Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am schimbat si am curatat becurile din bord, este relativ usor, dai bordul jos, il desfaci, dai mufele jos si scoti becurile. Ce becuri sunt nu pot sa zic, eu cu becul in mana am mers la MyMoto pe Cotroceni si mi-am luat asemanator.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tanaaaaa....am revenit de la prima tura cu THE NEW ONE :wacko: ...desi fara unele piese,nefinisat,cu farul prins in 2 din 4 puncte,primele impresii:

-furca USD functioneaza demential,nici nu se compara cu vechea originala

-toba e de-a dreptul nesimtita(sper sa nu am probleme la bucale :laugh: )

-pozitia in sa un haos pt urmasii mei,dar un atuu pt mersul mai sportiv

-gumele(metzler raceteck k3) sunt minunate desi nu cred ca am luat vreo curba calumea din cauza frigului(deh am plecat la 2 noaptea si m-am intors la 3,20 :lol: )

-motorul merge struna dupa ce a fost servisat complet

-franele sunt criminale(stranuti si ai oprit)

-farul lumineaza parca o idee mai bine dar trebuie becuri noi

-stopul se vede de la distanta perfect,la fel si numarul,care e cam sub.....

si cam atat pentru moment,revin cu pareri mai pertinente maine seara dupa o tura mai serioasa pe caldura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca domnule!!!!...Doamne-ajuta la finisari rapide ca Vineri ai de mers nu gluma....SI BAGA FILMULETZELEEEEEEE!!!!!!!!!!!

 

multam multam...... :laugh: ....nu prea finisam,lasam totul "industrial" si apoi din nou munca inca vreo 2 saptamani dupa ce vin de la bucale :wacko: ..deci o sa fiu ocupat.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari bro ! in sfarsit ai reusit ! :wacko: abia astept sa ti-o vad la bucale :lol:

P.S. :

3 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: arycy, sorin128, george05

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am curatat lantul, uns...cu periuta, a durat ceva. Apoi am spalat motorul si mi-am amintit de ceva ce tare ma supara: cred ca fostul proprietar a spalat motorul la vreo spalatorie, cu spuma activa si a ramas patat motorul. Aveti idee cum as putea aduce iar stralucirea? .... :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am curatat lantul, uns...cu periuta, a durat ceva. Apoi am spalat motorul si mi-am amintit de ceva ce tare ma supara: cred ca fostul proprietar a spalat motorul la vreo spalatorie, cu spuma activa si a ramas patat motorul. Aveti idee cum as putea aduce iar stralucirea? .... :laugh:

 

autosol metal polish..sau cam orice metal polish....si multa rabdare :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari bro ! in sfarsit ai reusit ! :wacko: abia astept sa ti-o vad la bucale :(

P.S. :

3 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: arycy, sorin128, george05

:lol:

Ce sa-i vezi bre? Ca nu ai specificat :laugh:

Mesaj completat

Azi mi-am curatat lantul, uns...cu periuta, a durat ceva. Apoi am spalat motorul si mi-am amintit de ceva ce tare ma supara: cred ca fostul proprietar a spalat motorul la vreo spalatorie, cu spuma activa si a ramas patat motorul. Aveti idee cum as putea aduce iar stralucirea? .... : (

De uns am uns si eu lantul, de dimineata, dar de spalat nu inca pentru ca vineri si sambata am vazut ca iar ar ploua. Si a mea a fost spalata cu spuma activa dar nu s-a patat in vreun fel, cine stie...

Cea mai buna restralucire este o vopsea noua :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare viesparilor :wacko:

 

Am si eu o intrebare : Vad pe net anunturi cu horneturi din 2000-2004 cu pana la 40 de mii de km la bord . Ar trebui sa ma ingrijoreze numarul mare de kilometri ?

Cam care e durata de viata in km la o viespe ?

Cam la ce defectiuni majore ar trebui sa ma astept la o viespe cu 40 de mii de km ? (plecam de la premiza ca motorul a fost cat de cat intretinut, ca o sa incerc sa nu iau una de la dezmembrari :laugh:)

 

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare viesparilor :wacko:

 

Am si eu o intrebare : Vad pe net anunturi cu horneturi din 2000-2004 cu pana la 40 de mii de km la bord . Ar trebui sa ma ingrijoreze numarul mare de kilometri ?

Cam care e durata de viata in km la o viespe ?

Cam la ce defectiuni majore ar trebui sa ma astept la o viespe cu 40 de mii de km ? (plecam de la premiza ca motorul a fost cat de cat intretinut, ca o sa incerc sa nu iau una de la dezmembrari :laugh:)

 

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

 

 

Asfalt uscat

Depinde de multi factori:

- daca motorul a fost adus de afara, Germania de exemplu si nu s-a circulat in tara cu el foarte mult, este posibil ca acei km sa fie reali. Spun asta pentru ca am avut 2 motoare din Germania si ambele aveau km reali si nu foarte multi in ciuda anului de fabricatie, insa afara motociclismul e vazut mai mult ca excursii/plimbari, nu ca la noi mijloc de transport de zi cu zi.

- daca motorul a fost rulat ceva ani in Romania, atunci cam bate la ochi acest nr de km,e posibil sa fie schimbat bordul sau dat inapoi la km.

 

Cazul meu: eu am luat Hornetul de la un baiat din Bucuresti care a adus motorul din Italia, motorul este din '99 si avea cand l-am cumparat putin peste 50.000 km. Aceeasi teama am avut-o si eu. Insa eu am luat un prieten care se pricepe la mecanica si de cand am ajuns mi s-a spus ca i-a fost schimbata distributia (fiind unul din lucrurile care cedeaza cel mai repede dupa un nr mare de km). In afara de asta motorul e intact, nu am avut deloc probleme la el... Cred ca depinde cum a fost intretinut, de unde este adus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Swat. Man numarul mare de kilometri nu are de ce sa te ingrijoreze.

Poate fi un semn ca motorul(kilometrajul) n-a fost manarit.

Cel mai mult conteaza aspectul si un test acolo iti dai seama de multe chestii(cum a fost intretinut etc..). Parerea mea e ca un hornet din 2000 uzat normal ar putea avea undeva la 50k kilometri. Sunt sigur ca intretinuta trece fara probleme de 100k.

Ca idee eu unul mi-as lua motor din afara. Nu din cauza pretului ci din alte cauze, sau de la cineva cunoscut pe care il stii ca maniac al intretinerii.

Nu pune botul la chilipiruri, rar sunt ceea ce par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare viesparilor :wacko:

 

Am si eu o intrebare : Vad pe net anunturi cu horneturi din 2000-2004 cu pana la 40 de mii de km la bord . Ar trebui sa ma ingrijoreze numarul mare de kilometri ?

Cam care e durata de viata in km la o viespe ?

Cam la ce defectiuni majore ar trebui sa ma astept la o viespe cu 40 de mii de km ? (plecam de la premiza ca motorul a fost cat de cat intretinut, ca o sa incerc sa nu iau una de la dezmembrari :laugh:)

 

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

 

 

Asfalt uscat

Al meu merge pe 68.000 de km, cred ca cel mai batran de pe la noi, 18.000 in romania. Cel mai mult conteaza intretinerea de care a avut parte.

Sunt in lume horneturi care au depasit 100.000 de km, vezi forumurile din strainatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu cateva intrebari....

 

Trebuie sa schimb rulmentii pe spate la Hornetul meu pentru ca are un joc din butuc (foarte mic). Daca merg asa ce riscuri sunt, sau cat mai pot merge asa?

Are idee cineva cam cat cost rulmentii de la roata spate si de unde pot sa fac rost de ei?

 

I-a fost schimbat motorul cu unul mai nou (din 2005) si nu se mai potriveste mufa de la soda care indica temperatura in bord cu mufa de pe instalatia veche (am observat dupa ce am cumparat-o ca nu se ridica deloc teperatura). De unde as putea face rost de o mufa din asta? ...dezmembrari sau noua?

 

Mai am nevoie si de discuri de frana pe fata si de kit de lant pe care le gasesc pe Louis, dar daca aveti alte recomandari...

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna viesparilor,

 

Am o mica-mare problema la motor. Imi curge ulei la telescopul din spate. Nu stiti daca e reparabil....sau trebuie sa iau altul? Ati schimbat careva telescopul spate? Cat m-ar costa? Ce imi recomandati?

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu cateva intrebari....

 

Trebuie sa schimb rulmentii pe spate la Hornetul meu pentru ca are un joc din butuc (foarte mic). Daca merg asa ce riscuri sunt, sau cat mai pot merge asa?

Are idee cineva cam cat cost rulmentii de la roata spate si de unde pot sa fac rost de ei?

 

I-a fost schimbat motorul cu unul mai nou (din 2005) si nu se mai potriveste mufa de la soda care indica temperatura in bord cu mufa de pe instalatia veche (am observat dupa ce am cumparat-o ca nu se ridica deloc teperatura). De unde as putea face rost de o mufa din asta? ...dezmembrari sau noua?

 

Mai am nevoie si de discuri de frana pe fata si de kit de lant pe care le gasesc pe Louis, dar daca aveti alte recomandari...

 

Multam

 

Salutare viesparilor...ma poate ajuta cineva cu cele de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare viesparilor...ma poate ajuta cineva cu cele de mai sus?

Rulmenti, dupa cod, eu am luat din piata de metale(se gasesc toate prostiile) din Obor, in spatele magazinului Obor, mai greu de explicat. 20 lei perechea. De montat i-am montat eu, de dat jos, tot eu. Merg fara probleme...

Perechea de rulmenti originali este de 4-5 ori mai scumpa.

Sonda aia e cel mai bine sa o iei din dezmembrari, noua mai mult ca sigur costa ceva mult peste asteptari.

Discuri, daca nu gasesti second, de pe Louis.

Kit de lant nou de pe Louis, nu e rentabil second.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...