Sari la conținut

Proiect: Dnepr Cu Motor De Trabant


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
mdea, asta cu actele ma face sa-mi doresc sa vad cativa oameni impuscati in piata publica.. :D

 

Alta solutie nu am decat sa pun un motor de japo vechitura in cadrul de jawa si aplicate emblemele Jawa pe el... :D

..totusi, vroiam sa fac ceva cu totul deosebit...

nu te mai chinui frate balcescule... am un V6 de la Ford, 2L, cu cutie cu tot - tzi-l donez! fo' 130 HP... faci un streetfighter de n-ai treaba :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:D daca tot vrem sa face o treaba (eu oricum fac chestia asta la un moment dat) ... pui si un motor valabil ca sa stii o treaba...

adica .... tot esti in ilegalitate daca mergi cu el... ce mai conteaza daca mergi de rupi asfaltul sau te tarai... ...io zic - conteaza.

@ bandi>> daca vrei sa donezi un motor... e o treaba interesanta, da ma pui la munca vreo cateva luni pe putin .... da si ce ar iesi.... cred ca o bestie!

 

LUX

 

respect,

BiG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D daca tot vrem sa face o treaba (eu oricum fac chestia asta la un moment dat) ... pui si un motor valabil ca sa stii o treaba...

adica .... tot esti in ilegalitate daca mergi cu el... ce mai conteaza daca mergi de rupi asfaltul sau te tarai... ...io zic - conteaza.

@ bandi>>  daca vrei sa donezi un motor... e o treaba interesanta, da ma pui la munca vreo cateva luni pe putin .... da si ce ar iesi.... cred ca o bestie!

 

LUX

 

respect,

BiG

pai hai sa facem planu' de bataie, pun shi io osu' la treaba... doar ai vazut ca-mi place sa ma mozolesc (cu mici shi mushtar :P )

 

una peste alta tre' sa recuperez bietu' motor shi poate shi ceva piese din el, nu?... :D

 

chipintaci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu un motor de-asta bricolat, a stat vreo doi ani sub o folie in Crangasi, nu prea am putut sa vad prea bine ce e cu el. O singura data l-am prins pe tipul respectiv lucrand la motor. Motorul + cutia erau de la o masina japoneza (a carei carcasa mi se pare ca inca este in fatza blocului) - cred ca era o toyota, oricum, era un model vechi, iar motorul era boxer, din amintirile mele. Pe langa prinderea pe cadru, singura modificare vizibila mai era legarea transmisiei la cardanul de nipru - asta era facuta prin aplicarea cate unui pinion pe fiecare ax - ce iesea din cutie si axul cardanic si legate printr-un lantz puternic. Desigur, mai trebuie si un rulment pe axul cardanic, rigidizat in cadru, plus o fixare suplimentara a cutiei de viteze in cadru. Acuma.. nici mie nu mi-e prea clar cum iesea axul ala prin spatele cutiei de viteze (cel mai probabil insa masina avea tractziune spate, deci de-asta nu avea iesiri pentru planetare). In concluzie - motorul ala era exact candidatul perfect - boxer - sa se aseze frumos pe cadru -, iar masina sa fie cu tractziune spate, pentru a se putea folosi civilizat cutia de viteze originala - raportul total de transmisie - c.v.+grup cardanic se aranjeaza convenabil din pinioanele de legatura intre c.v. si axul cardanic. In orice caz, transmisia spate cred ca e absolut necesara pentru masina donatoare, pentru a se putea folosi cutia originala, altfel apar probleme maaaaari de rezistentza a cutiei de nipru si mai ales de n-shpe flanse de adaptare a motorului pe ambreiaj/cutie...

Pentru a lua motorul cu tot cu cutie (cutie cu transmisie fatza) s-ar putea ajunge la varianta de mai sus, dar ar insemna o data - obturarea gaurilor pentru planetare si apoi prelungirea axului secundar din c.v. incat sa iasa prin spatele acesteia - asta inseamna insa saparea unui lagar , rulment + semering....

Asadar, in vreun drum la munte, pe DN1, am vazut in vreo doua locuri niste cimitire de masini. Probabil se gaseste vreo "donatoare" care sa corespunda cerintzelor. Cum insa e absurd sa faci chestia asta doar ca sa faci vrumvrum prin curte.... ajungem tot de unde am plecat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu un motor de-asta bricolat, a stat vreo doi ani sub o folie in Crangasi (...)

am auzit shi io de motoru' asta, cre' ca era echipat de pe un nissan cherry

 

in aceeasi ordine de idei cu moshulik, BiG, gandeshte-te ce cardu ne trebe ptr motoru' asta de ford: e de 2 litri, are racire cu apa shi daca mai punem shi cutia originala de viteze... iz'trebe 2metri numa' ptr asta! nici nu mai pui axu de cardan, bagi cutia direct in roata spate :D

 

cre' ca mai bine facem un trike... :D poate se shi omologheaza mai ushor :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...