Sari la conținut

Accident mortal 29.06.2010 - intre Costinesti si Lazu


cata_30
 Share

Postări Recomandate

Sa inteleg ca te oferi sa faci cursuri gratuite pe banii altuia ? Adica pe mobra victimei ? Eu ziceam ca decit sa ne dam Prevazatori , mai bine venim cu un plan sa vindem mobra baiatului decedat si sa dam banii aia familiei lui. Si asta fiind valabil la toate accidentele cu mortaciuni , daca familiile lor nu mai au energia de a se ocupa de dezmembrat si de vindut piese.

Ca de Prevazatori e plina lumea virtuala.

 

Am vrut sa zic ca grupul poate influenta la mers peste puteri. Cine prefera sa merga tare pe linii drepte si incet in curbe poate mai bine cauta sau incepe un club de dragracing.

Drumu drept ii plictisitor oricum, si ai ocazia sa incetinesti, sa lasi distanta care sa-ti permita sa te duci cum vrei, sa reactionezi si sa depasesti cit de sigur se poate.

Daca ai mers mai tare pe curbe decit cine vine din spate, ii dai ocazia sa se recupleze cu grupu.

 

Referitor la a doua parte, nici vorba sa exclud propunerea ta, dar exact cum zice Cuki, actiuni care ar putea schimba situatia pe viitor ar fi mai potrivite decit ceva care iti da un oarecare confort pe moment si are ca subinteles ca oricum nu mai era nimic de facut, cum ar veni, accidentu ar fi fost inevitabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pacat ......

 

motorul e periculos .......si e si mai periculos ca's cirezi de cretini pe sosele. ...si incepator fiind nu poti sa pui o frana la 200, nu stii unde sa'i dai cat si unde....pacat ..Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

 

 

Am o problema cu cei care intorc pe linia dubla continua. Si pe mine era sa omoare 3 din aceesi cauza...si da ..aveam viteza in toate cele 3 situatii.

 

 

Cum prind unul care intoarce peste linia continua (UNDE NU TREBUIE..SI "DAMPLULEA") si pot oprii langa el, am sa ma dau jos si-am sa'i explic cat de (cuvant urat) si idiot l-a facut mama lui, si in functie de gabarit, culoare , sex oral, situatie in trafic ...exista si posibilitatea sa plece fara o oglinda la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti imi cer scuze daca repet lucruri care s-au m-ai spus pe topicul asta, insa datorita faptului ca trebuie sa dai clic pe fiecare comment in parte ma inebuneste... un site atat de mare, cu un domeniu foarte bun,,, si dupa parerea mea o structura foarte obositoare.. (poate nu am facut sau modificat eu vre-o setare , in cazul asta va rog sa imi spuneti) .

 

 

Idiferent de parerile si comentarile voastre, viata lui Raducu s-a stins.. De ce? Pentru ca cineva vorbea la telefon si in graba de a se intoarce in costinesti , de unde si venea , pe o sosea in dreapta cu 4 benzi , fara strazi sau bifulcati uitandu-se in oglinda a vazut un motociclist pe care il lasa sa treaca si de pe banda 1 trage stanga sa intoarca peste linia dubla continua fara sa se mai uite daca mai vine ceva... Neasigurandu-se se transfoarma intr-un obstacol de fier pt ce-a de a doua motocicleta aflata la cateva zeci de metri in spatele primei motociclete care a apucat sa treaca. Aici apar supozitile ..voastre, nostre, dar care nu conteaza, fapt cert este ca el a lovit masina in partea de jos a portierei soferului cu trupul si respectiv spatele. Soferul in urma impactului , dupa ce i-au sarit air bagurile s-a crapat parbrizul, etc si nevazand nici o masina langa, considera ca trebuie sa mute masina din sosea.. si trece peste ceva... (lucru recunoscut) aici iar putem avea fiecare cate o ipoteza.. mana... poate ..picior.. sau peste cap. insa Raducu a fost gasit cu fata in jos fara casca (care era legata am vazut-o cu ochi mei fara picatura de sange inauntru si crapata in partea din spate) cu pragul masini peste el (respectiv ornamentul de plastic de pe prag)

Cu trupul a indoit serios masina insa motoreta nu are decat carena stanga smulsa din prinderi e zgariata nici macar crapata sau sparta , rezervorul putin indoit , nezgariat sau spart si contragreutatea de la maneta stanga raschetata in rest plin de iarba si pamant, asa ca nu mai faceti presupuneri de viteza!

 

Sunt multe de spus de Radu.. insa pot spune decat ca "Dumnezeu din gradina isi culege prima data cele mai frumoase flori"

 

Va rog sa nu mai trageti pareri si concluzi despre el pt ca nu cred ca il stiati si putem fi oricare in locul lui. Si eu am mers maxim cat duce motoru acolo, si eu am mers pe o roata printre masini si eu am taiat de nenumarate ori linia continua si eu am facut greseli care puteau avea repercursiuni majore si cu motoru si cu masina.. si eu am mers tare prin oras si eu am fugit de politie si eu am facut accidente si eu am plimbat pasager fara casca si eu am ras de /sau "injectat" alti motociclisti si am mai invatat una alta si eu am invatat alti tineri, Chestia e ca si VOI! ati facut multe din cele facute de mine. Insa norocul, sansa , soarta.. a facut ca noi sa fim aici si sa scriem cu durere in acest topic care mi-as fii dorit sa fie ceva de genul ." Salut sunt Radu si sunt nou pe site, am un zx6 si imi doresc sa va cunosc! "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... datorita faptului ca trebuie sa dai clic pe fiecare comment in parte ma inebuneste... un site atat de mare, cu un domeniu foarte bun,,, si dupa parerea mea o structura foarte obositoare.. (poate nu am facut sau modificat eu vre-o setare , in cazul asta va rog sa imi spuneti) .

 

 

Dreapta sus, OPTIONS - Display Modes - Standard.

 

 

Insa norocul, sansa , soarta.. a facut ca noi sa fim aici si sa scriem cu durere in acest topic

 

Discutiile si comentariile despre DACA si CE a facut Radu gresit si mai ales ce anume ar fi ajutat la evitarea unor astfel de tragedii nu sunt menite sa intineze memoria nimanui ci reprezinta o incercare ca prezenta celor care "scriu cu durere pe acest topic" sa fie facuta posibila si de altceva decat... noroc, sansa, soarta.

 

Ride Safe!

Mesaj completat

Deci nu avem cum sa facem campanii TV fiindca suntem vai de capul nostru. Nu sunt bani si gata. Si chiiar daca ar fi bani sa zicem din fonduri UE s-ar gasi unii care sa ii fure. Niste asociatii ale motociclistilor sa zicem...

 

 

 

 

Foarte bine punctat la treaba aia cu despartirea de grup. Trebuia sa mai detaliezi putin ca sa inteleaga tot romanul. Idiotul ala cu masina cand a vazut ca trec doi motociclisti a cosniderat ca aia sunt toti asa ca a dat blana. Cand mergeti in grup mergeti in grup. Daca unul a ramas mai in spate trebuie asteptat sa se lipeasca iar de grup. daca unul opreste sa isi faca nevoile opreste tot grupul. Nu mai mergeti in grup dezordonat ca va puneti in pericol.

Exista niste reguli de mers in grup si daca nu le stiti mai bine plecati separat si va intalniti in punctul de destinatie.

Este clar ca una din cauzele accidentului a fost ruperea de grup

 

Acelasi lucru l'am punctat si eu, desi mai voalat, intr'un post anterior. "Oaia ratacita de turma", mai ales daca e mai putin experimentat, va incerca sa ajunga grupul din urma si va forta conditiile de trafic. Fara discutie, principalul vinovat al acestui accident este soferul care a intors pe linia continua, insa aceasta practica este deja ceva obisnuit in Romania. Daca in acest sens se fac sau se pot face prea putine lucruri, macar din punctul nostru de vedere sa ne luam toate masurile posibile si sa tinem cont de pericolul care ne pandeste la orice pas. Pentru Radu e prea tarziu, insa noi ceilalti ar trebui sa pricepem ca nu e nici o diferenta "sa mori cu dreptatea de partea ta".

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...