Sari la conținut

Spatiu maxi-scooter


Tytus The VIRUS
 Share

Postări Recomandate

Salut,care este cel mai spatios (spatiu la picioare pentru conducator in primul rand) maxi-scooter?capacitate de 200cc sau 250cc?,cutie automata.

 

PS: Am mers cu Suzuki Burgman(10x Luigi :D )si am ramas uimit cat de comod este,dar prea mare capacitatea(650) ,exclusiv pentru oras,cu iesiri scurte din acesta,are cineva idee daca spatiul fizic al Burgman-ului de 200cc este la fel cu cel al 650cc?

 

Astept sugestii,10x

:cheers:

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,care este cel mai spatios (spatiu la picioare pentru conducator in primul rand) maxi-scooter?capacitate de 200cc sau 250cc?,cutie automata.

 

PS: Am mers cu Suzuki Burgman(10x Luigi :D )si am ramas uimit cat de comod este,dar prea mare capacitatea(650) ,exclusiv pentru oras,cu iesiri scurte din acesta,are cineva idee daca spatiul fizic al Burgman-ului de 200cc este la fel cu cel al 650cc?

 

Astept sugestii,10x

:cheers:

Ar trebui sa reformulezi: m-am dat cu cel mai mare maxi-scooter posibil, care are portbagaj sub sa cat sa imbaiezi un copil de pana in 2 ani, asa vrea sa stiu daca exista si oferte cu cilindree mai mica ce mi-ar permite sa car un purcel nu prea mare sub sa fara sa-mi iau amenda ca chinui animale.

Dupa parerea mea raspunsul este nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgmanul,de ex,are capacitati cilindrice de la 125cc la 650cc,cu dimensiuni fizice asemanatoare,deci exista variante :D

Cine a zis de carat ceva? :cheers:

Eu ma refeream la spatiu pentru picioare ,am 2.01 si vreau sa stau comod cu ele,pentru scopul in care il doresc.

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgmanul,de ex,are capacitati cilindrice de la 125cc la 650cc,cu dimensiuni fizice asemanatoare,deci exista variante :D

Cine a zis de carat ceva? :cheers:

Eu ma refeream la spatiu pentru picioare ,am 2.01 si vreau sa stau comod cu ele,pentru scopul in care il doresc.

Pentru dimensiuni din astea peste medie cred ca merge cel mai bine o motocicleta cu comenzi avansate (majoritatea cruiserelor de pe piata corespund). Daca te deranjeaza ideea ca o sa te sufle vantul in fund pe cruiser ai ca optiuni motociclete de genul Honda Goldwing sau alte chestii din astea care sunt facute petru baieti mari si au totusi suficiente carene pentru touring astfel incat la drum lung sa te simti ca in masina. La scutere nu prea gasesti ceva mai mare decat Burgman, dar poti sa incerci ceva de prin gama Gilera care sunt mai inalte decat Piaggio (chit ca sunt practic cu acelasi motor). Eu zic totusi ca tu cauti scuter cand de fapt ai nevoie de motocicleta mare (la vacile de la BMW te-ai uitat)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca un burgman de 400, sau ai putea sa iei un kymco grand dink de 250 si in ai putea sa modifici saua. lungesti saua pilotului sa poti sta mai in spate...sau iti iei orice maxiscuter si ii faci o sa pe comanda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru dimensiuni din astea peste medie cred ca merge cel mai bine o motocicleta cu comenzi avansate (majoritatea cruiserelor de pe piata corespund). Daca te deranjeaza ideea ca o sa te sufle vantul in fund pe cruiser ai ca optiuni motociclete de genul Honda Goldwing sau alte chestii din astea care sunt facute petru baieti mari si au totusi suficiente carene pentru touring astfel incat la drum lung sa te simti ca in masina. La scutere nu prea gasesti ceva mai mare decat Burgman, dar poti sa incerci ceva de prin gama Gilera care sunt mai inalte decat Piaggio (chit ca sunt practic cu acelasi motor). Eu zic totusi ca tu cauti scuter cand de fapt ai nevoie de motocicleta mare (la vacile de la BMW te-ai uitat)?

daca tu ca moderator vb asa, ce sa ne mai miram de bataia de joc de pe forum?

omu cred ca are nevoie de un sfat, nu de mistouri. scrie clar ce vrea si tu il pui sa-si ia cruiser, goldwing sau vaca de la bmw.

nu-i frumos, sa stii.

sunt in aceeasi situatie cu el (am 1.96) si ma intereseaza si pe mine subiectul.

scuter de capacitate mica, in care sa-mi incapa picioarele (nu car purcei sub sa ca tine, deci spatiu de depozitare nu ma intereseaza; plus ca exista si topcase-uri). iar cu goldwing-ul sa mergi tu prin oras, sa vezi ce distractiv e.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce va complicati nu stiu...m-am dus cu saua la un amic cizmar si i-am zis: vreau asa..asa...asa.....intr-o ora-doua mi-a modificat-o. atata ca am luat din spatiul pasagerului cativa cm, nu se simte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mare spatiu la picioare din toata gama il are Honda Silverwing-ul ( de 650 cc) si Honda Jazz-ul (de 250 cc). Sunt multi posesori de Burgman si Majesty care au recunoscut acest lucru.

Editat de bassu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu ca moderator vb asa, ce sa ne mai miram de bataia de joc de pe forum?

omu cred ca are nevoie de un sfat, nu de mistouri. scrie clar ce vrea si tu il pui sa-si ia cruiser, goldwing sau vaca de la bmw.

nu-i frumos, sa stii.

sunt in aceeasi situatie cu el (am 1.96) si ma intereseaza si pe mine subiectul.

scuter de capacitate mica, in care sa-mi incapa picioarele (nu car purcei sub sa ca tine, deci spatiu de depozitare nu ma intereseaza; plus ca exista si topcase-uri). iar cu goldwing-ul sa mergi tu prin oras, sa vezi ce distractiv e.

OK, mi-am insusit critica, daca ramane ideea fixata pe maxi-scooter eu propun sa dati cate o tura prin magazinele de scutere de firma, sa va urcati pe ele si sa vedeti cat de bine va incap picioarele. Nu trebuie neaparat ca animalul sa fie lung, cu ghidon separat fata de bot si alte alea (adica poza tipica de maxi-scooter gen Burgman), ajunge ca scuterul sa aiba saua mai inalta si mare parte din problema se rezolva. De exemplu Gilera Nexus vad ca are saua la 815cm de eu nici nu mai ajung cu poicioarele pe jos de pe asa ceva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cel mai mare maxi-scooter posibil...

GP800 e cel mai mare scuter posibil, dpdv al capacitatii cilindrice.

 

incearca un burgman de 400, sau ai putea sa iei un kymco grand dink de 250 si in ai putea sa modifici saua. lungesti saua pilotului sa poti sta mai in spate...sau iti iei orice maxiscuter si ii faci o sa pe comanda...

 

Grand Dink? am 1,74 nu pot sta cu picioarele intinse pe el. Sa modificata? Prea complicat, dupa parerea mea.

 

Am stat bine pe Majesty de 250 (model de 2001).

 

Din ce am gasit pe net, caroseria la Burgman e aceeasi, difera doar cilindreea si putin greutatea:

 

Dimensiuni Burgman 250 (nu scrie anul)

Overall Length 2260mm

Overall Width 760mm

Overall Height 1375mm

Wheelbase 1590mm

Ground Clearance 120mm

Seat Height 695mm

Dry Weight 173kg

(sursa)

 

Dimensiuni Burgman 400 (2006)

Overall Length: 2260mm (89.0 in.)

Overall Width: 760mm (29.9 in.)

Overall Height: 1375mm (54.1 in.)

Seat Height: 695mm (27.4 in.)

Ground Clearance: 125mm (4.9 in.)

Wheelbase: 1590mm (62.6 in.)

Dry Weight: 184kg (405 lbs.)

(sursa)

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Burgman ....nici o sansa , eu am 1,85 m si nu reusesc sa-mi intind picioarele la Burgman 400 , intra insa pe www.burgmanusa.com ( clubul american al detinatorilor de burgman )si ve-i vedea acolo cateva modificate , se poate adapta un suport de picioare in fata radiatorului si ve-i sta ca pe un choper , altfel e obositor la drum lung , am fost pana la Veliko Tarnovo si am facut dese pauze , altfel fara repros modelul ! X9 e deasemeni scurt si cam inalt mi sa parut ! bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Burgman ....nici o sansa , eu am 1,85 m si nu reusesc sa-mi intind picioarele la Burgman 400 , intra insa pe www.burgmanusa.com ( clubul american al detinatorilor de burgman )si ve-i vedea acolo cateva modificate , se poate adapta un suport de picioare in fata radiatorului si ve-i sta ca pe un choper , altfel e obositor la drum lung , am fost pana la Veliko Tarnovo si am facut dese pauze , altfel fara repros modelul ! X9 e deasemeni scurt si cam inalt mi sa parut ! bafta

 

M-ati spart cu Veliko asta..cati km sint?..vreau sa merg si eu odata..macar sint peisaje frumoase?...drumul are asfaltul ok?

Mesaj completat

am mai incercat si eu X9....totusi nimic nu se compara cu Burgmanul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, mi-am insusit critica, daca ramane ideea fixata pe maxi-scooter eu propun sa dati cate o tura prin magazinele de scutere de firma, sa va urcati pe ele si sa vedeti cat de bine va incap picioarele. Nu trebuie neaparat ca animalul sa fie lung, cu ghidon separat fata de bot si alte alea (adica poza tipica de maxi-scooter gen Burgman), ajunge ca scuterul sa aiba saua mai inalta si mare parte din problema se rezolva. De exemplu Gilera Nexus vad ca are saua la 815cm de eu nici nu mai ajung cu poicioarele pe jos de pe asa ceva :P

tu ai dreptate, dar in suceava nu avem reprezentante, cum aveti voi in bucuresti (doar chinezarii si ce mai vand astia prin carrefour sau selgros), nu am unde proba, de aia ma bazez pe posesorii de scutere, sa-si spuna parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai dreptate, dar in suceava nu avem reprezentante, cum aveti voi in bucuresti (doar chinezarii si ce mai vand astia prin carrefour sau selgros), nu am unde proba, de aia ma bazez pe posesorii de scutere, sa-si spuna parerea.

 

corect...dar cauta pe net, pe strada, in parcari, maxiscutere si cred ca sint destule si in zona ta...roaga proprietarii sa te lasa sa incaleci un pic sa vezi cum iti vine, si apoi iti faci o lista de modele si cind te-ai decis stii deja obiectul dorintelor tale...eu nu pot sa te indrum prea bine ca am doar 178 cm si ma simt extrem de confortabil pe un Burgman de 400...

Mesaj completat

 

 

Am mers putin si cu piaggio X9 250 cmc dar nu se compara cu burgmanul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

ca sa nu mai deschid un topic intreb si eu aici...un amic vrea sa cumpere un maxiscuter si nu poate sa se hotarasca daca sa fie x9 de 500 sau burgmanul de 400 acelasi an(2002).....daca a calarit careva cele 2maxi..va rog o parere...multam..

Mesaj completat

ca sa nu mai deschid un topic intreb si eu aici...un amic vrea sa cumpere un maxiscuter si nu poate sa se hotarasca daca sa fie x9 de 500 sau burgmanul de 400 acelasi an(2002)mai adaug si yamaha majesty.....daca a calarit careva cele 2maxi..va rog o parere...multam..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...