Sari la conținut

Furca Springer


chopper_awo
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

faina filmarea...super a iesit springerul.....acuma vad ca ai mai multe filmari agatate pe youtube....super treaba cu youtube....ce atitea poze...sa se vada produsul finit in miscare...asa da...

 

salut si numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

planuri springer si nu numai

 

Gf = Girder

Lf = Leafer

Sf = Springer

 

 

dati jos tot setul ca e cate o pagina pentru fiecare piesa

gf1_1.pdf

gf1_2.pdf

gf1_3.pdf

gf1_4.pdf

gf1_5.pdf

gf1_6.pdf

gf_1_7.pdf

gf_1_8.pdf

lf1_1.pdf

lf1_2.pdf

lf1_3.pdf

lf1_4.pdf

lf1_5.pdf

lf1_6.pdf

lf1_7.pdf

lf1_8.pdf

lf1_9.pdf

sf1_1.pdf

sf1_2.pdf

sf1_3.pdf

sf1_4.pdf

sf1_6.pdf

sf1_7.pdf

sf1_8.pdf

sf1_9.pdf

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceste planuri de mai sus au fost postate in topicul planuri pt constructia cadrurilor luate de pe CHOPPERHANDBOOK

 

planurile sunt luate de aici http://www.chopperhandbook.com/neatstuff/index.htm

 

asta e linkul complet in care gasiti totul furci cadruri .mese de facut cadruri...utilaj de indoit tevi...totul este in acest link..

 

http://64.172.168.34/neatstuff/downloads.htm

 

numai bine..

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceste planuri de mai sus au fost postate in topicul planuri pt constructia cadrurilor luate de pe CHOPPERHANDBOOK

 

planurile sunt luate de aici http://www.chopperhandbook.com/neatstuff/index.htm

 

asta e linkul complet in care gasiti totul furci cadruri .mese de facut cadruri...utilaj de indoit tevi...totul este in acest link..

 

http://64.172.168.34/neatstuff/downloads.htm

 

numai bine..

 

:crack: asa-i roby... eu le-am luat mai demult si m-am gandit sa le pun aici intrucat de pe site se descarca destul de greu(daca n-ai teava sanatoasa de net)

 

acum spor la munca celui care se apuca de asa ceva.

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ce trebuie stiut la alegerea unei furci springer comandata de pe net...

 

1. lungimea

2.tipu de frana care il accepta, pe ce parte...etc

3. diametrul care intra in cadru...

4. tip de roata care il accepta

 

Pt buna desfasurare a acestui topic va rog ca atunci cand discutam un lucru, sa subliniem ce nr discutam.

Astfel discutia va putea fi usor urmarita.

 

Rog pe cineva care se pricepe sa categoriseasca furcile dupa criteriile de mai sus, daca este nevoie si de altele, rog adminii sa adauge si altele, cu cifre, astfel incat sa existe o continuitate

 

De asemenea, consider acest extrem de util pt ca astfel ne putem comanda de pe site-uri ca ebay la preturi extrem de mici, personal ma uit la acestea.... dar habar nu am ce si cum daca se vor potrivi de ex sa zicem pe un virago mititel....sau pe ce mi o trece prin cap...

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Parts-Acces...tem140247997897

 

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Parts-Acces...tem110269124498

 

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Parts-Acces...tem120281532609

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi Blackrider, de cautat am cautat, chiar acum incerc sa fac pt mine o categorisire a furcilor springer dar nu prea imi iese... ma refer strict la partea tehnica a lor nu la cum arata sau la cum se produc.De aceea am si enumerat asa cum mi au venit mie in cap ce ar putea diferi la ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi Blackrider, de cautat am cautat, chiar acum incerc sa fac pt mine o categorisire a furcilor springer dar nu prea imi iese... ma refer strict la partea tehnica a lor nu la cum arata sau la cum se produc.De aceea am si enumerat asa cum mi au venit mie in cap ce ar putea diferi la ele...

 

in primul rind ai grija la lungimea furci e cel mai important lucru si daca e schimbat unghiul din juguri.

lungimea ar fi de preferat sa fie ca ceea pe care o ai pe mobra ta. nu de alta dar cu fiecare cm in plus la lungime chiar si minus se pierde din echilibru mobrei, plus ca strica sau imbunatateste aspectul gusturile nu se discuta dar ca parte tehnica asta e lucru cel mai important!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog exista cumva furca asta in realitate? daca da va rog aratati mi si mie unde ce si cum, ca m am imbolnavit...... :unsure: :) :) :crack: :crack:

 

 

 

va rog exista cumva furca asta in realitate? daca da va rog aratati mi si mie unde ce si cum, ca m am imbolnavit...... :crack: :lol: :rock: :wink: :kick:

post-40125-1216764331_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti despre Castle Fork,folosita pe BroughSuperior?

interesanta!

cred ca era rigida , dealtfel era de curse se simtea nevoia unei furci mai tapene, batea orice mobra la poponeata la vremea ei si a batut mult timp si dupa!

 

va rog exista cumva furca asta in realitate? daca da va rog aratati mi si mie unde ce si cum, ca m am imbolnavit...... :unsure: :) :) :crack: :crack:

 

 

 

va rog exista cumva furca asta in realitate? daca da va rog aratati mi si mie unde ce si cum, ca m am imbolnavit...... :crack: :lol: :rock: :wink: :kick:

probabil la comanda!

sigur costa multttt, sigur e grea dea binelea si sigur nu are stabilitate!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil la comanda!

sigur costa multttt, sigur e grea dea binelea si sigur nu are stabilitate!

 

nu mai tot spune ca furcile springer nau stabilitate....ca nu e corect.... daca ansamblul cadru, furca springer lunga e bine gindit ai stabilitate.....e chestie de unghiuri si una alta stii tu bine.....ai stabilitate si cu furca springer lunga daca e bine proportionat tot ansamblul.....

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tot spune ca furcile springer nau stabilitate....ca nu e corect.... daca ansamblul cadru, furca springer lunga e bine gindit ai stabilitate.....e chestie de unghiuri si una alta stii tu bine.....ai stabilitate si cu furca springer lunga daca e bine proportionat tot ansamblul.....

 

salut

al dracu de site de-l mai gasesc unde explica clar cu unghiurile, rake ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al dracu de site de-l mai gasesc unde explica clar cu unghiurile, rake ........

las ca faza cu rakeul se poate lucra depinde de roata si alte chestii....nu incerca sami exlici ca stiu la ce te referi....totul e posibil numa sa folosesti imaginatia si sa stii un pic de matematica -..... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

las ca faza cu rakeul se poate lucra depinde de roata si alte chestii....nu incerca sami exlici ca stiu la ce te referi....totul e posibil numa sa folosesti imaginatia si sa stii un pic de matematica -..... :)

ai mai incercat sa ma lamuresti si cu alta okazie, da no! io is ca Toma necredinciosul, mai rau :unsure:

la a mea am tinut cont de treburile astea si nu am probleme, fisierele le am printate da nu mai stiu siet-ul de unde le-am luat!

zice-am ca ma plictisesc, poate fac si o furca girder sau cum io zice la ceea paralelogram cum are Paul Cox care lucreaza acum pentru Legacy mostenirea lui Indian Lary, bine zic mai Roby!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roby,cum e furca aia de la Brough?e rigida?

nu e rigida daca te uiti bine in poza cu schitele ce ai pus tu, are culisarea jos linga tambur...e un pic dubios sistemul dar nu e rigida....partea de sus a sprigerului e rigida dar cea de jos nu...are un sistem destul de ingenios pt vremea aia....uitate la schema si iti dai seama

 

salut

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...