Sari la conținut

Dracula Rallyraid 2010 a inlocuit transcarpatic


Postări Recomandate

propunerea de calendar pe care o pusesem anul trecut este total aiurea. datorita prozitiei de neinteles a FRM (Federatiei Romane de Motociclism) de a destabiliza campionatul national de rallyraid si de a nu valida comisia mixta de rallyraid auto-moto (initial propusa tot de ei), majoritatea organizatorilor si-au retras competitiile din calendarul FRM. A ramas o singura cursa organizata de un singur om, respectiv transcarpatic 2010, despre care avem stiinta ca nu se va mai organiza conform atentionarii primite prin email de la presedintele comisiei offroad de la UEM. Acesta nu a aprimit in timp regulamentar nici un fel de acte sau detalii sau vreun semn de viata despre acesta cursa. La adresa lui de saptamana trecuta am raspuns ca grupul de organizatori de rallyraid si-au retras sprijinul logistic, financiar, uman, de arbitraj, de conducerea cursei, de publicitate si de orice alta natura referitor la acesta cursa, sportivii romani si straini fiind anuntati asupra acetui lucru.

In calendarul 2010 cursa transcarpatic 2010 a fost inlocuita de Dracula Rallyraid 2010 (vezi www.transcarpaticrally.ro si www.dracularallyraid.ro), un de au fost invitati si au raspuns pozitiv multi participanti straini.

Va tinem la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu toate discutiile, sau "dedesubturile" problemelor, dar este o mare rusine ce se intimpla... Si, daca pe fereme n-o intereseaza, ar trebui sa ne intereseze pe noi, ca romani, ca ne facem de ris inca o data, din cauze...

 

A-propos de FRM, mi se pare de-a dreptul hilara (dar cu gust amar) urmatoarea situatie: anul trecut erau suparati foc pe Martin si voiau sa-i puna o taxa exorbitanta pentru Romaniacs, dupa care ne-am trezit cu Martin membru in comisia tot-teren..... Cam ce spune asta despre federali? Foare consecventi, foarte corecti, foarte.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

poze de la eveniment :

http://picasaweb.google.com/catalina.filip...allyraidIun2010#

 

prezenta :

motorus, tigly, lupu shui ( in ordinea inscrierilor )

tigly, lupu shui, motorus ( ordinea pe niste liste din ultima zi conform optiunilor organizatorilor ::;))) )

 

Totul super ok dpdv organizatoric, traseu superb, roadbook ok ......pacat ca vremea nu a fost de partea noastra ( a biciclistilor, cel putin ) .. pe mine m-a dovedit in ultima zi cand pe fondul unor caderi repetate am fisurat conducta de ambreiaj la jumatatea specialei (km 50 ) . Felicitari organizatorilor, si respect tuturor participantilor .. in marea lor majoritate bulgari ;))

 

PS : Un mic regret am referitor la aceasta competitie ... se pierde din spiritul rally-raid-ului atat timp cat se permite folosirea aparatelor GPS pe speciale , mai ales cand ..sunt de acord cu folosirea acestora in cazurile extreme cand te-ai pierdut si renunti : scoti gps-ul sa te intorci la baza ..

Mesaj completat

PS :

 

 

Un mic regret am referitor la aceasta competitie ... se pierde din spiritul rally-raid-ului atat timp cat se permite folosirea aparatelor GPS pe speciale , mai ales cand acestea sunt bucle in sens invers ale specialei din ziua precedenta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, e o prostie! nu mai e rally raid daca te lasa cu gps

 

Ionutz....

cursa a fost cam asa:

-am muncit vreo 2 luni la un traseu. E adevarat, navigatie la greu, cu macadam, camp, iarba, paduri.....in zona in care a fost concursul din 2007, cu proba aceea celebra de 300 km.

-spre deosebire de alte concursuri de pe la noi, am scos aprobare de la fiecare mica primarie de pe traseu, am discutat cu toti ciobanii de la fiece stana. Inclusiv protocol cu vanatorii din zonele respective sa nu cumva sa ne suprapunem pe traseu

-asigurari, ca la carte si lege

-salvari de la iesirea primului concurent din bivuac si pina a intrat ultimul. Au si intervenit (2 buc) la un accident in prima zi.

Protocol cu ISU si SMURD, Spitalul Judetean anuntat si pe faza.

Deci...ca la carte.Daca cineva zice altceva... ... sa zica aici.

La cursa au venit cateva echipaje din Bulgaria, dintr-un campionat de rally raid de la ei.

Ne-am convins dupa prima zi ca ei urmeaza alte regului decat noi . Adica: fara reguli. Si a fost f. dificil ca , din mers, sa impunem regulile noastre, pe care, de altfel, nu le intelegeau ..."adica cum fara scurtaturi?"....sau "cum sa reducem viteza pe zona de STOP RAlly?"..s.a.m.d.

Am tras concluzia ca tb. sa separ imediat cele 2 curse cu acelasi traseu. A fost cea mai buna solutie.Mai ales ca pe ei (care fac un fel de soft off road...)i-a avantajat ploaia torentiala si noroiul....

Ei...in aceste conditii, concurentii romani au fost deranjati de performantele colegilor bulgari.

Am facut si o greseala, postand pe site (www.dracularallyraid.ro" ) niste harti orientative cu traseul. Romanii si-au facut doar o idee...colegii bulgari insa, erau cu ele listate, probabil au lucrat puternic cu gogle earth....si au avut timp sa caute sosirea....

Deci asta e povestea GPS-urilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am convins dupa prima zi ca ei urmeaza alte regului decat noi . Adica: fara reguli. Si a fost f. dificil ca , din mers, sa impunem regulile noastre, pe care, de altfel, nu le intelegeau ...

 

pai nu au inventat romanii rally raidul. Noi ne dam dupa un regulament derivat din regulamentul international.

 

Adica daca tu nu puneai hartile pe net ei ce faceau? Nu aveau derulatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-asta zic ca-i bun un GPS folosit ca baliza, ai descarcat trakul si l-ai ars pe tzaran. poate sa fure el cat vrea , daca are abateri mai mari de 100m de la traseu si se constata ca s-a ajutat voit de acea deviere ii dai 300 de minute discount si l-ai linistit. asta inseamna un om priceput la gps care sa descarce seara toate aparatele si sa le interpreteze. astfel poti avea si mama hartilor ca daca iesi de pe traseul desenat pe roadbook o zgudui tare! se poate renunta astfel la asazisele CP-uri ascunse, de verificare unde e nevoie de cel putin doi oameni per CP...

 

 

cat despre pozitia FRM sau alta asociere d-asta pfff ce sa zic acu nu mai suntem marii organizatori ai TRANSCARPATICULUI care l-au lasat pe Mishi in mijlocul padurii cu mana rupta sau care anul trecut la BV nu au premiat clasamentul general pt ca era un ATV printre primii (Alin)

 

PS: ma apuc de RR asa ca tineti-va bine...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte cateva poze si filme de la eveniment (le pun aici pentru ca din pacate nu am contactele altor participanti).

Scuze de off-topic!

 

De la mine (cu Transalp)

Filme 621MB: http://dl.transfer.ro/filme-transfer_RO-26jun-1ed484.zip

Poze 507MB: http://dl.transfer.ro/poze-transfer_RO-26jun-fc0f68.zip

 

De la Sebi (cu Africa Twin)

https://www.filemail.com/dl.aspx?id=UMXKFMBJQEWARSE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...