi muta topicul la sentimente.ro sau saituri de genul (sper sa nu se supere adminii)

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Te invidiez mane ! In sensul bun al expresiei, "of course" :lol: :crack: .

La cat mai multe ture de genul asta :cheers: :cheers: :crack: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nup, pe spate are frana pe tambur. De fapt majoritatea "motocicletelor" pe care le-am vazut in Indonezia aveau frana pe spate pe tambur. Multe aveau chiar si pe fata la fel asa ca.... Probabil ca din motive economice ca sa le scoata cat mai ieftine pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma daca tot vreti poze cu bunaciuni hai sa pun una cu ceva cu tenta locala ca sa nu ziceti.

Asta e pe aeroport cand mergeam spre Bali

post-7739-1152524876_thumb.jpg

din pacate in poza nu se vede ce slit aveau rochiile alea.

Pentru restul de bunaciuni de pe acolo man, nu se poate povesti. Dar daca vreti neaparat putem rezolva cumva, incepem o actiune de strangere de fonduri si cand e destui bani ma mai duc odata si vin cu muuulte poze cu bunaciuni. :crack:

Hai care sunteti de acord va astept cu donatiile. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...