Sari la conținut

Viteza maxima legala - propunere


RaceTuning
 Share

Postări Recomandate

oameni idioti ... poti sa mergi cu 200 sau 50 si sa mori. cu ce te ajuta aici viteza legala ?? peste tot sunt o gramda de dobitoci dar romania ii are pe cei mai multi, putem sa avem drumuri ca in germania, fara limite de viteze...ca tot acelasi (cuvant urat) o sa fie ..aici tine de educatia fiecaruia.

o intrebare pt toti ipocriti, daca nu ar fi existat vreodata o limita de viteza... voi a-ti merge cu 300 prin oras sau sate?? aici tine de noi, cat de dobitoc sa fii sa zici ... merg cu 100 prin sat ca nu vad politie/radare/semne/legi.

 

:cheers:

Perfect de-acord, asta vroiam sa spun si eu, dar am fost cenzurat de un preaintelijent de moderator zelos si cu prea mult timp liber se pare(putea sa-mi dea doar warnul si atat, da nu ca el tre sa se arate cat e de macio si sa si ma cenzureze vo 10 zile pe model comunist pt ca am spus doar un simplu adevar ceva mai dur), din cauza la niste aiuriti care nu au de lucru :P

 

Daca chiar s-ar desfiinta TOATE limitele de viteza a-ti merge numai cu 200 prin oras? Eu as merge EXACT tot asa(chiar nu mi-i frica de radar, ca oricum nu l-as plati si nici carnetul nu l-as da...am prietena avocat care m-a invatat cum se face sa scapi perfect legal :D), singura diferenta e cum ar merge cei din jurul meu, tocmai de aceea nu vreau sa se desfiinteze de tot limitele acestea, ci numai sa se creasca putin in oras in unele zone, la fel cum si inafara in cele 15-20 de portiuni de drum din tara unde s-ar putea sa se mearga si pe "no speed limit" si tocmai sa se inaspreasca pedeapsa pt depasirea noii viteze maxime in primul rand cu cresterea cuantumului amenzilor de pana la si 4-5 ori!!!

Mesaj completat

Eu , de exemplu , merg cam 60 la ora prin sate de frica. Sa nu-mi sara ceva satesc in fata (ciine , satean , vaca , cal , gaina ...). Asa am mers mereu , nu ca ar fi radare. La trecerile de pietoni reduc , de frica sa nu treaca cineva , multe nu au semafor , deci pietonii pot sa treaca oricind. Ma refer aici la treceri de pietoni din orase mici , dar cu sosele mari. Cind era sa am accident nu viteza a fost cauza , ci niste conservari imbecili si inconstienti , sau care se credeau dumnezeii strazilor. Gabori in zona ? Canci , probabil erau cu radaru' la o actiune sau la o spaga.

Daca s-ar merge mai repejor , nu s-ar mai depasi atita pe contrasens = mai putine busituri frontale. De aia sustin maxim actiuni legate de VITEZA MINIMA LEGALA. Ca aia maxima ar trebui oricum marita.

 

Corect, depasirile de cele mai multe ori provoaca accidente. Era cand am dat de permis o prevedere, cred ca cea mai imbecila din cate am auzit vreodata: cica era vb de a depasi nush ce vehicul pe un drum mai ingust sau ceva de genu, si la variantele de raspuns cea corecta era: "sa depasesti reducand viteza" :huh:

Cum naiba sa pui in LEGE o asemenea imbecilitate....respectand aceasta prevedere cresti f mult timpul si spatiul pe care depasesti, sau chiar nu mai reusesti sa depasesti!!! ......pai ce facem, nu era vb de depasire?!

La fel si depasirea sa se faca in limita de viteza....alta chestie nepractica: ex: daca cel din fata merge cu 85 in zona de 100 si tu vrei sa il depasesti ca mergi cu 95, diferenta dintre a depasi cu 100-110 si 120-125kmph este ca la prima varianta timpul e dublu si deci si riscul minim dublu!

Mesaj completat

La strazile noastre nici cu 50 la ora nu poti merge constant...:D

 

Tocmai de aceea, pe cele 15-20 de drumuri pe care le avem in regula mi se pare de bun simt sa poti sa mergi un pic mai tare macar pt a compensa :moto:

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Perfect de-acord, asta vroiam sa spun si eu, dar am fost cenzurat de un preaintelijent de moderator zelos si cu prea mult timp liber se pare(putea sa-mi dea doar warnul si atat, da nu ca el tre sa se arate cat e de macio si sa si ma cenzureze vo 10 zile pe model comunist pt ca am spus doar un simplu adevar ceva mai dur), din cauza la niste aiuriti care nu au de lucru :D

 

Daca chiar s-ar desfiinta TOATE limitele de viteza a-ti merge numai cu 200 prin oras? Eu as merge EXACT tot asa(chiar nu mi-i frica de radar, ca oricum nu l-as plati si nici carnetul nu l-as da...am prietena avocat care m-a invatat cum se face sa scapi perfect legal :P), singura diferenta e cum ar merge cei din jurul meu, tocmai de aceea nu vreau sa se desfiinteze de tot limitele acestea, ci numai sa se creasca putin in oras in unele zone, la fel cum si inafara in cele 15-20 de portiuni de drum din tara unde s-ar putea sa se mearga si pe "no speed limit" si tocmai sa se inaspreasca pedeapsa pt depasirea noii viteze maxime in primul rand cu cresterea cuantumului amenzilor de pana la si 4-5 ori!!!

 

bine ca esti tu destept impreuna cu prietena ta avocat

halal exemplu mai dai si tu

te agiti aici ca musca-n lapte pt marirea vitezei legale cand tu oricum esti prea smecher sa platesti amenzile

de ce oare ?

moderatorul n-are nici o vina .. eu ti-as fi sters useru cu totul .. la ce aberatii scrii aici se pare ca tu esti ala cu prea mult timp liber sau cu mintea prea odihnita

 

P.S te astept la intrunirea Seth de la sf lunii sa-ti vad mobra si eventual sa-ti dau explicatii suplimentare daca mai ai nevoie

Intreaba si tu de mine la intrare .. ca de tine n-am auzit pana acu :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca esti tu destept impreuna cu prietena ta avocat

halal exemplu mai dai si tu

te agiti aici ca musca-n lapte pt marirea vitezei legale cand tu oricum esti prea smecher sa platesti amenzile

de ce oare ?

moderatorul n-are nici o vina .. eu ti-as fi sters useru cu totul .. la ce aberatii scrii aici se pare ca tu esti ala cu prea mult timp liber sau cu mintea prea odihnita

 

P.S te astept la intrunirea Seth de la sf lunii sa-ti vad mobra si eventual sa-ti dau explicatii suplimentare daca mai ai nevoie

Intreaba si tu de mine la intrare .. ca de tine n-am auzit pana acu :huh:

 

Bine mai cioperistule eu cred ca tie doar ti-i ciuda ca te fac speedisti, si ti-i frica ca, fara limite de viteza(care oricum in faza actuala tu nu le poti depasi :D ) te-ar enerva si mai mult.

No offence, ca nu va suport nici pe majoritatea chopperistilor dar nici pe cea a speedistilor.

De ce ma agit?! De fraier se pare, pt ca oricum eu repet nu am platit si nu o sa platesc niciodata o amenda de viteza :moto:

De ce sa intreb de tine? Vrei sa ma iei la ciomageala acolo unde sunteti mai multi si nu ti-i frica? :P Da-mi pace cu vedetismele astea tovarase motociclist consacrat, pardon, sa-mi fie cu iertare, alt zeu al motociclismului?!

Astept comunistii de serviciu sa imi mai dea un warn(macar asa nu o sa ma mai agit deageaba) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati aiurea , pe viteze legale si ilegale. Daca vreti realitate , va iau cu mine la sosea , sa vedeti ce inseamna repede , incet , legal , ilegal. Sa vezi cum merge cacatu' cu 60 la ora , cu coloana in spate si nu-l poti depasi ( in siguranta) Sa vezi cum e sa mearga unu' pe banda 2 cu 60 la ora , sau mai putin , in loc sa mearga pe banda 1 , daca tot e iesit la plimbare. M-am saturat definitiv de cretinii astia , de fapt nu viteza e problema lor , ci imbecilitatea pe care o au in cap. Cind le dau claxon , cred ca se mai si supara.

Deci , hai sa marim vitezele , maxima si minima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati aiurea , pe viteze legale si ilegale. Daca vreti realitate , va iau cu mine la sosea , sa vedeti ce inseamna repede , incet , legal , ilegal. Sa vezi cum merge cacatu' cu 60 la ora , cu coloana in spate si nu-l poti depasi ( in siguranta) Sa vezi cum e sa mearga unu' pe banda 2 cu 60 la ora , sau mai putin , in loc sa mearga pe banda 1 , daca tot e iesit la plimbare. M-am saturat definitiv de cretinii astia , de fapt nu viteza e problema lor , ci imbecilitatea pe care o au in cap. Cind le dau claxon , cred ca se mai si supara.

Deci , hai sa marim vitezele , maxima si minima.

 

In sate pe aproape toate drumurile nationale si europene e limita 50kmh. Ca sa tii un motor de cilindree medie zeci de km cu 50-60 kmh e prostie curata, in Romania satele merg "mana in mana".

 

Am luat o amenda pt 71kmh intr-un sat de pe E85 in conditiile in care faceam parte dintr-o coloana care se deplasa cu viteza asta, in conditii de maxima vizibilitate. Colana era formata din masini, masini care n-au fost oprite de militianul de la rutiera,masini care te imping de la spate daca ai vreo tentativa de scadere a "ritmului" impus.

 

Romania nu are infrastructura iar acest fapt este "muls' la maxim atat de drumari si instit abilitate ,care castiga de pe urma diverselor pseudo renovari, cat si de militia rutiera care da amenzi la greu in special pt viteze de genul 63-65-72-75 kmh in conditiile in care un trafic ordonat pe poate reglementa si cu un 70+10 ca pe DN1 :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati aiurea , pe viteze legale si ilegale. Daca vreti realitate , va iau cu mine la sosea , sa vedeti ce inseamna repede , incet , legal , ilegal. Sa vezi cum merge cacatu' cu 60 la ora , cu coloana in spate si nu-l poti depasi ( in siguranta) Sa vezi cum e sa mearga unu' pe banda 2 cu 60 la ora , sau mai putin , in loc sa mearga pe banda 1 , daca tot e iesit la plimbare. M-am saturat definitiv de cretinii astia , de fapt nu viteza e problema lor , ci imbecilitatea pe care o au in cap. Cind le dau claxon , cred ca se mai si supara.

Deci , hai sa marim vitezele , maxima si minima.

corect. cel putin cei de bucuresti se cred schumi prin galati. nu se dau de banda 2 nici daca e crater. banda 1 pute. ii claxonez in curba, le fac flashuri pe drum drept, nimic. sunt si din alte orase, dar daca vad nr de bucuresti, stiu ca sunt slabe sanse sa poata fi mutat fara o calamitate naturala.

 

si partea cea mai dulce este ca in legislatie este specificat ca toate autovehiculele se vor replia pe banda 1 atunci cand este libera. dar politia nu are nici o treaba cu asta. doar cu viteza. 'zda ma-sii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai cioperistule eu cred ca tie doar ti-i ciuda ca te fac speedisti, si ti-i frica ca, fara limite de viteza(care oricum in faza actuala tu nu le poti depasi :huh: ) te-ar enerva si mai mult.

No offence, ca nu va suport nici pe majoritatea chopperistilor dar nici pe cea a speedistilor.

De ce ma agit?! De fraier se pare, pt ca oricum eu repet nu am platit si nu o sa platesc niciodata o amenda de viteza :P

De ce sa intreb de tine? Vrei sa ma iei la ciomageala acolo unde sunteti mai multi si nu ti-i frica? :D Da-mi pace cu vedetismele astea tovarase motociclist consacrat, pardon, sa-mi fie cu iertare, alt zeu al motociclismului?!

Astept comunistii de serviciu sa imi mai dea un warn(macar asa nu o sa ma mai agit deageaba) :cheers:

 

asta a fost buna .. chiar ma facut sa rad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mai cioperistule eu cred ca tie doar ti-i ciuda ca te fac speedisti, si ti-i frica ca, fara limite de viteza(care oricum in faza actuala tu nu le poti depasi :D ) te-ar enerva si mai mult.

No offence, ca nu va suport nici pe majoritatea chopperistilor dar nici pe cea a speedistilor.

De ce ma agit?! De fraier se pare, pt ca oricum eu repet nu am platit si nu o sa platesc niciodata o amenda de viteza :moto:

De ce sa intreb de tine? Vrei sa ma iei la ciomageala acolo unde sunteti mai multi si nu ti-i frica? :P Da-mi pace cu vedetismele astea tovarase motociclist consacrat, pardon, sa-mi fie cu iertare, alt zeu al motociclismului?!

Astept comunistii de serviciu sa imi mai dea un warn(macar asa nu o sa ma mai agit deageaba) :cheers:

 

Ti-am zis si in PM ca esti degeaba dar nu m-ai crezut...Sterge casu de la gura ca a inceput sa puta.

 

Bogdan, n-ai cu cine ma, eu i-am dat warn si mi-a urat de toate dar tot n-a invatat nimic :huh: Sunt ud de frica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bina mai, voi sunteti miezu din dodoasca, sunteti zeii neinscaunati ai motociclismului si le stiti pe toate, sunteti za best si pe linie dreapta si pe curbe, sunteti infailibili :moto:

N-ai cu cine mai, n-ai cu cine, niste.........va urez la cat mai multe radare decat RIP :D

Sa traiti bine!

 

Mesaj completat

In sate pe aproape toate drumurile nationale si europene e limita 50kmh. Ca sa tii un motor de cilindree medie zeci de km cu 50-60 kmh e prostie curata, in Romania satele merg "mana in mana".

 

Am luat o amenda pt 71kmh intr-un sat de pe E85 in conditiile in care faceam parte dintr-o coloana care se deplasa cu viteza asta, in conditii de maxima vizibilitate. Colana era formata din masini, masini care n-au fost oprite de militianul de la rutiera,masini care te imping de la spate daca ai vreo tentativa de scadere a "ritmului" impus.

 

Romania nu are infrastructura iar acest fapt este "muls' la maxim atat de drumari si instit abilitate ,care castiga de pe urma diverselor pseudo renovari, cat si de militia rutiera care da amenzi la greu in special pt viteze de genul 63-65-72-75 kmh in conditiile in care un trafic ordonat pe poate reglementa si cu un 70+10 ca pe DN1 :P .

 

Si atunci de ce esti :huh: ???!!!!! Exact asta am spus si eu, da daca nu a venit de la tine mai intai e naspa asai? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... nici nu s-a anuntat ceva oficial si voi va certati.

In ceea ce priveste replierea pe banda I, asta ar fii o idee de fluidizare a traficului de viteza.

O idee buna ar fii o incadrare in codul rutier pentru cei care vireaza stanga de pe banda I sau dreapta de pe banda a II-a sau a-III-a.

Dar asta este alta discutie.

 

Ideea e ca Orice om are un instinct de autoconservare, dar in acelasi timp un grad de inconstienta si din cauza asta exista limite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati aiurea , pe viteze legale si ilegale. Daca vreti realitate , va iau cu mine la sosea , sa vedeti ce inseamna repede , incet , legal , ilegal. Sa vezi cum merge cacatu' cu 60 la ora , cu coloana in spate si nu-l poti depasi ( in siguranta) Sa vezi cum e sa mearga unu' pe banda 2 cu 60 la ora , sau mai putin , in loc sa mearga pe banda 1 , daca tot e iesit la plimbare. M-am saturat definitiv de cretinii astia , de fapt nu viteza e problema lor , ci imbecilitatea pe care o au in cap. Cind le dau claxon , cred ca se mai si supara.

Deci , hai sa marim vitezele , maxima si minima.

 

Stai linistit, cel putin eu stiu asta prea bine, da vezi ca sunt niste calculatoristi p-acilea cu mai multe posturi decat km cu orice prin trafic care chiar nu au de lucru si fac pe gica contra numai sa se dea importanti........era sa fac de multe ori accident de la d-astia de obicei cu mamaliga in luneta care merg cu 48 in zona de 70 ca fraieru numai de 50 in localitate isi mai aduce aminte ca era viteza maxima in oras/localitate, ca abea si-a luat permisul cu 22 de puncte din a 5-a incercare!

Cred ca am facut cel putin 10mii km cu peste 10kmph peste limita zonei respective, si cred ca peste o mie cu peste 50kmph peste limita din zona respectiva, fara sa fiu in absolut nici un alt pericol in plus decat daca mergeam fix cu maximul. Eu de asta am deschis discutia asta, pt ca sa nu mai aiba o scuza sa se tarasca ca melcu pe banda 2 tot felu de soferi de duminica care dupa parerea mea cred ca si-au luat permisul pe sistem Ag, deci nu ar trebui sa fie acolo. Ai o problema la masina, macar pune naibii avariile si te intelege lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gind la gind , cu bucurie. Poate se intelege ca eu mi-s vre-un d-ala de se da cu 200 la ora pe o roata. Din contra , merg superatent si cu fix doza aia de frica care sper sa ma ajute sa ajung la pensie pe motor. Dar , totodata , sint lucid , judec la rece. Daca ai ditai soseaua , pe lumina , vara , cald , frumos , etc. si te tirasti la sictir , ca sanchi , sint radare , mai bine vinzi masina si iei scuter. Dar netunat , ca iar prinzi viteza. De aia zic cu viteza aia minima , ca poate iese de un miting/petitie/rascoala , ceva.

Eu mi-s navetist. Bucuresti-Letca Noua , pt. cine intreaba. Asta ca sa se stie pe unde ma dau , de vreau sa se mearga mai sportiv putin. NU prin sate , dar macar pe sosea , daca-mi este ingaduit sa ma exprim. Si prin localitatile unde drumul CHIAR PERMITE o viteza mai mare decit a unui melc schiop. Bragadiru , pina in Mihailesti , cu unele exceptii de drum (centrul oraselor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mai sunt si in oras, aia care merg pe banda a doua cu 30 la ora... plm... oamenii nu au citit bine la ce foloseste banda a doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mai sunt si in oras, aia care merg pe banda a doua cu 30 la ora... plm... oamenii nu au citit bine la ce foloseste banda a doua...

 

Am prins sambata camd am mers la ridetestul KTM de la Polus un handilau cu scoala de soferi care mergea cu 30 in zona de 60, de s-a facut coloana in spate ca banda 1-a era ocupata de masini parcate!!!(in zona respectiva cand faceam scoala de soferi mergeam cu 60-70 pe ceas) .....nu l-am putut depasi ca eram al 6-lea in coloana respectiva.....m-am simtit in mai mare pericol de accident(minor ce-i drept, dar garantat enervant) decat daca mergeam in fata lui cu 120!!!......a trebuit sa-l depasesc pe o trecere de pietoni si pe dubla continua dupa ce i-am dat si 2 claxoane pe care debilul de instructor nu le-a auzit(sau nu a vrut) ;)

O sa ziceti ca ala de la volan nu stia conduce probabil si mergea prudent ca nu-l lasa instructoru ca nu stia daca poate merge cu 50....pai atunci sa nu iasa cu el in oras si sa faca poligon pana cand poate iesi in trafic fara sa faca coloana in spate mai rau ca un microcar!!!

O alta problema am vazut ca e cand mergi incet si normal ca si cu o treapta mica e ca, daca ai masina/motor puternice poti face accident mai usor pt ca dist intre vehicule e mica si daca cel din fata accelereaza mai slab tu un pic daca calci acceleratia te poate si arunca in fundul lui(daca in fatza ar fii o domnisoara buna in alta situatie nu m-as supara sa intru in ea :agree:)

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sg faza e ca nu ai voie sa claxonezi masina de scoala. corect, instructorul poate era dobitoc, dar poate soferul era la a 2-a ora (cand se iese in oras, nu se sta in poligon), si tragea dreapta/stanga de volan. in rest, sunt complet de acord ca ar fi trebuit sa-l duca pe o artera unde nu incomoda traficul (nici nu au voie sa mearga pe strazi unde pot sa incurce traficul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa avem pardon , dar de cite ori am avut masina de scoala pe banda 2 , in fata mea , am claxonat. De ce sa nu o fac ??? Daca nu poate merge mai repede , sa stea dreacu' acasa , ca nu-i nimeni obligat sa suporte toti timpitii pe strazi , doar fiindca au o scuza penibila la indemina. Cind am fost pe banda 1 , cu scoala in fata , normal ca nu am mai claxonat , ca nu sint jegos , au si ei voie sa se tireasca. Da' daca depaseste si trece pe banda 2 , macar sa se replieze cit mai urgent , nu sa o lalaie la caterinca.

Sint prea multi dobitoci pe strazi si culmea , toti detin cite o scuza valabila , pt. ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] De ce sa nu o fac ??? [...]

 

pt ca interdictia e prevazuta in legislatie :P inteleg ca e enervant, dar la scoala, personal, incerc sa fiu intelegator si cu ei. plm, nu stiu. unii ies prima oara in trafic. imi aduc aminte cum eram si eu. numai de unul nervos care sa se propteasca in claxon nu aveam nevoie. ii las in pace, depasesc cand pot si gata. bineinteles, nu iert dobitocii care se taraie fara macar lamaie in geam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca interdictia e prevazuta in legislatie :) inteleg ca e enervant, dar la scoala, personal, incerc sa fiu intelegator si cu ei. plm, nu stiu. unii ies prima oara in trafic. imi aduc aminte cum eram si eu. numai de unul nervos care sa se propteasca in claxon nu aveam nevoie. ii las in pace, depasesc cand pot si gata. bineinteles, nu iert dobitocii care se taraie fara macar lamaie in geam.

 

Legea spune ca nu avem voie nici sa mergem cu peste 100+10 inafara localitatilor :P .....o respectam oare? :P

Nu am claxonat deloc pe elev ci pe instructor, el fiind imbecilul, pt ca e raspunzator de absolut tot ceea ce face masina condusa de el si elevul pe care il instruieste. Problema e alta, pe sistemul ca daca vrei sa obtii 10mii E pe o masina nu poti cere numai 9999, la fel trebuie sa ne spunem indignarile si cand ne doare/enerveaza ceva; ca altfel in cazul de fata toti imbecilii de instructori auto o sa le dea impresia elevilor ca asa tre sa mearga in trafic, si ca se poate merge si asa, iar cand elevul o sa intre in trafic ca orice alt sofer normal, mai ales si fara mamaliga din geam, o sa aiba marea neplacuta surpriza sa fie injurat de toti ceilalti participanti la trafic, si pana la urma si el iese prost, poate si mai prost daca se fastaceste incearca sa mearga ca si restul, dar asa cum nu stie pt ca nu a fost invatat si face si o boacana!

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca volanul e la elev in mana, nu la instructor. si daca instructorul ii zice sa mearga pe acolo, i se falfaie lui de claxon, nu vei reusi decat sa sperii un elev, care poate pune frana brusca si intri tot tu in fundul lui. vrei sa-l arzi, suna la scoala de care apartine (sigur trebuie sa aiba numarul pe masina pe undeva), si fa-i o plangere.

 

nu prea inteleg legatura intre viteza si claxon. urmand rationamentul tau, tot in lege spune si ca trebuie sa cedam trecerea cand vine salvarea cu girofarul aprins. asta nu inseamna ca daca mergem peste viteza legala trebuie sa si stam in fata ei, ca daca tot incalcam legea, ce sa ne mai obosim sa ne dam la o parte? oricum, consider ca a fost o gluma :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca volanul e la elev in mana, nu la instructor. si daca instructorul ii zice sa mearga pe acolo, i se falfaie lui de claxon, nu vei reusi decat sa sperii un elev, care poate pune frana brusca si intri tot tu in fundul lui. vrei sa-l arzi, suna la scoala de care apartine (sigur trebuie sa aiba numarul pe masina pe undeva), si fa-i o plangere.

 

nu prea inteleg legatura intre viteza si claxon. urmand rationamentul tau, tot in lege spune si ca trebuie sa cedam trecerea cand vine salvarea cu girofarul aprins. asta nu inseamna ca daca mergem peste viteza legala trebuie sa si stam in fata ei, ca daca tot incalcam legea, ce sa ne mai obosim sa ne dam la o parte? oricum, consider ca a fost o gluma :P

 

Eh acuma doar nu o sa fac plangere pt o singura gresala a instructorului ca nah suntem oameni cu totii nu zei, si claxonul nu i l-am dat ca sa se traga ci cand l-am depasit ca sa constientizeze ca a facut o faza naspa in trafic, dar daca se mai intample recent chiar ca o sa fac, ca ii tin minte masina(un Opel Agila rosu de la o scoala de soferi putin cunoscuta)

 

Pai vad ca tocmai am mai demonstrat inca o data rostul topicului :P

Prioritatea e covarsitoare in trafic.....pt accidente pt neacordare de prioritate as propune chiar sa se ia permisul pe un an si daca il vrei mai repede sa dai test. Pe cand depasirea vitezei cu max 20-30kmph e fix pix, ba chiar eu as recomanda-o daca depasesti pt a efectua depasirea mai repede.....de aceea decat sa trebuiasca sa depasim limita asta absurda impusa ca pt handicapati sau pt masini cu directia si suspensia prastie, sa o mai ridicam PUTIN in oras, iar inafara localitatilor unde se poate chiar un pic mai mult, pt ca am mers cu peste 150kmph cred ca de mai multe ori decat are posturi cel care mi-a dat warn acum 2 sapt si NICIODATA nu am avut absolut nici o problema, pt ca repet, la rularea cu o viteza dubla, atentia creste de peste 10 ori, cand suficient ar fi sa creasca doar de 4 ori, deci compenseaza cu vf si indesat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu am fost complet de acord cu partea initiala a topicului. ori autostrazi unde sa mergem repede, ori drumuri de tara unde sa mergem repede. oricum, numai de tarait nu avem timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vreau si eu, autostrazi si cat mai multe drumuri bune macar intrelocalitati/orase principale si pe care sa poti merge cu o viteza medie onorabila de 120kmph unde si consumul e minim la un motor bun si timpul de parcurs e redus la MAXIMUM JUMATATE din cel de acuma. Ca sa le dau de gandit si la desteptii de la conducere in frunte cu blonda Nutzi Udrea ca, daca ar fi autostrada A3 terminata pana la Constanta sa stiu ca in max 6 ore sunt acolo, as merge in fiecare an la mare...asa nu am mai fost de mai bine de 10 ani, si tot nu o sa merg inca, pt ca raman la muntii mei din Ardeal mai ales ca inca nu am vazut toate locurile lor frumoase si unde sa te simti bine, decat sa ma enervez 2 zile pe drum si sa cheltui in draci pt marea asta noastra cat pt o vara intreaga..... :P

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Update, dupa inca 2 ani si cateva mii de incalcari flagrante ale vitezei maxime admise, fara macar v-o franare de urgenta, nu sa mai vb de accident sau de mai rau....deci teoria celor care nu sustin ideea se infirma partial(zic partial pt ca sunt si incepatori pt care intr-adevar nu ar fi buna ideea)

@smeagol, ti-ai dat arama pe fata in topicul cu intrunirea moto de la Cj, se pare ca altu era scopul decat sa ne intalnim cand mi-ai spus sa intreb de tine, si anume sa ma faci de ras, ca sa intreb de unul de care lumea a auzit mai putin decat de mine chiar si sa rada ceilalti motociclisti de mine :P ....pt ca se pare ca NIME NU STIE NIMIC DE TINE!!!

Dar cel mai urat lucru a fost ca te-ai legat de o fata si ai amenintat-o ca un smardoi de buftea, dar prin internet, deci ca un guster

Si domnu smeagol, in timpul asta chiar daca ma descurcam cu amenda, sa stii ca nu am fost oprit deloc, decat o data cred ca a fost doar o intentie, da nu mi-am putut da seama ca am si trecut de ei :P

Oricum eu nu ma prea mai dau in trafic, si as sfatui pe cat mai multi sa evite pe cat pozibil aglomeratia...

ca sa fac totusi o ironie, la cat e acuma benzina, cat din venit iti papa consumabilele unui motor, parca asa te face sa mergi batraneste.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...