Sari la conținut

Gura Portitei


R.A.
 Share

Postări Recomandate

vreau sa ajunganul asta la gura portitei ...am fost acum 2 ani si ....as vrea sa merg si anul asta .....dar am inteles ca s-au schimat unele conditii pe acolo...care ati fost anul asta ...(si evident in alti ani)...s-a schimbat ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu vreau sa merg in jusr de 6 7 august, din cate am inteles s ar fi pus taxa de cort 15 lei/cort/zi, inca nu e confirmat dar pleaca niste amici sapt viitoare. Te tin la curent, lasa mi o adresa de mail sau u un nr de tel...poate mergem mai multi ca eu sunt singuru cu motor care o sa mearga in perioada de mai sus....

romanadryan@yahoo.com(e si la profil :smoke: )Am auzit si de taxa de cort dar am inteles ca a ramas doar un restaurant cu preturi foarte mari ,si au inceput sa apara baietii de baieti,manele din fericire inca nu (dar nu cred sa mai tina mult)eu as fi vrut pe 1-2 august sa plec.Cu motorul nu...deocamdata nu mai am dar oricum as fi plecat organizat si la cat bagaj se strange ....oricum astept....multumesc

 

am fost eu acum cateva zile

 

bacul e 20 lei pers (si daca vb cu aia, 30 lei moto)

trebuie sa mai platesti o taxa de intrare in rezervatie..

taxa de cort mai e si ea 15 lei

 

si in rest toate preturile is ca la paris... asa ca ia cat poti de mult d'acasa.

 

distractie maxima

deci 2 persoane,5zile:80ron vaporas+75ron cort+20ron taxa rezervatie+fiecare cat o mai da pe drumul pana la jurilovca...nu cred ca merita! :banana: desi e super acolo... :laugh:

oricum astept sa vad cine a fost...cine mai merge la inceputul lui august...daca o fi macar prieteni sa imi fac sa pot zice ca a meritat...

Editat de R.A.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu vreau sa merg in jusr de 6 7 august, din cate am inteles s ar fi pus taxa de cort 15 lei/cort/zi, inca nu e confirmat dar pleaca niste amici sapt viitoare. Te tin la curent, lasa mi o adresa de mail sau u un nr de tel...poate mergem mai multi ca eu sunt singuru cu motor care o sa mearga in perioada de mai sus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost eu acum cateva zile

 

bacul e 20 lei pers (si daca vb cu aia, 30 lei moto)

trebuie sa mai platesti o taxa de intrare in rezervatie..

taxa de cort mai e si ea 15 lei

 

si in rest toate preturile is ca la paris... asa ca ia cat poti de mult d'acasa.

 

distractie maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm si eu preturile mari, de exemplu la bar exista doar 2 feluri de br, Silva la draft (care avea un gust nasol) respectiv Heineken la sticla de 0,33 la 4,5 RON (din care trebuie sa bei minim 3 sa zici ca ai baut 2 beri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam notorie Gura Portitei pentru preturile ei, cateodata stratosferice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poateajunge pe uscat? in a2-a jumatate al ui auguste meg si eu acolo dar vreau sa ajung cu moto fara bac

din cate stiu drumul e in preferintele celor cu enduro,de restul nu stiu ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu drumul e in preferintele celor cu enduro,de restul nu stiu ce sa zic...

nu ma deranjeaza, chiar e pe gustul meu atata timp cat nu e hard enduro (ca are si ijul limitele lui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca la vreo 5 km de Portita e o ecluza (motiv pt care masinile nu ajung). Se pare ca totusi pt moto e loc destul. Singura problema ramane sa nu existe ceva trepte de urcat si coborat.

 

Si eu vreau sa ma duc peste doua saptamani cu motorul, pt cele 110kg ale agregatului meu nu sunt o problema niste scari oricum.

 

De hard enduro nici nu se pune problema, totul este drept pe acolo, doar sa nu intri in nisip afanat.

 

Totusi, in ciuda preturilor eu zic ca este singurul loc care mai merita de pe litoralul romanesc.

 

Eu vreau sa merg in weekendul 4-6 august, poate mai sunt doritori (vit max 80-90km/h).

Editat de AXM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca la vreo 5 km de Portita e o ecluza (motiv pt care masinile nu ajung). Se pare ca totusi pt moto e loc destul. Singura problema ramane sa nu existe ceva trepte de urcat si coborat.

 

Si eu vreau sa ma duc peste doua saptamani cu motorul, pt cele 110kg ale agregatului meu nu sunt o problema niste scari oricum.

 

De hard enduro nici nu se pune problema, totul este drept pe acolo, doar sa nu intri in nisip afanat.

 

Totusi, in ciuda preturilor eu zic ca este singurul loc care mai merita de pe litoralul romanesc.

 

Eu vreau sa merg in weekendul 4-6 august, poate mai sunt doritori (vit max 80-90km/h).

nici pentru mine nu sunt problema scarile decente le urc pe ea, alea mai dificile pe langa. totusi la scari de metal nu ma tine

 

daca afli un traseu te astept cu detalii, eventual zi un nr de tel sa vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul pe care l-am aflat ar fi in felul urmator:

De pe drumul Constanta-Babadag-Tulcea cum vii dinspre Constanta se ia la dreapta dupa comuna Mihai Viteazu spre Sinoe. Din Sinoe se iese pe un drum de pamant cu greutate medie (practicabil cu un SUV de tipul Daciei) apoi se intra pe Grindul Lupilor unde e drum bun pe nisip pana la Canalul 5 unde e ecluza. Acolo se trece pe o pasarela care totusi se pare ca este la nivel (fara trepte) lata cam de 1-1.5m. De acolo pana la Portita se merge pe dig pe un drum prost cu sleauri de tractor de cca 30cm adancime (dar asta nu prezinta probleme pt motor).

 

Disclaimer: nu imi asum nimic din cele de mai sus, datele fiind obtinute din terte parti, totusi prin exactitatea lor inclin sa cred ca sunt adevarate.

 

PS: Zidu, daca vrei sa mai povestim uite idul meu de mess: alexandrumanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog, cei care faceti un drum pe-acolo si mergeti cu motoarele pana-n GP sa imi spuneti si mie cam in ce stare e "carosabilul". As da o tura si eu pe-acolo si sunt curios daca se poate ajunge pe uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu daca aveti rabdare cu mine :lol: sunt incepator...oare Transalpu o intra pe sleaurile alea? ce parere aveti?

 

 

Vezi ca e idul meu mai sus ca sa vb mai mult. De rabdare nu-i problema ca motorul meu are bec rosu la peste 80, cat despre sleauri motorul merge printre ele nu prin ele.

 

Hai ca usor asa poate ne facem un grup si se lasa cu :laugh: si :smoke: dar mai ales :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca la vreo 5 km de Portita e o ecluza (motiv pt care masinile nu ajung). Se pare ca totusi pt moto e loc destul. Singura problema ramane sa nu existe ceva trepte de urcat si coborat.

 

Si eu vreau sa ma duc peste doua saptamani cu motorul, pt cele 110kg ale agregatului meu nu sunt o problema niste scari oricum.

 

De hard enduro nici nu se pune problema, totul este drept pe acolo, doar sa nu intri in nisip afanat.

 

Totusi, in ciuda preturilor eu zic ca este singurul loc care mai merita de pe litoralul romanesc.

 

Eu vreau sa merg in weekendul 4-6 august, poate mai sunt doritori (vit max 80-90km/h).

 

 

adevarat ceea ce spui

este cantonul unde am stat eu in practica acu trei ani

se poate trece cu moto sigur

ca am vrut sa plec in 2004 iar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din informatille mele, ca sa ajungi la Gura Portitei trebuie sa treci peste stavilarul de la Periboina, iar acolo trebuie sa ridici motorul la ca. 1 m inaltime so sa treci pe un pod foarte ingust, cu balustrada doar pe o parte si trebuie sa ocolesti o macara care obtureaza partial podul de peste stavilar.

Si eu vreau sa ma duc pana acolo, dar din cate am inteles motocicletele mai grele de 15o kg nu au ce cauta acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Eu am fost fara moto anul asta. Dar eu zic ca merita sa treci cu bacul de la Jirilovca(30RON), nu de alta dar ajungi le cine stie unde, pe cine stie ce pod subred, se rupe ala cu motoru si dupa te costa mai mult sa scoti (daca il mai scoti) motoru din mlastina sau ce o fi acolo. daca mergi nu merge singur.

 

In legatura cu preturile de acolo e adevarat sunt astronomice. Eu am fost la teambuilding (a platit firma 99%) ca vinurile si berile extra le plateam noi. O butelie de vin 18RON. E foarte scumpa apa minerala. totul e scump. deh au monopol in zona.

 

Pentru cei care vor sa vada cum arata acum pot sa vizioneze poze de anul asta la:

 

http://www.astral.ro/tibi/Portita/

 

 

Enjoy.

Editat de Shak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt poze.

Vreau neaparat sa merg pe malul marii. Daca picam acolo, motorul nu cred sa-l mai scot vreodata.

Ce gume recomandati pt nisip?

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am revenit ieri de la GP.

Drumurile sunt practicabile si pe la Periboina, si pe la Grindul Lupilor (erau unii si cu scutere), nu e nici un fel de taxa nicaieri, oamenii sunt cumsecade si ofera ajutor, peisajele sunt pitoresti, la Periboina 3 baieti au trecut podetul un motor de 200kg la gol, incarcat cu 2 saci de bagaje, rucsaci si apa. Sub podet apa e atat de mica incat cei cu barcile isi ridica motoarele sa nu agate fundul cu elicea ...adancimea maxima a lacului Sinoe e 2m in mijloc - erau oameni prin lacurile alea care stateau in picioare in larg si apa le venea pana la genunchi.

Au trecut si niste baieti cu ATV-uri, ca se poate extinde podetul cu pari si scanduri de pe'acolo.

Rezervatia e plina-plina de pescari, pe jos am gasit cartuse pentru arme de vanatoare cu alice si gunoaie din abundenta, pe plaja erau multi cortisti, pe lac si canale se plimbau salupe si barci, si unii de la o societate piscicola intindeau plase.

Puteti cumpara peste in orice cantitate si la preturi de nimic de la pescari.

Pana unde incepe rezervatia am vazut placute cu TEREN DE VANZARE, deci zona e in curs de amenajare.

Dincolo de Portita e alta zona strict protejata, cu accesul interzis. Asta scrie pe panou. In realitate sunt gramezi de gunoaie, un drum practicabil si cu masina, turisti gratare, veselie.

Preturile de la GP sunt sub cele de prin cluburile si restaurantele de prin centrul Bucurestiului.

Pe plaja de la GP sunt prize la care va puteti incarca moca telefoanele, WC-uri si dusuri cu apa calda non-stop, tot moka. Apa nu e neaparat sa luat de la bar daca vi se pare scumpa, ca este la robinet.

Inainte sa plec am citit pe net numai povesti cum ca e naspa, greu, interzis, scump, imposibil. Glume proaste. E o calatorie de cativa km, relativ usoara si ieftina, care merita facuta. Vedeti locuri noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata Fratilor !!!

Hai tot forumul la Portita ca-i moca si (mai zicea un destept p-aici) e ultimul loc misto ramas.

Haideti sa-l facem praf si pulbere si p-asta...

 

...ce sila mi-e..

Editat de Kuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...