Sari la conținut

Tuning La Scutere


ionutz
 Share

Postări Recomandate

Eu cred ca daca te opreste un politist are baza legislativa necesara pentru a-ti face probleme....dar..nu poti pur si simplu sa le opresti cand vezi politia? :birthday: ca nu cred ca se baga el pe sub scuter sa verifice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 405
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu cred ca daca te opreste un politist are baza legislativa necesara pentru a-ti face probleme....dar..nu poti pur si simplu sa le opresti cand vezi politia? :crack: ca nu cred ca se baga el pe sub scuter sa verifice...

209070[/snapback]

 

:crack:...oke merci...in legislatie scrie ceva de genu ca este interzisa instalarea unor dispozitive de iluminare si sonore neomologate (si undeva scrie ceva de genu "asemanatoare vehiculelor prevazute la Art. 32". Oricum nu tin neaparat sa imi pun...dar ma gandeam cand ma duc in germania sa-mi iau ceva accesori mai interesante (si mai ieftine). Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e parerea mea ce am scris mai sus... neomologate 99% sigur sunt neoanele... depinde de ce om dai....le poate considera dizpozitive suplimentare si plm..oricum nu e asa de grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu un 'garcea' si i`am zis dak e vreo problema dak imi pun neoane si sistem audio p scuter...el mi`a zis k nu e nici o problema...so...am trecut la treaba :crack: :crack: ..o sa mai intreb vreo 2-3 'garcea' sa fiu sigur :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut! sunt nou pe aici...ai ma intereseaza tuningul la scutere...chiar f mult...desi unii am vazut ca tot sustzin "iatzi motor"...e mult mai diferit si trebe 18 ani...cu scuterul tunat...nu prea ai probeleme...nu cred ca se baga garcea sub el sa se uite pe placutza de la motor...de cat e si etc...conteaza cat il ai in acte! ii aratzi si te lasa...carnet sa ai...pe mine ce ma intereseaza si unde as putea sa gasesc un kit pt speedfight xt 100cc...sau toba...orice piese care i-ar putea imbunatatzi performantzele...multzumes anticipat! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! sunt nou pe aici...ai ma intereseaza tuningul la scutere...chiar f mult...desi unii am vazut ca tot sustzin "iatzi motor"...e mult mai diferit si trebe 18 ani...cu scuterul tunat...nu prea ai probeleme...nu cred ca se baga garcea sub el sa se uite pe placutza de la motor...de cat e si etc...conteaza cat il ai in acte! ii aratzi si te lasa...carnet sa ai...pe mine ce ma intereseaza si unde as putea sa gasesc un kit pt speedfight xt  100cc...sau toba...orice piese care i-ar putea imbunatatzi performantzele...multzumes anticipat! :rusinica:

224148[/snapback]

 

 

ai carnet A1????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Dupa parerea mea cu tuningu` la scuter... mai bine lasa....

Dar daca va mananca pielea incercati...

1. kitturi scumpe comandat pe net... am auzit la un prieten pt un honda de 50 isi luase piston si cilundru de 75 alt carburator alta toba alt variator alt ambreaj alta aprindere, si de la 70 a ajuns la 85 chiar 90 cand bate vantul favorabil :goodposting:)

2. sau apucati-va de chestii simple, m-ai puntetii un segment daca e pe unul ii puneti 2, mai datii gaz din carburaor, polizati chiulasa ca sa mariti raportul de compresie, verificati sa nu aveti limitare in toba.

 

Dar mai bine luati-va dupa D_M_W ca are dreptate...

oricum la scuter(nu moped) iti trebuie permis, si inmatriculare, pai va lauti frate un minsk de pune in poponeata orice scuter de 50 si ai motor nu gluma, ca sa nu mai vorbim de micile viteziste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea cu tuningu` la scuter... mai bine lasa....

Dar daca va mananca pielea incercati...

1. kitturi scumpe comandat pe net... am auzit la un prieten pt un honda de 50 isi luase piston si cilundru de 75 alt carburator alta toba alt variator alt ambreaj alta aprindere, si de la 70 a ajuns la 85 chiar 90 cand bate vantul favorabil :angryfire:)

2. sau apucati-va de chestii simple, m-ai puntetii un segment daca e pe unul ii puneti 2, mai datii gaz din carburaor, polizati chiulasa ca sa mariti raportul de compresie, verificati sa nu aveti limitare in toba.

 

Dar mai bine luati-va dupa D_M_W ca are dreptate...

oricum la scuter(nu moped) iti trebuie permis, si inmatriculare, pai va lauti frate un minsk de pune in poponeata orice scuter de 50 si ai motor nu gluma, ca sa nu mai vorbim de micile viteziste

Scuzama ca intervin , cine ti-a spus ca a montat kit ( oare cefel de kit?) si toba si carburator si merge scuterul cu doar 85km/h, greseste.Iti garantez ca daca montezi o toba si un set de role care te costa maxim 5 mil lei amandoua, scuterasul poate atinge chiar 95km/h si fara 'vant favorabil'.Nu mai vorbim de ceea ce spui tu cu aprindere inlocuita si alte alea,ca daca stai sa le calculezi , cu piesele care spui tu ca au fost inlocuite acel scuter merge cu cel putin 120km/h .Apropo de Minsk-ul care pune in poponeta un scuter tunat .......... te rog sa te mai gandesti, dar daca vrei sa faci o proba cu un astfel de scuter vino intr-o zi la mine la service sa vezi ce face un astfel de scuter si dupa aceea daca mai sustii aceeasi cauza inseamna ca-ti place mai mult Minsk-ul ( fara suparare) :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cpm nu e vorba ca imi place miskul si am precizat ca motor de 50 la scuter...

iar baiatu de care iti vorbesc i-a pus un variator foarte ciudat, car ii ofera mai mult cuplu, nu viteza mai mare, daca il tine din frana il accelereaza blana, fara sa traga de coarne cand elibereaza frana de cam da peste cap... si motor de 75 cu toate zorzoanele de tuning pe el nu cred ca propulseaza un scuter cu 120, parerea mea e ca un motor de 75 mai mult de 100 nu cred ca poate

faza cu minskul am zi-o ca e un motor acceptabil la pret si performante si merge cu A1

eu am A si nu stiu ce motor sa imi iau, ca o japoneza nu imi permit, un voshod m-ar tenta dar cika nu corespunde raportului de putere greutate permis in primi 2 ani :angryfire:

in rest numai bine :goodposting:

 

si inca ceva... acum am un italjet, mi-a placut demarajul lui, face aproape toate scuterele din oras de 50 la demaraj, face si dalea in 4t si racite pe apa, el saracutzu e racit pe aer. reglat bine din carburator, bujie calumea si mi-a incins pisotonul in cap... are urme de inrosire... asa ca imi e frica sa ii mai fac ceva sa nu cedeze.... oricum a cedat :blbl: cand mergea mi s-a desfacut odata toba din prezoane si ii crescuse viteza cu 10km/h deci intradevar poti avea dreptate o toba buna ar face ceva

Editat de nvidia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cpm are dreptate; toate piesele pe care le-ai mentionat tu fac un scuter sa mearga linistit cel putin peste 100km/h. Eu am un prieten cu Runner - set Malossi 80cc; toba Arrow; filtru aer Malossi; carburator Dell'Orto 21 si merge 120km/h singur pe el; trece de viteza asta daca se lasa in jos si nu bate vantul prea tare.

 

Ceea ce spui tu cu demarajul se datoreaza rolelor din variator - exista role de demaraj (cele grele) si role de viteza (cele usoare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deschis topicul acesta pentru ca sa veniti si voi cu ideii despre marirea puterii la scutere. Multi dintre voi sunteti veterani ...si stiti multe ..asa ca nu ezitati sa ne spuneti si la noi incepatorii secretele voastre.

atat stiu si eu ca creste puterea schimband toba si carburatorul..asta nu-i nimik.

Astept raspunsurile voastre ...cum sa cresc puterea la un piaggio nrg mc3...

Astept raspunsuri cat mai rapid

Pai in primul rand o toba sport xl, carburator mikuni speed k, si un set mai mare decat originalul!!

 

Dupa parerea mea cu tuningu` la scuter... mai bine lasa....

Dar daca va mananca pielea incercati...

1. kitturi scumpe comandat pe net... am auzit la un prieten pt un honda de 50 isi luase piston si cilundru de 75 alt carburator alta toba alt variator alt ambreaj alta aprindere, si de la 70 a ajuns la 85 chiar 90 cand bate vantul favorabil :goodposting:)

2. sau apucati-va de chestii simple, m-ai puntetii un segment daca e pe unul ii puneti 2, mai datii gaz din carburaor, polizati chiulasa ca sa mariti raportul de compresie, verificati sa nu aveti limitare in toba.

 

Dar mai bine luati-va dupa D_M_W ca are dreptate...

oricum la scuter(nu moped) iti trebuie permis, si inmatriculare, pai va lauti frate un minsk de pune in poponeata orice scuter de 50 si ai motor nu gluma, ca sa nu mai vorbim de micile viteziste

Ha ha, chiar imi place faza cu minscul...cunosc si eu pe cineva(baluba16)....

'Intr-o zi de dumineca el si cu cativa prieteni cu scutere ai iesit la plimbare"\\

Ghici cine era cap de linie???

Minsk......

 

 

Faza cu chituri si destea este o tampenie!!!

Pentru ce sa bagi o droaie de bani in treburi destea, iar dupa 2 luni sa repeti ciclul?

Dak aveti bani n-aveti dekat

1 consum mare

2galagie

3bani aruncati

4 UZURA A MOTORULUI

Editat de scuter_play
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna. exiata cumva vreo formula de calcul pt comprimarea unui motor? daca da imi spuneti si mie?

 

cpm are dreptate; toate piesele pe care le-ai mentionat tu fac un scuter sa mearga linistit cel putin peste 100km/h. Eu am un prieten cu Runner - set Malossi 80cc; toba Arrow; filtru aer Malossi; carburator Dell'Orto 21 si merge 120km/h singur pe el; trece de viteza asta daca se lasa in jos si nu bate vantul prea tare.

 

Ceea ce spui tu cu demarajul se datoreaza rolelor din variator - exista role de demaraj (cele grele) si role de viteza (cele usoare).

 

ce scuter e ala din poza? e al tau sau doar asa?

Editat de dany_onu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vretzi viteze mari cu motoare mici???

nu trebe sa ve cumparatzi motoare mari nici kituri scumpe vb cu cineva care are o hayabuza sau un lamborghini shi va tracteaza shi asa cu un motor de 49cc chiar shi cu o bicicleta putetzi prinde ushor 260

putetzi sa va plimbatzi shi cu motorul oprit in felul acesta (e chiar indicat) ca shi asa nu are de ce sa mearga dupa ce il duce peste 200.

Asta asa ca o gluma (si io sunt tot in situatzia voastra am tot 16 ani si pofta de viteza)

Salutari si drum uscat

 

Shi imi spunde shi mei ce sunt alea variatoare??

sunt incepator shi sunt curios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna. exiata cumva vreo formula de calcul pt comprimarea unui motor? daca da imi spuneti si mie?

ce scuter e ala din poza? e al tau sau doar asa?

 

Banuiesc ca vrei sa rectifici chiulasa; o formula te-ar ajuta in cazul in care stii exact dimensiunile camerei de ardere ca sa ii poti calcula volumul. Ai mai putea sa astupi gaura de la bujie si sa masori volumul punand un lichid (ulei, apa nu cred ca e prea buna). Cert este ca am vorbit cu un mecanic pe tema asta si mi-a spus ca duce la incalzirea foarte mare a motorului; la o Dacie spunea el ca limita de rectificare este undeva la 1.5mm; deci tind sa cred ca la un scuter este undeva pe la 0.3mm, asta asa, estimativ.

 

Da, ala din poza de avatar este scuterul meu, e un Geely. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da vream sa rectific chiuloasa. Imi zici si mie te rog formula daca o stii?

Am si eu scuter asemanator(itteco), de aceea te-am intrebat.

 

Imi pare rau, dar nu stiu o asemenea formula. De asta ziceam ca formula ar fi utila (daca am sti noi vreuna) si ti-am sugerat si solutia cu lichidul.

Si mie mi-a trecut prin cap aceeasi idee, dar vreau mai intai sa mai studiez unele consecinte negative pe care le-ar avea o astfel de operatiune

- incalzire excesiva

-o eventuala desincronizare a scanteii la bujie (asta ma ingrijoreaza cel mai tare)

-o limita maxima cat mai exacta pana la care se poate rectifica (nu estimari)

-banuiesc ca trebuie adaugata o saiba pe filetul bujiei, pentru a compensa rectificarea (sa nu loveasca electrodul in capul pistonului)

-uzura va creste, dar asta mi-o asum

Ma mai documentez si iti spun si tie rezultatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu stiu cum faceau baietzii la batrana mobra...

pur si simplu polizau chiuloasa... bine inteles ochiometric ca nu facea nimeni calcule... dar cica dadea randament fara probleme mari de gen incalzire excesiva

eu as incerca sa iau din ea tot pana o fac la nivel cu aripioarele de racire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti io am un mz etz de 150 si ma batea gandul sa-mi tunez una alta pe la el inclusiv marirea ferestrelor,slefuirea galeriilor de admisie si evacuare bla,bla,bla

am cautat pe net mz tunning(pe google) si am gasit niste chestii de modificat cu tot cu calcule si toate alea dar iti trebuie atelier specializat si la chestia cu dacia cu 1,5mm e cam mmult k lovesc supapele dupa aia :)

asa mi-a zis taica-miu care rectifica chiuloase pe masina cu comanda numerica deci totul calculat si la fix dar la motoarele in 2 timpi daca modifici curgerea combustibilului si a gazelor ai pus-o

io stiu astea de la dinamica fluidelor din facultate

ma rog si aia de pe site zic acelasi lucru k s-ar putea sa nu mearga intotdeauna si oricum faza cu incazirea excesiva e reala

bafta la tunat oricum eu il las asa pe al meu sau ii pun o toba sport si o valva unidirectionala de kevlar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut! Pt a modifica un scuter klumea 1: scoti limitator daca il mai are; 2. ii pui un kit (ex:polini cum am eu la al meu); 3. o toba(eu am lazer). Si iese un scuter f tare si f smecher... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si de inceput cat de duce "smecheria" ;) e ceva de genu la masini, pun o toba, fac un cip tuning, mai bag si un filtru de aer sport si gata o bag la raliuri =)) glumeam binenteles, se simte o marire mica a puterii(dar si placebo) dar nici de WRC nu o faci....

Deci ptr inceput la un scuter, niste preturi toba si ce mai e(app, filtru de aer sport exista? sau e inclus in kituri, dati-mi un site cu kituri pls)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... verificati sa nu aveti limitare in toba.

 

cum faci acest lucru ? toba mea este capsata... si dak o desfac cred ca doar sudura(cam inestetica) ramane singura solutie pt ea... scuterul meu (malaguti f10 de 50cm3) fuge cu 70... s-ar putea sa aiba ceva limitatoare ?

 

unde ati vazut voi tobe ieftine ??? eu am gasit pt a meu pe net ( www.scooter-center.com ), dar toate sar de 100 euro ( cand eu pe scuter am dat 450 euro... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...