Sari la conținut

Crimea - un vis apropiat


cria_p
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* cumpar ghid de conversatie ukrainian-roman/englez/german, ce gasesc!

 

cu fetele rele trebuie sa te obisnuiesti, fox, ele te vor insoti tot timpul, chiar si in somn. that's the way that the world goes 'round..., vorba cantecului .

 

pentru memorie promit sa imi iau aparat foto cu mine, sa pot imortaliza ce nu pot descrie :laugh:

 

pacasac, io greu mai invat ceva nou acuma, dar incerc cu limbajul trupului, ala universal. alfabet chirilic pot sa memorez, da' cuvintele, frate, cine sa le tina minte...?!

 

motoadvpunctro - pai zilele o sa mergem, noptile o sa dormim. avem un traseu, cred ca pe la pagina 1 il vezi. ce mai stai pe ganduri? lasa-i in plata lor de moldoveni, ca p-astia poti sa-i vezi si pe toamna tarziu, cand se tescuiesc strugurii :drink:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tks! Pacasac, ne vedem miercuri seara sau joi dimineata. daca nu gasesc intre timp ghid aici, ...ne-ar prinde bine oferta ta :laugh:

voi va mai strangeti miercurea la Music Club?

 

see ya!

 

P.S. primit poxe de la tura din Dobrgea. sa stii ca mi-e greu sa fac o selectie, fox. ...te las pe tine sa alegi. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tks! Pacasac, ne vedem miercuri seara sau joi dimineata. daca nu gasesc intre timp ghid aici, ...ne-ar prinde bine oferta ta :laugh:

voi va mai strangeti miercurea la Music Club?

 

see ya!

 

P.S. primit poxe de la tura din Dobrgea. sa stii ca mi-e greu sa fac o selectie, fox. ...te las pe tine sa alegi. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* cumpar ghid de conversatie ukrainian-roman/englez/german, ce gasesc!

 

cu fetele rele trebuie sa te obisnuiesti, fox, ele te vor insoti tot timpul, chiar si in somn. that's the way that the world goes 'round..., vorba cantecului .

 

pentru memorie promit sa imi iau aparat foto cu mine, sa pot imortaliza ce nu pot descrie :laugh:

 

pacasac, io greu mai invat ceva nou acuma, dar incerc cu limbajul trupului, ala universal. alfabet chirilic pot sa memorez, da' cuvintele, frate, cine sa le tina minte...?!

 

motoadvpunctro - pai zilele o sa mergem, noptile o sa dormim. avem un traseu, cred ca pe la pagina 1 il vezi. ce mai stai pe ganduri? lasa-i in plata lor de moldoveni, ca p-astia poti sa-i vezi si pe toamna tarziu, cand se tescuiesc strugurii :drink:

ma rog, eu ma refeream la asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=op4XMFvRDFg

 

diseara sper sa ajung sa mai caut niste info tehnice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, am confirmat deja de vreo 2 ori. Tot nu esti sigura ca vin ? :drink:

 

Am inceput si eu sa ma uit pe traseu si pe ce e de vazut pe acolo. Si m-a apucat depresia ca avem prea putin timp...

 

Cat despre harta cu chirilice, ma mai descurc si eu sa le citesc. Probabil dupa excursia asta o sa ajung sa citesc chiar cursiv. :laugh:

Deci, Foxule, baga-mi si mie harta pe transfer.ro si da-mi un pm cu link-ul.

 

Cria, mai ai timp intr-o seara sa ne adunam si noi la o bere, sa mai schimbam o vorba legat de obiective ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, am confirmat deja de vreo 2 ori. Tot nu esti sigura ca vin ? :)

 

Am inceput si eu sa ma uit pe traseu si pe ce e de vazut pe acolo. Si m-a apucat depresia ca avem prea putin timp...

 

Cat despre harta cu chirilice, ma mai descurc si eu sa le citesc. Probabil dupa excursia asta o sa ajung sa citesc chiar cursiv. :laugh:

Deci, Foxule, baga-mi si mie harta pe transfer.ro si da-mi un pm cu link-ul.

 

Cria, mai ai timp intr-o seara sa ne adunam si noi la o bere, sa mai schimbam o vorba legat de obiective ?

stefan, cria si a sacrificat un weekend din putine zilele de 'libertate" pe care le are. ASa cum am discutat telefonic ea nu mai are timp liber in perioada urmatoare din motive personale. daca ne iese putem incerca in acest weekend sa mai povestim

Noi ( mai mult fetele ca eu eram insolat) au creionat traseul si acum incercam sa ne ocupam de cazare.

 

si eu m am luat cu mainile de cap cate sunt de vazut /facut dar nu avem cum sa le facem pe toate.

eu merg pe ideea de a avea un concediu, relaxare, plimbare si nu " ianachisme" :drink: ( no offence sper ) - oricum in zilele in care stam " la punct fix" puteam sa facem fiecare ce dorim - plaja sau alergat.

Diseara daca intriipe ym iti dau harta care e detaliata bine ( ~ 136 Mb ) dar din pacate e .cum spuneam in limba aia

 

auzi, si mai " baga" idei daca e la Varadero Meeting:)

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* maine sunt pe drum. si joi la fel. mai ramane vineri seara sau sambata pe zi, daca vreti intalnire "de grup" :baldy:

eu sunt cam stramtorata cu timpul. acuma, ca trebuie sa fiu in multe locuri in timp scurt. iar duminica plec o saptamana din Bucuresti (deh! concediu, ...cica).

ne auzim joi seara, daca e. poate va scot la un club de bikeri si acolo mai dam cu creionul pe traseu. e undeva in centru, zona Lipscani. keep in touch!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, dupa ce m am uitat pe program - spuine mi te rog ce pana mea e asa fain la Kerch ala care e si la capatul lumii ?

 

ma uit si pe coastra stam putin ( 2 3 zile ) iar acolo inca 3..

idee mea e sa ne bucuram de coastra ( de la stevastopol la sudak ) si de plaja cam 3 - 4 zile ( ma rog, nopti ) - sunt multe locuri de vizitat si nu le putem face si sa ne si relaxam.

In plus daac mergem la capatul lumii ( kerch ) o sa avem inca o zi cu peste 600 km , zi care ne rupe

si asa avem o zi de aproape 700 ( dus ) , apoi cam 400 si respectiv la intoarecere tot cam asa.

mai bine nu alergam pe coasta, eu asa zic

oricumn maine ne vedem si cu stefan

acum e lupta mare cu cazarile si limba care ne omooara

noroc cu nenea google translator :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde mamicule mai exact ?

da-mi si mi edetalii te rog

 

* uite aici:

 

http://www.facebook.com/home.php?#!/cl...ckarolla?ref=ts

 

il cauti pe Emi, eu ajung mai tarzior, sa zicem un 8:30 - 9:00.

 

fox, sue, stefan - voi puteti veni asta seara acolo? eu ajung in Bucuresti dupa 5 pm, am putea sa finalizam traseul si sa ne delectam cu un frappe delicios (al casei). sun cand ajung acasa. ;)

aduc ghidul! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello

 

cria, cand poti da ne pls ce date ai de locatia aia din "est"

noi am ami sapat si ne da cu virgula la zilele alea acolo..

undeva trebuie sa taiem, odeesa si locul ala sunt cam mult alaturi de toata partea de coasta

ce zici,?

o idee ar fi sa mergem si stabilim la fata locului ce ne place si unde o lalaim

eu parca as renunta la corturi.risti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un restaurant de pe plaja

o terasa care are un vin la butoi super , tot pe plaja si ea

aceeasi terasa

muzeul desantului sovietic.....

toate situate langa kerch intr-o statiune ..cam cum era vama acum multi ani

imi pare rau ca nu am facut poze in crama gazdei..... dar nu cred ca mai eram in stare... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice :baldy:

totusi ma gandesc ca s au cam inghesuit cam multe in doar 10 zile .

ceva trebuie scos ca altfel e cam alergatura.

multumesc de poze, in afara de astea mai e ceva >? intreb prin comparatie cu zona de coastra unde am aprozimativ 10 obiective

sau e un fel de vama veche in "tinerete" ,unde ne relaxam si zacem pe plaja ?

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hai, bre, ca pun si niste poze din we. de "imprieteneala", ca doar s-a dat Sue pese cap sa ma pozeze in toate pozitiile alea! ;) (multzam tare, fata!). nu de alta, dar tura de antrenament mi s-a parut f. reusita din toate punctele de vedere. ba mai mult, am interactionat si cu tatarii, ...aia mici si dezghetati :baldy: si cu fauna si flora din teritoriu, ...ce mai, suntem apti si combatanti!

 

pregatiti voi ultima varianta de traseu, ce obiective ati descoperit (pe site-uri), asa o sa stim, macar teoretic, ce cautam noi acolo... :D

 

a la votre!

post-17655-1282333270_thumb.jpg

post-17655-1282333284_thumb.jpg

post-17655-1282333300_thumb.jpg

post-17655-1282333309_thumb.jpg

post-17655-1282333319_thumb.jpg

post-17655-1282333333_thumb.jpg

post-17655-1282333376_thumb.jpg

post-17655-1282333388_thumb.jpg

post-17655-1282333403_thumb.jpg

post-17655-1282333424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, dupa ce m am uitat pe program - spuine mi te rog ce pana mea e asa fain la Kerch ala care e si la capatul lumii ?

 

ma uit si pe coastra stam putin ( 2 3 zile ) iar acolo inca 3..

idee mea e sa ne bucuram de coastra ( de la stevastopol la sudak ) si de plaja cam 3 - 4 zile ( ma rog, nopti ) - sunt multe locuri de vizitat si nu le putem face si sa ne si relaxam.

In plus daac mergem la capatul lumii ( kerch ) o sa avem inca o zi cu peste 600 km , zi care ne rupe

si asa avem o zi de aproape 700 ( dus ) , apoi cam 400 si respectiv la intoarecere tot cam asa.

mai bine nu alergam pe coasta, eu asa zic

oricumn maine ne vedem si cu stefan

acum e lupta mare cu cazarile si limba care ne omooara

noroc cu nenea google translator :D

Salutare plimbareti. Va pot da cateva sugestii si sfaturi cu privire la tura voastra (tocmai ce m-am intors din Krim). Pentru a ajunge cat mai repede pe coasta folositi vama Reni, dar luati-va in calcul minim 1:30h in vama la Ukraina, de preferabil daca aveti procura pentru mobra sa fie scrisa si in rusa. Drumul de la Reni la Izmail este cam pilaf, dupa aceea ceva mai bun (drum ?bun? in Ukraina inseamna valurit si carpit). Veti trece iar prin Moldova o bucata de 5 km pe la Palanca, veti primi un bon la granita de intrare si va trebui predat la iesirea din MD si intrarea in UA. Sa specificati pt. tranzit si sa nu stati la coada de masini de pe dreapta. Aveti mare grija la radare in UA, sunt f. Multe. Radarele sunt numai gen pistol. Nu va uitati dupa masini de politie , nu le veti observa (sunt tot felul de masini confiscate de politie), iar in unele cazuri este un politai rezemat de un copac fara masina langa el. Mai puteti forta bazandu-va pe flash-urile celorlalti, sunt f. Constiinciosi si va avertizeaza, iar trafic este ca pe Valea Oltului. La Odesa nu am stat decat sa mananc la o terasa si mi s-a parut ingrozitor de scump. O chiftea cu cartofi si o cola fo 10 euro. La benzinarii se plateste inainte de a alimenta, deci estimati cam cat bagati sau dati mai multi bani in avans si va veti primi restul ulterior. Benzina de 95 este 7,50 grn adica 3.3 lei litrul. Din cauza ca am fost pe fuga (doar 5 zile la dispozitie cu tot cu drum) nu am vizitat decat coasta de sud fara Sevastopol. Am inceput cu un drum prost, urat si plictisitor pana aproape de Kerch l (E97) mai exact Lenine avand oarece treaba acolo. Nu stiu cum este orasul insa eu nu as baga atatia km sa-l vizitez.

Am continuat catre sud si am pus cortul in Meganom, un fel de Vama Veche cum era odata. Exista si un fel de camping (foisoare din paie, dusuri, si WC-URI) cu 2,5 euro de pers. Sunt si vreo 2, 3 terase cu preturi ok.

Urmeaza Sudak, un orasel gen Eforie, cu alee pietonala si terase-resturante. Preturi un pic mai mari dar merita de vizitat mai ales seara. Nu trebuie ratat oraselul Novi Sviet, se mananca f. Bine la autoservire langa plaja mai ales ca vezi mancarea :) . Din cauza ca nu au turisti straini nimeni nu stie engleza si meniul este numai in rusa. Noi am avut noroc cu niste prieteni moldoveni bilingvi :). Sa nu ratati o plimbare cu salupa, pretul se negocieaza, am platit 40 euro si fiind 8 insi a fost ok cu 5 euro de caciula. Plimbarea este pe langa coasta aprox. 1:30h. Tot acolo se poate face si diving cu 25 euro cam 1h. Din pacate n-am avut timp de diving, cred ca e superb. Sa va luati ochelari si tub, apa e incredibil de limpede pe tot litoralul lor. Atentie la drumul de coasta, asfaltul contine piatra multa si daca ploua cred ca e tare alunecos.

Catre Sevastopol sunt 2 drumuri, bifurcatia se face in Yalta, unul de coasta f. Frumos si altul la dreapta cred ca si mai frumos, prin munti (Sokolyne) insa noi l-am gasit inchis din cauza de caldura si pericol de incendii.

Am innoptat la cort in Balaklava, un port micut si tare frumos cu o vedere incredibila de pe dealul din dreapta. Din pacate a trebui sa plecam spre casa a doua zi, insa alocati-va o zi intreaga aici, este superb

Intoarcerea am facut-o prin Simferopol, Odesa, Palanca, Chisinau (drum extraordinar de prost de la Palanca la Chisinau). Merita de vizitat o zi si Chisinaul, mai ales terasele-restaurant, au mancaruri gatite f. Bune.

O sa pun si ceva poze cu locurile vizitate.

Mesaj completat

Poze:

Meganom

post-143-1282729383_thumb.jpgpost-143-1282729387_thumb.jpgpost-143-1282729394_thumb.jpgpost-143-1282729403_thumb.jpg

 

Novi Sviet

post-143-1282729468_thumb.jpgpost-143-1282729475_thumb.jpgpost-143-1282729482_thumb.jpgpost-143-1282729493_thumb.jpgpost-143-1282729503_thumb.jpgpost-143-1282729511_thumb.jpgpost-143-1282729529_thumb.jpgpost-143-1282729546_thumb.jpgpost-143-1282729562_thumb.jpgpost-143-1282729573_thumb.jpgpost-143-1282729587_thumb.jpgpost-143-1282729596_thumb.jpgpost-143-1282729603_thumb.jpg

Mesaj completat

Balaklava

post-143-1282729827_thumb.jpgpost-143-1282729837_thumb.jpgpost-143-1282729843_thumb.jpgpost-143-1282729860_thumb.jpg

 

si cateva din mancarurile moldovenesti ^_^

post-143-1282729903_thumb.jpgpost-143-1282729920_thumb.jpg

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domu' multumim fain

 

respecte

Mesaj completat

domu' multumim fain

 

respecte

 

2 intreabariu pls- papa moldoveneasca unde era ?

- unde ati schimbat bani pls?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Papa moldoveneasca este in Chisinau, o terasa La Placinte pe calea Iesilor, la intrarea/iesirea spre Leuseni.

 

In ceea ce priveste banii va recomand sa aveti EUR (cursul este de 10 hrivne/EUR) dar si card bancar (1 leu/3,42Hr)

 

O problema f importanta in UA este benzina, va recomand numai benzinariile SHELL, WOG, THC (a se citi TNS) fix in ordinea asta. NU alimentati de la benzinariile noname pt ca va asteapta surprize.

 

Mancaruri traditionale tataresti sunt Cebureki (un fel de placinta prajita cu carne (miaso) sau branza (sir)) si Lagman (macaroane cu carne tocata si foarte mult ulei). Trebuie sa incercati frigaruile de berbec (shaslic), si ciorbele Okroshca si Soleanka. Toate mancarurile lor sunt gatite in foarte mult ulei asa ca la restaurant puteti cere sa fie servita fara ulei (bez masla). Apa plata este voda bez gaz si bere este piva. Vodka buna este Hortita Platinum si restul mai descoperiti si voi.

 

Daca va opreste militia in functie de gravitatea vitezei cotizati intre 100 si 150 hrivne. Se poate si mai putin dar cum nu vorbiti limba rusa nu puteti negocia. Nu va certati cu ei pt ca sunt MILITIENI, sa o dati mereu in negociere, nu tineti toti banii cash in protofel, tineti maxim 150h si cel putin 2 carduri bancare, chiar daca nu pricep rusa inteleg de "niet cash, card este";)

 

Pt. baieti recomand o seara in Sevastopol la una din multele terase din portul central, privelistea va fi priceless :laugh:

 

Drum bun si succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* multumiri profunde ptr, info! CataM si the BD, sunt f. pretioase!

eu sunt inca la 2 Mai si bate un vant na-praznic azi... sper sa nu ma dea cu nasul in nisip, ca de cat am lenevit saptamana asta, mi s-au atenuat reflexele :laugh:

 

fox, sue, stefan - ceve noutati despre cazarile in Odessa, Nykoaljv si Balaklava (primele doua nopti si ultimele)? eu am luat ghidul de conversatie cu mine si am invatat sa spun 2-3 cuvinte pe rusa, ma sparg de ras cand ma aud ..singura.

 

previet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...