Sari la conținut

Ce Stiti Despre Primul Model De Mobra?


1966carpati
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am intrat in posesia primului model de mobra (cea cu furca fata mai ciudata) si as vrea sa imi spuneti ce stiti despre ea? cate s-au fabricat? incepand cu ce an?

 

sfaturi?

 

merci

:cheers:

tu chiar crezi ca sunt bunici aici cu internetu?

mai ales cate au fost fabricate?

suna la Zarnesti !

www.tohan.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am shi eu una. E din 72 sau 73. Lampa spate napolitana, acumulator, 2 sisteme electrice: unul pe cont, unul pe alt (cel cont, cu acumulatorul, asigurau shi semnalizare dir.), magnetou Bosch, bascula pe fatza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut maine in calc de la serv poze cu ea (mot e la tzara).

Am shi un motor de Carpatzi, l-am luat cand eram copil din talcioc shi l-am pus la Pegas-ul camping. Date fiind posibilitatzile mele reduse dpdv tehnic de atunci, n-am fost multzumit shi l-am dat jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni interesat?

 

dar de carpati ce stiti?

 

are cineva poze cu motoreta victoria?

 

carpati-ul a avut vreodata sa pentru o singura persoana?

 

Motoreta Carpati a copiat cu succes moped-ul Simson al anilor '60 (ala avea si modele cu o singura sea),

lansand in 1961 modelul de 49cmc (intocmai ca Simson-ul original). Doi ani mai tarziu a aparut Carpati Super de 69cmc, rezervor mai mare si pozitionat altfel, seaua mai mare si mai confortabila,etc.

Acesta din urma are 2,6 CP la 3600 (parca) rpm si viteza de top 65 km/h (2 viteze actionate cu mana stanga, etc).

Am avut si eu unul acum vreo 6 ani (prima mea motoreta :cheers: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci carpati-ul nu a avut niciodata un singur loc.

 

Oare motoreta Victoria copia Simson-ul SR 1?

 

Am vazut Simson SR 2, intr-adevar, seamana cu carpati-ul, insa carpati-ul e mai mare si are suspensie pe telescoape in spate, pe cand simson-ul are pe arc sau pe cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

bine ca am gasit ceva ce ma intereseaza:)...sa inteleg ca motoreta aia carpati nu este una si aceeasi questie cu ims 53?...culmea, sunt din cmapulung muscel de fel si jumate din rude lucreaza la fabrica aia nenorocita da niciodata nu am intrat sa vad daca au facut motorete...acum aflu si eu:D...poate dau o raita in concediu sa vedem exact ce si cum...pacat ca au fost facute doar 12 ims-uri...dar un carpati as vrea si eu....de cine este produs?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca am gasit ceva ce ma intereseaza:)...sa inteleg ca motoreta aia carpati nu este una si aceeasi questie cu ims 53?...culmea, sunt din cmapulung muscel de fel si jumate din rude lucreaza la fabrica aia nenorocita da niciodata nu am intrat sa vad daca au facut motorete...acum aflu si eu:D...poate dau o raita in concediu sa vedem exact ce si cum...pacat ca au fost facute doar 12 ims-uri...dar un carpati as vrea si eu....de cine este produs?...

salut.pe mine ma intereseaza cat mai multe lucruri despre singura motocicleta produsa in Romania,IMS 53 si ma gandeam ca daca tot locuiesti acolo ai putea sa te interesei daca uzina mai detine inca motocicleta originala cea care a aparut in Jurnalul national .daca da ai putea sa-mi dai de stire daca si cum as putea sa intru in posesia a mai multor informatii in legatura cu ea ptr. ca consider ca e un subiect a naibii de interesant!mersi! :P

post-10713-1156958052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama da era marfa de tot...poate cunoaste unchimiu directoru sa ii bage in cap sa refabrice asta :P....tu vrei informatii, eu m-as duce acolo sa pelc cu ea :D)o bag eu in buzunar, vad cum fac :kiss:...daca ar mai produce-o ar merge mai bine decat arourile...pe bune...ca e superba...si daca ar si costa in jur de 1000 de coco ar fi rezonabil...dar sa lasam visele la o aprte....ca doar suntem in romania...cum dracu sa produca atata timp cat oamenii aia, din decembrie pana in martie anu asta au luat 500 de mii total bai de la fabrica?:(ingrozitor....oricum...daca reusesc sa ajung pe acolo, poate aflu cate ceva...un manual, ceva scheme...sa ne facem noi:D...oricum....bun subiectul...si nuumai cand ma gandesc...4 timpi...capacitate buna....face cat 5 mobre :crack:)...pana atunci, asfalt uscat ca eu sunt cu munca si nu ajung cat de curand acolo...poate acum in weekend:))....

 

si ca tot eram eu mort dupa ceva, am vaz aici si mi-a intrat si mai adanc in cam, pecum un tarnacop, vreau un carpati sau macar simsonu sr1:)...ca m-am indragostit de ele...eu unu sunt mandru cu unicul meu metrom(minimobra cea vesela)...dar o jucarie dasta ar fi superba la parade...si fungu meu ar fi foarte fericit pe o asa piesa...

 

numai bine...pana atunci, ne vedem poate la targoviste cu minimobra:)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca eshti foarte entuziasmat si ma bucur ca mai sunt inca inca asha oameni in Romania ,oameni care mai au entuziasmul sa faca ceva.daca ai inteles ca inca s-ar mai produce asha ceva la ARO atunci ai inteles gresit[de altfel eu cred ca am fost destul de clar si am folosit trecutul!].cat despre a o lua in buzunar si a pleca cu ea de acolo sa stii ca si pe mine m-ar batea asha un gand,nu de alta dar motocicleta asta merita o soarta mai buna decat sa stea aruncata pe acolo printr-un colt.daca poti sa afli mai multe despre stadiul in care se afla in momentul de fata si daca exista ceva documentatie tehnica despre ea ti-as fi recunoscator.poze mai clare ar fi de asemenea ceva.eu planuiesc de mult o vizita la uzina intr-o excursie de documentare,dar din pacate inca nu am putut sa ajung si nici nu stiu daca as putea in viitorul apropiat.cat despre dorinta ta de a avea un Carpati,asta s-ar putea realiza mai repede decat crezi ptr. chiar eu am unul.singura problema ar fi ca eu sunt din Sighisoara! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca eshti foarte entuziasmat si ma bucur ca mai sunt inca inca asha oameni in Romania ,oameni care mai au entuziasmul sa faca ceva.daca ai inteles ca inca s-ar mai produce asha ceva la ARO atunci ai inteles gresit[de altfel eu cred ca am fost destul de clar si am folosit trecutul!].cat despre a o lua in buzunar si a pleca cu ea de acolo sa stii ca si pe mine m-ar batea asha un gand,nu de alta dar motocicleta asta merita o soarta mai buna decat sa stea aruncata pe acolo printr-un colt.daca poti sa afli mai multe despre stadiul in care se afla in momentul de fata si daca exista ceva documentatie tehnica despre ea ti-as fi recunoscator.poze mai clare ar fi de asemenea ceva.eu planuiesc de mult o vizita la uzina intr-o excursie de documentare,dar din pacate inca nu am putut sa ajung si nici nu stiu daca as putea in viitorul apropiat.cat despre dorinta ta de a avea un Carpati,asta s-ar putea realiza mai repede decat crezi ptr. chiar eu am unul.singura problema ar fi ca eu sunt din Sighisoara! :lol:

 

glumeam si eu cand spuneam ca s-ar refabrica :crack:...dar daca s-ar vinde, de ce sa nu fabrice?...bine, ca idiotii aia de acolo au falimentat fabrica si si-au ridicat vile de zeci de miliarde :P...mafie mult, productie ioc...dar sa vad cum ajung prin uzina ca sunt expuse primele modele din toata productia(din cate am auzit)...oricum uzina aia merge pozata pt dat pe siteuri reprezentand castele bantuite :kiss:....cat despre carpati...hmmm....ai toate pe el originale, acte(ca de la anu tre inmatriculate :D)?un pretz ceva?ca poate vad eu cum ajung acolo si vin acasa pe el :D...cat despre ims53, daca aflu ceva de la batrani, va zic:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare....am vorbit cu bunicu si mi-a zis ca stie de cele 12 exemplare fabricate de fosta i.m.s.....spunea ca nu s-au vandut(din cate stie el)....se faceau curse cu ele...si cik pe unu concura un tip auras(parca :P) din campulung pe care il stie da nu mai stie unde sta:(...daca mai aflu cate ceva va anunt....faza e ca intreprinderea aia e inchisa si angajatii nu se mai duc la munca degeaba....dar am vb ca ma duc eu acolo cu un angajat, sa vad ce si cum....sper sa reusesc....bafta si asfalt uscat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vad ca nu prea mai misca lumea pe aici....m-am interesat...motocicleta exista inca la uzina si am intrare sa ma duc sa o pozez...pacat ca am fost in ghips si inca sunt si nu am putut merge :(cazatura cu motoreta cea nenorocita :Ppromit ca dupa ce ma refac, fug acolo si ii fac poze ca e si pacat...de vanzare nu poate fi vorba, pt ca e ceva gen patrimoniu :)dar macar sa ne delectam privirile!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu prea mai misca lumea pe aici....m-am interesat...motocicleta exista inca la uzina si am intrare sa ma duc sa o pozez...pacat ca am fost in ghips si inca sunt si nu am putut merge :(cazatura cu motoreta cea nenorocita :Ppromit ca dupa ce ma refac, fug acolo si ii fac poze ca e si pacat...de vanzare nu poate fi vorba, pt ca e ceva gen patrimoniu :)dar macar sa ne delectam privirile!...

salut.asha sa faci si cat mai repede!astept cu nerabdare si pana atunci insanatosire grabnica si cat mai putine trante cu asfaltul! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...