Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Orientează-te spre DID. Regina are prostul obicei să mai cedeze ;)

Poți încerca Âşi RK.

 

Am dat comanda pe louis la:

http://www.louis.de/_106114980b2c40d81ba79...chterm=10041643

 

 

multumesc de sfaturi...am optat pt did x-ring....se pare ca forma garniturii dintre zale isi face treaba mai bine in forma de x decat in forma de 0...4 puncte de contact in loc de 2 la 0-ring..ca rezultat protejeaza mai bine cilindrul de legatura de mediul exterior..cel putin concluzia asta am tras-o citind pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vulcanizarea de pe Iuliu Maniu (Agip) este in curs de reamenajare. Alte sugestii pentru schimbat-echilibrat anvelope? Am inteles ca ar mai fi un service mic in curtea importatorului Baracuda undeva pe Drumul Sarii (str. Gheorghe Caranda). A mai trecut cineva pe la el?

 

dap! are masina de dejantat si de echilibrat! rapid, fara batai de cap ok ca pret! garanteaza baiatu'!

Editat de Stephon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu cei de aici si ma duc luni-marti la ei. 45 ron demontat-schimbat-echilibrat-montat pentru o roata. Mi se pare ok. Daca te duci cu ele in brate cica e mai putin, dar pentru 10-20 ron nu cred ca se justifica. Din ce mi-au spus sunt si ei motociclisti....asta e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat comanda pe louis la:

http://www.louis.de/_106114980b2c40d81ba79...chterm=10041643

 

 

multumesc de sfaturi...am optat pt did x-ring....se pare ca forma garniturii dintre zale isi face treaba mai bine in forma de x decat in forma de 0...4 puncte de contact in loc de 2 la 0-ring..ca rezultat protejeaza mai bine cilindrul de legatura de mediul exterior..cel putin concluzia asta am tras-o citind pe net

E bine că l-ai prins la reducere.

Am Âşi eu X-ring acum. Diferența pe care am simțit-o eu între X-ring Âşi O-ring a constat în faptul că pe cel pe care îl am acum (X-ring) îl întind mult mai rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai omis ceva in schimb. Lanturile de pe Louis vin intregi, adica o sa dai bascula jos ca sa l montezi. Si banutii care ii dai in service pentru asta este fix reducerea ta. Daca ei za de lagatura si l tai ca sa legi o sa iesi mai ieftin.

 

 

 

Mesaj completat

Am vorbit cu cei de aici si ma duc luni-marti la ei. 45 ron demontat-schimbat-echilibrat-montat pentru o roata. Mi se pare ok. Daca te duci cu ele in brate cica e mai putin, dar pentru 10-20 ron nu cred ca se justifica. Din ce mi-au spus sunt si ei motociclisti....asta e bine.

 

Intrebare: cate roti de motociclete din motyogp, sbk sau alte competiti ati vazut voi cu plumbi pe ea???? Multumesc de raspuns.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: cate roti de motociclete din motyogp, sbk sau alte competiti ati vazut voi cu plumbi pe ea???? Multumesc de raspuns.

 

 

N-am vazut (n-am avut unde), dar nu cred ca echilibrarea rotilor la moto e un lucru rau. In principiu valva e responsabial de abateri, apoi imprfectiunile anvelopei. Totusi, decat sa-mi vibreze vreo roata catusi de putin prefer sa am buzunarul cu 15 ron/roata mai putin in buzunar. Chiar nu pot fi de acord cu tine in aceasta privinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: cate roti de motociclete din motyogp, sbk sau alte competiti ati vazut voi cu plumbi pe ea???? Multumesc de raspuns.

 

 

 

N-am vazut (n-am avut unde), dar nu cred ca echilibrarea rotilor la moto e un lucru rau. In principiu valva e responsabial de abateri, apoi imprfectiunile anvelopei. Totusi, decat sa-mi vibreze vreo roata catusi de putin prefer sa am buzunarul cu 15 ron/roata mai putin in buzunar. Chiar nu pot fi de acord cu tine in aceasta privinta.

Hornetul tău a avut plumbi pe jantă când ai cumpărat-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o la 3500 km si avea. in plus nu asta conteaza.....pentru 15 ron cat costa echilibratul prefer sa se invarta perfect. :)

Nu am spus ca este un lucru rau, doar ca este inutil. Stiai ca Michelin este singurul producator de anvelope care nu recomanda echilibrarea lor? Au motivat asta spunand ca au tehnologie care toarna simetric materialul in matrita, fara sa apara deformari sau surplus de material in turnare.

Niciodata nu se va invarti perfect. Foactori perturbatori vei avea intotdeauna, o pietricica in anvelopa, spray de lant mai mult intr o parte pe foaie(face parte tot din assamblul rotii) o frana brusca care mananca din anvelopa reducandu i din greutate de aici rezultand ca nu mai este o echilibrare perfecta. Echilibrarea se face in momentul in care ai axa, pentru ca vibratiile produse de descentralizare se transmit din 2 parti, stanga respectiv dreapta si conform fizicii trebuie sa se opreasca undeva, iar acel undeva este volanul. In cazul motocicletei nu apar vibratii care sa se transmita in ghidon. Asta in cazul in care nu ai o roata in forma de 8.

Iar legat de plumbii la motocicletele de concurs nu ai sa vezi plumbi. Cauta poze pe net cu ele si ai sa vezi ca niciuna nu are. In manual la capitolul asta este doar marketing si nimic mai mult pentru ca ei iti recomanda in service autorizat HONDA adica banii vin tot la ei.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand D.I.D nu regina sau alte firme 'gen'....ieftine si cam lasa de dorit

P.S. mai zimi si mie ceva detalii despre 'bacterie' ca tre sa iau si eu una :)

 

Salut

 

Baterie pe gel, Yuasa.

 

Blonda ta a fost blonda mea ;)

 

Yote niste pozne cand a ajuns prima oara pe pamant Ro :D

 

F buna motoreta, mi-am facut treaba cu ea.

 

A avut grija de mine si eu de ea.

 

Iti recomand sa schimbi cauciucurile alea in caz ca nu ai facut-o deja. Urma sa le schimb eu.. dar n-am mai apucat.

 

Bafta

post-35558-1266572001_thumb.jpg

post-35558-1266572026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Baterie pe gel, Yuasa.

 

Blonda ta a fost blonda mea :D

 

Yote niste pozne cand a ajuns prima oara pe pamant Ro :P

 

F buna motoreta, mi-am facut treaba cu ea.

 

A avut grija de mine si eu de ea.

 

Iti recomand sa schimbi cauciucurile alea in caz ca nu ai facut-o deja. Urma sa le schimb eu.. dar n-am mai apucat.

 

Bafta

si eu am grija de ea :) si ai dreptate , tre sa ii schimb gumele ... sezonu trecut am tras de ele sa pot sa il inchei da acum asta urmeaza printre altele :lol:

merci de sfat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Baterie pe gel, Yuasa.

 

Blonda ta a fost blonda mea ;)

 

Yote niste pozne cand a ajuns prima oara pe pamant Ro :D

 

F buna motoreta, mi-am facut treaba cu ea.

 

A avut grija de mine si eu de ea.

 

Iti recomand sa schimbi cauciucurile alea in caz ca nu ai facut-o deja. Urma sa le schimb eu.. dar n-am mai apucat.

 

Bafta

Faina blonda arycy dar ea nu stia ca o vei insela , ca tie iti mai place de o blonda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina blonda arycy dar ea nu stia ca o vei insela , ca tie iti mai place de o blonda ;)

mah ! nu o insel cu alta 'blonda' ! sa fic clar ! doar ma antrenez pt BM :) cei drept un pic cam intens ca nu vreau sa raman codas :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce relevanta are asta???

d-nul super membru ,

pt ca nu cred ca este inutila treaba, dar

din graba nu am mai scris tot ce as fi vrut sa zic, adica

 

"Michelin este singurul producator de anvelope care nu recomanda echilibrarea lor"

trebiue sa fie un producator mai cu mot sa spuna ca ale lui sunt mai bune, asa a fost si asa va fi mereu, probabil ca pe hartia unde e scrisa treaba asta e si o steluta mica, care te indruma catre josul paginii unde scrie mic de tot "not applicable for all models" , tipic

 

"Echilibrarea se face in momentul in care ai axa, pentru ca vibratiile produse de descentralizare se transmit din 2 parti, stanga respectiv dreapta si conform fizicii trebuie sa se opreasca undeva, iar acel undeva este volanul"

caz pt moto: o roata de moto putin putin ovalizata de la vre-o bordura mai inalta produce vibratii pe dir. sus-jos a axei nu stanga dreapta, daca vibreaza stanga-dreapta ai nevoie de una noua

 

"In cazul motocicletei nu apar vibratii care sa se transmita in ghidon"

vibratii sunt , dar cele de la roata sunt foarte mici si nu le simti din cauza drumurilor de la noi, pe circuit se simte daca nu este echilibrata

 

"Iar legat de plumbii la motocicletele de concurs nu ai sa vezi plumbi"

una e roata pt hornet si alta e roata pt competitii, acolo la echilibrare se rectifica direct din jeanta prin mici gauri pe interiorul acesteia, binenteles cu masini speciale , si speciale sunt si cauciucurile care binenteles ca nu sunt luate de la magazin

nu o sa gasesti niciodata la magazin calitatea pe care o au lucrurile facute special pt anumite firme, fie ca sunt cauciucuri, accesorii , etc.

 

"In manual la capitolul asta este doar marketing si nimic mai mult pentru ca ei iti recomanda in service autorizat HONDA adica banii vin tot la ei"

nu cred ca masinile de centrat roti sunt asa degeaba, numai ca sa te puna sa cotizezi

 

cel putin in cazul meu, prefer sa imi spuna o masina cat de echilibrata este roata

 

hai ca vine caldura, cel putin in ct e vremea super

treburile astea le discutam la o bere, sunt prea marunte pt forum

 

asfalt din ce in ce mai uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-nul super membru ,

Iara este irelevanta asta. Daca poti discuta la subiect este ok, apreciez si chiar vreau sa ma invat. Daca nu termina cu maruntisurile astea, te rog pe care se pare le gandesti pe moment. Nimic din ceea ce ai zis nu are sustinere. Si aici pun punct discutiei noastre intre noi 2.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara este irelevanta asta. Daca poti discuta la subiect este ok, apreciez si chiar vreau sa ma invat. Daca nu termina cu maruntisurile astea, te rog pe care se pare le gandesti pe moment. Nimic din ceea ce ai zis nu are sustinere. Si aici pun punct discutiei noastre intre noi 2.

 

 

raspunsurile astea "de sus" nu prea sunt pe placul multora si nici educative in vreun fel nu sunt! daca doresti sa dai sfaturi tehnice esti binevenit dar...te rog eu(o spun strict in numele meu)...mai termina cu aerele de superioritate pe topicul asta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa multe discutii vreau doar un raspuns scurt, va rog...ce ulei sa pun acum in primavara? :)

Eu pun 10w-50, banuiesc ca vascozitatea te intereseaza, si brandul ese Bardahl. Astept ceva zile mai isorite si il pun in motor.

Inca nu e momentul sa scot motorul, oricat ma roade o plimbare ;)

Editat de MetalWarrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun 10w-50, banuiesc ca vascozitatea te intereseaza, si brandul ese Bardahl. Astept ceva zile mai isorite si il pun in motor.

Inca nu e momentul sa scot motorul, oricat ma roade o plimbare :)

OK, uleiul asta sa fie, de unde il cumpar sau de la cine? Si pana la urma cati litri intra cu filtru de ulei nou?

Eu nu pot sa scot motorul pana pe 8 martie cand iau banii si il pot inmatricula, nu ma mai risc mai ales la inceput de sezon. Tare as mai iesi caci sunt deja 2 luni si 20 zile de cand n-am mai mers, dar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hornetul meu este luat din reprezentanta desfacut din cutie, si are plumbi pe roti, deci au fost centrate de noi. Atat asta cat si logica imi spune ca le voi mai centra si pe viitor indiferent de ce zice x si y. La urma urmei fiecare face ce crede el de cuviinta cu obiectele personale. Respectati si deciziile celorlalti, nu tot ce cred "eu" inseamna ca e corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...