Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

@Florin -v Din ce am studiat pe net si din ce am vazut pe forumuri, producatorul recomanda Yamalube 01, care ar fi echivalentul a 2,5W sau maxim 5W (in functie de producatorul uleiului). Citind detaliile tehnice ale producatorilor, cam singurul 10w care ar semana cu yamalube 01 ar fi Castrol 10wt (care de fapt are proprietatile unui 5w). Uite si tabelul cu informatiile despre uleiuri, vascozitati si alte chestii distractive.

 

Cantitatea de ulei din furca mea a fost pusa exact dupa specificatiile din manual, deci se exclude varianta ca ar fi prea mult ulei. 10W probabil ca e foarte bun pentru o persoana ~sau >80 kile si nu pentru cei din categoria "tzantzar", unde poate, un 7.5w ar fi mai ok (strict parerea mea neavizata si netestata). Pentru mine si pentru gustul meu, 10W e prea rigid.

in 2004 cand s a fabricat motocicleta in manualul de service scrie clar oil fork 10W. in 2004 yamaha nu infintase divizia de uleiuri Yamalube.

ce cantitate ai pus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut.

vreau sa cumpar un FZ6 2004-2006 ceva oferete?

ma intereseaza cat mai stoc si in conditii tehnice ok.

multumesc

Acelasi lucru o sa ma intereseze si pe mine, peste vreo doua luni..

Sa fie modelul N cu cadrul negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

vreau sa cumpar un FZ6 2004-2006 ceva oferete?

ma intereseaza cat mai stoc si in conditii tehnice ok.

multumesc

 

Ce faci tati, te intorci inapoi la prima dragoste? :D

sau nu e pentru tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Florin -v Am pus 0.467 L, dupa cum zice in manualul de service. Si tot in manualul ala de service zice ca: Recommended oil: Suspension oil “01” or equivalent. Aici e manualul despre care vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Florin -v Am pus 0.467 L, dupa cum zice in manualul de service. Si tot in manualul ala de service zice ca: Recommended oil: Suspension oil “01” or equivalent. Aici e manualul despre care vorbesc.

lasati manualele descarcate de pe net. cumpara manualul original si vb dupa ce scrie si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati manualele descarcate de pe net. cumpara manualul original si vb dupa ce scrie si cum

Da, ai dreptate. Multzam ca ti-ai pierdut timpul sa ma luminezi. O sa iau manualul original ca nu cumva sa mai fac prostii cand surubaresc pe la vacutza mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cate ture e normal sa stea motorul la relantiu ? ma refer fazerul pe injectie

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati manualele descarcate de pe net. cumpara manualul original si vb dupa ce scrie si cum

Poti sa ma ajuti si pe mine cu manualul pt FZ6-S ca si eu am gasit un manual in care zice 467ml sau fara arc si cu jamba presata la maxim sa ramana 134mm. Am uleiul am semeringurile si tr sa ma apuc de ele.

 

Pe site la motul daca dai zice ca vrea 5W pt FZ6-S

FORK OIL FACTORY LINE LIGHT 5W (a)

a. Alternative recommendations: 10W

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ma ajuti si pe mine cu manualul pt FZ6-S ca si eu am gasit un manual in care zice 467ml sau fara arc si cu jamba presata la maxim sa ramana 134mm. Am uleiul am semeringurile si tr sa ma apuc de ele.

 

Pe site la motul daca dai zice ca vrea 5W pt FZ6-S

FORK OIL FACTORY LINE LIGHT 5W (a)

a. Alternative recommendations: 10W

 

Tot in manual ai si valoarea pentru air-gap. Inaltimea coloanei de ar, cu jamba fara arc, compelt comprimata. Asta este informatia cea mai precisa pe care trebuie sa o folosesti cand servisezi suspensia fata. Daca nu cureti complet de ulei furca si nu o demontezi, ramane ceva ulei in ea si daca pui respectiva cantitate de ulei, poate rezulta intr-un air-gap prea mic. Consecinta cea mai dezastruoasa poate fi un bottoming pe o franare mai serioasa care te va duce direct pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am un parbriz turing si aeru-mi da-n cap

Aveti idee daca cel original sau cel racing e mai silentios? Adica daca-mi da aeru-n umeri?

Multam'

Depide de cat de inalt esti, nu exista parbriz optim universal. Mie ala original imi da aerul in zona gatului, e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depide de cat de inalt esti, nu exista parbriz optim universal. Mie ala original imi da aerul in zona gatului, e perfect.

Mda, exact cum banuiam, se pare ca suntem la fel de "inalti" :D multumesc

 

Are cineva parbriz ca in imaginea de mai jos? Daca da, cum e?

post-56527-0-32003400-1371038528_thumb.jpg

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ma ajuti si pe mine cu manualul pt FZ6-S ca si eu am gasit un manual in care zice 467ml sau fara arc si cu jamba presata la maxim sa ramana 134mm. Am uleiul am semeringurile si tr sa ma apuc de ele.

 

Pe site la motul daca dai zice ca vrea 5W pt FZ6-S

FORK OIL FACTORY LINE LIGHT 5W (a)

a. Alternative recommendations: 10W

am manualul original cumparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am un parbriz turing si aeru-mi da-n cap

Aveti idee daca cel original sau cel racing e mai silentios? Adica daca-mi da aeru-n umeri?

Multam'

nefiind o motocicleta sport nu exista parbriz race. pur si simplu este o motoreta de touring sau nakaed dupa caz.

atata timp cat pozitia de condus a trunchiului cu bazinul este de 90 grade doar un parbriz gen bmw rt 1150 poate sa iti arunce aerul pe spate. in rest toate existente deflecteaza aerul mai sus sau mai jos, niciodata peste tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am un parbriz turing si aeru-mi da-n cap

Aveti idee daca cel original sau cel racing e mai silentios? Adica daca-mi da aeru-n umeri?

Multam'

daca da aeru mai jos e mai ok. galagie face oricum. inalta putin parbrizu sau curbeazal sus spre exterior si asa iti va da mai sus aeru. poate peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...