Sari la conținut

Excursie Enduro la Lacul Vulturilor


Postări Recomandate

Simbata 12 iunie a.c. am fost si noi sa vedem Lacul Vulturilor, mai ales sa ne dam cu motoarele...trei BMW-uri 2X F800 + F650 si subsemnatul cu Honda XR 400 R...

 

Drumul pe asfalt pina la intrarea pe forestiere sau comunale, ce or fi, mi s-a parut f lung, si de la o tura la alta e si mai lung... poate si din cauza motorului...in fine...

 

post-7547-1276499076_thumb.jpgpost-7547-1276499163_thumb.jpg

 

Mesaj completat

Dupa ce ne-am odihnit putin si am admirat peisajul am incercat sa plecam...dar ghinion motorul lui Florin avea cauciucul fata lasat...am bagat citeva pompe si a reusit sa plece mai departe...

 

Am hotarit sa coborim in Crasna pe forestiere, care s-au dovedit a fi cam distruse, in panta, si ne-au dat de lucru, dar pina la un punct le-am dovedit...pina cind roata pe fata a lui Florin si-a dat duhul...adica a ramas pe janta...

 

post-7547-1276503954_thumb.jpgpost-7547-1276503994_thumb.jpgpost-7547-1276504056_thumb.jpg

 

post-7547-1276504085_thumb.jpgpost-7547-1276504134_thumb.jpg

 

Am demontat roata si motocicleta de interventie a plecat sa caute o vulcanizare...

 

post-7547-1276504256_thumb.jpgpost-7547-1276504323_thumb.jpgpost-7547-1276504366_thumb.jpg

 

Dupa minute, ore de asteptare, ne-au cam lasat nervii...nu aveam nici apa, si mai ales tigari si ne era si foame...si am facut un foc sa ne mai creasca putin moralul...daca mai intirziau mult cei ce sau dus in civilizatie cred ca ne apucam sa vinam ceva...

 

 

post-7547-1276504574_thumb.jpgpost-7547-1276504631_thumb.jpg

 

 

In fine pina la urma am facut pana, am ajuns la soseaua nationala, am mincat ceva la un restaurant uitat de timp prin anii 80 si dai bataie inca 150 de km pina acasa...

 

Cam asta a fost povestea...astept adaugiri de la ceilalti participanti...

 

Mesaj completat

Am facut varza topicul asta...pozele s-au pus in ce ordine au vrut ele...

 

A se intelege ca ne-am adihnit dupa ce am ajuns la Lacul Vulturilor...si de acolo au inceput aventurile... intelegeti voi...

post-7547-1276500611_thumb.jpg

post-7547-1276500770_thumb.jpg

post-7547-1276500815_thumb.jpg

post-7547-1276500893_thumb.jpg

post-7547-1276500931_thumb.jpg

post-7547-1276501343_thumb.jpg

post-7547-1276501441_thumb.jpg

post-7547-1276501483_thumb.jpg

post-7547-1276501523_thumb.jpg

post-7547-1276501614_thumb.jpg

post-7547-1276502482_thumb.jpg

post-7547-1276502540_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi Cristache pt. documentar

 

 

frumos la lac, din pacate nu prea gaseai umbra pe nicaieri, ca sa nu mai zic de ceva lichide sau ceva de papa

 

nu e prea placut sa mergi cu pana pe fata, fiecare dambulet se simte ca un mare sleau si fata fuge continuu unde vrea ea (bine ca mi-am lasat acasa levierele si camerele de data asta) - noroc cu motoru' de asistenta :ok:

 

focul a fost bun si pt. moral si contra mustelor extrem de prietenoase in zona aia

 

coborarea in Crasna a fost un deliciu, bine ca a fost cat de cat uscat, caci pe noroaie nu stiu ce altfel de sport devenea,

 

una peste alta mie mi-a placut excursia :blbl:

 

 

ps. am uitat sa facem traditionala poza de grup

Editat de greenspan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar poza de grup nu am facut, dar de o panorama tot a iesit...

 

 

post-7547-1276517867_thumb.jpg

Mesaj completat

Era sa uit o poza de "revista"...

 

post-7547-1276519135_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coborarea in Crasna a fost un deliciu

Poate pentru tine. Singurul lucru bun a fost ca am dat jos vreo doua kilograme in transpiratie. Prea extrem pentru mine. Poate daca gasesc o sa mai joasa se mai schiba situatia, cum a fost si la 1200.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

in weekend (sambata + duminica) o sa merg cu frati-miu pe acolo (super tenere + transalp).. ai putea sa-mi dai niste detalii despre drum?

 

de exemplu.. cum ajung acolo ? :smoke:

 

 

 

desigur.. daca mai sunt doritori.. noi plecam sambata dimineata.. sambata seara vrem sa stam la cort acolo.. si duminica ne intoarcem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti tura de 2 zile? Eu as putea merge doar duminica, traseul se poate face intr-o singura zi fara probleme. Nu prea am cum sa vin de sambata din cauza unei cununii. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai putem sa ne lipim duminica acolo si sa coboram pe cealalta parte.. poate mai gasesti pe cineva care vrea sa vina duminica.. sa nu vii singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa-mi dai niste detalii despre drum?

track-ul de gps si cateva explicatii. Nu sunt ale mele, ci ale lui Vali de la Sarata Monteoru. Dupa ele ne-am luat si noi si am mers foarte bine.

Traseul este de o zi. Am intrat in el la 11 si am coborat in asfalt pe partea cealalta pe la 15. Mai sunt multe trasee de facut in zona, mai ales pe partea de nord a vaii Buzaului, prin Gura Teghii, Varlam si Comandau.

Eu personal nu recomad coborarea in Crasna (cum de altfel nici Vali nu o recomanda) - nu prea m-am descurcat, chiar daca era foarte uscat. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost pe noroi.

De altfel sunt doua coborari pe harta. Noi am luat-o pe a doua, desi ciobanul pe care l-am intrebat sus o recomanda pe prima.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu vreti sa facem duminica traseul Siriu-Lacul Vulturilor? Sambata puteti incerca Gura Teghi-Varlam-Vf. Penteleu. Eu nu am cum sa ajung decat sambata dupa ora 16-17 si nu vreau sa fac singur traseul. Pot veni cu cortul si se poate campa pe Casoca. Bagam un gratar si o bere seara si a doua zi de dimineata plecam frumusel spre lac.

Editat de Dok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate merge cu cauciucuri de strada?

Nu exista vreun semn de circulatie care sa interzica acest lucru. Dar nu as recomanda. Sunt multe zone cu noroaie, mai ales acum. Ar fi cam mult de adunat de jos si de impins. Macar spatele ar trebui sa fie cramponat serios.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acum un Heidenau K60 pe spate, cu care merg si pe sosea insa daca ar fi sa vin imi pun ceva cramponat. Mai este cineva interesat sa mergem duminica pe acest traseu sau de sambata seara cu campare pe Casoca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca nu se prea poate ajunge acolo ca e noroi mare.. dar eu cu frati-miu o sa mergem oricum.. sa vedem pana unde ajungem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se ajunge si cu bicicleta acolo, asa ca tu, cu un super tenere nu ar trebui sa ai probleme, daca ai niste gume care sa mearga si in teren, nu numai pe asfalt. Noi cu africanele incaltate cu mitas E09 aram mereu traseul pana la lac. Chiar vrem sa facem o intrunire moto luna viitoare acolo, de africane. Data viitoare cand mai plecati la plimbare, sa imi dati un semn, si imediat convoc lotul orasenesc la noroiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma refeream acum.. cu ploile astea.. sa nu fie impracticabil.. cu cauciucul de pe spate nu stau chiar foarte bine.. sunt pe la un 40 - 50 %, frati-miu le are noi pe ambele.

 

am inteles ca este un traseu si prin jud. prahova, vad ca esti de acolo, ce poti sa-mi zici de el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe variante. Dar nu am timp acum sa le descriu, pentru ca tre sa dorm putzin, ca la 5 plec la plimbare pana la Nadrag, la o intrunire de Afrikane. Avem in plan si transalpina, unde cred ca o sa fie circ cu vacile prin noroaie, dar "no mud... no glory!"

O sa revin pe topic cand ma intorc, si iti fac cateva trasee, cu pozele aferente. Daca pleci la plimbare, atunci drum bun, si sa te bucuri de peisaj si de vreme frumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, cu cauciucuri de strada aluneca rau pe noroi. Totusi, daca aveti informatii proaspete din zona si se mai usuca pe jos, dati de stire, ca as vrea sa vin si eu.

Faceti un topic la "Intalniri, evenimente, excursii", sa il pot urmari mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...