Sari la conținut

Am Avut Mare Noroc...shi Zile


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

AZI pe la 12 ma intorceam de la spit sf pantelimon(de la practica) shi ma deplasam pe vitan spre casa in coloana cand un nene cu un papuc se decide brusc: vrea sa faca la stanga shi franeaza violent in acest scop...cel din fata mea franeaza shi el(jaguar=super frane) iar eu ma trezesc aproape in fata faptului implinit...franez pana aproape sa blochez rotile(pe jos spre "bafta mea" putin nisip) shi o iau usor spre dreapta poate poate il evit(daca o luam pe contrasens ori ma ciocneam frontal cu masina care venea ori il luam pe nenea care vroia sa faca stanga) cad surpriza timpul se scurteaza strang picioarele pe langa cadru...tin ghidonul cu putere shi ma pregatesc pt impact...2-3 sec de blanc...eu sub motor...ma ridic merg la sofer sa vad daca totul e ok...shi dupa evaluez pagubele(masina= mai nimik...motoru aproape ok(aripa fata,janta shi prezonul de la capacul de la culbutori starambe resp rupt-capacul ok...eu 99% ok)trag motoru' din drum cu ajutorul a 2 baieti de la service-ul de vizavi shi merg sa vb cu sof jaguarului in vederea unui drum pana la candiano popescu...SURPRIZA...ATITUDINE SCHIMBATA...nu il intereseaza politia sau asig mea...el vrea bani shi preseaza pt ai obtine...refuza categoric ideea de a merge la politie...INTR-UN FINAL VINE AMICUL CU DUBA, INCARCAM MOTORUL SHI IL DUC AKASA...Pe cel cu jaguarul nu-l intereseaza sub nici o forma calea legala...Concluzie: MAINE MERG CU MOTORU PE O PLATFORMA LA CANDIANO SHI DECLAR ACCIDENTUL(AM FOST SHI AZI SHI AM AFLAT CA AM PIERDUT VREO 3h DEGEABA PT CA FARA MOTOR NU SE REZ NIMIK)...DIN MOMENT CE AM TOTUL IN REGULA EU CRED CA E NORMAL SA APELEZ LA CALEA LEGALA SHI NU LA ALTERNATIVA OFERITA CU INSISTENTA DE SOFERUL JAGUARULUI...Asfalt uscat

P.S VITEZA CU CARE CIRCULAM ERA 45+ KMH PE CADRAN(AM GRUP DE FUGA ASA CA PROBABIL CA AVEAM UNDEVA LA 55-60) MULTUMESC TUTUROR CELOR CE M-AU SFATUIT SA PORT DOAR CASCA INTEGRALA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi pe calea legala, nu are ce sa-ti faca. Ba chiar poti sa le spui politistilor ca te santajeaza.

Cred ca problema lui e ca pe RCA-ul tau nu isi face masina ... si probabil nu are CASCO, care cam trebuie sa coste la masina aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol, bine ca nu au fost consecinte mai grave.

oricum la politie tu o sa fii scos vinovat, ca nu ai pastrat distanta de siguranta, bla, bla, bla, da' daca soferu' lovit nu se prezinta sa declare accidentul, cred ca o sa fie mai nasol de el !

bafta multa si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol, bine ca nu au fost consecinte mai grave.

oricum la politie tu o sa fii scos vinovat, ca nu ai pastrat distanta de siguranta, bla, bla, bla, da' daca soferu' lovit nu se prezinta sa declare accidentul, cred ca o sa fie mai nasol de el !

bafta multa si asfalt uscat !

:lol:

Desi esti vinovat, du-te tu frumos, declara ce s-a intamplat si gata, asta e, se intampla.

In legatura cu refuzul lui de a merge la politie, mai este si posibilitatea sa fie cautata... daca intelegeti ce zic... Si atunci evident acel sofer evita contactul cu gushterii...

 

BAFTA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar la politie: sa ai 300.000 lei vechi pt amenda.

 

Iar tipul cu jaguaru... sa fie sanatos.

 

Ideea ca trebuie sa anunti IMEDIAT cel mai apropiat post de politie. Asa zice legea acum. Dupa aia in 48 de ore ai timp sa dai declaratii.

 

Eu era sa intru in belele la faza asta cand a intrat unul in spatele meu si m-am dus la politie a doua zi (adica ma incadram in alea 48 ore). Dupa aia am cautat pe net si intr-adevar zicea ca esti obligat mort-copt sa anunti cea mai apropiata politie...\

 

O tampenie .. .dar asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scapi doar cu 300.000 amenda ... o s-o platesti cu cea mai mare placere.. io asa am facut luni, crede-ma.. pe motor cand ai vreun contact cu masina din fata.. numa de 10 dolari nu-ti mai arde...

 

Papagalu ala.. da-l in mm .. relateaza in procesu verbal pe care il completezi la Politie.. ABSOLUT tot ce s-a intamplat.. cum ca ala nu vrea sa vina, ala sigur are ceva motive de evita contactu cu Politia !

 

In rest . bine ca ai scapat usor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi pe calea legala, nu are ce sa-ti faca. Ba chiar poti sa le spui politistilor ca te santajeaza.

Cred ca problema lui e ca pe RCA-ul tau nu isi face masina ... si probabil nu are CASCO, care cam trebuie sa coste la masina aia.

Masina lui n-avea aproape nimik...spoilerul spate era putin crapat shi avea urmele de la cauciucul meu fata...Soferul(solid,lant aur f mare,etnic) sustinea sus shi tare ca are casco shi ca nu vrea sa mearga la politie pt ca nu vrea sa piarda timpu'...! Eu mi-am recunoscut vina din prima clipa...shi chiar am de gand sa platesc amenda cu zambetul pe buze pt ca la cat de dur a fost accidentul eu am scapat doar cu o echimoza pe piciorul stang shi o echimoza la cot(amandoua neglijabile)...am avut mare bafta de casca shi constructia solida a motocicletei...nu am avut echipament...doar casca...Soferul a zis ca n-are nici o pretentie...etc...intr-un final dupa ce a tot vrut bani...bani...bani! Cam suspect...Eu ma duc oricum la pol...sa vad cum fac rost de o remorca sa-mi transp motoru' pana acolo... :lol: ASFALT USCAT

 

 

ma bucur k esti ok............si eu am patit-o azi ......dar am avut noroc ......Bafta !!!

Ce ai patit...tot asa ceva? Ma bucur sa aud ca nu sunt singurul norocos...La ce trafic e in Bucuresti NE-AR TREB LA TOTI PUTIN NOROC...asfalt uscat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual,baga si faza ,ca soferul,asa cica ai simtit tu,mirosea a alcool,si poate din acea cauza evita contactul cu politia.... Sa vezi dupa aia daca iti mai cere bani,eventual iti da ca sa declari ce trebe. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' daca soferu' lovit nu se prezinta sa declare accidentul, cred ca o sa fie mai nasol de el !

 

 

Nu e nasol deloc, politia nu va face nimic. Mosii aia care au dat peste mine nu au declarat accidentul si politia zice ca "asta e".

 

Ideea ca trebuie sa anunti IMEDIAT cel mai apropiat post de politie. Asa zice legea acum. Dupa aia in 48 de ore ai timp sa dai declaratii.

 

 

Imediat dupa accidentul cu mosii eu am sunat la 112 si mi-a zis aia sa ma duc la Candiano si asa am facut. Crezi ca daca ma duceam la circa 15 din zona acum ii ridicau babetei permisul? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dute la Politie si declara accidentul ( asa ai si dovada de reparatie si poti merge intr-un service de incredere, fara nici o problema). Probabil cel cu Jaguarul avea ceva probleme, tot ce se poate sa fie furata masina. :lol: . Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA politie am mers ieri...am stat vreo 3h...sa dau o declaratie sa mi se ia o alcoolemie...sa mi se dea shi o amenda ...DAR...NU...nenea politistu constatator imi spune ca nu poate face absolut nimik pana nu vin cu natasha( :crack: niprul)...II spun politicos ca nu am cum sa o mut shi ca cu chiu cu vai am gasit pe cineva care sa mi-o aduca akasa...cu toate astea el ma priveste tamp shi pare sa nu inteleaga...vrea motoru acolo shi pana nu-l aduc nu se intampla nimik...asa ca sper sa pot maine dimineata sa o duc acolo cu ajut unui amic(cel care m-a shi adus akasa) pt ca imi exp cele 48h..CE IDIOTI...MULTUMESC INCA O DATA POLITIEI ROMANE...DACA ERAM BAIAT DESTEPT CAND L-AM LOVIT PE ALA SUNAM LA 112 SHI MA DADEAM LOVIT...ASA POATE VENEA UN ECHIPAJ SHI FACEA CONSTATAREA LA FATZA LOCULUI...MA SCUTEA SHI PE MINE DE UN DRUM DOUA... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zici,mai bine sunai la 112.Pei trebuie sa-ti vada motorul altfel cum vrei sa-ti faca constatarea,oricum bafta in lupta cu justitia :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a iesit totul OK. Asa se invata, si eu cand am avut accident nu stiam ce si cum si am pierdut zile si bani aiurea. Acum stiu si presupun ca si tu vei sti ce sa faci daca se va mai intampla. :lol:

SPER SA NU MAI AM DE-A FACE CU POLITIA ROMANA NICIODATA :D DAR DACA ...O SA STIU CUM SA PROCEDEZ...ASFALT USCAT :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa alte cateva ore pierdute...am scapat doar cu 300 amenda...multumesc tuturor pt sfaturi :lol:
asta e, pt tine s-a terminat. coclesul ala cu jeguarul poate sa stea si in cap de acum incolo si nu mai are ce face. mai mult decat copie dupa asigurarea ta nu are ce sa vada. daca declara accidentul. daca nu, sa-si faca singur naspeta aia ciordita si gata.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit..a mai fost o faza tare la politie...datorita faptului ca nu am avut cum sa aduc motoru' in prima zi la ei shi l-am adus in limita celor 48h...dupa care am mai stat vreo 3 h in plus la coada dupa ce mi-a facut constatarea...politistul a vrut sa-mi ia shi permisu' pt 3 luni...cica pt ca am depasit cele cele 48h...dar spre norocul meu a verificat daca ala cu jaguaru' a depus vreo plangere(NU a depus)...shi m-a lasat cu permisul... :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...