Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
erau multe porcarii de astea pe ebay.la vreo 100$maxima parca+transport . daca vei cauta oleaca , sigur o sa gasesti.acu nu am timp ca ti`as fi cautat

 

E BUN SAU NU setul motor de la polini?cam care e durata de viata cu un rodaj facut ca la carte?si mers in regim normal

 

depinde de mai multe lucruri:

 

-setul daca il pui de la "polini" ii clar k ii de capacitate putin mai mare ceea ce inseamna k trebe putin mai mult ulei de amestec desfaci capacul de la pompa de ulei si te uiti: il ti accelerat la max(cu motorul oprit) si vezi cat mai poti sa tragi de CABLUL care vine la pompa cursa ei ii mai lunga decat cat tragi tu de acceleratie .......... asadar intinzi umpic cablul acela cam cu 5mm (daca DUPA ce ii faci rodaju scoate fum excesiv de mult la orice turatie mai inchide umpic din intinzator) daca nu o sa maresti debitul de ulei sar putea sa ai probleme......

 

- dupa care sa ai grija cu racirea vezi cam la ce temp iti sta in orash shi daca trece peste 90 grade ar fi bine sa ii pui o termocupla( am mai zis la cineva chestia asta) :) :)

 

-etc...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ridicat RS u p-o roata ?

Da doar din ambreiaj...altfel nu se ridica, ma rog se ridica si din gaz 5-10cm.

 

Atunci explica-mi te rog ce se intampla de la 1:30,cum o ridica?

Eu zic ca ii atunci ii intra powervalve-ul si trage si destul de ea,tu ce zici?

Crezi ca trebuie sa traga ambreiaju si sa ii dea 2-3 acceleratii in gol?! Nu , nu trebuie , trebuie doar piscat putin si s-a ridicat.

 

Se vede clar ca ii trage motoreta ff bine, dar nu tot nu merge din gaz.

 

Faza e ca omu schimba ambreiajele cum schimbati voi bujiile:))

 

Altu care merge tot asa mult http://www.youtube.com/watch?v=oZwnebQUB9A...feature=related

Editat de CostinALN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca trebuie sa traga ambreiaju si sa ii dea 2-3 acceleratii in gol?! Nu , nu trebuie , trebuie doar piscat putin si s-a ridicat.

 

Se vede clar ca ii trage motoreta ff bine, dar nu tot nu merge din gaz.

Stiu ca se ridica si daca doar "pisti" ambreiajul insa chiar daca il pisti f.f. putin se aude altfel nu cum se aude la el :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uitai in clip atent, vedeai ca nu e stock are toba golita si carburatoru mai mare.

 

Aia nu e toba , e doar galeria si ala nu`i carburatoru e cilindru + chiuloasa + galeria de admisie ( valva reed )

 

Probabil are set de 165 - 200 si are si galeria modificata pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai crede asta?Ca sa se ridice foarte usor ii punea pinion de 13 si gata(avand in vedere ca lasa pe spate stock - 40).

Iar "valve-reed"inseamna asta

 

ce vrei sa cred cand arata clar ca si-a golit omu galeria si ca mai pune o poza un set nou ( complet cap - coada )? Stiu ce inseamna reed valve si eu am zis ce se afla in poza a doua in filmuletul de pe youtube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu e toba , e doar galeria si ala nu`i carburatoru e cilindru + chiuloasa + galeria de admisie ( valva reed )

 

Probabil are set de 165 - 200 si are si galeria modificata pe masura.

Acum m-am uitat mai atent si intradevar ala nu este carburatorul ci cilindru...pe cilindru scrie Polini deci este de 154cc. Totusi nu i-am inteles powervalva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...