Sari la conținut

transalpina + transfagarasAn


papadie
 Share

Postări Recomandate

cam asta ar fi traseul:

Bucuresti – Pitesti – Rm-Valcea – Horezu – Novaci (via Polovragi si Pestera Muierilor) – Ranca (loc de campare la cort peste noapte) – Obarsia Lotrului – Voineasa – Brezoi –Racovita - Talmaciu - Avrig -apoi pe trans pana spre Curtea de Arges -Pitesti -Bucuresti

 

 

am vazut ca o parte din traseu (transalpina) a fost facut de curant, temerari dupa care mi am facut si eu curaj au mers pe chopere...deci se poate

-motocicleta cu care o sa merg este o HONDA VFR,modelul este sport-turing

-NU am de gand sa alerg pe asfalt

-stau la cort

-mananc unde pot, nu am pretentii

-merg cu pasagera

-traseul are cam 800km iar din ce am citit este asfalt(nu stiu cat de bun) in proportie de 80%

 

plecarea undeva destul de repede ca sa nu prindem vreme urata

 

Astept propuneri,sugestii si cat se poate de multe informatii

 

 

 

PS

-de plecat plec,prieteni ma stiu bine ca nu glumesc

carcotasi sa se abtina de la comentarii

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pleci pe 14.08-15.08 si mai primesti companioni, vin si eu dar fara pasagera ca traseul e destul de "spectaculos".

Mesaj completat

PS: Perioada poate fi si 13.08-15.08. Daca intervalul e ok, lasa un nr. de tel si vorbim / al meu e 0722 603 502(orange). Sunt din Galati dar ne putem gasi undeva in afara Bucurestiului la plecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca intre Obarsia Lotrului si Voineasa drumul e destul de nasol (desi sunt si cateva portiuni cu asfalt proaspat turnat), o sa te cam rupa de maini mai ales ca mergi cu pasagera. La sfarsitul lui Mai cand am trecut eu pe-acolo(tot cu o Honda VFR) lucrarile de asfaltare erau in toi poate nu mai e chiar asa acum.

 

Intre Voineasa si Brezoi drumul e bun si foarte bun si foarte putin circulat.

 

Traseul e foarte foarte misto, merita tot efortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

A fost un prieten 30-31 iulie pe acelasi traseu, cu enduro-touring (Suzuki Freewind).

Mi-a zis ca au fost ceva portiuni cam namoloase prin care eu cu VF-ul as fi trecut foarte greu spre deloc.

Acum, fiecare cum simte.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@'Ianis'

 

wechendul 21-22 ar fi bun de plecare,eu as vrea sa plec de pe 20

dupa cum am scris nu alerg si nici nu ma grabesc,sper sa tina vremea cu noi

nr meu de tel -0766870859 poti sa ma suni dupa 12 ziua sa stabilim ce si cum

 

@vonmario_mc

-este prea devreme si plus de asta vremea nu este tocmai buna de plimbare acolo,dar daca poti pe 20-22 esti bine venit

 

@coffe man

-merci mult de informatie,bine de stiut ce ai scris mai ales ca ai mers tot cu un VFR

 

@soran

-am intrat cu VFR-ul prin unele locuri ca si caruta se chinuia ;) oricum multumesc mukt de informare am sa tin cont d ecele spuse de tine :baldy:

 

 

Deci ca un fel de rezumat

-plecarea sper sa fie pe 20 undeva de dimineata (asta ramane de stabilit cu ceilanti)

-poate sa vina oricine cu orice moto

-plecam inpreuna ne intoarcem inpreuna nimeni nu este lasat pe drum

-traseul de baza ramne acelasi dar se poate modifica :D cu acordul partilor

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

in principiu plecarea este stabilita pe 20 dimineata undeva pe la ora7, asta ca sa evitam caldura pe autostrada

:laugh:

 

Traseul ăsta l-am făcut weekend-ul trecut. Drumul în majoritate e asfaltat Âşi unde nu e, se merge fără probleme. Noi am campat după Rânca, cred că pe aproape de ObârÂşia Lotrului. Toate sunt bune Âşi frumoase până la barajul Vidraru. După ce ai trecut de tunelul de la baraj, începe circul cu gropile. Eu am zis că nu scot motorul întreg de acolo... Oricum, exceptând porțiunea cu gropi de pe TransfăgărăÂşan, traseul este superb! Enjoy! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain traseul,dar cum reusiti voi sa plecati de vineri dimineata nu inteleg?!? trageti chiulu de la munca sa cum? Eu nu pot pleca decat de vineri seara incolo,voi cum faceti?Invatati-ma si pe mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu plec dimineata, sambata, 21 august. cazare la cort, mancare la caserola/conserva sau la hanuri [ieftine] locale. nu stiu ce sa zic despre cazarea la ranca, parca e prea la inceput de traseu. mai bine trag in dumbrava, langa sibiu.

 

parerea mea, care este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor

 

-cu o parte am sa vorbesc la telefon,insa as vrea sa propun ca plecarea sa fie la ora 08.00 de la petromul de la metro militari

 

-@darkdrac -man este simplu o parte din noi muncim noaptea ;) ,eu spre exemplu muncesc si ziua si noaptea

 

-@harciogu -man vezi ca mai sunt care pleaca sambata dimineata "@dsorinmihail", @bighead,poate @ianis

stabiliti si voi aici si poate ne vedem pe traseu eu asa am stabilit cu sorin

 

 

vremea se aqnunta super ziua in jur de 30 iar noaptea cred ca undeva la 15 deci numai bun de uitat de cloceala din Bucuresti :baldy:

 

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain traseul,dar cum reusiti voi sa plecati de vineri dimineata nu inteleg?!? trageti chiulu de la munca sa cum? Eu nu pot pleca decat de vineri seara incolo,voi cum faceti?Invatati-ma si pe mine !

 

Am facut cerere pentru o zi de concediu :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa ajung la Sebes weekend-ul asta, via Transalpina, insa cu masina. Ma intereseaza cam in ce stare se mai afla drumul si daca mai este plin de utilaje. Anul trecut, cand am fost cu motocicleta, portiunea de drum care traverseaza padurea din apropierea Obarsiei Lotrului era plina de noroi si sleauri adanci de la utilaje. Cei care ati parcurs de curand drumul credeti ca se pretaza la a fi facut cu un Logan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

 

-ultima strigare : pentru cei care vor sa plece maine punctul de intalnire este la PETROM-ul de la Metro militari la ora 8.00

 

va asteptam sa veniti la distractie :baldy:

 

 

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CINE PLEACA SAMBATA??!!

 

Daca nu mai pleaca nimeni nu are rost sa ma duc sa campez singur cu ursul sau sa astept vreun mistret sa ma scoata din vreo mocirla.

 

Daca e sa plecam totusi propun acelasi punct de intalnire: 07.30 - maxim 08.00 @ Petrom, Metro Militari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CINE PLEACA SAMBATA??!!

 

Daca nu mai pleaca nimeni nu are rost sa ma duc sa campez singur cu ursul sau sa astept vreun mistret sa ma scoata din vreo mocirla.

 

Daca e sa plecam totusi propun acelasi punct de intalnire: 07.30 - maxim 08.00 @ Petrom, Metro Militari.

 

 

Merg si eu, dar vin din Targoviste. Ne vedem pe autostrada, nu stiu exact un reper sa-ti dau de pe acum. As prefera plecarea putin mai de dimineata, eventual la un cel mult 8 sa ne vedem pe autostrada. Lasa un nr de tel si vb. Al meu e: 0735556703

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. vorbim. eventual ne vedem la o benzinarie din pitesti. ca tot trebuie sa pun benzina si sa vizitez o baie. :baldy:

 

Merg si eu, dar vin din Targoviste. Ne vedem pe autostrada, nu stiu exact un reper sa-ti dau de pe acum. As prefera plecarea putin mai de dimineata, eventual la un cel mult 8 sa ne vedem pe autostrada. Lasa un nr de tel si vb. Al meu e: 0735556703
Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

montez bateria sI verific jucaria daca e ok.Daca imi place si indeplineste conditiile , o spal, ung lantul si sambata dimineata sunt echipat si prezent la locul de plecare de langa A1.

 

 

 

Pai cu Duracell n-ar trebui sa ai probleme :baldy:

Mesaj completat

Cei care mergeti maine lasati un un nr de tel, sa vedem cum ne intalnim, tinand cont ca nu plec din Buc.

 

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

07233043_trei_opt

 

La 7 la benzinarie, in Militari, gasca de Bucuresti. Ca sa avem timp sa ne regrupam cu domnul Ianis la Pitesti!!

 

Ma duc sa imi schimb si eu uleiul si filtrul, cat mai e lumina afara.

Mesaj completat

pana la urma am mers sambata si duminica doar cu Ianis. au fost 785 km in 36h super-super tari (7 am sambata - 7 pm duminica).

 

460km in prima zi: Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Ramnicu Valcea - Horezu - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Cabana Oasa - Tau Bistra - Sugag - Dobra - Jina - Poiana Sibiului - Tilisca - Saliste - Sibiu - Cisnadioara.

 

Observatii: - drum superb intre Novaci si Obarsite, cu serpentine cu asfalt proaspat pana la Ranca si cu un drum frumos pe platou dupa.

- drum interesant intre Obarsie si Sugag, cu portiuni de asfalt, balast, pietris mare/mic necompactat, nisip. Cativa se aventureaza pe aici cu masinile dar majoritatea gratargiilor este situata inspre capete, unde e drumul mai bun, la Obarsie si Cabana Oasa.

-provocare enduro Sugag-Dobra-Jina: un drum de serpentine nefinalizat, balast+nisip integral. Mama derapajelor :baldy:

- campingul din Dumbrava, din Sibiu, a fost inlocuit de un Hilton, dar se poate campa ok in Cisnadioara (2euro cortul, 3euro persoana)

 

325km in a doua zi: Cisnadioara - Cisnadie - Sadu - Talmaciu - Avrig - Cartisoara - Balea Cascada & Lac - Curtea de Arges - Pitesti - Stefanesti - Topoloveni - Titu - Bucuresti. Aglomeratie de te doare capul pe Transfagarasean, cu gratarele cu manelisti pe margine, fireste.

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...