Sari la conținut

Intrebare


Masa
 Share

Postări Recomandate

buna seara am achizitionat de curand o motocicleta ,dnepr Mt11 mai exact, ce are alta roata montata pe fata.In mers la un hop mi-a cazut din etrier o placuta de frana,m-am uitat pe internet si roata pare a fi de yamaha xj model 1988 atasez poze cu roata si placuta. Imi puteti spune unde gasesc placute pentru acest etrier si de acest tip si ce cauza a determinat caderea placutei? am sa incerc sa desfac etrierul sa vad ce este inauntru, nu ma pricep si de aceea as vrea parerea dumneavoastra initial.Cand a cazut placuta s-a rupt si o bucatica de tabla din interior , o tabla subtire..nu stiu de unde vine.Sper sa nu fi deranjat cu intrebarile.O seara placuta, numai bine.

post-54784-1275854021_thumb.jpg

post-54784-1275854143_thumb.jpg

post-54784-1275854162_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara am achizitionat de curand o motocicleta ,dnepr Mt11 mai exact, ce are alta roata montata pe fata.In mers la un hop mi-a cazut din etrier o placuta de frana,m-am uitat pe internet si roata pare a fi de yamaha xj model 1988 atasez poze cu roata si placuta. Imi puteti spune unde gasesc placute pentru acest etrier si de acest tip si ce cauza a determinat caderea placutei? am sa incerc sa desfac etrierul sa vad ce este inauntru, nu ma pricep si de aceea as vrea parerea dumneavoastra initial.Cand a cazut placuta s-a rupt si o bucatica de tabla din interior , o tabla subtire..nu stiu de unde vine.Sper sa nu fi deranjat cu intrebarile.O seara placuta, numai bine.

 

Pai a sarit siguranta de la etrier si a cazut placuta.Daca vrei iti las un mesaj cu numarul la un baiat care aduce placute de frana ,de acolo am luat si eu,in 24 de ore le ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta aia la care ai facut tu poza, nu cumva pare sa fie rupta? Trebuie sa aiba o gaura prin ea, apoi un bolt si boltul o siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pai a sarit siguranta de la etrier si a cazut placuta.Daca vrei iti las un mesaj cu numarul la un baiat care aduce placute de frana ,de acolo am luat si eu,in 24 de ore le ai. " pai daca a sarit doar siguranta la etrier nu pot monta aceeasi placuta? inseamna ca trebuie sa cumpar siguranta de etrier.Oricum desfac etrierul si va spun ce am gasit, din pozele puse de mine cum credeti ca pot umbla la etrier,este prima data cand fac operatiunea asta si de aceea intreb ? Daca pozele nu sunt clar pot incarca altele .O zi buna

 

"Placuta aia la care ai facut tu poza, nu cumva pare sa fie rupta? Trebuie sa aiba o gaura prin ea, apoi un bolt si boltul o siguranta. " domnul Dan Cata nu cred ca este rupta placuta m-am uitat la ea si este destul de dura ,arata exact ca in poza, voi incerca astazi alte poze mai clare.

Mesaj completat

am revenit cu poze mai clare, pe spatele placutei scrie 2285 11-97 LCL 685-F3 poate ajuta

post-54784-1275886614_thumb.jpg

post-54784-1275886675_thumb.jpg

post-54784-1275886689_thumb.jpg

post-54784-1275886708_thumb.jpg

post-54784-1275886726_thumb.jpg

post-54784-1275886740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ma inser dar:

 

XJ 600 avea etrieri cu 2 pistoane opuse asta e un etrier flotant si are un singur piston. roata a fost la fel si pe XJ600 si pe RD 350 dar RD-ul pe care l-am avut acum 6 ani avea astfel de etrieri. Nu imi aduc aminte insa cum erau placutele. In principiu nu prea are cum sa cada placuta daca totul e la locul lui.

poate e alta placuta, poate ii lipseste vreo siguranta...

 

PS... mai pot cadea in cazul unor etrieri daca discul e mai subtire decat indica norma din manualul de service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta aia la care ai facut tu poza, nu cumva pare sa fie rupta? Trebuie sa aiba o gaura prin ea, apoi un bolt si boltul o siguranta.

asa-s placutele de frana si la kawa mea. fara nici un fel de gaura sau bolt. dar roata nu e de la modelul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ma inser dar:

 

XJ 600 avea etrieri cu 2 pistoane opuse asta e un etrier flotant si are un singur piston. roata a fost la fel si pe XJ600 si pe RD 350 dar RD-ul pe care l-am avut acum 6 ani avea astfel de etrieri. Nu imi aduc aminte insa cum erau placutele. In principiu nu prea are cum sa cada placuta daca totul e la locul lui.

poate e alta placuta, poate ii lipseste vreo siguranta...

 

PS... mai pot cadea in cazul unor etrieri daca discul e mai subtire decat indica norma din manualul de service.

 

va rog sa imi spuneti cum sa desfac etrierul pentru ca eu nu imi dau seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfaci cele doua suruburi cu imbus si ar trebui sa iasa afara

atentie la montaj va trebui sa te asiguri ca vine placuta pe zona de frecare pt ca prinderile nu-s rigide si se pot misca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara am achizitionat de curand o motocicleta ,dnepr Mt11 mai exact, ce are alta roata montata pe fata.

Daca e de curand, cred ca poti lua legatura cu cel de la care ai cumparat-o si-ti poate descrie ce inginerie este facuta acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...