Sari la conținut

cz 175 sport / model 477.01


calin_cz
 Share

Postări Recomandate

Am reusit !....ca din motorul meu si inca unul pe post de donator sa ma apropi de 1970 si de cum era atunci CZ 175 SPORT.

Doar 2 semnalizatoare ( oricum si alea s-au folosit pe cz si jawa dupa 1985) ma despart de 98% original:D ...ca partial suruburile s-au inlocuit, si cateva fire electrice. :lol:

"Abtibildurile" sunt pe drum....Cehia.

Asa ca voi mai reveni cu ceva poze.....din 1986 pana acum ....cu modificarile suferite. De fapt era intrutotul functional, doar ca se departa de original.

post-15613-1277830077_thumb.jpgpost-15613-1277830100_thumb.jpg

Doar poze de garaj/ a se citi pivnita !.......l-am plimbat putin.... intre ploi. :smoke:

Iar pentru carcotasi :

Inca nu este gata, unele amanunte nu au fost scapate, doar amanate ( ex. cilindrul...a fost spalat la ext. cu motorina...acum asteapta o spalare cu jet...sa poata fi vopsit dupa aceea )....altele asteapta iarna 2010-2011 ....maruntisuri pt. cromat.

post-15613-1277831027.jpg

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit foarte bine, felicitari

Stickere de unde ai cumparat?

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Set-sticker...sQ5fAccessories

de aici le-am luat.....indirect, m-am rugat de cineva , eu nu am cont pe e-bay.

......avem si gusturi asemanatoare la motoare. CZ si Suzuki ;)

Mesaj completat

foarte bine arata! o intrebare se poate? :lol:

ala-i farul lui? am avut si eu sport si avea far asemanator cu ala de minsck dar mai micutz, si bordul ala cu 3 martori pe stanga si contact pe dreapta,evident in mijloc ceasul.

spor la treaba! :smoke:

Farul e cel original, modelului fabricat pana in 1974. ( modele 477.01- 477.04 ) oricum e al doilea model, era si unul rotund, fara acea tesitura deasupra ( seamana , o idee doar, cu cel de tractor :cheers: )

Ala de pomenesti tu, este pe modele pana in 1985, apoi au folosit faruri identice cu cele de Jawa TS.

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo !

arata foarte bine.....nu-mi vine sa cred cati ani au trecut de cand am calarit una d`asta...

@ intrusu

;) ...acum v-am raspuns la "SV"-uri........nu e asa mare lumea.......sunteti pe un calapod cu ........tata.

A fost al lui.....poate povestiti la Tismana - ma bate la cap sa ii dau SV-ul pentru adunarea veteranilor.

...CZ-ul inca nu are : revizie, asigurare....iar culoarea in acte e rosu....suna cunoscut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Set-sticker...sQ5fAccessories

de aici le-am luat.....indirect, m-am rugat de cineva , eu nu am cont pe e-bay.

......avem si gusturi asemanatoare la motoare. CZ si Suzuki ;)

 

Multam de raspuns.

Colectarea de piese originale la mine s-a incheiat, am gasit pana si filtrul de aer, si contactul la stopul pe frana noi :D

urmeaza vopsitul dar este cam greu pentru ca este in 2 culori al meu cu dungi albe la imbinari si nu prea gasesc persoana dispusa sa-l vopseasca la "pret de criza"

Plus ca mecanicul intarzie foarte mult cu reparatia motorului, schimb toti rulmentii, simeringurile si ii fac o segmentare.

Sper sa fie gata pana la "intrunirea comunistelor" ca sa mai schimbam impresii.

Iar in legatura cu Suzuki :laugh: alta alegere inteleapta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Sa ma laud singur.............. :D.......si sa-l linistesc pe @Ivan- stie el....nu motorul asta e la "transat"

.....astazi am reusit sa ne plimbam putin.

Multumiri si unui coleg forumist, pentru ajutorul cu actibilburile.

 

post-15613-1287939329_thumb.jpg......e cu telefonul , dar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, ce miÂşto sună! Câteodată parcă te invidiez că e motorul nițel mai mic: dai la pedală stând jos :laugh:, badass style! Păi n-aÂş avea forța asta!

 

art16233_1057839822166_1711010346_118761_3460744_n.jpg

 

Drum bun Âşi pe când niÂşte plimbări mai lungi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, ce miÂşto sună! Câteodată parcă te invidiez că e motorul nițel mai mic: dai la pedală stând jos :D, badass style! Păi n-aÂş avea forța asta!

 

art16233_1057839822166_1711010346_118761_3460744_n.jpg

 

Drum bun Âşi pe când niÂşte plimbări mai lungi?

-avem un amic comun...........IVAN..........poate nimerim ceva ! ......cu vreo plimbare...la vremea lui CZ-ul asta a vazut marea ...si drumuri de Ungaria....cu tata :laugh:

-sunetul ....un pic ma deranjaza...."tacanitul" din motor....vecinilor nu le convine "tacanitul" de pe motor.

-cu pedala...doar antrenament, si aia de 2 juma' poate....si la asta am dat de mi-a aruncat piciorul in ghidon......=> vanataie si blugi rupti in genunchi.

Mersi de aprecieri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am piciorul zdravăn, nu-i ăsta baiul :D!

 

Ai joc în ambielaj? Nu mai zice-n gura mare că te prinde Ivan Âşi te trage de urechi cu bocancu'! :laugh: Hai cele bune Âşi - vorba ta - poate nimerim ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bataie de ambielaj...cred ca ori boltul...sau cel mai probabil, segmentii fac galagie! Dupa citeva sute de kilometri de la reparatie, de obicei, nu se mai aude acel zgomot, fiindca se depune calamina si se infunda locasurile care provoaca acel tiriit! Trebuie lasat mai usor la inceput fiindca agata segmentii cind acestia nu-s bine pasuiti si-i trebuie un ulei mai bunicel pentru amestec. Dupa ceva vreme merge frumos, cu un zgomot mai infundat si gros, ce tradeaza cei citiva caluti naravasi adormiti intr-un motor fiabil si sprintar, vechi de ~40 ani!

Asa ca baga mare cit mai tine vremea cu noi! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos

felicitari

2 semnale noi

mersi..........dar imi trebuie modelul dinaintea lor. Dupa mine alea sunt cele mai faine, dar au fost folosite din 1974, vroiam ca si cele de pe spate, sunt mai urate dar sunt ale lui ( macar sticlele ca soclul il mai am )

Mesaj completat

Am piciorul zdravăn, nu-i ăsta baiul ;)!

 

Ai joc în ambielaj? Nu mai zice-n gura mare că te prinde Ivan Âşi te trage de urechi cu bocancu'! :D Hai cele bune Âşi - vorba ta - poate nimerim ceva!

.........in ambilelaj nu, la bolt , nu.....doar segmenmti vechi ( la limita de uzura ) sunt pusi pe un piston nou. Se vor incarca cu calamina, e un zgomot "specific". Au fost cumparati de pe forum cu specificatia "NOI".....si o gramada de gargara legata de acea specificatie :laugh:

Cu uzura, va incepe sa se auda si lantul transmisiei primare ( zis de distributie, pe mai tot forumul !)......se intinde si atinge blocul motor.

.........cu @Ivan...stai linistit, el e unul.....la noi acasa suntem 3 generatii care "s-au simtit bine pe cehoaice" ......mosu' ( jawa 250 -ca a ta si cz 250 -471), tata ( cz 175 -477 ) si eu.........asa ca o sa fie incoltit Ivan....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cu @Ivan...stai linistit, el e unul...la noi acasa suntem 3 generatii care "s-au simtit bine pe cehoaice"...ca o sa fie incoltit Ivan...

Ma tavalesc de ris! :D

Uitati ca la mine in familie exista acum patru motociclisti, unu' mai vinos ca altu' (chiar si fiica-mea e motociclista cu acte-n regula si este mai sanatoasa decit multi altii, care tin caprele de ghidon si se dau zmei)...asa ca reformulati, ca nu ma simt deloc incoltit!

Cred ca as face fara griji fata si singur, indiferent de numarul "comunistilor cehisti" care s-ar incumeta sa fie in tabara vecina! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...