Sari la conținut

12.06.2010, Obor accident


Yusanai
 Share

Postări Recomandate

In seara asta acu, 2 ore am trecut pe la obor si la iesirea din pasaj spre iancului era un baiat pe jos cu un transalp cred, nu m-a lasat politia sa ma apropii, baiatul din ce am auzit de la ambulanta era in comotie, cred ca ai iesit de pe o straduta laterala pt ca avea farul spart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta acu, 2 ore am trecut pe la obor si la iesirea din pasaj spre iancului era un baiat pe jos cu un transalp cred, nu m-a lasat politia sa ma apropii, baiatul din ce am auzit de la ambulanta era in comotie, cred ca ai iesit de pe o straduta laterala pt ca avea farul spart.

Am trecut si eu pe acolo la scurt timp dupa accident. Motorul e Transalp cu nr. B43BCR, motociclistul tocmai era urcat in ambulanta SMURD si dupa toate probabilitatile are bratul drept rupt perntru ca ii umflau aia o chestie albastra acolo, in rest era constient si se vaita ca-l doare, asa ca nu cred sa fie vorba de comotie. Cei de pe margine spuneau ca ar fi fost implicata si o Solenta. Dupa pozitia motorului, eu cred ca a fost fovit in roata fata de o masina care a iesit de pe straduta din dreapta (prima de dupa pasaj cum mergi spre Ferdinand). Farul era spart si ceva urme de carene pe jos, in rest nu parea sa fie atat de afectat cat motociclistul care era in costum de vara (tricou de protectie cu maneci scurte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e mai important:

- motociclistul era pe drumul cu prioritate

- solentza galbena nu da prioritate

- motociclistul are o mana rupta

- soferul - alcolemie 0.16

 

sanatate motociclistlui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fie bine ca eu cand l-am vazut nu am vazut vreo reactie de la el, m-a intors pe dos, si dupa asta ca sa puna capac un (cuvant urat) cu bmw de bulgaria cu 200 la ora pe anghel saligny a taiat fata masinii inaintea careia eram eu si m-a bagat in bordura, eu sunt ok, dar sangereaza shadowu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e mai important:

- motociclistul era pe drumul cu prioritate

- solentza galbena nu da prioritate

- motociclistul are o mana rupta

- soferul - alcolemie 0.16

 

sanatate motociclistlui

Inca o buba pentru conservar: la scurt timp dupa ce am oprit eu acolo au aparut si aia de la rutiera (ca in rest erau cei de la 112 care dirijau circulatia pe o singura banda, ca motocicleta ajunsese pe banda 2 din 3 posibile acolo) si masina care produsese accidentul nu era in locul respectiv. Unul de pe margine explica ceva despre o Solenta galbena, a incercat sa o arate dar nu a mai gasit-o. Sa fie oare vorba si despre fuga de la locul accidentului, ca sigur o mutase de acolo si nici macar mutatul asta nu e legal...

 

Bine, si eu am stat putin pentru ca politistii se uitau cam urat la mine si mi-au facut semn sa ma carabanesc si mai si eram dupa un drum de aproape 500km si circa 11 ore... Am facut o singura poza motorului si nici aia nu a iesit ca tocmai trecea o dacie ceaun pe acolo si a iesit miscata... De fapt am facut poza ca sa nu uit numarul de inmatriculare care nu se distinge in poza mea, noroc ca l-a retinut nevasta-mea...

 

In rest ii doresc insanatosire grabnica motociclistului. Nu pare un accident atat de grav ca sa se lase cu donari si alte alea dar daca cineva stie ca trebuie donat sange sau altceva va rog sa-mi dati mesaj sa facem pin la topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, si eu am stat putin pentru ca politistii se uitau cam urat la mine si mi-au facut semn sa ma carabanesc si mai si eram dupa un drum de aproape 500km si circa 11 ore... Am facut o singura poza motorului si nici aia nu a iesit ca tocmai trecea o dacie ceaun pe acolo si a iesit miscata... De fapt am facut poza ca sa nu uit numarul de inmatriculare care nu se distinge in poza mea, noroc ca l-a retinut nevasta-mea...

 

Atunci de ce te-ai mai oprit? Normal ca politistii se uitau urat pe tine daca stateai sa casti gura si faceai poze proaste in loc sa fii folositor cu ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce te-ai mai oprit? Normal ca politistii se uitau urat pe tine daca stateai sa casti gura si faceai poze proaste in loc sa fii folositor cu ceva!

Zise nea Ion ca e si el om.

 

Cu ce pute fi folositor omule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zise nea Ion ca e si el om.

 

Cu ce pute fi folositor omule?

 

De la ajutat politia sa faca masuratori si sa noteze daunele, avut grija de motocicleta pana venenea cineva apropiat sa o ia, sa ajute sa o urce-n duba, sa ofere un numar de telefon al cuiva cu platforma. Vrei sa mai continui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are bratul drept rupt perntru ca ii umflau aia o chestie albastra acolo,

 

motociclistul care era in costum de vara (tricou de protectie cu maneci scurte).

 

ce zici tu acolo pare a fi tensiometru, cu care se ia (culmea) tensiunea.

 

incepatorii sa nu citeasca ce urmeaza:

nu mai blamati oamenii in tricou, e mult prea cald sa mergi in geaca sau plasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce zici tu acolo pare a fi tensiometru, cu care se ia (culmea) tensiunea.

 

incepatorii sa nu citeasca ce urmeaza:

nu mai blamati oamenii in tricou, e mult prea cald sa mergi in geaca sau plasa.

Nu era tensiometru, era o chestie lunga cat bratul (portiunea dintre umar si cot) si era umflata pentru a-i tine bratul drept daca are cumva fractura (intre timp am aflat ca nu e fractura). Cred ca in momentul in care a fost lovit de sofer a zburat de pe motor si s-a lovit cu mana dreapta de portiunea de tabla dintre parbriz si usa ca altfel nu imi explic cum sa cazi pe stanga si sa te lovesti la mana dreapta.

 

Offtopic: Eu merg si pe caldura asta cu scut de Enduro. Cel pe care-l purtam in ziua aia are ochiurile mari la tricotaj si aveam tricou cu maneci scurte, asa ca m-am bronzat/ars in puncte, am diverse modele pe antebrate, un fel de tatuaj ciudat... E adevarat ca am curajul sa merg pentru scurt timp si fara protectii prin Bulgaria, dar in Bucuresti in nici un caz nici macar pe moped...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era tensiometru, era o chestie lunga cat bratul (portiunea dintre umar si cot) si era umflata pentru a-i tine bratul drept daca are cumva fractura (intre timp am aflat ca nu e fractura).

Se numeste atela vacum :ok: , pentru fracturi, luxatii , entorse, fixeaza in ax si imobilizeaza; se prezinta cu masuri diferite pentru membrele inferioare si superioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...