Sari la conținut

Caut Cu Disperare


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Caut de cateva saptamani cui pontou pentru carburatorul original de Minsk, PACCO. Va rog si ma folosesc de aceasta cale pentru a face un apel catre persoanele care au diverse fiare aruncate prin boxe si garaje sau din alte surse sa-mi gaseasca si mie un asemenea obiect mititel dar foarte enervant si care nu etanseaza perfect. Multumesc pe aceasta cale forumului pentru posibilitatea ce mi-o ofera de a cauta in toata tara...

 

Acuma fara gluma. Daca aveti cumva asa ceva, sau daca stiti unde pot gasi, sau vreo idee de a-l face sa tina din nou, nu ezitati sa raspundeti. In mers nu imi face probleme, dar daca pe loc uit robinetul deschis: pic, pic, ....balta de benzina.... (si e scumpa a dracu', mai bine o plimb..) Am cautat la rusi la Galati dar nu au si nici nu aduc... Si sa schimb carburatorul cu totul nu vreau... in plus cele noi pe care le-am vazut par de kko. As putea sa-i fac o garnitura din ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poti face o garnitura din cauciuc natural, care rezista la benzina. Problema nu e sa gasesti materialul potrivit, ci sa faci garnitura, care e f. mica, tre' sa fie perfect rotunda ca sa etanseze bine, s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poti face o garnitura din cauciuc natural, care rezista la benzina. Problema nu e sa gasesti materialul potrivit, ci sa faci garnitura, care e f. mica, tre' sa fie perfect rotunda ca sa etanseze bine, s.a.m.d.

 

si de unde iau cauciuc natural?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciuc crud gasesti pe la vulcanizari.din cate stiu eu nu e rezistent la benzina. un prieten lucreaza la vulcanizare si am vazut cum prepara maglavaisul de dat pe jante.cauciuc crud dizolvat in benzina. deci nu stiu cat e de rezistent la benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciuc crud gasesti pe la vulcanizari.din cate stiu eu nu e rezistent la benzina. un prieten lucreaza la vulcanizare si am vazut cum prepara maglavaisul de dat pe jante.cauciuc crud dizolvat in benzina. deci nu stiu cat e de rezistent la benzina.

 

 

 

Da, am incercat sa fac din cauciuc crud dar se dizolva imediat in benzina. Momentan am gasit o solutie dar nu cred ca este de durata. Am facut o garnitura din... hartie. Pur si simplu. Am taiat un cerculet de hartie exact cat orifiul in care intra cu totul cuiul pontou si in mijloc i-am facut o gaurica exact cat "inteapa" cuiul. Deocamdata functioneaza... adica nu curge chiar de loc..

 

 

 

Multumesc de sfaturi... Inca mai caut un cui pontou sau o idee cum sa-i redau forma initiala perfect conica varfului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!metoda garantata eu merg de ani de zile si functioneaza perfect.In primul rind faci rost de piele naturala o manusa de protectie [de la muncitori in mediu chimic].Apoi o teava subtirica interior de cam 2.5 ....3 mm.[am folosit o antena telescopica de radio de la care am luat elementul potrivit].O ascuti la polizor ca pe o preducea [ceea ce de fapt trebuie].Dai gaura scoti garnituricea din teava iar gaura interioara o dai cu un ac incins.Din doua trei incercari i-ti iese garnitura perfecta care nu se va deteriora de la benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Sal!metoda garantata eu merg de ani de zile si functioneaza perfect.In primul rind faci rost de piele naturala o manusa de protectie [de la muncitori in mediu chimic].Apoi o teava subtirica interior de cam 2.5 ....3 mm.[am folosit o antena telescopica de radio de la care am luat elementul potrivit].O ascuti la polizor ca pe o preducea [ceea ce de fapt trebuie].Dai gaura scoti garnituricea din teava iar gaura interioara o dai cu un ac incins.Din doua trei incercari i-ti iese garnitura perfecta care nu se va deteriora de la benzina.

 

 

 

Multumesc mult! Voi incerca metoda descrisa de tine. Garnitura mea de hartie a cam inceput sa dea rateuri, dar inca mai tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...