Sari la conținut

IMZ M72


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

Sa fie treaba mai simpla si pt.tine, voi face si eu un m72 in acelasi timp.

mergem impreuna cu toate etapele,fiecare dupa posibilitate,eu te voi ajuta cit pot fara discutie,cu piese si eventual cu lipsurile tale.

Am inteles ca nu ti neparat sa fie neaparat 100% original,in cazul asta va merge treba mai bine si mai repede.

 

Eu voi incepe cu caroseria,curatat cadru, gruntuit sau spritchit,recomand spritchit sau gruntfiler sa nu faca reactie cu vopseaua.sau il poti lasa la tabla goala nui problema pt.inceput.

montez aripa spate,gratar,grup,roata, sa verificam cum se aliniaza toate inainte de vopsire(sint patit ca dupa ce am vopsit aripa si cind so montez nu pica nici cum in linie cu roata..si automat dupa ce am rezolvat problema am vopsit din nou..)

Dupa ce rezolvam partea din spate,ne putem apuca de motor(partea din fata pica deobicei fara mari probe cai simplu acolo)

motorul poate ramine ultimul, ca ala e cel mai simplu lucru de pe moto,ai desfacut si ai vazut cai un motor foarte simplu.

nu te agita cu motorul prea mult,fa partea de caroserie sa fie ok. pt.inceput.

 

ne auzim cind te hotarasti sa incepi treaba. :cheers:

 

asta e jucaria care o voi face prima,e cu acte ok. de aia am si cumparato..statea de mai bine de 10 ani la mos...daca o mai lasam incepea sa creasca cipercile..se obseva ce culoare verzuie are blocul motor...

bineteles ca tot e tapan la ea..se si vede din foto ca multe sint compromise de pe ea..

nu esti singurul cu aripa spate scurtata..la mine a suferit ceva modificari...

miine daca apuc sper sa desfac motorul..sigur am so gasesc pe ANDERIA MARIN acolo..ca mosul era mare meserias...

 

-la telescoape daca nu ai uzura la bucse ai scapat usor,eu la ural am fost nevoit sa bucsez si sa fac alt ax..

-ambreajul de la ghidon e simplu..prima tabla cea cu gaurica nui musai so pui..restul sint importante,am pus o poza sa vezi exact unde se prinde tabla cea mare la cadru.

post-20619-0-70007600-1325081046_thumb.jpg

post-20619-0-19088800-1325081050_thumb.jpg

post-20619-0-98016100-1325081053_thumb.jpg

post-20619-0-73957700-1325081059_thumb.jpg

post-20619-0-13971100-1325081079_thumb.jpg

post-20619-0-45824700-1325081155_thumb.jpg

post-20619-0-35899300-1325081160_thumb.jpg

post-20619-0-14538300-1325081206_thumb.jpg

post-20619-0-85072100-1325081267_thumb.jpg

post-20619-0-56529300-1325081272_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mult mai complet decat al meu, d'aia al tau va fi gata mai repede,stiam io.. :smoke:

 

la telescoape urmeaza sa ma uit,am 2 perechi,sper sa scap usor

am cautat azi cv alternatoare,ce am eu de gsxf e prea mare,avand doua unul l-am dat pe unul de gsxr,mult mai mic,maine fac rost de unul de suzuki swift,cica si mai mic,si pe urma om vedea ce varianta alegem in privinta asta.

 

pai daca-i complet ambreajul pare simplu :rolleyes: ,da daca n-ai.. inventezi.

m-am gandit la prima ajustaredeoarece nu pusca nici cum tablita cu brida tirantului,am si poza ta 'modificata' :D

restul combin cu ce mai am de ij.

 

daca vrei stopuri d'alea ciudate cum ai pe aripa ce tine de semnalizare,am fo 3 :laugh:

 

mai mult ca sigur ai sal faci inainte,la mine e problema timpul...mai am de terminat si uralul m61,dar incet in limita timpului sper sa termin si m72..daca il fac civil(crom,dungi,etc...) va dura destul,cind e kaki se face repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai la multi ani nik...ce bine era daca faceai si neshte poze pt un ''cleent'' .dar 2012 e lung....nu?si vezi cu trancaniciu..sa nu se descarce accidental..

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu pierzi vremea cu trăncăniciuri, în loc să-ți aduni piesele Âşi să-i faci premontaju la motocicletă. Măcar dacă vopseÂşti cadrul, pune aripile, rezervorul, grupul, furca, roțile, aliniează-le acum, să nu mai fi nevoit să lucri apoi la ele, după ce le-ai vopsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am resuit sa ma hotarasc cum il voi face:civil..crom,dungi..etc..sper sa iasa o bijuterie

o mica foto cu piesele pregatite pt.el,nu ma intrebati preturi la piesele cromate ca ma doare inima...tobele,cercurile sint rusia originale de la mama lor.

miine voi pune poze cu piesele de la motor ce sint pregatite

post-20619-0-22081200-1326023685_thumb.jpg

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

(Aproape) întotdeauna civilul e mai frumos ca militarul.

 

Pe mine mă bate gândul la un proiect cu linii argintii Âşi cupru sau în culoarea coniacului. Până atunci, caut un ataÂş deosebit pt aÂşa ceva.

 

ff519e62a2dc.jpg

 

De pe forumul rusesc oppozit, o imagine cu un M de miliție cu crashbaruri originale, montate de fabrica.

 

ÂŞi schema de montaj.

 

164015c0cf2e.jpg

 

 

 

Cumpăr o Âşa de spate cum are M-ul ăsta. Este modelul vechi de Âşa Âşi este destul de greu de găsit.

 

post-263-0-43077900-1327321236_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Aproape) întotdeauna civilul e mai frumos ca militarul.

 

 

 

 

 

Cumpăr o Âşa de spate cum are M-ul ăsta. Este modelul vechi de Âşa Âşi este destul de greu de găsit.

 

post-263-0-43077900-1327321236_thumb.jpg

 

am eu una,dar e incompleta..miine ii fac foto.

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare.Tobele tip coada de randunica sunt recromate, sau is cu cromul "original" Am vrut si eu sa cumpar o pereche dar mi-a atras atentia vanzatorul ca nui prea ok cromul... :unsure: La tine par .. superbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste dimensiuni de arc telescop spate de M72 stie cineva sa-mi spuna?lungime,diametrul arcului si diametrul spirei.si daca are spira de infiletare pe stanga ptr. ca vreau sa-l pun pe un Awo.mersi.

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare.Tobele tip coada de randunica sunt recromate, sau is cu cromul "original" Am vrut si eu sa cumpar o pereche dar mi-a atras atentia vanzatorul ca nui prea ok cromul... :unsure: La tine par .. superbe

 

e varianta de tobe rusia originale,o caruta de lovele...varianta mai ieftina cele de la polon.

tobele,coate, sint noi si au costat 300 de dolari, acu 3 ani sint luate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cumpar claxon la fel cum este cel din imagine. Este un ATE rusesc CM01, folosit pe M-uri in primii ani de fabricatie. In fapt, este un Bosch sadea, FC 6/10, folosit de nemti pentru echiparea R61/R71, caruia rusii i-au scos placuta cu Bosch si i-au montat placuta lor cu ATE CM01. Ofer intre 100-150 de euro, in functie de starea fizica. Dixit. Bosch 093.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ul meu avanseaza incetisor dar sigur,am adus cadrul de la sablat respectiv vopsit electrostatic. La fel si jugurile,cricul si mai cateva maruntaie. Arata super fain. Mai am cateva de adus,si alte cateva care urmeaza duse,dupa unele rectificari,modificari dupa caz. Mai am nevoie de coate evacuare,seturi si adaptare alternator. Poze nu pot sa pun intrucat nu am net de 3 saptamani si intru din cand in cand de pe telefon. Daca si maine ma vor minti la fel jur ca ma urc pe stalp si-l smulg de tat. Da-o dreq,au trecut intemperiile de mult. Spor la treburi!

 

dupa cum am promis,vin si cu ceva poze.

dupa o muee scurta pe care le-am dat-o alora de la akta bucuresti,m-am conectat la alta retea de net COMPUTER W RED ,care surprinzator,pare muuuult mai ok,deocamdata..

 

mno.. revenim

o sa incerc zilele astea sa rezolv si rotile,si sa aduc de l asablat celelalte minuni.

 

ps.

- haideti fratilor,ajutati-ma cu 2 coate evacuare de m 72 - k 750.platesc,trocuiesc,ne 'ntelegem,nu mi's mocangiu. :cheers:

...mai greu de gasit in stare buna...doar nu se mai fabrica demult...Poti incerca sa modifici unele de MT , care, se gasesc mai usor!

eu folosesc de m72 pe utilaj ,si au trebuit ajustate usor la unghiuri cu un autogen...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am facut o mica verificare sa vad ce piese tre sa pregatesc pt m-ul ce urmeaza sal fac,stupize...stupize..am vazut ce nam crezut nicodata...pistoane de nipru pe m72 :D

asa pistaone.. asa si motor..tot varza in el..ramine numai carterul sigur,in rest tot trebuie schimbat.

 

am mai facut o mica poza de familie.. daca tot eram in zona cu o parte din fiare... ;)

post-20619-0-33738200-1329825349_thumb.jpg

post-20619-0-44057700-1329825353_thumb.jpg

post-20619-0-08977800-1329825357_thumb.jpg

post-20619-0-54810700-1329825411_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la astea pretul ar fi de 145 euro cu tot cu transport pe cand la celelalte ar fi cam 122 euro cu tot cu transport

avand in vedere ca astea sunt grunduite ar fi mai ok celelalte , acum depinde de cromul de pe ele si materialul din care sunt facute , la alea cromate ma bag si eu , la astea nu stiu ...... :scratch:

 

.....................

 

 

da , deci primele sunt made in china , cam naspa , tine cromul o vara cu un pic de noroc.........

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la astea pretul ar fi de 145 euro cu tot cu transport pe cand la celelalte ar fi cam 122 euro cu tot cu transport

avand in vedere ca astea sunt grunduite ar fi mai ok celelalte , acum depinde de cromul de pe ele si materialul din care sunt facute , la alea cromate ma bag si eu , la astea nu stiu ...... :scratch:

 

.....................

 

 

da , deci primele sunt made in china , cam naspa , tine cromul o vara cu un pic de noroc.........

 

 

tobele de pe uralul meu le-am folosit 3 ani pe m72 si sint ca noi si acuma,sint luate de la polon parca si au costat 90 de euro fara transport ,mihai prd stie mai bine ca am luat impreuna tobele respective.

 

sint vopite electrostatit,banunesc ca sint si coate sigur,dar coatele sint simplu de facut la o firma ce se ocupa cu inoxul in general..ei au sculele pt. a le duce la formele pe care le doresti..

post-20619-0-22134800-1330158554_thumb.jpg

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspuns

eu unul m-am oferit sa il ajut pe nime' deocamdata nu am nevoie de aceste tobe , dar nu strica sa fie acolo.

oricum uralul meu mai asteapta , si nu prea sunt de acolo ca si an de productie, dar arata al naibii de bine pe al tau :cheers:

 

post-56547-0-98601500-1330161113_thumb.jpg

 

sper sa nu ma uiti cu seaua aia despre care am discutat cand vei merge pe la vecini

ms

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspuns

eu unul m-am oferit sa il ajut pe nime' deocamdata nu am nevoie de aceste tobe , dar nu strica sa fie acolo.

oricum uralul meu mai asteapta , si nu prea sunt de acolo ca si an de productie, dar arata al naibii de bine pe al tau :cheers:

 

post-56547-0-98601500-1330161113_thumb.jpg

 

sper sa nu ma uiti cu seaua aia despre care am discutat cand vei merge pe la vecini

ms

 

am eu furca fata pt modelul tau

in 550 lei aranjata,gruntuita,schimbat bucse,semeringrui telescoape.

post-20619-0-21062500-1330170016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. @nime'n drum: buna ideea lui Dany sa iti faci din inox.Nu mai au moarte.

Ca si model te poti lua dupa coatele mele,sunt la vopsitorul unde faci si tu electrostatic.

Editat de rove
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...