Sari la conținut

UK - Imagini din calatoriile de weekend


Postări Recomandate

Bun. Deci mi-am facut ceva timp sa scriu un text la repezeala si sa organizez putin pozele pe care le am.

 

Chiar daca am si motor de ceva timp aici in UK , nu am avut prilejul pana in aprilie sa ma plimb prea mult din cauza serviciului, a lipsei de echipament, si mai ales... a vremii. Cum in martie mi-a venit si echipamentul din Ro, vremea s-a mai imbunat, am mai renuntat la 7 zile pe saptamana de munca, si mi-am lasat duminica libera. M-am transformat in biker de weekend :huh:

 

Calatoriile nu le-am facut foarte lungi, cea mai lunga tura a fost de 500 de km, pentru ca noaptea si frigu se lasa destul de repede aici.

 

In acest prim post vreau sa va prezint o tura foarte scurta pana la Scarborough (cam 80 de km distanta de mine) , un orasel mic pe malul Marii Nordului. Este de fapt o statiune la ei aici, difera total de statiunile cu care sunt eu obisnuit, dar are farmecul ei. L-am vizitat de cateva ori si anul trecut, si cu masina, fiind destul de aproape pentru o iesire de duminica pana la un Fish&Chips sau un "Sea World" .

 

Drumul pe motor pana acolo foarte scurt, am ales un drum care trece si prin ceva sate si cu ceva curbe, caci autostrada e doar de 60 de km si nu ofera nimic de vazut in cele maxim 30 de minute de traseu.

 

Ajuns acolo, am recunoscut imediat cladirile cu arhitectura lor clasica saxona, cu care m-am obisnuit, si bineinteles, curatenia dusa aproape la perfect. Asadar, am cautat prima parcare fara plata, care intamplator era parcare NUMAI de motociclete, aflata pe faleza.

 

t46_IMG0012.jpg t54_IMG0041.jpg t55_IMG0042.jpg t56_IMG0043.jpg t58_IMG0045.jpg t59_IMG0046.jpg t60_IMG0047.jpg t62_IMG0054.jpg t63_IMG0055.jpg t64_IMG0056.jpg t65_IMG0057.jpg t66_IMG0058.jpg

 

Mda... nu va grabiti sa spuneti ca am nimerit la o intrunire de motoare... asa e la ei in orasele turistice in fiecare weekend cu soare.

 

Bineinteles, nelipsitele vintage cars de care am inceput sa fiu obsedat. Ma gandeam daca as sta sa fac poze la toate masinile clasice pe care le vad in trafic aici, as umple un hdd intreg.

 

t67_IMG0065.jpg t61_IMG0051.jpg

 

Pana si micul port era plin de turisti veniti cu yachtu', pe langa pescarii locului, care au fost trimisi la coltz :cheers:

 

t48_IMG0018.jpg t49_IMG0027.jpg t73_IMG0078.jpg

 

t50_IMG0028.jpg t51_IMG0032.jpg t52_IMG0033.jpg

 

Mesaj completat

P.S. ...... mda.. nu pot sa pun toate pozele, trebuie sa dau split la post.. si ca sa vezi.. trebuie sa astept si alt post ca reply , ca sa mai pot adauga poze :D .. good job :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o tura scurta pe strazile pline de turisti ...

 

t68_IMG0066.jpg t69_IMG0070.jpg t72_IMG0077.jpg t76_IMG3142.JPG t77_IMG3159.JPG t78_IMG3167.JPG t111_IMG3376.JPG t113_IMG3379.JPG t71_IMG0074.jpg t70_IMG0073.jpg

 

... a strazilor pline de "guest house"-uri

t109_IMG3370.JPG t110_IMG3371.JPG

 

 

... am vrut sa revizitez ruinele castelulului din Scarborough, ce dateaza din secolul XI. Ca toate castelele, ruinele, catedralele, muzeele din UK... pe mine m-a fascinat modul in care isi "pastreaza" astia istoria si cultura, facand comparatie la modul cum ne batem noi joc de ea. Fac pariu ca Romania ar avea mult mai mult de oferit ca istorie si cultura decat England. Nu stim insa sa valorificam ce am mostenit, si nici nu vom sti vreodata, si cred ca e si prea tarziu, multe s-au distrus ireparabil la noi.

 

t53_IMG0040.jpg t47_IMG0017.jpg t79_IMG3183.JPG t80_IMG3188.JPG t81_IMG3193.JPG t83_IMG3198.JPG t84_IMG3199.JPG t85_IMG3205.JPG

 

... to be continued...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

t87_IMG3223.JPG t88_IMG3237.JPG t91_IMG3250.JPG t94_IMG3255.JPG

 

Impresionanta vedere de sus a orasului si a ramasitelor zidului de aparare. Tot langa ramasitele castelului se pot vedea niste ruine ale unui vechi "post de observare roman" ce dateaza undeva in jurul anului 370 .

 

t89_IMG3240.JPG t90_IMG3249.JPG t82_IMG3194.JPG t92_IMG3253.JPG t93_IMG3254.JPG

 

Cateva alte imagini cu cladiri si monumente istorice care miros a istorie, a multa vreme trecuta ce apasa greu pe zidurile lor. Inca stau mandre, dupa sute de ani, in picioare, si parca-ti soptesc ironic: "o sa mai fiu aici si peste 500 de ani, tu o sa mai fi?"

 

t95_IMG3319.JPG t96_IMG3320.JPG t98_IMG3323.jpg t100_IMG3327.JPG t101_IMG3329.JPG t102_IMG3337.JPG

 

Am tinut neaparat sa intru si in parcul central (Peasholm Park) sa vad daca s-a redeschis. Se deschide numai in sezon. Cand e deschis , te poti plimba cu barca pe un lac , care are si o mica insulita pe care canta o orchestra. Este senzational vara. Din pacate era inchis.

 

t104_IMG3348.JPG t105_IMG3352.JPG t106_IMG3356.JPG

 

Nu, nu este nici un sef de stat in vizita si parcul e curatat. E chiar inchis, dar aici, cam 90% din ce numesc ei parcuri si gradini publice (the green) , cam asa arata. Impecabil. Relaxant. Poti sa stai pe o banca, sa asculti Clint Mansell si sa hranesti porumbeii, ratele , gastele si lebedele fara sa fi deranjat. Nici de claxoane, nici de imbecili necivilizati care scuipa pe jos si-ti arunca mucul de tigara sau sticla de suc pe jos, nici de manelisti sau tigani.

 

Doar tu ii deranjezi pe altii...

 

t108_IMG3366.JPG t107_IMG3367.JPG

 

... va urma... o tura prin Yorkshire Dales ...

Mesaj completat

P.S. Toate imaginile le puteti gasi in album aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha am crezut ca sunt singurul care lucreaza 7 zile...oricum pana imi recapat dreptu de a mai conduce in uk trece vara :huh:

pe 20 iunie e gp'u la silverstone,poate ne vedem pe acolo :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze si explicatiile aferente! BTW, ce semnificatie are tunul ala vechi din primul post (apararea anti-aeriana sau ce)?

 

N-am fsot in UK pana acum! Dupa parerea ta, cate SUTE de ani ne despart de CIVILIZATIA anglo-saxona?

 

Fa cat mai multe poze si pune link aici! Macar atat sa amusinam si noi, astia ramasi la vatra!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze si explicatiile aferente! BTW, ce semnificatie are tunul ala vechi din primul post (apararea anti-aeriana sau ce)?

 

N-am fsot in UK pana acum! Dupa parerea ta, cate SUTE de ani ne despart de CIVILIZATIA anglo-saxona?

 

Fa cat mai multe poze si pune link aici! Macar atat sa amusinam si noi, astia ramasi la vatra!

:cheers:

 

englezii au emigrat spre tarile calde sau cat mai departe de capitala..cel putin in londra din 10 oameni 6 is negri 3 emigranti 1 englez..nush cum e acolo la Poison

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

todea ... de cand am vorbit ultima data pe mess... am dat tare cu serviciul, ca planuiesc sa stau 3 luni (adica toata vara) degeaba... adica prin Romania si prin Europa... sa ma plimb pana o dau in batzaiala :cheers:

 

in maxim o luna sunt in Romania cu motor cu tot, si stau 3 luni.. deci 20 iunie ma prinde prin Romania pe la vreuna din intruniri . Pe 12-13 sunt in Bacau, that's for sure !

 

btw.. am fost pe la tine la Londra luna trecuta (nu stiam ca o sa ajung, ma duceam la Luton Airport sa iau pe cineva, avionul a avut 7 ore intarziere din cauza rahatului cu cenusa vulvanica, isteria naibii pe aici).. deci m-am speriat ce am vazut... am fost la un magazin de polonezi sa caut niste produse Romanesti.. (se numea Prahova acel magazin :huh:) ... era un cartier marginas, deci in 100 de insi pe care i-am vazut pe strada.. ma jur ca 2 erau englezi, 80 erau negri / indieni / pakistanezi.. vreo 10 polonezi / unguri, dupa limbaj ... si inca vreo 10 chinezoi .

 

Leeds e la fel. Am fost in Leeds la unul din colegii mei de munca (unul din Bangladesh) .. bineinteles cat am stat in fata casei lui, nu am vazut timp de juma de ora NICI un englez. Numai indieni / pakistanezi si alte natii.

 

In schimb, la mine in York, e alta situatie. E un oras mai turistic, multi batrani, foarte multi pensionari din cadrul armatei din cate am aflat.. cam 90% din locuitori sunt englezi, rar vad cate un negru de exemplu... Indienii / pakistanezii care lucreaza in York stau de fapt in Leeds, unde chiriile sunt la jumate fata de York. De fapt.. astia de prin York se si lauda cu locul 2 la cea mai scazuta criminalitate din UK. Cartierele "periculoase" de aici (unde lucrez si eu), sunt tira pe langa ce am vazut in Leeds, Manchester. "Periculos" .. inseamna ca sunt gasti de cartier care freaca menta pe strazi, mai suteaza cu mingiile de fotbal in masinile si autobuzele care trec pe strada (le folosesc in scop de poarta mobila :P ) .. mai arunca cu sticle de bere goale pe sosele dupa ce se imbata.. si in principiu le ia cam 3 secunde sa fuga dupa ce se aude prima sirena de Politie :D )

 

Kassu .. explicatia cu tunul este in poza cealalta, alaturata pozei cu tunul... a fost recuperat din adancuri in 1982 de pe epava vasului "SS Hornsund", scufundat de o torpila in 23 septembrie 1917 .. deci are aproape 100 de ani.

 

In principiu, cam orice gasesti interesant prin UK, un zid, o statuie, o bucatica de istorie, are mai mult ca sigur o explicatie scrisa alaturi, pentru turisti. Peste tot gasesti harti ale orasului , unde scrie mare "You are Here > " si punctele de atractie... ca sa nu mai zic de oficiile de informare turistica.

 

De exemplu, de-a lungul falezei, este un drum ce serpuieste de'a lungul ei. Este acel drum unde erau parcate toate motoarele. Ei bine.. scria pe o pancarda placata cu sticla , ca acel drum a fost construit incepand cu 1910. Interesat e ce scria despre cum s-au obtinut fondurile. Se dadea anual un mare carnaval in oras, unde veneau turisti din toata tara. Printre altele, se spune, ca .. atentie.. veneau MOTOCICLISTI care faceau diferite "tricks" .... atentie.. in 1914 ... !!! Acum 96 de ani !!! Cu prima ocazie cand mai ajung in Scarborough fac poza la acea pancarda, am vazut-o anul trecut, nu aveam aparatul foto la mine.

 

Si acum revin la intrebarea ta... "Dupa parerea ta, cate SUTE de ani ne despart de CIVILIZATIA anglo-saxona?"

 

raspuns : minim 96 !

 

... cel putin in ceea ce priveste cultura moto. Vorbim de lumi diferite.. total diferite.. de civilizatie... de respect.

 

Insa , nu va faceti iluzii... nu e totul roz... Anglia a fost ridicata de generatii in care au furat de peste tot, aur din India , etc, etc... insa acum totul se va intoarce impotriva ei. Ca un exemplu al regresului acestui regat... unul din simbolurile auto ale englezilor.. Jaguar ... a fost preluat de o companie indiana. Mi se pare ca si Land Rover la fel. De fapt.. o mare parte din economia UK este controlata de asiatici.

 

Iar viitorul este sumbru. Au probleme la ABSOLUT tot ceea ce inseamna educatie, invatamant, medicina, tineret...

 

Din statistici... 80% din tinerii de sub 18 de ani au consumat cel putin o data droguri de mare risc.. iar 3% sunt dependenti. Adica unul din 30 !!! .. Invatamantul e la pamant.. ei nu stiu sa scrie pana in clasa a 3-a . Fratimiu are colegi de munca englezi care au terminat liceul si nu stiu sa scrie in engleza. Da, ati citit bine... ei scriu dupa cum se aude. Seful lui are un colegiu terminat, dar nu au invatat chestii elementare care la noi se invata pana intr-a 12-a !

 

Daca romanii sunt betivi.. think again !!! Astia beau de 10 ori mai mult , fara exagerare. Te baga sub masa orice pusti de 15 ani. Problema e cand te baga sub masa o englezoaica. Deci ele beau cot la cot cu orice barbat in orice pub. Oricine ajunge pe aici stie despre ce vorbesc, mai ales daca intra incepand de joi seara pana duminica in puburi.

 

Mai e problema ca englezii beau cu SCOPUL declarat de a se face praf. A doua zi se mandresc cu faptul ca nu mai stiu ABSOLUT nimic de seara trecuta, sau cum au ajuns acasa. Bataile sunt la ordinea zilei. Ii vezi (sau le vezi) cum pica pe strada de morti de beti, sau prin santuri.

 

Este un paradox.. la cat sunt de civilizati in trafic de exemplu.. invers proportional este gradul lor de civilizatie cand vine vorba de bautura. Parca intra dracu in ei seara, parca se descarca de orice pastreaza in ei in timpul zilei.

 

Sunt foarte multe de spus, in timp o sa mai scriu, o sa mai pun si poze, ca am facut o gramada pe unde am fost.

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prahova(magazinu) e la 10 min de mine :D

foarte tare descrierea parca i-as fi descris eu...si da adevarata treaba cu indieni,cel putin in londra detin f multe magazine sa nu mai vb de case(am vro' 7 mutari la activ si vreau sa zic ca toti proprietari erau indieni).tineretu' este foarte praf aici(drogati,betivi,inculti,batausi,arunca cu pietre in masini din senin,se urca pe case noaptea la 2 si sparg geamuri,etc),din pacate am avut multe faze cu ei si nu odata s-a intamplat sa vad o actiune a politiei impotriva drogurilor aaa si am uitat sa mai specific ca se FURA CA IN CONDRU deci ce se fura la noi e egal cu zero :huh: in Londra daca iesi din zona 1 si 2(zona turistica,zona centrala )o sa vezi o alta lume,o sa ajungi in zona 5 nord unde e plin de romani sau o sa ajungi in zona 5 sud unde vezi un alb la cateva minute.o sa ajung si eu akas pe la jumatea lu iulie poate ne vedem la sibiu la intrunire sau la hd :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kassu .. explicatia cu tunul este in poza cealalta, alaturata pozei cu tunul... a fost recuperat din adancuri in 1982 de pe epava vasului "SS Hornsund", scufundat de o torpila in 23 septembrie 1917 .. deci are aproape 100 de ani.

 

In principiu, cam orice gasesti interesant prin UK, un zid, o statuie, o bucatica de istorie, are mai mult ca sigur o explicatie scrisa alaturi, pentru turisti. Peste tot gasesti harti ale orasului , unde scrie mare "You are Here > " si punctele de atractie... ca sa nu mai zic de oficiile de informare turistica.

 

De exemplu, de-a lungul falezei, este un drum ce serpuieste de'a lungul ei. Este acel drum unde erau parcate toate motoarele. Ei bine.. scria pe o pancarda placata cu sticla , ca acel drum a fost construit incepand cu 1910. Interesat e ce scria despre cum s-au obtinut fondurile. Se dadea anual un mare carnaval in oras, unde veneau turisti din toata tara. Printre altele, se spune, ca .. atentie.. veneau MOTOCICLISTI care faceau diferite "tricks" .... atentie.. in 1914 ... !!! Acum 96 de ani !!! Cu prima ocazie cand mai ajung in Scarborough fac poza la acea pancarda, am vazut-o anul trecut, nu aveam aparatul foto la mine.

 

Si acum revin la intrebarea ta... "Dupa parerea ta, cate SUTE de ani ne despart de CIVILIZATIA anglo-saxona?"

 

raspuns : minim 96 !

 

Merci pentru raspuns! Ma gandeam eu ca ar fi asa, da' nu eram sigur! Dupa 65 de ani de stat in apa marii, arata brici ... :huh:

 

Daca ar fi doar 96 de ani diferenta, tot ar fi bine! Problema noastra e ca in loc sa recuperam rapid diferenta, "importam" tot ce e rau din vest!

 

Nu uita de poze! Sunt tare faine!

Salutari! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am foarte multe poze, mai ales ca am vizitat multe muzee, cateva castele, etc. O sa fac un post numai cu York, ca oras e splendid. Centrul (inside the walls) e pastrat ca acum 200 de ani. "Inside the walls" pentru ca zidurile de aparare ale orasului de sute de ani sunt si acum in picioare in proportie de 70% . Poti sa faci turul orasului mergand pe ele. Cladirile din centrul orasului nu se pot modifica fara N aprobari. Termopane nu ai voie sa pui , antene pe case este TOTAL interzis.

 

Poze la peisaje.. nu prea am facut.. in afara de curatenia si ordinea dusa aproape la perfect mai ales in orasele mici sau in sate... nu prea ai ce sa vezi.. cel putin in mainland sunt lipsiti de orice forma de relief mai acatari. Or fi munti prin Scotia, Irlanda, acolo nu am fost. Pe google maps am vazut niste "pete maro" nu foarte departe de York, si mi-am zis "taci ca am gasit niste munti" .. cat m-am dus pe acolo erau doar niste amarate de dealuri, insa soseaua era fantastica... multe curbe si serpentine. O sa scriu mai multe cand am timp despre Yorkshire Dales.

 

"Problema noastra e ca in loc sa recuperam rapid diferenta, "importam" tot ce e rau din vest!" .. Da stiu.. dar asta e natura umana... ce e rau se asimileaza mult mai repede, fie ca e vorba de trend, moda sau obiceiuri. Ce e mai bun , e si greu de realizat.

 

@ Todea

Da.. in Uk se fura ca in codru. Majoritatea furaciunilor sunt facute de dobitocii de tineri englezi. Sau "bandele de jmecheri de cartier" care de obicei nu au peste 16 ani. Se fura mai ales cu scopul de a avea bani de bautura si droguri.

 

Da nu furturile sunt problema lor principala, ci criminalitatea infantila.. vad cu groaza ce e prin ziare, ucigasi care nu au mai mult de 15 ani

 

Mai e problema cu "underage pregnancy" ... uite titlu de ziar : "21 underage schoolgirls get pregnant every day" :

 

More than 20 girls between 13 and 15 become pregnant every day, figures show. Among these teenagers, pregnancies rose by 4 per cent in 2005 from the previous year, to 7,462. And more than half end in abortion.

England and Wales has the worst teenage pregnancy rates in Western Europe - six times higher than Holland and three times that of France.

 

Cat despre proprietatile destinute de asiatici... de 3 ori am schimbat locuinta. Detinatori : 1 francez, unul cu adresa din Bahreim si asta care detine casa in care stam, are domiciliul in Dubai.

 

Si da.. poate cine stie , daca nu ne-am intalnit prin UK.. poate ne intalnim in Ro. Sa-mi lasi pe mess sau pe PM numarul tau de Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prahova(magazinu) e la 10 min de mine :blink:

foarte tare descrierea parca i-as fi descris eu...si da adevarata treaba cu indieni,cel putin in londra detin f multe magazine sa nu mai vb de case(am vro' 7 mutari la activ si vreau sa zic ca toti proprietari erau indieni).tineretu' este foarte praf aici(drogati,betivi,inculti,batausi,arunca cu pietre in masini din senin,se urca pe case noaptea la 2 si sparg geamuri,etc),din pacate am avut multe faze cu ei si nu odata s-a intamplat sa vad o actiune a politiei impotriva drogurilor aaa si am uitat sa mai specific ca se FURA CA IN CONDRU deci ce se fura la noi e egal cu zero :P in Londra daca iesi din zona 1 si 2(zona turistica,zona centrala )o sa vezi o alta lume,o sa ajungi in zona 5 nord unde e plin de romani sau o sa ajungi in zona 5 sud unde vezi un alb la cateva minute.o sa ajung si eu akas pe la jumatea lu iulie poate ne vedem la sibiu la intrunire sau la hd :)

La fel si in Dublin, poate chiar un pic mai rau, pe undeva ma bucur ca am plecat de acolo pe o parte imi pare rau pentru ca era frumoasa ca tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

speram ca azi sa am ceva timp liber sa mai scriu, si sa uploadez ceva poze, dar nu a fost sa fie... acum sunt in pauza dintre cele 2 joburi ... urc niste poze sus, iar maine sau duminica poate le asez intr-un post.

Mesaj completat

Pe la jumatea lui Aprilie am gasit o duminica libera in care se anunta in jur de 15-17 grade, soare si frumos. Asadar m-am trezit la 8 dimineata, si am stat juma de ora pe google sa gasesc un traseu de maxim 500 de km, caci nu vroiam sa ma apuce noaptea hai-hui, din cauza frigului. Cum am spus si mai sus.. imi aparusera pe google niste forme de relief care erau maro si semanau a niste "formatiuni muntoase". Ma rog.. asa speram.

 

t392_traseu1.JPG

 

De fapt... am vazut la fata locului ca erau de fapt doar niste dealuri... si se numesc "Yorkshire Dales"... e adevarat, stiam oricum ca in centrul Angliei nu sunt nici un fel de munti.

 

Asadar... mi-am incropit rapid un sistem romanesc de a tine gps-ul pe rezervor, iar costumul de ploaie a fost prima grija sa-l pun in rucsac, sa nu mai patesc ce patisem cu o saptamana inainte. Cu o duminica inainte plecasem pe un soare arzator pe la 11 dimineata pana la Scarborough, si cu 10 mile inaite sa ajung m-a facut ciuciulete o ploaie torentiala (nu a durat mai mult de 10 minute) de mi-am blestemat toate zilele.

Am scris repede numele a catorva orase prin care o sa trec pe o hartie, sa am ca reper si sa urmaresc pe indicatoare. Traseul era initial ceva de genul York - A59 - Knaresborough - B6165 - Ripley - A61 - Leyburn - A684 - Hawes - Sedbergh - Low Biggins - A65 - Skipton - si inca cateva orase ... problema e ca pana sa intru in Skipton am gresit drumu, si am iesit de pe A65, ducandu-ma la sud. Oprisem gps-ul ca oricum nu vedeam in el nimic din cauza soarelui. La vreo 40 de km nu am mai recunoscut orasele de pe indicatoare, am dat drumul la gps, am stabilit ce si cum... si am mai facut un ocol de 100 de km.

 

Oricum, aveam in cap sa fac cat mai multi kilometri intr-o zi, nu neaparat sa vizitez ceva.. ci sa ma obisnuiesc cu motoreta. Pe cruiseru am bagat 800 de km intr-o zi, vroiam sa vad cu o stradala cum ma simt la drum lung, mai ales la ce planuri avem in vara.

 

Drumul pe care l-am ales trecea printr-o gramada de sate si orasele. Ce m-a surprins e ca am intrat la un moment dat intr-un satuc care nu avea trotuare. Adica drumul trecea printre case, limita era ea de 20 de mile, dar daca intindeai mana stergeai prafu din mers de pe termopanu lui Sir John.

 

Si Ripley si Ripon au cateva castele pe care le poti vizita, insa asta am aflat abia cand am ajuns acasa, inainte nu m-am documentat deloc inainte sa plec. M-am oprit insa in cateva orasele... o biserica din Ripley :

t117_IMG0207.jpg

 

...si centrul oraselului Leyburn:

t118_IMG0210.jpg t119_IMG0213.jpg

 

... cativa cai si calareti de pe traseu :

 

t120_IMG0222.jpg t121_IMG0228.jpg

 

Peste tot unde te uitai pe aceste dealuri nu vedeai altceva decat ferme, oi, si garduri de piatra care separau proprietatile. Am aflat mai tarziu ca aceste "garduri" au si sute de ani, in unele locuri. La cate oi am vazut, pot spune fermierii englezi sunt niste oieri innascuti. Veri cu nea Gigi. Oricum, peste tot unde auzi reclame la produsele lactate, nu ai cum sa nu observi "halul" in care se lauda cu produsele lor, branza si cascavalul. Se lauda deageaba, pacat ca nu au gustat ce fac sibienii nostri. Englezul e mandru si laudaros, dar in unele cazuri mandria este dusa la extrem, chiar spre prostie. Carnea de porc nu are nici un gust, insa la reclamele la TV, pe pancardele cu meniu ale pub-urilor vezi "a juicy and tastefull english steak" , care nu e altceva decat o bucata de cauciuc fara gust :). Sfat: daca ajungeti vreodata in UK, sa nu va puna dracu sa gustati din carnatii lor. Sau ma rog.. gustati, desi ma indoiesc cand o sa vedeti culoarea : aproape toate tipurile lor de carnati sunt albi :P

 

t122_IMG0232.jpg t123_IMG0234.jpg t125_IMG0237.jpg t127_IMG0246.jpg

 

Niste calatori mai.. invechiti :

 

t124_IMG0236.jpg

 

Am uitat sa precizez ca inca de la intrare pe drumul pe aceste dealuri, am vazut o gramada de motoare, masini decapotabile sau super-sport, caravane, nelipsitele vintage cars care mergeau cu 30-40 de mile la ora, conduse de batranei de 60-70 de ani. La ei, pe o duminica frumoasa, toata lumea iese la plimbare, asta o vazusem mai de mult.

 

M-am oprit pt. o pauza la intrarea in orasul Hawes sa-mi trag sufletul dupa niste curbe :

 

t126_IMG0242.jpg t128_IMG0248.jpg

 

si m-am reintalnit cu domnul "Vintage tour Bus" :

 

t129_IMG0254.jpg

 

Ei bine.. in oraselul Hawes am avut cea mai mare surpriza ...

 

t130_IMG0255.jpg t136_IMG0271.jpg

 

cu cat intram mai mult in centru...

 

t131_IMG0258.jpg t132_IMG0259.jpg t133_IMG0261.jpg t140_IMG0276.jpg

 

..... continuarea in alt post, ca cica e limita de 20 de poze pe forum :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ii pe asfalt britanic...si uiti cum ii de gropile si denivelarile din Romania :)

Totusi, la noi in tara asta asa cum ii ea, peisajele sunt un pic mai interesante(parerea mea).

 

Astept cu placere si continuarea :P

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ii pe asfalt britanic...si uiti cum ii de gropile si denivelarile din Romania :)

Totusi, la noi in tara asta asa cum ii ea, peisajele sunt un pic mai interesante(parerea mea).

 

Am si spus in primul post ca in privinta formelor de relief, a peisajelor, nu prea ai ce sa vezi. Romania are MULT mai mult de oferit, si nu numai Romania. Am inteles ca in Nord, in Scotia si in Irlanda, situatia ar fi alta, insa nu am fost acolo.

 

deci.. cu cat inaintam mai mult in centrul oraselului Hawes... cu atata vedeam mai multi motociclisti...

 

Mi-am zis "La scarborough nu era intrunire asta e clar.. aici insa sunt sigur ca e vreo intrunire moto" ...

 

t141_IMG0278.jpg t148_IMG0287.jpg t149_IMG0288.jpg t150_IMG0289.jpg t151_IMG0290.jpg t152_IMG0292.jpg t153_IMG0293.jpg t154_IMG0294.jpg t155_IMG0295.jpg t156_IMG0296.jpg t157_IMG0298.jpg t158_IMG0300.jpg t159_IMG0302.jpg t160_IMG0305.jpg t142_IMG0281.jpg

 

Asadar , am apelat la engleza mea de balta si am intrat in vorba cu vreo 2 motoristi pe la 40 de ani (unu cu R1 2007 si un GSXR de 1000 din 2009).

raspuns : "Nooo... no mate, it's not a meeting... it's just a lovely sunday in Yorkshire.. where are you from ?" Dupa ce m-am apucat sa-i spun de unde sunt, am mai schimbat cateva vorbe, si mi-am revenit in fire: Englezi sunt reci si neprietenosi, mai ales cu strainii... mi s-a intors spatele cu un salut de duzina "See ya later.."

 

Cativa motociclisti in floarea varstei.. niste teribilisti .. niste satanisti :P

 

t138_IMG0274.jpg t139_IMG0275.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa tragi o fuga pana in Scotia, Edinbourgh, Sterling...etc...acolo sigur ai drumuri adevarate....cam asa

 

@yoyo ... in Scotia vreau sa ajung in toamna, dupa ce ma intorc in UK (nu e foarte departe de mine) ... as vrea sa ajung si prin Irlanda (aici sunt legat de feribot si deci implicit minim 1 zii de vizitat) ... as merge si pe Isle of Man... dar sa vedem ce ne rezerva viitoru' .

 

Si pentru ochii fanilor HD cate ceva ... tot din Hawes :

 

t143_IMG0282.jpg t144_IMG0283.jpg t145_IMG0284.jpg t146_IMG0285.jpg t147_IMG0286.jpg

 

Am lasat motoarele deoparte si am vrut sa vad si oraselul putin, macar sa inteleg de ce s-au oprit toti motoristii aici.

 

t134_IMG0267.jpg t135_IMG0270.jpg t137_IMG0273.jpg

 

... insa abia mai apoi am realizat ce cautau toti aici ...

 

t160_IMG0305.jpg

 

... in dreapta pozei se vede o maaaaare coada (vreo 40 de bikeri) .. la... ghici ce.. "Fish & Chips" .. mancarea lor traditionala .. Fie vorba intre noi... asta spune totul si despre cultura lor gastronomica... Cat de stupid sa fii sa zici ca mancarea ta traditionala este "un peste prajit ...jumate cod, jumate pezmet imbibat in o tona de ulei, si niste cartofi prajiti" .. Wow .. e ceva unic ! Nimeni din lume nu s-a mai gandit la asa ceva :)

 

Am mai stat, mi-am mai clatit ochiul cu motocicletele alea.. si am taiat-o la drum ... la un drum care pe vreo 50 de mile erau numai curbe si serpentine... macar alea sa fie... daca gropi nu au ....

 

t161_IMG0308.jpg t162_IMG0310.jpg t164_IMG0312.jpg t165_IMG0313.jpg t166_IMG0316.jpg

 

Una peste alta : ceva peste 450 de km , care m-au rupt de spate pe un drum care abia avea cateva denivelari.. ma ingrozesc cand ma gandesc ca peste 1 luna voi face slalom din nou printre gropile din Romanica. Suspensia sport, modificata (se lauda dealeru) .. o sa mi-o blestec la fiecare minut :P

Mi-am facut si consumul, care abia sare de 6 la drum intins , dara fara sa intru pe autostrazi, deci viteza maxima 130 kmph.

 

Chiar daca initial, acum 1 an am crezut ca motociclistii englezi nu se saluta.. am vazut ca o fac, insa nu cu mana ca la noi (ar fi si exagerat de sinucigas sa te saluti cu mana , fiindca e right hand drive.. ar insemna sa te saluti cu mana de pe acceleratie). dar se saluta.. dand din cap. Dar si pe asta putini o fac.. si acum am vazut de ce.. intr-o zi insorita, ar insemna sa o ti numai intr-o batzaiala de rockeri, la cati motoristi trec din sens opus :blink:

 

Motociclistii englezi conduc bine, i-am vazut pe curbe cum se dau. "Bine" nu inseamna tare.. ci .. cu cap ! Folosesc acceleratia doar cant simt ca e "safe".

 

Daca am vazut 1.000 de motociclisti in ziua aia.. apai numai 1 avea blugi... adica io.. (aveam si niste genunchiere de enduro, nu trageti inca).

 

Motociclistii la ei.. nu inseamna deloc tineri rebeli... ci om normal.. care are un hobby. A ales un mod de viata.. chiar daca are 24, 37.. sau 60 de ani. Am vazut rideri de peste 50 de ani pe vitezane de 1.000 cum nu am vazut in Romania rideri de aceasta varsta pe ORICE fel de motor.

 

E si normal sa nu ai cum sa vezi (decat ffff rar) pusti de 18-20 de ani pe vitezane de 600 in sus. Din 2 motive : LEGEA. si .. mai ales.. asigurarile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelente poze si ,comentariile de nota 10.

in ceea ce priveste viata din UK,subscriu la cele spuse de tine.

eu cind am fost sa imi fac NIN ,birourile erau pline de indieni si pakistanezi.

Deci,englezii is prin Australia,Spania,Sua,Scotia,chiar.

Ce fain in Anglia,e ca e safe ca si motocilcist,din cauza legilor,si a camerelor de filmat :) .

In ce domeniu lucrezi?

Cit de departe e York de Maidenhead,Berkshire?

Nu mai sunt acolo, dar de curiozitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelente poze si ,comentariile de nota 10.

Ce fain in Anglia,e ca e safe ca si motocilcist,din cauza legilor,si a camerelor de filmat :) .

In ce domeniu lucrezi?

Cit de departe e York de Maidenhead,Berkshire?

Nu mai sunt acolo, dar de curiozitate...

 

Maidenhead,Berkshire nu e departe de Londra.. si pana la Londra am putin peste 200 de mile (cam 330 de km)

Unul din joburi e ... sofer.

 

De cand mi-am luat aici motorul nu am facut multi kilometri, putini peste 1.500 in astea 3 luni, insa nu m-am simit NICIODATA in pericol din cauza vreunui sofer sau pieton, sau animal, sau groapa, sau ... NIMIC. M-am simtit extrem de "safe" cand m-am urcat la ghidon, dar asta din mai multe motive : legile, mai ales ca sunt respectate si bine aplicate, camerele de filmat (limita de viteza este respectata de 99,9% din participantii la trafic.. daca e de 30 de mile, apoi cu 30 de mile merg toti) .. dar in primul rand... datorita RESPECTULUI care exista in trafic, nu neaparat pt. cei pe 2 roti, ci a respectului care exista intre participantii la trafic.

 

In comparatie cu dezastrul ce e la noi, ca daca iesi si 50 de km iti ies 2-3 soferi in fata, un pieton care ti-o taie scurt prin fata pe loc nepermis, si trebuie sa eviti si vreo 2 maidanezi.

 

De cand sunt aici, am fost oprit doar o singura data de politie, e adevarat, cu girofar si cu toate cele, eram cu masina, dar am oprit imediat, banuiam ca m-a luat un radar , ca aveam vreo 45 de mile pe limita de 30. De fapt ma oprisera ca nu imi mergea un far. Mi-au spus sa duc masina acasa si sa remediez problema cat de repede posibil, m-au salutat amiabil si mi-au urat drum bun. Cred ca daca eram oprit in Romanica nu scapam fara o amenda sau vreo spaga mica, acolo.

 

Am vreo 13.000 de mile facuti in 8 luni pe 4 roti, asta vine cam 20.000 de km, insa nu am vazut NICI un echipaj care sa stea dupa copac, curba sau cladire cu radaru la tine. In principal aici Politia Rutiera e fixata pe a PREVENI, nu a PEDEPSI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...