Sari la conținut

Greutati echilibrare roti


Postări Recomandate

Salut! Ma poate ajuta cineva? De unde pot sa cumpar greutati pentru echilibrarea rotilor, din cele cilindrice, pentru rotile cu spite? Am gasit la set pe net la unele firme, insa chiar n-am chef sa cumpar de pilda 25 buc de 40 grame ( toate !!! ); macar daca greutatile dintr-un set erau diferite...dar asa nu prea merita. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cel mai rau caz pot pune de alea pt jante de aliaj(de la vulcanizare) si sa le curbezi ca sa vina pe nervura aia dintre spitze.

Cel mai simplu sa te duci la o vulcanizare care se lauda ca echilibreaza roti moto, daca nu au spune-le sa-si cumpere ei seturile de 40 buc si tu revi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cel mai rau caz pot pune de alea pt jante de aliaj(de la vulcanizare) si sa le curbezi ca sa vina pe nervura aia dintre spitze.

Cel mai simplu sa te duci la o vulcanizare care se lauda ca echilibreaza roti moto, daca nu au spune-le sa-si cumpere ei seturile de 40 buc si tu revi :P

Problema ca unde locuiesc eu - Sf. Gheorghe - nu poate fii vorba de existenta unui service pt. echilibrare roti moto...asa ca trebuie sa ma descurc singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la rotile cu spite se pot lipi plumbi pe janta, de fiecare data cand mi-am facut echilibrare mi-au pus plumbi pe janta nu pe spite.

Chiar nu conteaza de care sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 3 plumbi pt spite sunt ff usor de montat si demontat comparativ cu aia lipiti. Saptamana trecuta mi-am echilibratguma noua, asa "la ochi", probabil partial

Cei mari se pot taia cu bomfaierul. :P

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 3 plumbi pt spite sunt ff usor de montat si demontat comparativ cu aia lipiti. Saptamana trecuta mi-am echilibratguma noua, asa "la ochi", probabil partial

Cei mari se pot taia cu bomfaierul. :P

E vorba de plumbi de pescuit ( daca a trebuit sa-i tai cu bomfaierul )? Am incercat si eu cu asa ceva, mi-am confactionat unul dupa modelul pe care-l am momentan la una din roti, problema e ca plumbul este un material moale, mi-e teama sa nu-l pierd la un moment dat. Oricum, daca nu gasesc altceva, voi merge pe varianta contragreutatilor cu adeziv, aste se gasesc mai usor. Multumesc tuturor pt. sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de cauciuc fara camera, baga bile de pistoale cu aer comprimat din piata de la rusi, la masa indicata pe site la dynabeads :P Merge si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de plumbi de pescuit ( daca a trebuit sa-i tai cu bomfaierul )? Am incercat si eu cu asa ceva, mi-am confactionat unul dupa modelul pe care-l am momentan la una din roti, problema e ca plumbul este un material moale, mi-e teama sa nu-l pierd la un moment dat. Oricum, daca nu gasesc altceva, voi merge pe varianta contragreutatilor cu adeziv, aste se gasesc mai usor. Multumesc tuturor pt. sugestii.

ai mei sunt speciali pentru... 2 mari si unul mai mic.

Poti chiar sa-ti confectionezi, ai nevoie de material (ceri bile pentru gloantze de la un vanator/magazin :P ) si de bormasina cu 2 burghie , unul gros cat spitza si unul cat piulita spitzei... aaaaa.... si mai trebuie sa sti cum arata unul original :) ... fi baiat destept! ca tara duce lipsa ;)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mei sunt speciali pentru... 2 mari si unul mai mic.

Poti chiar sa-ti confectionezi, ai nevoie de material (ceri bile pentru gloantze de la un vanator/magazin :P ) si de bormasina cu 2 burghie , unul gros cat spitza si unul cat piulita spitzei... aaaaa.... si mai trebuie sa sti cum arata unul original :) ... fi baiat destept! ca tara duce lipsa ;)

Da, asa am procedat si eu cu plumbii de pescuit, m-am gandit si la varianta din metal / otel, insa nu stiam ce sa folosesc ca material de baza; nu stiam de existenta acestor bile pt. gloante ( se vand fara permis de vanator? ). Chiar aveam de gand sa rog un strungar sa-mi confectioneze niste cilindrii pe care sa-i prelucrez eu ulterior. Model am ( cel original de pe roata ), deci stiu cum trebuie sa-i prelucrez. Merci pt. sugestii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plumbul este maleabil si poate f strans cu patentul daca da semne ca are joc pe spita... otelul (role de rulment :) )nu cred ca este bun pentru... poti topi plumb dar nu incerca in spatiu inchis. Daca bilele pentu ucis mistreti se vand si separat de cartuse, nu ai nevoie de strungar, le fortezi (cu un ciocan) sa intre intr-o teava cu diametru putin mai mic ... cred ca nu au incotro decat sa devina cilindrice :)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am mers sa-mi echilibrez rotile si am constatat ca roata spate e ovalizata , se pare. Aparatul cerea 35 g pe stanga si 100 g pe dreapta (foarte mult). Mecanicul a incercat s-o echilibreze , dar la sfarsit a iesit 0 -cu 40, mai bine nu s-a putut. Cauciucul e nou, janta de aliaj, cum pot pezolva problema? Janta nu se vede a fi lovita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...