Sari la conținut

douamiizece


Postări Recomandate

@cria ... romanii din imagine sunt prietenii lui @xvs650 de fapt cred ca numai tipa tipul era ca si mine venit in vacanta prin islanda din germania - din ce am vorbit cu ei e o comunitate destul de mica de romanii aici in islanda aproximativ 150 de roamnii (putini insa de calitate)

 

in estul islandei, aici e o zona de exploatare a apei geotermale (hidrocentrala) iar apa rezultata este albastra ...la 5 minute e un alt SPA foarte bun pentru relaxare (am pierdut si aici 3-4 ore in apa fiarta)

9280277_5c3d604e4c_b.jpg

 

vedere asupra fiordului de unde pleaca feribotul nostru azi (o sa am iar trei zile de bucurie pe mare, sper ca de data asta sa fie mai linistita ;) )

9280279_b86a3c8c12_o.jpg

 

tot prin est, intr-un port dintr-un fiord, am vazut acest vas cu vele ...tare frumos

9280291_19d239fd4a_o.jpg

 

 

cateva poze si din offroad:

 

 

unul din cele mai intalnite semne de circulatie din islanda - initial nu stiam de ce toti islandezii au masina 4x4, de fapt aici am vazut cele mai mari masini de teren pana acum probabil ca doar cei din texas sa fie mai "avuti" ca astia

9280292_98be0aacd7_o.jpg

 

 

poate ca suna ciudat insa ...am mers si printr-un desert islandez :blbl:

9280263_3a81300b10_o.jpg

 

prin desertul asta nu vezi decat ...nisip, praf si pietre, nimic altceva. asa aratau bocancii mei dupa 5 ore de mers prin desertul islandez:

9280257_0b0d246012_o.jpg

 

 

am facut si buba ;) - am prins o portiune de drum in constructie de 5 km in care era doar piatra netasata, senzatia e ca esti la vadu prin nisipurile cele mai fine si mai adanci, am mers cu cardanul frecand pietrisul ala 5 km si cu picioarele scoase pe post de ajutatoare ca in flintstones ....tare aiurea senzatia

9280266_c287578cad_o.jpg

 

 

dupa ce am iesit de pe offroad, mai aveam benzina pentru maxim 200 km (cu tot cu rezerva), am fost la un pas de a face pana prostului :P ... insa in ultimul km pe care il mai aveam la dispozitie am gasit o benzinarie (sunt tare norocos)

9280275_4742cfb735_o.jpg

 

 

poze de la o cascada frumoasa:

9280261_ec0d0f30ef_o.jpg

 

 

9280259_a6d447383b_o.jpg

 

 

desi a iesit ciudata poza asta ... e prea frumoasa sa nu o pun, e vorba de locul de campare de langa un lac vulcanic, malul era plin de roci vulcanice:

9280258_c01b6ee324_o.jpg

 

 

 

 

Asta e ultima mea zi aici, aseara am inghetat de tot (trebuia sa am doi saci de dormit) abia astept sa urc pe feribot sa pot face o baie fierbinte si o sauna. Desi astia se lauda ca e vara, noaptea tremuri tot daca nu ai echipament de iarna (eu am avut de vara) - am vorbit cu un motociclist islandez si imi spunea cat de bine e pentru el vremea asta 15-20 de grade si cum a fost si el in excursie anul trecut in suedia iar acolo a "murit" din cauza caldurii, cica erau 30 de grade - ma uitam la el si imi ziceam "asta nu e sanatos" - eu abia astept sa ajung pe plaja de pe mediterana la 38-40 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pe trecerea de pietoni am ajuns sa dau prioritate si la rate ;)

 

Ai uitat sa pomenesti de mirosul de sulf al apei.........cu care binenteles ca te obisnuesti dupa 2 zile....

 

 

 

 

O alta "problema" pentru islandezi care in romania e SF, tine de apa calda. Aici toata apa calda e geotermala si vine "gratis" problema e ca trebuie sa potrivesti bine apa rece altfel te frigi foarte rau (apa are 80 de grade)

Mesaj completat

@cria ... romanii din imagine sunt prietenii lui @xvs650 de fapt cred ca numai tipa tipul era ca si mine venit in vacanta prin islanda din germania - din ce am vorbit cu ei e o comunitate destul de mica de romanii aici in islanda aproximativ 150 de roamnii (putini insa de calitate)

 

Da asa este tipa se numeste Madalina si este sotia lui Gabi prieten foarte bun cu mine...sunt stabiliti acolo din 2008....urmez eu.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Isalanda fiind o tara mica, pe feribot ne-am reintalnit toti motociclistii si am inceput sa ne povestim unul altuia aventurile. De exemplu unul din tipii cu care am o poza din campingul din Rigjevik, a suferit un accident pe partea de nord a insuluei, un berbec i-a sarit in fata, desi a pus frana la timp tot nu l-a putut evita (daca ar fi avut experienta din romania cu cainii comunitari, poate ar fi scapat fara zgarieturii), el nu a patit mare lucru ca mai toti de pe aici avea echipament full, insa mobra a suferit ceva in urma impactului: semnal rupt, aripa fata rupta, telescopul si carena stanga zgariate. El avea un f800GS nou nout (pacat), insa partea buna e ca el nu a patit mare lucru. Un alt cuplu de polonezi s-au accident la fel de „stupid”, o oaie le-a sarit in fata si sau imprastiat destul de urat, fara fracturi insa destul de zgariati pe piele, au fost internati pentru 2 zile, ei or sa vina cu feribotul de saptamana viitoare. Pe cat de romanesc pare, blestemul „comunitarului” te loveste peste tot.

Cele trei zile pe feribot s-au incadrat perfect in experienta islandeza, adica au fost ca un carusel (up and down), prima noapte a fost de groaza in afara de faptul ca nu puteai sa stai in picioare, la boxe se anunta ca una din „caravane” s-a imprastiat prin cala feribotului, iar noi motociclistii eram toti cu „morcovu”, a cui motocicleta o fi lovit-o, din fericire mobrele nu au fost atinse ;). Insa a doua zi am cunoascut-o pe Cabi, o suedeza tare interesanta, acum pot sa spun din proprie experienta, suedezele chiar sunt altfel de femei si merita sa cunosti cel putin una o data in viata ... hi hi hi (nu mai mult pentru ca nu cred ca as rezista ;)).

 

Ieri am trecut in viteza prin Danemarca, e mai plictisitoare decat drumul spre mare prin Slobozia, nici prin alemania nu e prea stralucita privelistea (totul e prea perfect)

 

Acum tot ce imi doresc dupa experienta islandeza e sa o traiesc si pe cea portugheza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* eu cred ca dupa tura asta tre'sa-ti iei si tu un condiu, bre.

ca sa te odihnesti :D

 

ne mai plimbam prin Dobrgea? ca si acolo avem capre, oi, berbeci... :laugh:

Mesaj completat

* eu cred ca dupa tura asta tre' sa-ti iei si tu un concediu, bre.

ca sa te odihnesti :D

 

ne mai plimbam prin Dobrgea? ca si acolo avem capre, oi, berbeci... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Acum ca am ajuns acasa pot sa spun ca a fost o luna nebuna, printre chestiile ciudate care mi s-au intamplat au fost:

- cele 140 de ore petrecute pe feribot prin marea nordului;

- trecerea de la -5 grade noaptea fiordurile islandeze la cele 55 de grade aratate de termometrul meu cand treceam din portugalia in spania;

- trecerea de la extaz (in curbele andaluziene sau cele andoriene, ori sentimentul de respect primit/oferit cu soferi din franta, baia din blue lagoon) la agonie (cand m-a prins o ploaie torentiala cu piatra in mijlocul pirineilor, tremuratul noaptea in fiordurile islandeze sau necazurie pricinuite de terenul OFF)

 

In total au fost aprox. 14000 km in 30 de zile

 

 

Si sa mai pun cateva poze:

 

 

Muzicantii din Bremen sunt inca la datorie

9293323_aefe3bde1e_o.jpg

 

 

Cand mergi prin Olanda pe drumuri nationale e ceva normal sa stai sa treaca "marfaru"

9293325_42e032e8e3_o.jpg

 

 

O poza banala - insa la iesirea din Paris am avut una din cele mai frumoase experiente motociclistice, am mers cu 100/140 km/h printre masini (aglomeratie mai mare ca in bucuresti), cam 50 de km happy-big-smile-017.gif - placere mai mare poate doar in Amsterdam sa fi avut (pozele din Amsterdam nu le fac publice smoking-030.gif ... "amnesia" bat'o vina)

9296829_80835dab24_o.jpg

 

 

 

Plaza de Toros

9313414_f35ef9f842_o.jpg

 

 

Podul Vasco DaGama - poza e facuta la jumatea podului :(

9313416_db50b6b545_o.jpg

 

 

E asa de frumoasa Portugalia

9313417_d1b7bd879d_o.jpg

 

 

 

Pe plaja Carrapateira - raiul placarilor, aici am cunoscut o nemtoaica de la care am prins gustul pentru kiteboarding

9313419_6af1244b8f_o.jpg

 

 

Portugalia e o romanie mai mica, traficul e la fel de palpitant ca si acasa, din cauza asta in portugalia am vazut doua din cele 3 accidente vazute in aceasta tura (chiciti unde a fost al treilea :D): a fost accidentul asta in munti unde intr-o curba s-au ciocnit doua masini si o a treia a fost victima colaterala; iar al doilea accident a fost in Lisabona unde un motociclist a intrat intr-un parapete metalic iar "bombardierii" se chinuiau sa scoata mobra dintre fiare, motoristul nu stiu in ce stare erea

9313420_effd8aaabf_o.jpg

 

 

Cand am plecat in Islanda mi-am luat cu mine mai multe "chestii" utile, printre care si un filtru de aer care mi-a fost de ajutor (cenusa vulcanica din islanda imi putea face necazuri). La un moment dat mobra mea incepuse sa consume aproximativ 10-11% ;) ... asa ca rezolvarea sa efectuat in max. 30 de min. intr-o parcare spaniola

9313421_5688be2b75_o.jpg

 

 

 

Ultimii 100 de km pana in Andora dinspre Spania au fost de vis, curbe pe 3 benzi (doua la urcare una la coborare si cu linie intrerupta intre ele) viteza max. 120-140 km/h ...a fost de vis

9313423_1d2d0b7003_o.jpg

 

 

Din nefericire din Andora catre Coasta de Azur m-a prins ploaia torentiala cu grindina, si acum mai simt cum ma ustura pielea de la grindina aia :D

9313424_37642dc822_o.jpg

 

 

Dupa ce m-a plouat timp de 30 de km cu piatra prin Pirinei, am ajuns pe plaja unde erau 30 de grade seara la 7, asa ca de fericire mi-am pus cortul si mobra direct pe plaja - din nefericire pentru mine a doua zi a venit jandarmeria si m-a zgornit, spun din nefericire pentru ca a trebuit sa scot animalul asta din nisip, adica sa il intorc la 180 de grade cu roata din spate ingropata in nisip, uauuu si acum ma mai doare umarul stang.

9313425_0caa8d2e5d_o.jpg

 

 

Dupa ce am rezolvat cateva probleme legate de munca in Croatia am luat-o prin Belgrad catre Timisoara unde am dormit o noapte la Raul :D iar dimineata la noua am plecat spre casa, unde nu departe de Timisoara prin Caras-Severin am intalnit camionul asta cu rotile la orizontala, din pacate era plin cu vaci

 

9313427_85047e1e5d_o.jpg

 

 

 

 

oauuu ...au fost multe

Editat de @motoadvpunctro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salurare foarte frumos spunemi unde teai imbarcat pentru islanda cine stie poate intro zi o voi lua intr-o intracolo Pompi am niste prieteni in scotia si ma asteapta sa trec pe la ei si poate se leaga si inslanda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* cea mai frumoasa tura de anul asta (pana acum ;) ), Cosmine!

ce-as mai putea sa zic..., decat ca pot dar sa-mi imaginez cum e.

 

cursul ala cu schimbatul filtrului de aer & stuff, vreau si eu sa-l fac. cand faci inscrieri, te rog anunta-ma. eu sunt acasa in august.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

- Bre, toate turele sunt frumoase cand sunt facute din placere (ca si cea din dobrogea) ;) e greu sa compari frumosul, de ceea tot ce conteaza este sa fim fericiti.

- Cursurile incep pe 14 august iar inscrierile si plata avansului trebuie facuta pana pe 13 august in contul xxxxxxxxxx :D

 

 

@xvs650, acum ma uitam si eu pe pozele primite de la gabi :D

 

 

@pompiliu, momentan feribotul spre islanda pleaca doar o data pe saptamana din danemarca si face trei zile pana in islanda, pretul biletului este de 300 euro doar dus - iti recomand sa iti iei mancare si de baut de pe continent pentru ca pe feribot preturile sunt exagerate (6 euro sticla de apa de 0,5 litri)

 

 

@Cavaleru conteaza asa de mult numarul kilometrilor? sunt doar nistre numere :D - conteaza mai mult ceea ce "primesti" de la tura decat cantitatea ei.

 

PS. un pret estimativ pentru tura este de aprox. 13 eurocenti pe kilometru (fara costul feribotului si al serviceului facut la bmw amsterdam) - data viitoare o scot si mai ieftina devil-0006.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Bre, toate turele sunt frumoase cand sunt facute din placere (ca si cea din dobrogea) ;) e greu sa compari frumosul, de ceea tot ce conteaza este sa fim fericiti.

- Cursurile incep pe 14 august iar inscrierile si plata avansului trebuie facuta pana pe 13 august in contul xxxxxxxxxx :D

 

...

 

* eeeei, da, ...m-am gandit, ai foarte mare dreptate :D

si sa stii ca n-am bani, vreau curs la negru, fara factura. platesc in produse naturale sau fac munca voluntara la orice ai nevoie (ai gradina? renovezi casa, ceva?...). gata, m-am inscris! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ma bucur ca ai ajuns ok acasa.

La modul cel mai sincer - mi-a parut tare bine de cunostiinta :D ;) !

 

Astazi am avut o discutie amicala cu seful meu, am rediscutat planul de concediu si pe la mijlocul lui august, in drumul meu spre litoral, iti o dau o bere in Bucuresti. Stii tu de ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* make it two! (beers) ca si eu tot la jumatea lui august ajung in Bucuresti.

Cosmine, nu stiu cum tii la bautura, ...dar stiu cati pepeni poti sa duci ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
* make it two! (beers) ca si eu tot la jumatea lui august ajung in Bucuresti.

Cosmine, nu stiu cum tii la bautura, ...dar stiu cati pepeni poti sa duci :D

 

Ok, i`ll make them 2 :D :D !

3, 4, 10, n...

L-am dus la terasa cu limonade, fresh-uri de fructe, ingramadite de cuburi de gheata, lucruri din astea faine si el a baut numai apa :(.

Bad Cosmin, bad ;) !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei, hei ...incerc sa duc o viata sanatoasa ... ce tot o dati cu bere si alte "prostii", eu beau doar apa plata cu lamaie (sa ma alcalinizez happy-big-smile-017.gif )

 

 

 

@raul in functie de cand esti la mare .... sunt sanse foarte mari sa ne vedem chiar acolo happy-holidays-030.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
@raul in functie de cand esti la mare .... sunt sanse foarte mari sa ne vedem chiar acolo happy-holidays-030.gif

 

14 - 28 august. Here i come, baby !

Ma imbat de bucurie numai la gandul ca o sa umblu ca un nomad delirant 2 saptamani pe litoral.

Ar fi prea tare sa o ardem pe acolo si sa "regarder les filles" (misto melodie :D )

Mesaj completat

Oricum, un lucru e clar:

* Mi-ar placea un schimb de experienta cu colegele feroeze ;) .

* (Dupa Corsica) un must-do va fi Rejkavijk. Tot nu pot sa uit ce imi povesteai de feribot, campingul de acolo si tipele lor.

* Sper sa dau si eu de o suedeza ca cea pe care ai cunoscut-o tu.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 - 28 august. Here i come, baby !

Ma imbat de bucurie numai la gandul ca o sa umblu ca un nomad delirant 2 saptamani pe litoral.

Ar fi prea tare sa o ardem pe acolo si sa "regarder les filles" (misto melodie :D )

Mesaj completat

Oricum, un lucru e clar:

* Mi-ar placea un schimb de experienta cu colegele feroeze ;) .

* (Dupa Corsica) un must-do va fi Rejkavijk. Tot nu pot sa uit ce imi povesteai de feribot, campingul de acolo si tipele lor.

* Sper sa dau si eu de o suedeza ca cea pe care ai cunoscut-o tu.

 

daca ai nevoie de cazare in trecere prin bucuresti, ai la mine in casa un loc asigurat.

 

@cosmin. niciodata nu vor conta km. ei intotdeauna sunt eclipsati de povestile despre calatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...