Sari la conținut

Accident Bucuresti - Bdul. Chisinau (fost Socului) - 04.05.2010


cRS
 Share

Postări Recomandate

In jurul orei 21:30 Soseaua Chisinau fost Socului sect. 2. Soferul unui tico a intrat intr-o Honda CBR 600RR galbena numar B-XX-AXB sau ABX. Motociclistul parea sa fie ok, avea casca pe cap cand l-a luat SMURDUL si nimeni nu prea stia nimic despre el. Soferul Tico-ului spunea ca accidentul s-a produs din cauza farurilor (sau ceva de genu :cheers: ) iar ca motociclistul avea viteza foarte mare. Imi pare rau ca nu pot da mai multe detalii dar atat stiu. Sanatate motocislistului.

Mesaj completat

LE: Ciudat este ca la aprox. 20 de minute de la producerea accidentului si 10 minute de cand a ajuns SMURDUL nu era nici o masina a politiei Rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul sustine ca mergea cu cca 60km/h, ca Tico a intrat in bulevard fara sa se asigure.... ca a franat violent cu fata... a blocat fata...si poc! S-a dus taras cativa m(nu stiu cati)...a intrat cu capul in Tico si a ramas pe asfalt...perfect constient! La spital medicul de la urgente dupa o evaluare sumara a zis ca f probabil ii da drumu acasa in max 12 ore! Casca, geaca si manusile l-au ferit de bube naspa! Protectii la genunchi nu avea...si ghici unde a facut buba?! Buna observatia de mai sus....militia f greu ajunge la locul accidentului......si mare nevoie este de ea in astfel de cazuri! Asa cum SMURD ajunge in 3-6 min din momentul alarmarii....asa ar putea sa ajunga si ei in 4-7 min! Stiu ca se codesc sa ajunga inaintea SMURD(ca sare lumea pe ei sa faca si sa dreaga).....insa nici asa sa dureze 20min! Imi permit un sfat ...observ ca s-a incalzit si purtam din ce in ce mai putini toate protectiile......si asta nu e bine...parerea mea si a celor care-au cazut ieri cu mobrele(si au fost o gramada :cheers: )!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

LE: Ciudat este ca la aprox. 20 de minute de la producerea accidentului si 10 minute de cand a ajuns SMURDUL nu era nici o masina a politiei Rutiere.

 

Explicatia pe cat de simpla pe atat de penibila: se efectua schimbul de tura :cheers: Nu intru in detalii ca iar va bagati toate alea in politie si aveti perfecta dreptate dar.... asta e Romanica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu'.....si alte structuri ale MAI lucreaza in ture....si au timpi rezonabili in care ajung la locul interventiei/solicitarii ...chiar daca alarma se da la ora 08:00(atunci se schimba tura la cei ce lucreaza 24/72)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte structuri, da. Nu e valabil pentru politisti. Au ramas foarte putini care muncesc din constiinta, cei mai multi sunt doar o adunatura de semianalfabeti si nesimtiti.

Singura structura de interventie din MAi care isi merita banii este SMURD si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Hai sa nu dam cu pietre in toata lumea,oameni de calitate mai exista pe ici-pe colo in toate structurile. Cred ca programul de schimb de tura e idiot,echipajele trebuiau decalate,nu toti la aceeasi ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fals!

sant destui care incearca sa si faca treaba din constiinta! hai sa incercam sa i ajutam .nici mie nu mi plac meltenii care au acces la uniforma statului si de acolo vb de zici ca sant dumnezei.dar mai avem si tineri cu bun simt la inceput de drum, ei merita ajutati de noi toti.

asfalt uscat si aderenta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte structuri, da. Nu e valabil pentru politisti. Au ramas foarte putini care muncesc din constiinta, cei mai multi sunt doar o adunatura de semianalfabeti si nesimtiti.

Singura structura de interventie din MAi care isi merita banii este SMURD si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc.

cry...ii stii pe ceilalti cat de incompetenti sunt?...ori ii stii p'aia de la SMURD ca "dau bine cu sapa" pe tarlaua lor!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii stiu pe unii cat sunt de praf si doar vad la ceilalti implicare, motivatie si nu de putine ori succese.

E adevarat ca sunt si baieti buni respectiv lepre in ambele tabere, dar majoritatea da imaginea, nu exceptiile.

Nu cred ca il mangaia cu ceva pe cel intins pe jos, daca un politist/pompier/medic abia intra in tura, manca sau era stricat la stomac.

Oamenii astia trebuie sa asigure in permanenta o interventie rapida, profesionista care sa salveze o viata, ma doare-n pana daca au sau nu chef sa se deplaseze la caz.

Sa se faca paznici la Glina daca li se pare prea greu.

Dar in Romania nu conteaza, nu conteaza nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cry...ii stii pe ceilalti cat de incompetenti sunt?...ori ii stii p'aia de la SMURD ca "dau bine cu sapa" pe tarlaua lor!?

Offtopic: Asta este topicul unde se faulteaza aia de la MAI ei intre ei sau ce? Ca sa citez un banc mai vechi de pe vremea comunistilor, "Mai raspanditi baieti, mai raspanditi..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu'.....si alte structuri ale MAI lucreaza in ture....si au timpi rezonabili in care ajung la locul interventiei/solicitarii ...chiar daca alarma se da la ora 08:00(atunci se schimba tura la cei ce lucreaza 24/72)!

 

Nu vorbim de turele de 24 pt ca si eu lucrez la 24 (ma schimb la 7 nu la 8 ) ci de schimburile de 8 ore. Si CREDE-MA ca cel putin la Rutiera daca iti da 2 accidente de verificat dupa ora 21.20 ......

Mesaj completat

Offtopic: Asta este topicul unde se faulteaza aia de la MAI ei intre ei sau ce? Ca sa citez un banc mai vechi de pe vremea comunistilor, "Mai raspanditi baieti, mai raspanditi..."

 

Da` nici eu nu prea inteleg care e faza cu contrele... eu am dat explicatia logica si adevarata pt care nu venise rutiera la fata locului decat dupa 20 min. In fine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate motociclistului!

De politisti nu mai vorbiti!

Nu va doresc sa fiti in pielea lor (cunosc cativa), baietii incearca mult.

Intrebati-i cat de mult suna telefoanele lor (si inghit in sec). Si ei au prieteni motociclisti, familii, copii, rate ...etc.

Nu va suparati, sper!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate motociclistului!

De politisti nu mai vorbiti!

Nu va doresc sa fiti in pielea lor (cunosc cativa), baietii incearca mult.

Intrebati-i cat de mult suna telefoanele lor (si inghit in sec). Si ei au prieteni motociclisti, familii, copii, rate ...etc.

Nu va suparati, sper!?

Nu se supara colegu' nimeni...daca-si fac treaba! Insa daca nu-si fac treaba...am tot dreptul din lume sa ma supar si sa fac scandal...chiar si militienii imi dau dreptate la asta! Bine ca e ok motociclsitul....ma bucur ptr el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul Tico-ului spunea ca accidentul s-a produs din cauza farurilor iar ca motociclistul avea viteza foarte mare. Imi pare rau ca nu pot da mai multe detalii dar atat stiu. Sanatate motocislistului

 

Hai sa te lamuresc eu ..... soferul tico-ului spune asta ....din cauza farurilor ? :P)))) si viteza mare :blink:)) Nu aveam viteza :) Nu mi-a acordat prioritate ..era pana pe banda 2 adik pana in "pct-ul maxim de vizibilate" :moto:)) ...nu l-am vazut din cauza unei dube si unui suv parcat pe partea dreapta exact in dreptul strazi ....si toc poc s-a intamplat nebunia> Merci pt sanatate ...... (am avut mici contuzi ) in rest totul oki. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte structuri, da. Nu e valabil pentru politisti. Au ramas foarte putini care muncesc din constiinta, cei mai multi sunt doar o adunatura de semianalfabeti si nesimtiti.

Singura structura de interventie din MAi care isi merita banii este SMURD si credeti-ma ca stiu despre ce vorbesc.

 

 

smurd e din mai???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smurd e din mai???

smurd e al min sanatatii cu angajati din cadrul pompierilor.

Oamenii de pe pe ambulantele SMURD nu sunt toti medici, majoritatea sunt paramedici<pompieri cu o foarte buna pregatire in acordarea primului ajutor si in resuscitare>. Ei nu au voie decat sa te redreseze pana la spital, cand ajungi pe mana medicilor. Cateodata e si un medic cu ei. E bazat mult pe voluntariat. Voluntarii sunt de obicei studenti la medicina (e buna experienta/practica, ii ajuta mult pe cei care vor sa faca medicina dew urgenta)

De obicei, o salvare SUMRD are in spate 2 paramedici<pompieri cu pregatire medicala de urgenta> si 2 voluntari(studenti la medicina dupa anul 3)

 

Oricum, sunt multe tipuri de masini SMURD, multe contin numai angajati ai min sanatatii...doctori, altele doar parameidic etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smurd e din mai???

Daca scrie pe masina Pompierii SMURD e clar ca sunt din MAI. Masina e de la pompieri, pilotul si copilotul sunt tot de acolo dar au ceva pregatire si in activitatea de descarcerare/prim ajutor/brancardier, flexul, ranga si alealalte scule sunt tot ale lor, dar au in spate obligatoriu si ceva personal medical specializat pe urgente medicale. Tubul de oxigen si perfuziile habar n-am de la cine sunt, dar ideea e sa obtii mai multe servicii intr-o singura oferta: descarcerare, resuscitare si transport la spital cu o singura masina. Si mi se pare mult mai logic decat sa vina pompierii separat sa te descarcereze si cei de la salvare sa-ti ofere celelalte doua servicii.

Asa ca da, e de la MAI dar e din alea foarte utile si probabil sunt combinati cumva si cu Sanatatea ca nu am auzit de medici angajati la Pompieri (desi nu exclud asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti curiozitatea sa cititi nr de inmatriculare...este spulberat orice dubiu in ceea ce priveste apartenenta fata de un minister sau altul al SMURD! Toti uratii care "descaleca" dintr-o ambulanta SMURD tip B sunt pompieri si li se spune paramedici(sau paramuci...daca-mi permiteti o licenta poetica)! Dintr-o ambulanta SMURD tip C va "descaleca" mereu unu pe care scrie MEDIC si unu pe care scrie ASISTENT(acestia e clar ca-s platiti de Ministerul Sanatatii ...si din spagi!;)).

Voluntari?...sa fim seriosi...cel putin in Buc n-am vazut...si unde mai pui ca nu au voie pe masina...si nici loc(fizic!)

Descarcerarea si ambulanta SMURD sunt 2 masini diferite...fiecare cu "sculele" ei!

"Combinatia" cu Sanatatea...vorba colegului de mai sus... se face prin UPU Floreasca! Orice ambulanta SMURD are contact radio permanent cu dispecerul SMURD care-i medic!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voluntari?...sa fim seriosi...cel putin in Buc n-am vazut...si unde mai pui ca nu au voie pe masina...si nici loc(fizic!)

.. se face prin UPU Floreasca!

 

Nu i-ai vazut pt ca poarta exact acelasi echipement cu al paramedicilor. Au voie pe masina dupa proximativ 300 ore prestate la UPU. Cunosc cel putin 3 persoane care fac ture pe masini SMURD, studenti in anu' 4 la medicina. Tre sa-si faca si ei mana cumva ;)

Practic, oricine (si tu, si io) poate face voluntariat, atat timp cat face orele alea la UPU si il tine stomacu, studentii la med o fac, cum ziceam mai devreme, sa prinda experienta. D-aia si sunt incurajati sa faca voluntariat SMURD, e un avantaj in CV si penmru ei, e un avantaj si pt SMURD, ca au cunostinte medicale mult mai aprofundate decat un voluntar obisnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-ai vazut pt ca poarta exact acelasi echipement cu al paramedicilor. Au voie pe masina dupa proximativ 300 ore prestate la UPU. Cunosc cel putin 3 persoane care fac ture pe masini SMURD, studenti in anu' 4 la medicina. Tre sa-si faca si ei mana cumva ;)

Practic, oricine (si tu, si io) poate face voluntariat, atat timp cat face orele alea la UPU si il tine stomacu, studentii la med o fac, cum ziceam mai devreme, sa prinda experienta. D-aia si sunt incurajati sa faca voluntariat SMURD, e un avantaj in CV si penmru ei, e un avantaj si pt SMURD, ca au cunostinte medicale mult mai aprofundate decat un voluntar obisnuit.

Nu i-am vazut ptr ca nu au cum sa poarte aceleasi uniforme....caci alea sunt specifice IGSU si nu au voie sa le poarte altii(este ilegal)! Daca fac ture pe masini SMURD...atunci fac pe masina medicului de urgenta(MMU)...nicidecum pe ambulante! Da' ma rog...astea-s detalii...off-topic!

Editat de krong28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti curiozitatea sa cititi nr de inmatriculare...este spulberat orice dubiu in ceea ce priveste apartenenta fata de un minister sau altul al SMURD! Toti uratii care "descaleca" dintr-o ambulanta SMURD tip B sunt pompieri si li se spune paramedici(sau paramuci...daca-mi permiteti o licenta poetica)! Dintr-o ambulanta SMURD tip C va "descaleca" mereu unu pe care scrie MEDIC si unu pe care scrie ASISTENT(acestia e clar ca-s platiti de Ministerul Sanatatii ...si din spagi!;)).

Voluntari?...sa fim seriosi...cel putin in Buc n-am vazut...si unde mai pui ca nu au voie pe masina...si nici loc(fizic!)

Descarcerarea si ambulanta SMURD sunt 2 masini diferite...fiecare cu "sculele" ei!

"Combinatia" cu Sanatatea...vorba colegului de mai sus... se face prin UPU Floreasca! Orice ambulanta SMURD are contact radio permanent cu dispecerul SMURD care-i medic!

 

 

cum se pot deosebi ambulantele a, b, c si care or mai fi intre ele?

 

soferul de ce se numeste pilot? are ceva pregatire speciala?

 

daca smurdul face toate astea, atunci salvarea cand vine? eu unul credeam ca atunci cand patesc ceva naspa vine salvarea, nu smurdul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se pot deosebi ambulantele a, b, c si care or mai fi intre ele?

 

soferul de ce se numeste pilot? are ceva pregatire speciala?

 

daca smurdul face toate astea, atunci salvarea cand vine? eu unul credeam ca atunci cand patesc ceva naspa vine salvarea, nu smurdul.

Ambulanta de tip A are doar soferul-in principal este ambulanta de transport, cea de tip B e si cu asistent, iar cea de tip C are in plus si medic.

SMURD-ul are o flota compusa din 4 UTIM-uri (unitate de terapie intensiva mobila), 1 MMU(masina medicului de urgenta- un Land Rover in momentul de fata, pathfinderul a fost implicat in mai multe accidente datorita "acordarii " prioritatii de catre ceilalti participanti in trafic), plus 17 sau 19 PA-uri(echipaje de prim ajutor), elicopterul, un avion si mai sunt si masinile de dezastre si calamitati. UTIM-urile sunt localizate in 4 unitati de pompieri dispuse astfel incat sa acopere tot Bucurestiul, echipajul este format din 2 pompieri, medic si asistent; are in dotare absolut tot -materilae sanitare, medicatie, aparatura -singura diferenta dintre masina asta si spital este ca nu ai ecograf, computer tomograf, laborator de analize, in rest ai tot ce e si intr-un spital. PA-urile au echipajul format doar din pompieri care au instruire facuta pentru acordarea primului ajutor si sunt periodic reevaluati din punct de vedere al pregatirii. MMU- are un pompier care conduce masina, medic, asistent si in functie de situatie dublajul medicului este ori un medic rezident anul 2 ori un voluntar student la medicina- in oricare situtaie decizia e a medicului titular. Noi intervenim in functie de ce declara apelantul la 112- avem un index de caz si daca se incadreaza plecam. Daca PA-ul constata ca este depasit chema in sprijin medic. MMU are avantajul ca se poate deplasa pe o arie mult mai mare fiind trimis chiar si pe DN 1 care e un furnizor constant de accidente urate, cu multe victime si doar UTIm-ul care raspunde de zona nu poate face fata situatiei si practic MMu devine coordonator la locul accidentului. Descarcerarea este a pompierilor si daca la accident e nevoie de o masina de descarcerare automat medicul din dispecerat e obligat sa trimita si un medic la fata locului. SMURD-ul din ce stiam eu nu e in MAI, desi suntem oarecum militarizati-pleci din localitate spui unde si estima de intoarcere in caz de alarmare plus telefon de contact.

Spaga de care vorbea cineva in acest topic- eu nu am luat niciodata desi au incercat multi apartinatori sa imi dea si am inceput sa ma isterizez,. In UPU la Floreasca exista si camere de supraveghere-deci chiar ati dat spaga? Iar in prespital - de regula pacientii nostri sunt in coma. Spaga o dati pe sectie dupa ce ati trecut prin UPu, nu neg asta stiu ca sunt medici pe sectii care nu isi mai stiu pin-ul de la cardul de salariu, dar in UPU niciodata nu dati spaga nu o sa ia nimeni Noua de regula nu ne sunt adresate nici macara multumiri pentru ce am facut in prespital, pacinetii de regula nici nu stiu ca pana la ajunge pe sectie au mai trecut printr-un departament de primiri urgenta sau ce medic i-a adunat de pe strazi.dintre cei care intra pe forum- baiatul din accidentul de pe emil racovita din 20.03( de altfel cea mai oribila garda pe care am avut-o pe UTIM-garda e de 24 ore pt medic-prea multe accidente soldate cu victime in stare grava sau decedate), motociclistul de pe bd Ferdinand-stiu cine a fost primul medic care i-a vazut si i-a tratat, mi-au dat cumva vreo spaga?

Eu va doresc sa nu ne intalnim niciodata in ipostaza medic-pacient, dar daca va fi necesar credeti-ma ca medicii de la SMURD sunt ce mai buna optiune, diagnostic sigur, stabilizare imediata. si sa nu uitam de analgosedare- este inuman ca pacientul sa simta orice fel de durere-motiv pentru care stapanim forte bine opiaceele, ca algocalminul poate il dai la o cefalee dar nu in trauma, in trauma iti trebuie un analgezic major-opiaceu.

Toate cele bune si sper ca v-am lamurit in mare cum e cu SMURD-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...