Sari la conținut

Scooter Nou - Honda Sh125i


Postări Recomandate

Am nevoie de un scooter nou probabil voi cumpara un Sh125. Are cineva?/Care sunt impresile? Ce alte variante mai am?

 

 

Mentionez am nevoie de un scooter aproate exclusiv pentru oras, un scooter rapid cu acceleratie puternica, usor de manevrat si fiabil. Am experienta aproape 10k de km. cu trotineta mea asa ca probabil sunt pregatit de 125 sau 250CC. Pretul maxim ar fi cam 3000-3500 Euro.

 

60177.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,Honda face motoare fiabile si usor de intretinut dar cu 3000-3500 de euro cred k itzi iei aprilia sportcity de 125-180 sau un gilera runner 125-180 care au si un aspect mai frumos si un demaraj mai puternic.

 

 

 

 

 

Noroc si bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri,

 

@sunnyboy Aprilia sportcity e o optiune interesanta, pare un Sh imbunatatit. Gilera Runner nu ma intereseaza, e modelul e destul de vechi si nu prea imi place. Maxim trebuie sa fie de 125CC, nu pot conduce motociclete mai mari. (mai trebuie sa astept inca un an pana sa pot da de permisul de 2jumate).

 

@stress_L&P Imi trebuie ceva pentru oras, in afara orasului folosesc masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gilera Runner 125 VX sau VXR 200 au design si motoare noi pt. 2006. Daca vrei ceva mai ieftin (si nu chiar... chinezarie), iti recomand un Kymco Vivacity 125, facut in Taiwan si nu tocmai rau (4 t, 9 CP si 100 km/h), care costa doar 1.590 euro cu toate taxele incluse (mi se pare ca la Motomania il poti gasi). Ungurii de la Motorevu l-au testat si au fost multumiti de el - ba chiar frina fata li s-a parut cam prea...eficienta! :cheers:

Toate bune!

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire Kymco foloseste un motor vechi de acu doua generatii (9 cp, care e si motivul pentru care-i asa ieftin), ceea ce inseamna ca la revanzare ai sa pierzi masiv (fyi, generatia actuala are puteri de cca 15 cp; generatia precedenta avea de cca 12, deci 'regula' este 'din trei in trei').

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amanunt care am uitat sa il mentionez... locuiesc in Barcelona asa ca nu e problema cu taxele vamale. Aici jumatate din motocicletele de strada sunt Honda, in special Scoopy si Sh. Am auzit ca sunt foarte fiabile si sigure, de aceea m-am gandit la o Honda, dar iau si alte alternative in calcul.

 

Cum am spus si in primul post, pretul maxim ar fi cam 3500 de Euro, daca gasesc vreo oferta mai ieftina si mai bine, logic.

 

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum, o sa ma interesez si de Kymco.

 

Gilera ca marca nu imi place, m-am uitat si de VXR 200. Nu vad multe pe strada si un motiv trebuie sa existe.

 

 

In alta ordine de idei, era sa iau super cazatura mai devreme. Circulam cu 50-60km/h pe o strada sens unic, vad in fata o furgoneta suita pe jumatate pe trotuar oprita. Cand ajung aproape langa ea si ma pregatesc sa ma strecor ca Rossi soferul ia brusc dreapta si imi taie calea. Apas amandoua franele la maxim, strang din dinti si ma pregatesc pentru un impact care am reusit sa il evit la limita. Scooterul scoate fum prin toate partile (probabil din cauza franarii neasteptate) in timp ce eu il intreb pe sofer ce ii mai face mama si schimba cateva fraze amistoase. Cu toate ca stiu ca sunteti toti piloti responsabi, mare atentie cum conduceti, accidentele nu avizeaza niciodata inainte de a se produce.

Editat de DiMaggio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un bun prieten si-a luat saptamana trecuta un Suzuki Burgman 125CC flamant. Am dat o tura si am ramas impresionat. (si intragostit :crack: )

 

In traficul de oras se tine foarte bine la viteze decente, motorul e foarte silentios si e extrem de manevrabil, in ciuda dimensiunilor considerabile. Si nu il ultimul rand, pentru cat costa calitatea materialelor e ireprosabila. Singurul lucru care ma ingrijoareaza sunt rotitele prea mici. E stabil? L-ati probat careva? Intre o Honda SH125 un Dylan 125 sau un Burgman 125CC pe care l-ati alege?

 

Mentionez ca e pentru un excusiv in oras, cand o sa am bani, carnet de 600 si mai multa exerienta (vara viitoare), o sa iau un considerasi si un CBR :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Am nevoie de un scooter nou probabil voi cumpara un Sh125. Are cineva?/Care sunt impresile? Ce alte variante mai am?

 

 

Mentionez am nevoie de un scooter aproate exclusiv pentru oras, un scooter rapid cu acceleratie puternica, usor de manevrat si fiabil. Am experienta aproape 10k de km. cu trotineta mea asa ca probabil sunt pregatit de 125 sau 250CC. Pretul maxim ar fi cam 3000-3500 Euro.

 

60177.jpg

 

 

Salut. Am de vanzare un scuter HONDA SH 125i. are 6000 km rulati. Nu are probleme, defectiuni. Nu arata ca la 0 km, pt ca a rulat in Romania. Sunt din Botosani. Daca esti interesat, gandeste-te la o modalitate, sa il vezi, si poate sa il cumperi. Pretul este de 1800 de euro.

Editat de flavius_mad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un Honda SH2 de 153cmc, la 1500 de euro, stare naspa ca aspect, deaia e si ieftin, an 2004, stare tehnica foarte buna, schimburi de ulei doar cu motul, benzina numai OMV, excelent de oras, 0-100 cred ca ia in vreo 8 secunde, viteza maxima 150.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un scooter nou probabil voi cumpara un Sh125. Are cineva?/Care sunt impresile? Ce alte variante mai am?

 

 

Mentionez am nevoie de un scooter aproate exclusiv pentru oras, un scooter rapid cu acceleratie puternica, usor de manevrat si fiabil. Am experienta aproape 10k de km. cu trotineta mea asa ca probabil sunt pregatit de 125 sau 250CC. Pretul maxim ar fi cam 3000-3500 Euro.

 

60177.jpg

 

Cind o sa ncepi sa te obisnuiesti cu el ,iti vei da seama ce bijuterie ai pe miini,am avut si nici unul din cele citate de ceilalti membri ,nu e la inaltimea lui,e foarte foarte bun din toate punctele de vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu un SH de 300 si este mult peste asteptari. Cu adevarat exceptional si pentru traficul de oras este cea mai buna alegere. Prinde 180, daca te incumeti (mie mi se pare cam unsafe peste 140). Dar la 120 este extraordinar si te simti in siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...