Sari la conținut

Accident Adjud


perseu77
 Share

Postări Recomandate

Vineri , nu stiu ora am inteles ca a fost accidentat un motociclist pe care il cunosc, Ovidiu R. (29 ani) care e originar din Tecuci. Se ducea la Sibiu la un concert rock.

Soferul unui autoturism a adormit la volan, a intrat pe contrasens si l-a lovit in plin pe Ovidiu care acum are fractura deschisa la antebrat si un picior luxat si pus in ghips. Este la spitalul den Adjud

Atat am putut afla.

motocicleta, o Honda NTV de 650 cc din 1995 esta acordeon facuta. Ovidiu trebuie operat.

insanatosire cat mai rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi nu cunosc fenomenul pentru ca nu este mediatizat,adormirea la volan nu inseamna ca inchizi ochii,doar pierzi contactul cu realitatea,incepi sa visezi si nu constientizezi ce vezi in fata ochilor. Durata este la inceput cam de 1-2 secunde apoi reprizele sunt mai lungi si mai dese,trebuie sa fii idiot sa nu-ti dai seama ce se intampla pentru ca accidentul nu se produce de la primele reprize ci cand ele se agraveaza. Cand iti dai seama ca ai fost "plecat" cu mintea si ai revenit trebuie sa opresti si sa te odihnesti dar daca nu te duce mintea...

Au fost fabrici care s-au apucat sa faca dispozitive antiadormire fara sa cunoasca deloc fenomenul,de exemplu dispozitivul care se punea dupa ureche si suna cand lasai capul jos,complet inutil aparatul pentru ca omul nici nu lasa capul nici nu inchide ocii,doar ca gandurile o iau razna si nu mai e constient de realitatea din jurul lui.

Mesaj completat

Adormirea la volan

Multi nu cunosc fenomenul pentru ca nu este mediatizat,adormirea la volan nu inseamna ca inchizi ochii,doar pierzi contactul cu realitatea,incepi sa visezi si nu constientizezi ce vezi in fata ochilor. Durata este la inceput cam de 1-2 secunde apoi reprizele sunt mai lungi si mai dese,trebuie sa fii idiot sa nu-ti dai seama ce se intampla pentru ca accidentul nu se produce de la primele reprize ci cand ele se agraveaza. Cand iti dai seama ca ai fost "plecat" cu mintea si ai revenit trebuie sa opresti si sa te odihnesti dar daca nu te duce mintea...

Au fost fabrici care s-au apucat sa faca dispozitive antiadormire fara sa cunoasca deloc fenomenul,de exemplu dispozitivul care se punea dupa ureche si suna cand lasai capul jos,complet inutil aparatul pentru ca omul nici nu lasa capul nici nu inchide ocii,doar ca gandurile o iau razna si nu mai e constient de realitatea din jurul lui.

Puteti vedea pe sosele dar mai ales pe autostrazi pentru ca astea-s mai monotone (si implicit mai periculoase pentru adormirea la volan) multe urme de derapaj care traverseaza benzile si duc in parapeti apoi in padure,urme rasucite,incrucisate din care reiese ca masina s-a intors de cateva ori si nu-s urme de franare ci de virare violenta ,astea-s dovezile de adormire la volan, soferul si se trezeste in momentul cand sterge parapetul sau iese pe pietris.

De acolo urmeaza reactia exagerata de a redresa,virarea violenta si eventual franarea.

Incercati sa "cititi" urmele de pe autostrada,sa le analizati si veti vedea ca am dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si cazurile in care soferul adoarme si chiar daca masina isi continua deplasarea tot pe aceeasi directie, cand el se trezeste se sperie si trage brusc de volan... Am vazut live faza asta intamplandu-se in fata mea, pe DN1 acum cativa ani cand eram cu tata in masina. Din sensul opus o dacie care venea dinspre campina spre ploiesti, mergea pe banda 2 si brusc , la o distanta suficienta cat sa putem evita pericolul, soferul din dacie trage stanga si se invarte de vreo 2 ori si se opreste pe contrasens (adica sensul nostru de mers) jumate pe banda 1, jumate pe banda 2. Norocul cel mai mare a fost ca era foarte dimineata si traficul era redus... cu cateva secunde daca eram mai in fata... dezastru! Cand am ajuns in dreptul lui, soferul statea la volan si se uita in stanga - dreapta , punea mainile la ochi, parea foarte dezorientat.

 

Nu trebuie neaparat sa loveasca ceva ca mai apoi sa traga brusc de volan, ci practic multi reactioneaza asa cand se trezesc, fiind foarte dezorientati .

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri , nu stiu ora am inteles ca a fost accidentat un motociclist pe care il cunosc, Ovidiu R. (29 ani) care e originar din Tecuci. Se ducea la Sibiu la un concert rock.

Soferul unui autoturism a adormit la volan, a intrat pe contrasens si l-a lovit in plin pe Ovidiu care acum are fractura deschisa la antebrat si un picior luxat si pus in ghips. Este la spitalul den Adjud

Atat am putut afla.

motocicleta, o Honda NTV de 650 cc din 1995 esta acordeon facuta. Ovidiu trebuie operat.

insanatosire cat mai rapida.

Are nevoie de donat de sange? Daca da pune numele din CI, plus spitalul unde e internat, etc. si da-mi un mesaj sa fac pin la topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin, accidentul s-a produs nu vineri, ci sambata la ora 08.00 la 3 km din iesirea din Adjud spre Onesti. Am scris Vineri ca asa mi-a spus cineva din familia lui care era cred in stare de soc.

A fost deja ieri, luni operat- mana stanga fracturata in 2 locuri- antebratul. Mi s-a spus cum spunea si un antevorbitor ca e un ortoped f. bun acolo, care era de garda cand s-a produs accidentul.

Piciorul , nu mai stiu care e luxat si pus in atele , imobilizat din sold.

De sange deci nu are nevoie,adica de donatori, nu e cazul. Are diverse contuzii, echimoze si plagi la nivelul extremitatilor oaselor, fetei.

Regiunea inghinala e contuzionata puternic de la impactul cu rezervorul, ceea ce e nasol...

Am inteles ca are dureri foarte mari, si caldura din salon il streseaza mult.

Motociclistul era echipat f. bine, casca de 300 si ceva de eu l-a protejat foarte bine, cica a "muscat"tare din asfalt, la fel si manusile lungi si cu protectii -bonturi de plastic l-au protejat bine, cismele cu protectii la tibie... si genuncherele. Daca nu ar fi avut genunchere nu mai avea nici rotula acum si situatia era mult mai grava.

Vinovatul e un "baietash" care se intorcea din Italia acasa la Barlad, dupa ce condusese 2 nopti, datorita oboselii a scapat controlul volanului si la 10 m de motociclist a intrat pe contrasens. Nu a mai putut astfel niciunul sa franeze si impactul frontal a fost pe masura. Motocicleta avea 90km/ora.

las pozele sa vorbeasca .................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin, accidentul s-a produs nu vineri, ci sambata la ora 08.00 la 3 km din iesirea din Adjud spre Onesti. Am scris Vineri ca asa mi-a spus cineva din familia lui care era cred in stare de soc.

A fost deja ieri, luni operat- mana stanga fracturata in 2 locuri- antebratul. Mi s-a spus cum spunea si un antevorbitor ca e un ortoped f. bun acolo, care era de garda cand s-a produs accidentul.

Piciorul , nu mai stiu care e luxat si pus in atele , imobilizat din sold.

De sange deci nu are nevoie,adica de donatori, nu e cazul. Are diverse contuzii, echimoze si plagi la nivelul extremitatilor oaselor, fetei.

Regiunea inghinala e contuzionata puternic de la impactul cu rezervorul, ceea ce e nasol...

Am inteles ca are dureri foarte mari, si caldura din salon il streseaza mult.

Motociclistul era echipat f. bine, casca de 300 si ceva de eu l-a protejat foarte bine, cica a "muscat"tare din asfalt, la fel si manusile lungi si cu protectii -bonturi de plastic l-au protejat bine, cismele cu protectii la tibie... si genuncherele. Daca nu ar fi avut genunchere nu mai avea nici rotula acum si situatia era mult mai grava.

Vinovatul e un "baietash" care se intorcea din Italia acasa la Barlad, dupa ce condusese 2 nopti, datorita oboselii a scapat controlul volanului si la 10 m de motociclist a intrat pe contrasens. Nu a mai putut astfel niciunul sa franeze si impactul frontal a fost pe masura. Motocicleta avea 90km/ora.

las pozele sa vorbeasca .................................................

Din poza nr.1 eu inteleg ca s-au strambat amortizoarele, s-a spart farul, s-a strambat ghidonul si semnalizatorul stanga si bordul au plecat de la locul lor, si aici mergem pe principiul ca fierul se indreapta sau se inlocuieste. Din poza nr.2 eu inteleg ca s-a indoit rezervorul de la picioarele motociclistului, si asta doare rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol cu loviturile pe care le are, insa se poate considera norocos datorita faptului ca a scapat cu viata. Altii au murit la viteze mai mici, plus de asta a mai fost si impact frontal cu o masina, ceea ce inseamna deces in cele mai multe cazuri. Multa sanatate ii dorim si sa isi revina cat mai repede !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...