Sari la conținut

Cum pun oglinda la loc?


Postări Recomandate

Mi-am gasit azi dimineata scuterul rasturnat pe dreapta, cu oglinda sarita. Mi se pare ca doar trebuie sa o imping ca sa intre la loc, dar desi m-am lasat cu toata greutatea(65kg) nu a intrat. Inca ceva - dupa vreo 10km mi s-a stricat vitezometrul. Poate fi din cauza ca a fost rasturnat?

post-40722-1276874421_thumb.jpg

Editat de Serghei_S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa intre incearca sa gresezi cu putina vaselina sau ulei capatul rotund,in caz ca nu reusesti il incalzesti putin la aragaz,nu foarte tare sa nu topesti plasticul prea tare si sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am gasit azi dimineata scuterul rasturnat pe dreapta, cu oglinda sarita. Mi se pare ca doar trebuie sa o imping ca sa intre la loc, dar desi m-am lasat cu toata greutatea(65kg) nu a intrat. Inca ceva - dupa vreo 10km mi s-a stricat vitezometrul. Poate fi din cauza ca a fost rasturnat?

Vezi mai sus...incalzeste usor plasticul (preferabil in apa fiarta) si incearca din nou......sau ....;)....mai pune cateva kilograme pe tine...:P. Vezi ca daca nu iti merge vitezometrul pot fi 2 probleme : 1. La capatul de jos al cablului de kilometraj (cel de la pinion) trebuie sa ai un "melc" (de obicei din plastic) care se aseaza intre capatul cablului si capul surubului ce iti tine strans pinionul. Acel "melc" e posibil sa sa se fi mancat si sa sara peste surub. Solutie : da piesa unui strungar sa iti faca alta. 2. Cablul de kilometraj e rupt. Cand dai jos de la pinionul de atac "melcul" invarte repede de el in timp ce te uiti la kilometraj. Daca nu ti se misca acul e cablul rupt. Solutie : schimba cablul.

Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axul ala al oglinzii vezi ca are un canal,mai mult ca sigur acolo vine o siguranta,tre sa dai sticla jos ca sa o poti pune.eu asa vad sistemul tau din poze.gasesti usor o siguranta de aia

Editat de gabriel03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axul ala al oglinzii vezi ca are un canal,mai mult ca sigur acolo vine o siguranta,tre sa dai sticla jos ca sa o poti pune.eu asa vad sistemul tau din poze.gasesti usor o siguranta de aia

 

Nu vine nicio siguranta vine burduful de cauciuc! Il mai pui si degeaba sa dea sticla jos! Se face exact cum au zis cei de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

Cu mentiunea: fara nici o vaselina sau ceva de uns!!! Daca ungi acolo dupa ce o montezi se va misca foarte usor chiar si singura - si nu-ti va mai fi de folos.

 

Cu apa fierbinte e cel mai bine, fara nici o flacara, fara nimic. O fierbi si ai grija sa nu spargi sticla prin soc termic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...