Sari la conținut

Ce Ulei Recomandati


zzone
 Share

Postări Recomandate

10W40 semisintetic. Marca ti-o poti alege tu (Mobil1, Castrol, Aral, etc.) in functie de cati bani ai. Ai grija insa, sa scrie pe el ca e ulei de motocicleta si nu de masina. Iexista 10W40 semisintetic si pentru conserve, nu de alta

Editat de Road
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W40 semisintetic. Marca ti-o poti alege tu (Mobil1, Castrol, Aral, etc.) in functie de cati bani ai. Ai grija insa, sa scrie pe el ca e ulei de motocicleta si nu de masina. Iexista 10W40 semisintetic si pentru conserve, nu de alta

Eu merg cu 10W50 Castrol Magnatec sau Protec 3 de conserva si merge brisca nu sughita .Cum il pun asa il scot nu pisca nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu 10W50 Castrol Magnatec sau Protec 3 de conserva si merge brisca nu sughita .Cum il pun asa il scot nu pisca nimic.

 

Eu am zis de 10W40 semisintetic, pentru ca asa scrie in carte, si asta e recomandat de producator. Cunosc modelul (uita-te la semnatura). Ca altii folosesc altceva......fiecare baga pe riscul sau. O fi mai bun ce ai zis tu, dar eu la toate la care am schimbat uleiul am mers dupa manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis de 10W40 semisintetic, pentru ca asa scrie in carte, si asta e recomandat de producator. Cunosc modelul (uita-te la semnatura). Ca altii folosesc altceva......fiecare baga pe riscul sau. O fi mai bun ce ai zis tu, dar eu la toate la care am schimbat uleiul am mers dupa manual.

 

 

multumesc mult , se pare ca ar fi fost mult mai practic un manual :cheers: . Cred ca o sa aleg Motul 10w40 ca am auzit ca ar fi cel mai bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult , se pare ca ar fi fost mult mai practic un manual :cheers: . Cred ca o sa aleg Motul 10w40 ca am auzit ca ar fi cel mai bun...

 

Cauta AICI poate gasesti manual, sau daca nu ti-l pot da eu. E in format PDF si arhivat ocupa aproape 60 de MB. Id-ul de messenger il gasesti la profil.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vascozitatea este IMPORTANTA, nu neaparat tipul lubrifiantului (semisintetic sau sintetic). poti alege intre castrol R4 Superbike care este indiscutabil cel mia bun ulei moto de inalta performanta sau un 15w/50, desi, daca motorul nu are uzura excesiva nu ar fi cazul sa treci la vascozitatea asta. Castrolul e 50 ron si il putem trimite oriunde in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu merg cu 10W50 Castrol Magnatec sau Protec 3 de conserva si merge brisca nu sughita .Cum il pun asa il scot nu pisca nimic.

 

Uleiul de masina nu are aditivi pentru ambreiaj si cutie asa ca risti sa apara o uzura prematura sau sa se strice cu totu.

 

 

@zzone Eu am bagat mobil1 semisintetic 10W40 si merge brici motorul. Nush cati km are motorul tau (a meu are 25k) dar eu zic sa respecti vascozitatea din carte si sa nu te iei dupa tot felul de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mai multi ani nu existau uleiuri 100% sintetice. Erau doar semisintetice... de aceea apar in unele manuale ale unor modele mai vechi aceasta recomandare! Vascozitatea este cea mai importanta.

Recomandarea mea este MOTUL 7100 10W40 (full sintetic cam 45 Ron/litru) sau MOTUL 300V Competition 10W40 (full sintetic dublu ester, pentru utilizare agresiva, cam 60Ron/litru). Sunt foarte multumit de aceste uleiuri! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...