Sari la conținut

Accident Nantes (Franta) - 25 aprilie 2010


pinionunebun
 Share

Postări Recomandate

Cu totii gresim, pe toti ne fura valul, nimeni nu e perfect. A fost perfect si l-au omorat. Banuiesc ca statea bine si cu gramatica limbii romane. Ghici ! E drept, unii gresesc si scriu aiurea, dar motociclist nu inseamna neaparat academician etc. etc. Ma scarbiti uneori, voi astia perfectii, mai duceti-va in plua mea de acedemicieni cu gulere albe. Voi furati cel mai tare tara asta, din cauza asta a plecat baiatul asta prin straini. Tinere, fa-te bine si urca pe motor, dar sa fii mai docil cu el si v-a fi si el cu tine...Am scris bine d-lor academicieni ? In loc de acedemicieni, corectez academicieni, ca sa fie totul bine, sa nu va zgarii la ochisorul sensibil. In loc sa va adunati, voi nu stiti cum sa va imprastiati pe motive copilaresti, ca ala e asa... ca ala e altfel ...Cand vine unul sa iti dea sange, il intrebi daca e maghiar sau martian, daca stie engleza la nivel mediu, daca are ss sau chopper . Eu zic ca nu ! Important e sa fie OM nu fiara, caci nu stiu daca merge transfuzia.

 

OFF: se scrie cu un singur "i" in cazul ala....se scrie VA in situatia aia...asta asa ca faci tu mereu pe interesantul...am dat peste tine si aici...cum le stii tu pe toate ca un om mare...pinion are o scuza, ca e plecat de mult din tara....dar tu ce scuza ai? nu tre sa fii academician ca sa stii sa scrii si sa citesti...astea sunt lucruri de bun simt...am uitat, nu ai habar ce e ala...te blestem: invata-ti-ai limba materna...daca nu cumva esti de etnie.............

 

ON: sanatate maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cea ce incerca pinionul, initial, era o experienta interesanta. Din pacate, societatile noastre, nu sunt la fel (si nu e neaparat gresit). E doar diferit...

Lasati dracului Mioritismele de doi bani si intelegeti ca: totdeauna e o persoana in spatele ghidonului. Daca apuci sa interactionezi cu 10 realizezi ca sunt poate 2 % adevarati. Daca cunosti 100 poate iti faci vreo 5 prieteni "de nadejde" . Care AU voie sa scrie si sa vorbeasca gresit pe un forum ... Ii rog pe aia de la Mate sa corecteze draqului postul asta ... :(

 

/index.php?...t&p=2510164

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti!

Is din Carei dar locuiesc in Nantes-Franta de cinci ani si obisnuiesc sa vin pe forumul vostru dar va scriu doar acum pentruca nu am avut calculator si is inca la spital. Un prieten aplecat in vacanta le mi-a lasat calc. lui portabil. Deci, in octombrie trecut mi-am luat acelasi motor ca cel care il aveam de trei ani si de atunci pana in aprilie am facut din doua unul bun. Cel pe care il aveam avea prea multi km iar cel cumparat cutia blocata. Am profitat sa-l demontez complect : am refacut cutia, suspensile, curatare, ungere - peste 200 de ore de lucru. E vorba despre un GSXR 1100 W din 95 pe care l-am cumparat ca prima motocicleta la 28 de ani si cu care am facut peste 30 000 KM in trei ani fara prea mari sperieturi, doar un acrosaj cu o masina la 10 la ora. Il termin de remontat sambata noaptea si ies la o tura cu el duminica dupa amiaza pe la tara. La un momendat in capatul unei lini aproape drepte de 500 de metri vad o masina ce se opreste la stop pe un drum din drapta. Las gazele - eram la 160 contor - dar vad ca ma asteapta sa trec - eu reaccelerez usor. Inainte sa trec de el tipul iese - surprins trag din reflex stanga si sar pe frane. Baaang: in plin. Sar peste masina ma frec de drum si ajung pe spate in sant. Scot casca, o pun sub cap, misc picioarele - e bine. Dar bazinul il simt greu de tot si ma doare un pic mana dreapta in rest nici o durere. Raman calm, fac o rugaciune si incepe sa se adune lume. O doamna ce zicea ca lucreaza la spital vine si i-mi tine capul drept pana vine ambulanta. Scot actele sa le deie la politie si o sun pe nevasta-mea careia ii spun ca am avut un accident, ca o iubesc ..(nu i-am spus ca e grav). Pompieri i-mi tau jeaca si ma pun pe targa avand grija de coloana - stiam ca nu are nimic dar nu eram de loc sigur ca o sa scap. De aici in colo totul este ca prin ceata - hemoragie interna importanta. In fine, ma trezec marti la amiaza cand vine nevasta-mea la mine. Is conectat la o gramada de aparate cu un tub in nas altul in plamani si altul in stomac. Am avut o fractura de bazin multipla cu punerea unui fixator exterior; amputare de 40 de cm de intestin si transfuzie de 3l de sange; rupere de "cap" de femur cu punerea unei tije deasupra genunchiului si o tractiune de 6 kg; o luxatie de mana dreapta cu punerea a 4 patru "ace" in oasele palmei si mana in ghips. Cu alte cuvinte am avut noroc - accidentul frontal s-a produs in jur de 130 la ora. Ar fi trebuit sa culc motoru' dar de data aia nu l-am suspectat ca o sa iasa - eu is paranoic cand rulez sever.Dezavantajul meu a fost ca a venit spre mine si eu am tras(fara sa gandesc) pe banda lui ca sa-l evit cand venea din dreapta. Daca mergea in sensul meu sau daca ramaneam pe banda mea il evitam sau o luam prin santuri - si el bineinteles se tira. Norocul meu a fost ca nu am strans rezervorul sub sa(probleme cu furtunele) si el m-a ridicat peste masina, spargand bazinul si femurul. Tipul avea alcool si zice ca nu m-a vazut?! desi a asteptat mult la stop. In orice caz risca gros. Jandarmii au fost de treaba si se ocupa serios de cazul meu -ma tin la curent cu deciziile parchetului. In general motarzi is detestati de politie - stiu cazuri de abuz.

Intretimp am facut o infectie a vanataii dintre picioare care afost operata de doua ori si au descoperit o vertebra tasata. Am avut ghete Bering pe care le-a rupt selectorul si eu am doar o vanataie; genunciere supermotard cu care am indoit caroseria de nu se mai inchide usa pasagerului iar genunchi n-au nimic; jeaca Bering highlander ce protectii si casca integrala Laser vertigo. Daca ii sa ai o sansa cu echipamentul mai ai una buna. Acum is bine, au scos toate tijele, pot sa stau in picioare si in cateva saptamani o sa umblu normal. Va scriu (plictisec) din spitalul de recuperare. Nevasta si copilul vin sa ma vada tot la doua trei zile si mai am trei prieteni romani si un francez ce mai trec pe la mine - pasionati de motoare dar doar unul are motor(nu va zic de care in plus e prima sa motocicleta). Moralul incepe sa revina dar cheful de motoare nu mi-a trecut - e pe viata. Am sa stau calm cativa ani - i-am prea speriat pe ai mei - si o sa incep apoi poate sa fac pista. M-am cam saturat de circulat alaturi de prosti si a ma juca cu hazardul.

Ai de plm :( .. insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Un bun prieten mi-a spus ca motociclismul inainte de talent, experienta ori antrenament, insemna eleganta.

Eu nu prea vada elegenta motociclistilor in balacareala asta de aici.

Nu spune nimeni sa nu observi o greseala sau sa nu atragi atentia asupra acelei greseli dar depinde foarte mult de felul in care o faci.

Cel mai elegant era sa ii spuneti pe privat care sunt greselile daca erau chiar atat de deranjante.

Dar noi romanii nu ne putem abtine sa nu ne dam mari cu vastele noastre cunostinte. Avem reactii de oameni mici, complexati din care nu au fost inca stresi anii de comunism.

 

Eu cred ca pana la urma "acsentu' " meu(fortat) de ardelean si frazele scrrise repede v-a deranjat mai mult decat greselile. Sa vedeti cum se scrie aici pe forumuri - unii si-ar smulge (perii ) parul din cap.

 

Omule imi pare extrem de rau pentru accidentul tau. Sper sa te faci bine cat mai repede si sper la fel de mult sa te urci iarasi pe motor dar cu alta atitudine.

O atitudine care sa nu iti sperie familia cand pleci de acasa. O atitudine care sa te fereasca de asemenea intamplari nefericite.

Sper ca pe viitor sa vezi motocicleta ca pe un mijloc de exprimare a identitatii nu ca pe un izvor de adrenalina ori ca pe o rampa de refulare a unei false identitati.

Ce scriu eu aici nu sunt sfaturi. Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Eu doar sper sa nu pierdem un motociclist indiferent cine este el si ce greseli a facut.

 

Si inca o sugestie daca imi permiti. Lasa mai moale orgoliul ala de ardelean. Este doar o dorinta personala. Imi plac tare mult ardelenii pana ii apuca orgoliul ala orb la cea mai mica critica. :)

Priveste ceva mai detasat in jurul tau fiindca multi latra la gard dar putini au destul curaj sa te si muste.

 

Sincer, chiar sunteti penibili astia cu gramatica. Are dreptate, e forum de motociclisti nu de gramatica. Ideea e sa invatam din greselile altora..asa cum putem invata si din intamplarea lui. E aberant sa stati sa l corectati, cred ca sunteti super plictisiti sau frustrati cum a zis baiatu de mai devreme. Lasati la o parte gramatica, faceti abstractie de ea si comentati in cacao lucruri legate de accident. Pe mine unu ma doare in ... 3 litere, de cum a scris si cu atat mai putin de corecturile si reprosurile voastre, ideea e alta dar se pare ca voi n ati prins o.

 

Vreti sa faceti pe profesorii, cautati fratilor alt forum..mai pe tema aia; sau faceti va profesori, mergeti la scoala si predati gramatica..daca aveti spirit didactic.

 

..penibile discutii

 

 

Legat de academicieni:

Exista pe lumea asta o groaza de oameni care stiu sa scrie si sa citeasca corect. Multi. Multi tare. Majoritatea.

Ei, astfel de oameni cand citesc sau aud ineptii si greseli gramaticale, litere mancate, cratime puse aiurea, pe oamenii astia ii zgarie retina, timpanul, si asa mai departe.

De ce nu intelegeti ca pentru un om cat de cat cult e greu sa citeasca aberatii sau chestii scrise incomplet, e urat.. e ca atunci cand te uiti intr-un parc murdar sau intri intr-o toaleta plina de c.acat.

Asta e realitatea, degeaba spuneti ca nu conteaza, ca nu suntem academicieni, forum de limba romana, etc.

Nene, nu trebuie sa fii academician sa cunosti limba romana, se invata in clasele 1-8, la liceu nu se mai face gramatica.

Eu n-am deschis o carte de gramatica de acum .. 19 ani si tot n-am uitat cum se scrie. Sunt vreun geniu in plm? Nu!!!

Limba romana e foarte usoara, se scrie exact cum se aude, e mai greu cu cratimele dar si acolo daca stii ca unu-i pronume si altu-i substantiv sau adjectiv sau verb le-ai dibuit.

Si ca mine sunt multi oameni, care stiu sa scrie corect. Ce e asa de greu de inteles?

 

In plus - limba defineste un popor, daca nu ar fi "academicienii" care sa o mentina curata si corecta ce-ar fi ajuns? Un rahat, o tiganeasca, o maneleasca..o ce dracu. Daca se permite stalcirea limbii se cam duce dracului totul, identitatea noastra.

Si eu uit uneori cum se scrie aia sau ailalta corect.. o mai intreb pe nevasta-mea, caut pe dexonline si-mi aduc aminte si ma corectez.. Dar daca esti ingnorant, ignorant mori.

 

In fine, cine vrea sa inteleaga intelege..

Mai e o scuza.. "am scris repede". Dar cine te grabea? Pierdeai meciul, pierdeai trenul? E forum, ai timp sa recitesti ce ai scris inainte de a da "add reply" nu te fugareste nimeni.

Scrisul e ca o carte de vizita, orice om si cu mai mult de 8 clase facute pe bune cand citeste ceva cu greseli spune in mintea lui fara sa vrea: "ce analfabet, nici macar sa scrie nu stie"..

Am incheiat, astept sa-mi umpleti frigiderul ca merit.

 

 

Hei voi aia doi de mai sus respirati putin ca sa ma aud si eu. Eu sunt o alta voce care considera ca devarul este undeva la mijloc.

Primul zice ca aici e forum de motociclisti si putem sa scriem cum vrem, celalat scrie ca trebuie sa scriem corect ca sa nu ne pierdem identitatea de romani.

Eu va spun ca m-am saturat de rahaturile aste cu gramatica si cu identitatea.

 

Recunosc ca imi e putin mai greu sa citesc unele posturi dar fac un efort si incerc sa le inteleg. Omul ala indiferent cat de bine scrie romaneste a facut si el un efort ca sa imi comunice ceva.

Pentru mine acest efort de a citi ceva se numeste adaptare si atata timp cat nu platesc pentru un lucru nu pot pretinde sa fie perfect.

E adevarat ca mi-ar face placere sa fie perfect dar uite ca viata nu e intodeauna usoara.

 

In schimb viata mi-a demosntrat ca foarte multi oameni cu multa carte nu au ajuns sa traiasca la fel de bine ca multi oameni cu putina carte.

Mie cel putin studiile si cultura personala nu mi-au folosit la nimic in viata. Sunt mandru ca le am chiar asa inutile cum sunt dar asta nu ma impiedica sa ma inteleg cu toata lumea indiferent cat de cult ori incult este individul. Sincer nu imi pasa si nu il judec. Tot adaptare se numeste ca asa e viata.

Sunt sigur ca sunt cativa care au reusit cu ajutorul studiilor sa traiasca decent dar sunt putini.

 

Propun sa evoluam cu totii si sa ne straduim sa ne intelegm. EU cred ca este mai important sa analizam unde a gresit Pinion in cazul accidentului decat sa stam si sa ne certam pe cratime si gramatici. Din lipsa unei litere in text nu a murit nimeni dar din lipsa de experienta pe sosea au murit multi.

Nu suntem aici sa il acuzam pe Pinion ca a gesit ci sa vedem ce sa nu facem noi in viitor si eventual ce sa nu mai faca el cand se va urca din nou pe motor. Asta este scopul acestei sectiuni daca nu ma insel.

 

Eu vad situatia in felul urmator:

 

Din cate am inteles Pinion a terminat motocicleta de refacut cu o zi inainte. Nu stiu exact ce a reparat la ea dar am dedus ca a refacut-o complet.

In primul rand el mergea cu o motocicleta reparata de curand si testata insuficient. Si eu mai repar motociclete din cand in cand si intodeauna recomand sa se circule cu atentie o perioada de timp. Nimeni nu e infailibil si oricune poate uita ceva nestrans.

 

Apoi Pinion se apropia de o intersectie cu un drum si cunostea zona foarte bine. In lege scrie sa reduci viteza in apropierea intersectiiolor. E logic ca nimeni nu face lucrul asta nici eu si nici alti cunoscuti ai mei dar in general circul cu o viteza cat mai apropape de viteza legala. Una e sa eviti ori sa franezi la 80/h si alta e la 160.

Nu zice nimeni sa nu ii dai blana ( ce ziceti de exprimarea asta? nu prea e clasic romaneste nu?) dar e obligaroriu sa o faci acolo unde stii ca e sigur.

 

Ultima greseala a fost ca avea viteza mult prea mare pe timp de noapte. Am retinut corect ca era noapte?

 

Din toate aceste fapte am dedus ca soferul a facut doua greseli (neacordare de prioritate si Alcool) iar Pinion trei greseli.

 

Si la noi in tara trebuie sa avem aceleasi griji cand mergem cu motocicleta mai ales in zona rurala. Acolo se intmpla mult mai des ca soferii sa fie alcooolizati si sa nu aiba nici o frica de lege fiindca sunt rude cu seful de post.

 

Sper ca Pinion sa se faca bine cat mai repede si sa o lae mai moale pe soselele periculoase iar voi restul sa o lasati mai moale cu rabufnirile. Fiti demni si eleganti daca vreti sa fiti niste motociclisti respectati.

 

Oare am scris destul de gramatical? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Un bun prieten mi-a spus ca motociclismul inainte de talent, experienta ori antrenament, insemna eleganta.

Eu nu prea vada elegenta motociclistilor in balacareala asta de aici.

Nu spune nimeni sa nu observi o greseala sau sa nu atragi atentia asupra acelei greseli dar depinde foarte mult de felul in care o faci.

Cel mai elegant era sa ii spuneti pe privat care sunt greselile daca erau chiar atat de deranjante.

Dar noi romanii nu ne putem abtine sa nu ne dam mari cu vastele noastre cunostinte. Avem reactii de oameni mici, complexati din care nu au fost inca stresi anii de comunism.

 

 

 

Omule imi pare extrem de rau pentru accidentul tau. Sper sa te faci bine cat mai repede si sper la fel de mult sa te urci iarasi pe motor dar cu alta atitudine.

O atitudine care sa nu iti sperie familia cand pleci de acasa. O atitudine care sa te fereasca de asemenea intamplari nefericite.

Sper ca pe viitor sa vezi motocicleta ca pe un mijloc de exprimare a identitatii nu ca pe un izvor de adrenalina ori ca pe o rampa de refulare a unei false identitati.

Ce scriu eu aici nu sunt sfaturi. Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Eu doar sper sa nu pierdem un motociclist indiferent cine este el si ce greseli a facut.

 

 

Priveste ceva mai detasat in jurul tau fiindca multi latra la gard dar putini au destul curaj sa te si muste.

 

 

Hei voi aia doi de mai sus respirati putin ca sa ma aud si eu. Eu sunt o alta voce care considera ca devarul este undeva la mijloc.

Primul zice ca aici e forum de motociclisti si putem sa scriem cum vrem, celalat scrie ca trebuie sa scriem corect ca sa nu ne pierdem identitatea de romani.

Eu va spun ca m-am saturat de rahaturile aste cu gramatica si cu identitatea.

 

Recunosc ca imi e putin mai greu sa citesc unele posturi dar fac un efort si incerc sa le inteleg. Omul ala indiferent cat de bine scrie romaneste a facut si el un efort ca sa imi comunice ceva.

Pentru mine acest efort de a citi ceva se numeste adaptare si atata timp cat nu platesc pentru un lucru nu pot pretinde sa fie perfect.

E adevarat ca mi-ar face placere sa fie perfect dar uite ca viata nu e intodeauna usoara.

 

In schimb viata mi-a demosntrat ca foarte multi oameni cu multa carte nu au ajuns sa traiasca la fel de bine ca multi oameni cu putina carte.

Mie cel putin studiile si cultura personala nu mi-au folosit la nimic in viata. Sunt mandru ca le am chiar asa inutile cum sunt dar asta nu ma impiedica sa ma inteleg cu toata lumea indiferent cat de cult ori incult este individul. Sincer nu imi pasa si nu il judec. Tot adaptare se numeste ca asa e viata.

Sunt sigur ca sunt cativa care au reusit cu ajutorul studiilor sa traiasca decent dar sunt putini.

 

Propun sa evoluam cu totii si sa ne straduim sa ne intelegm. EU cred ca este mai important sa analizam unde a gresit Pinion in cazul accidentului decat sa stam si sa ne certam pe cratime si gramatici. Din lipsa unei litere in text nu a murit nimeni dar din lipsa de experienta pe sosea au murit multi.

Nu suntem aici sa il acuzam pe Pinion ca a gesit ci sa vedem ce sa nu facem noi in viitor si eventual ce sa nu mai faca el cand se va urca din nou pe motor. Asta este scopul acestei sectiuni daca nu ma insel.

 

Eu vad situatia in felul urmator:

 

Din cate am inteles Pinion a terminat motocicleta de refacut cu o zi inainte. Nu stiu exact ce a reparat la ea dar am dedus ca a refacut-o complet.

In primul rand el mergea cu o motocicleta reparata de curand si testata insuficient. Si eu mai repar motociclete din cand in cand si intodeauna recomand sa se circule cu atentie o perioada de timp. Nimeni nu e infailibil si oricune poate uita ceva nestrans.

 

Apoi Pinion se apropia de o intersectie cu un drum si cunostea zona foarte bine. In lege scrie sa reduci viteza in apropierea intersectiiolor. E logic ca nimeni nu face lucrul asta nici eu si nici alti cunoscuti ai mei dar in general circul cu o viteza cat mai apropape de viteza legala. Una e sa eviti ori sa franezi la 80/h si alta e la 160.

Nu zice nimeni sa nu ii dai blana ( ce ziceti de exprimarea asta? nu prea e clasic romaneste nu?) dar e obligaroriu sa o faci acolo unde stii ca e sigur.

 

Ultima greseala a fost ca avea viteza mult prea mare pe timp de noapte. Am retinut corect ca era noapte?

 

Din toate aceste fapte am dedus ca soferul a facut doua greseli (neacordare de prioritate si Alcool) iar Pinion trei greseli.

 

Si la noi in tara trebuie sa avem aceleasi griji cand mergem cu motocicleta mai ales in zona rurala. Acolo se intmpla mult mai des ca soferii sa fie alcooolizati si sa nu aiba nici o frica de lege fiindca sunt rude cu seful de post.

 

Sper ca Pinion sa se faca bine cat mai repede si sa o lae mai moale pe soselele periculoase iar voi restul sa o lasati mai moale cu rabufnirile. Fiti demni si eleganti daca vreti sa fiti niste motociclisti respectati.

 

Oare am scris destul de gramatical? :P

 

 

:) :D

 

OFF: GATA ? s-a terminat circul ? acu' pe care topic ne mutam ? :)

Editat de soarebv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...