Sari la conținut

Accident "waiting to happen"


CostinT
 Share

Postări Recomandate

Nu anunt vreun accident, dar e posibil sa nu fi fost departe.

 

Ieri pe la 19.00 mergeam spre casa dinspre Bucuresti (locuiesc in 1 Decembrie). La curba la dreapta de la iesirea din Jilava (inainte de pod, chiar in dreptul bisericii) un grup de cativa motociclisti, majoritatea (daca nu toti) pe KTM-uri.

 

Unul din ei era stationat pe partea stanga a drumului. Chiar cand am trecut prin dreptul lui, a plecat in diagonala pe contrasens, PE O ROATA, prin fata unei dube care venea din sens opus cat se poate de regulamentar, si a intrat pe banda a 2-a pe celalalt sens taind linia dubla continua, ocazia cu care aproape ca mi-a taiat si mie fata (eram pe banda a 2-a fiindca tocmai depasisem o masina de pe banda 1). Eu aveam exact 59 km/h (activasem limitatorul fiindca sunt tot timpul radare in zona). Pentru cine nu stie, circulatia dinspre Giurgiu spre Bucuresti a fost intensa ieri, iar la acea ora coada la intrarea in Bucuresti se intindea de la gara Progresul pana aproape de soseaua de centura.

 

La cateva momente dupa faza de mai sus (dupa ce revenisem pe banda 1) am fost depasit de o moto din acelasi grup care parea sa tracteze o alta - alta explicatie nu am pentru chestia care semana a sfoara si care unea cele 2 moto. Viteza lor - cam 80-90 km/h.

 

Disclaimer/explicatie: nu m-am mai suit pe o motocicleta de vreo 5 ani si nici nu intentionez (cel mult pe coclauri si in nici un caz pe strazi), totusi fenomenul moto continua sa ma intereseze. Am vazut in ultima vreme o multime de accidente (in principal cu auto) cu urmari tragice, dar plecand de la mize ridicole, cum ar fi cateva minute castigate taind linia dubla sau depasind aiurea. Ma intreb asadar ce motivatie ar putea avea o persoana care face astfel de cascadorii in plin trafic? Sunt destul de afectat de un accident recent al unor cunoscuti, si poate am o perceptie exacerbata a unui fapt banal - rog admin-ul sa se simta liber sa mute sau sa stearga topicul daca e cazul, nu ma supar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare doarme cum isi asterne... Unii oameni nu percep pericolele si pun si pe alti nevinovati in primejdie. E plin de dobotoci si aiuriti pe soselele patriei, fie ei pe doua, patru sau mai multe roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate vei observa ca raspunsurile vor suna ceva de genul: "conservar nenoroci-t ve-ziti de treaba ta nu ne da noo sfaturi ca noi stie mai bine noi e meseriasi si are valoare ne dam po roata si tu nu poti" (citat aproximativ corect, sic!)

 

Subiectul este foarte pertinent, foarte actual, si din pacate FOARTE REAL. Se intampla des astfel de lucruri si degeaba facem campanii de siguranta in trafic, pentru ca desi motociclistul solitar tinde sa le respecte si sa isi apere singur c_uru, cand se strange o gashca se pare ca unii capata puteri nebanuite, cum ar fi crosetatul vietii cu moartea pe o roata, depasirea legilor fizicii in ceea ce priveste acceleratia si distanta de franare precum si contrazicerea densitatii materialelor: asfaltul pare sa devina brusc neted si pufos. Altfel nu imi explic de ce un om care merge normal si responsabil in mare parte din timp se schimba brusc si are ceva de demonstrat cand este intr-un grup.

Desigur, atata timp cat prietenii si colegii de drum il vor privi admirativ/ingaduitor, exemplarul nu se va potoli. Daca insa este adoptata o atitudine ostila fata de el si i se explica frumos ca un astfel de comportament nu va fi tolerat, ori isi cauta alt grup, de teribilisti, ori se mai potoleste.

 

Astept sa vad cum se va dezvolta acest subiect, pentru ca toata lumea stie ca motociclistii sunt perfecti, niste victime inocente ale traficului haotic din Bucuresti, saracii de ei nu gresesc niciodata insa sufera consecintele neatentiei soferilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate vei observa ca raspunsurile vor suna ceva de genul: "conservar nenoroci-t ve-ziti de treaba ta nu ne da noo sfaturi ca noi stie mai bine noi e meseriasi si are valoare ne dam po roata si tu nu poti" (citat aproximativ corect, sic!)

 

Cand am initiat topicul, mi-am asumat si postura cumva ingrata de "conservar" pe un forum de motociclisti, asa ca astept si inghit fara nici o jena astfel de abordari (indiferent cate cratime sunt in plus sau in minus)... Nu a fost singurul caz de inconstienta pe 2 roti (una in cazul de fata) pe care l-am remarcat, dar exemplul de sus e cel mai recent. Inconstienta de pe 4 roti e si ea la ordinea zilei, sa nu creada nimeni ca as acuza motociclistii...

 

Ramane asadar intrebarea DE CE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: i.am vazut si eu ...pe la Agip...

 

 

Ce pot sa zic...si mie mi s-a parut ca mergeau cam 'urat' , dar nu sunt eu [personal] in masura sa-i judec...

 

Baietii erau din Gr [sa inteleg ca nu ne-au facut reclama buna =)) ]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am initiat topicul, mi-am asumat si postura cumva ingrata de "conservar" pe un forum de motociclisti, asa ca astept si inghit fara nici o jena astfel de abordari (indiferent cate cratime sunt in plus sau in minus)... Nu a fost singurul caz de inconstienta pe 2 roti (una in cazul de fata) pe care l-am remarcat, dar exemplul de sus e cel mai recent. Inconstienta de pe 4 roti e si ea la ordinea zilei, sa nu creada nimeni ca as acuza motociclistii...

 

Ramane asadar intrebarea DE CE?

Pentru ca pot? Ia sa te vad pe tine mergand cu masina pe o roata... :cheers:

 

Acuma serios vorbind si tagma motociclistilor s-a umplut de tot felul de teribilisti si asta este, unii se pricep sau au noroc, altii apar mai devreme sau mai curand aici pe la "Stirile de la ora 5" aka Accidente... Cred ca nici 5% din cei care merg pe 2 roti nu au citit tutorialele de aici (incepand cu Proficient Motorcycling) si unii din protagonistii accidentelor nici macar nu au permis de conducere sau macar varsta legala ca sa mearga pe ceea ce merg ei de fapt.

 

Dar cu SUV-urile care desi au vizibilitate si ies de pe o strada secundara o banda si jumatate (la 2 benzi pe sens) ca sa faca stanga ce ne facem? Adevarul e ca aproape toata lumea in tara asta face ceva pe ele de legi, si dupa cum am citit pe un blog ceea ce ne deranjeaza in special la nas in Bucuresti (si nu numai) e mirosul de la Politia care a murit de mult si e in putrefactie acuma... Bine, acolo se vorbea de de furturi si talharii si violuri, dar nici cu infractiunile/contraventiile la legislatia rutiera nu stam mult mai bine, ca in ultimii 3 ani am fost tot timpul prezenti in top 3 la accidente grave raportate la locuitori in UE.

 

Si in plus de asta se pare ca politistii nostri sunt dotati conform legii cu pistoale cu apa. Chiar daca nu ar fi asa si cele cu glont sunt tot la fel de eficiente ca alea cu apa pentru ca legislatia e absurda si aia stau pe bara luni de zile dupa ce au tras ca sa vada aia din justitie daca sunt cu glont sau cu apa si in timpul asta respectivii politisti nu isi iau salariul.

 

Adevarul e ca traim toti intr-un roman absurd, unde legea se aplica ocazional doar la amarasteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mda, cunoastem. Asta e, n-ai ce le face. Inconstienta; pericol public.

 

Mai sunt si motociclisti care stresati de ploaie penduleaza intre banda 2 si banda 1 fara sa se asigure in oglinzile inexistente (Kawasaki nu vine cu oglinzi?). Inconstienta, iarasi.

 

Isi face treaba selectia naturala; sper insa sa nu sufere vreun nevinovat intre timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...