Sari la conținut

Ce Ulei Folositi?


Postări Recomandate

Salut la toata lumea.Intrebarea e ca nu prea stiu cam ce ulei de amestec pentru motoarele 2T sa cumpar!Pana acuma am bagat OMV mineral dar as vrea sa stiu voi ce bagati si cam cat costa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea.Intrebarea e ca nu prea stiu cam ce ulei de amestec pentru motoarele 2T sa cumpar!Pana acuma am bagat OMV mineral dar as vrea sa stiu voi ce bagati si cam cat costa!!!

 

 

Oh my god....mineral :| Baga mereu ulei synthetic 100 %

 

Eu folosesc Bardhal ams si Motul dar nu mai stiu de care...si pretul e injur de 17 euro pt un litru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista OMW 2T mineral? :crack: :crack:

 

Ma rog....

 

Totusi de fiecare data cand e vorba de uleiuri 2T intotdeauna recomand:

 

OMW 2T FULL SINTETIC SMOKELESS

 

Sunt doua feluri: 1-pt. motoare de turatie mica + drujbe 15 lei/ litru

2-pt. motoare sport cu turatii foarte mari 35 lei/ litru

 

Io l-am folosit (la IJ) numai pe cel de 35 de lei.LASER FRATE.Impecabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand ulei full racing.cresterea de putere garantata este de 2 cai/litru

pe litru de cilindree a motorului, vreau sa zic.

:lol:)))

 

hai sa fim seriosi! asta-i ca povestea cu uleiurile sintetice pt camioane care asigura o economie de motorina de 2-5% din consum (dar nu scrie nimeni si cum s-au facut determinarile: medie de cosum pe un parc de cam 50 de camioane, circuland preponderent pe autostrada si cu soferi nemti pe care nu-i intereseaza de loc sa se mai manjeasca pe maini sa scoata motorina din rezervor ca s-o vanda, si raportandu-te la con sumurile realizate similar cu un ulei mineral nu tot cu unul sintetic) din aceste motive eu nici nu incerc sa folosesc in fata clientilor aceasta categorie de argumente pt ca nu se verifica in conditiile mai "aspre" de la noi. pt cazul tau concret iti spun cam care-i logica: ma compar cu cea mai dzavantajoasa situatie, unulei de amestec mineral 1:25 si fac o masuratoare pe bancul de masurare a puterii la roata si obtin o valoare, dupa care pun uleiul meu sintetic in raportul de amestec cel mai scazut pe care il accepta 1:100 si fac iar masuratoarea pe banc dupa ce am reglat din nou cu grija motorul si obtin evident o valoare mai mare a puterii pentru ca am dat motorului mai multa benzina punand mai putin ulei, si arderea in cilindru s-a facut mai bine pt ca avand mai putin ulei camera de ardere s-a autocuratat termic mult mai bine, etc. daci sunt acoperit in afirmatia mea cu cei 2 CP daca ma da cineva in judecata dar n-am spus de fapt adevarul pt ca nu am spus exact esentialul: care-i termenul de comparatie si anume uleiul de amestec mineral si nu un alt ulei de amestec sintetic al concurentei care de fapt ar fi adevaratul meu concurent pe piata. in plus n-am spus nimic nici despre probe de anduranta, daca producatorul de motor recomanda 1:50 ce se intampla daca voi folosi incontinuu 1:100?

atentie! asemenea afirmatii relative care care nu precizeaza termenii de comparatie sunt strict comerciale si nu au alta baza decat posibilitatea de a manipula masa de cumparatori formuland un adevar banal intr-un mod ingenios care sa dea impresia ca ofer un avantaj net fata de concurenta, e doar comert si stiu ce spun!

dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea.Intrebarea e ca nu prea stiu cam ce ulei de amestec pentru motoarele 2T sa cumpar!Pana acuma am bagat OMV mineral dar as vrea sa stiu voi ce bagati si cam cat costa!!!

 

Salut. Eu am un KTM 250 EXC in 2 timpi , si am incercat tot feluri de uleiuri de amestec.

In final am ramas la Motul, eu il cumpar cu 290.000 lei ( vechi :crack: ) si sunt foarte multumit de el.

Eu il amestec 250 ml la 10 l de benzina, si merge super :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Oh my god....mineral :| Baga mereu ulei synthetic 100 %

 

Eu folosesc Bardhal ams si Motul dar nu mai stiu de care...si pretul e injur de 17 euro pt un litru

 

nu tot timpul uleiul sintetic este cel mai bun! depinde de uzura motorului :lol:

 

da exista ceva ulei care cica iti da in plus ceva caluti??(asa am auzit de la unu care minte mult)

 

mai multi cai decat cei pe care ii are motorul nou nu prea cred dar uleiuri mai "alunecoase" decat altele exista! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vand ulei full racing.cresterea de putere garantata este de 2 cai/litru

pe litru de cilindree a motorului, vreau sa zic.

:angryfire:)))

 

Nu prea le am

Daca un litru de cilindree=1000cmc,atunci la 50cmc iti va da 0.02cp in plus.

Ai grija cu puterea asta,sa nu dea cu tine. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in kartodrom,acolo este un fel de magazin.

 

Este "un fel" de depozit cu vanzare :angryfire: dar vindem doar MOTOREX (suntem importatori oficiali). Asa ca nu pune omul pe drum degeaba pt MOTUL ca nu avem :angryfire: Lamuriri despre calitati & stuff pt 2T -> http://www.motorex.com/index.cfm/fuseactio...443-772-785-799

 

Iar despre review-uri, taica Google stie tot :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai i-am bagat in recipient vreo juma de litru de ulei 2T "CITY" de la Agip, pe care scrie asa: "special scooter formula" ; "synthetic technology" si a costat 170mii parca.

 

ma gandesc ca daca e "pt. scutere" e facut special sa nu infunde duzele extrem de minuscule de la un carb de 12mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este "un fel" de depozit cu vanzare :angryfire: dar vindem doar MOTOREX (suntem importatori oficiali). Asa ca nu pune omul pe drum degeaba pt MOTUL ca nu avem ;) Lamuriri despre calitati & stuff pt 2T -> http://www.motorex.com/index.cfm/fuseactio...443-772-785-799

 

Iar despre review-uri, taica Google stie tot :angryfire:

Bai thomas,in caz ca nu ai observat ca omu care a pus intrebarea este din cluj,si eu sunt din cluj,iam zis de unde am vazut motul.Oricum stie el unde e kartodromu.

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...