Sari la conținut

Planificare traseu - Praga


a_deea
 Share

Postări Recomandate

Am eu un fix cu un anume ceas din Praga asa ca mi-am planificat o saptamana de zbenguit prin Europa.

Traseul ar fi Bucuresti - Budapesta - Brno - Praga. O sa-l fac cu masina asa ca o parte din fun s-a dus :baldy:.

Astept insa idei de locuri de vizitat si cazare misto...poate aveti.

 

Mi-am intins harta, asa ca daca cineva are ponturi, le astept ca sa infig stegulete in ea. ;)

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceasul ala din Praga nu-i mare smecherie... e si pus naspa, tre' sa "migrezi" din terasa spre el... De la Viena pana spre Cehia ii cam autostrada, de la granita incolo e un fel de expres asa ca mare smecherie de drum nu prea e. Daca chiar vrei sa ocolesti un pic, o iei o tzara spre Linz de la Viena si intri in Cehia cat sa treci si pe la Cesky Krumlov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmm

7 zile

din care minim 2 cu siguranta pe drum

 

sincer as opri in budapesta in prima noapte

si mi.as continua drumul a doua zi

 

praga.......

 

o frumoasa praga

 

minim 3 zile de plimbat

o zi pe partea stnaga a valdavei in orasul vechi, cu stradute inguste si multe magazine de antichitati

o zi pe partea dreapta in parcul castelului la turn prin cetate si in parcul cu metronom

seri la terasele de pe malul apei si in piatetele din centrul vechi

si o zi un tur de oras intre vechi si nou unde se afla colina moto

un deal plin cu reprezentante si magazine moto

 

nu ca in romania sa alergi o zi intreaga intre 2 magazine

 

as da o fuga pana la karlo vyvari si macar la o fabrica de sticla

 

asta asa ca esti pe fuga

 

de cazare iti dau sms cu un hotel in centru

 

cazeaza.te in centru ca e pacat sa tot faci naveta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am intins harta, asa ca daca cineva are ponturi, le astept ca sa infig stegulete in ea. :baldy:

 

Frumos rau Praga... am locuit si recomand hotel Panorama, foarte bun, cu garaj inchis (important la cat se spune ca se fura masinile p-acolo). Nu este central dar se ajunge imediat din autostrada dinspre Brno si are metrou la 2 pasi. Am nimerit camera la etajul 19 de unde chiar aveam o panorama deosebita.

http://www.panoramahotelprague.com/hotel/en/

 

Din cate imi aduc aminte, preturile in centru sunt foarte "turistice", as spune mai mari decat la Viena. In schimb ni s-a recomandat si a fost o surpriza tare placuta restaurant Sklipek unde am mancat excelent si ieftin. Era aproape de o statie de metrou de la un mall.

http://smichovskyradnicnisklipek.o1.cz/index.php?id=1892

 

Privelisti frumoase mai sunt din turnul de pe partea cu castelul si mai era unul foarte inalt (parca de tv) cu niste copilasi care urca de-a busilea pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlad merci

 

da asa e

sa nu uiti turnul televiziunii

si sa papi acolo o clatita sus in cer

 

si gardinile de pe langa palat cu serel

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc baieti!

 

Poate ca ceasul ala nu e special dar a fost poza de care m-am indragostit cand aveam 6 ani, cand mi-a adus mama un urs imens din Cehoslovacia. Trebuie sa-l vad!

 

Austria nu ma tenteaza momentan, am vazut destul din ea...Poate pe MariaHilfe Strasse as mai vedea-o de cateva ori pe an ;) dar nu acum.

Deja traseul s-a conturat. Prima escala in Budapesta si plimbat cat ne mai tin picioarele

Plecat a doua zi fara ora spre Brno...daca e de stat, stam, daca nu, directia Praga.

 

Neaparat bifat ceasul, sticlarii, turnuri si anticariate...trebuie sa-mi decorez mansarda :D.

Avantajul e ca timpul nu e o problema asa ca pot sta mai mult.

 

Orice alte idei sunt binevenite.

Multumesc Ianachim pentru pasiunea din descriere. Chiar daca am ales Praga pentru ca asta mi-a venit prima in minte si vroiam sa ajung acolo candva, m-ai convins. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sticlariile sunt in mare parte made in china, ai grija ;) restul sunt overpriced ( cel putin in zona turistica ). Berariile, gradinile pe de alta parte... sunt pline de "the real deal"... nu trebuie sa ceri decat "pivo". Papic and stuff... well, de pe strada mai principala daca intrii pe alei si chestii mai inguste gasesti gramada de gradini sau chestii ingropate pe la subsol cu papic bun. Cluburi unde se canta jazz / blues / etc bune, vezi ca pe pliante apar niste chestii gen jazz boat - eu zic sa te feresti de chestii de genul vaporas ca nu e nici mancarea excelenta nici atmosfera cine stie ce, si erau si cam scumpe (probabil si acum ca e cam sezon acolo).

 

2 zile maxim si vezi cam tot ce-i de vazut prin Praga. Cam o zi pt zona turistica si o zi pt ce e mai in afara ei inclusiv turnul ala de televiziune... care mie mi s-a parut macabru si trist... panorama e ok dar nah.

 

Daca ai mai mult, castelul de la Karlstejn e interesant. Cesky Krumlov mai spre sud chiar mi-a placut, pt el recomadam detur inspre Linz. Spre NW n-am fost, desi au berarii bune si acolo (Plzen) :baldy: Brno - nu prea stiu daca ai multe chestii de vazut.

 

Cazare... eu am stat cam peste tot prin Praga, poti sa stai si mai non-central ca nu e problema, transportul in comun e prea beton si cu motoreta n-are sens sa mergi tinand cont ca Praga fara bere nu se poate. Central, vezi ca-s multe destul de ok... dar nu recomand hoteluri in sensul propriu... prea scumpe si nu ofera prea mult extra fatza de ce gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...daca prima oprire este in Budapesta atunci masa de seara trebuie sa fie musai aici...

 

http://www.sirlancelot.hu/index.php?lang=en

 

si de incercat obligatoriu Roast Duck....in Brno nu prea ai ce face...mai bine juma de zi Bratislava....avand in vedere ca Praga se vede la pas va recomand in una din pauzele de relaxare o plimbare pe Vltava cu hidrobicicleta...in rest obiective clasice si multa multa bereeee...

Editat de xvs650
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...daca prima oprire este in Budapesta atunci masa de seara trebuie sa fie musai aici...

 

http://www.sirlancelot.hu/index.php?lang=en

..

Cea mai tare chestie, eu am ramas impresionat. Nu pot sa spun ca deabia astept sa vad , iar Budapesta, a doua oara anul asta, saptamana viitoare, ole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu un fix cu un anume ceas din Praga asa ca mi-am planificat o saptamana de zbenguit prin Europa.

Traseul ar fi Bucuresti - Budapesta - Brno - Praga. O sa-l fac cu masina asa ca o parte din fun s-a dus :baldy:.

Astept insa idei de locuri de vizitat si cazare misto...poate aveti.

 

Mi-am intins harta, asa ca daca cineva are ponturi, le astept ca sa infig stegulete in ea. ;)

Thx

 

 

nu exista si forumuri pentru excursii cu masina ?! aici parca este ... www.motociclism.ro , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Praga e si pe lista mea de destinatii :baldy:, am apucat sa citesc cate ceva despre oras si am cerut si eu recomandari la randul meu. Despre atractiile turistice gasesti informatii suficiente pe net. Cat despre alte "atractii", gen papa bun ;), uite o recomandare facuta cu mare caldura: restaurantul Kolkovna (cu specificatiile supa de usturoi care e delicatesa locala si berea Urquel Pilsner). Astept sa faci si tu recomandari dupa ce te intorci. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum vad ieo Praga fara sa ma deplasez :baldy: http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

Foarte misto chestia insa orasul vechi nu se vede misto din turnul asta. Iar atmosfera de acolo e destul de misto. Berea e ieftina insa sub cea belgiana. Berea de la berariile mici,de familie e mai buna decat Budvar/Urquell/Krusovice(care e luata de Heineken) insa tot sub berea de abatie/famelie/carciuma din Belgia. Personal,cred ca paradisul berii e in Belgia. Sunt vreo 10.000 de beri (give or take) .Cehia vine si ea acolo insa mi se pare totusi mai putin ca Germania. Asta nu inseamna ca berea din Cehia nu e sublima. Este,ca orice bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto chestia insa orasul vechi nu se vede misto din turnul asta. Iar atmosfera de acolo e destul de misto. Berea e ieftina insa sub cea belgiana. Berea de la berariile mici,de familie e mai buna decat Budvar/Urquell/Krusovice(care e luata de Heineken) insa tot sub berea de abatie/famelie/carciuma din Belgia. Personal,cred ca paradisul berii e in Belgia. Sunt vreo 10.000 de beri (give or take) .Cehia vine si ea acolo insa mi se pare totusi mai putin ca Germania. Asta nu inseamna ca berea din Cehia nu e sublima. Este,ca orice bere.

 

Hai ca daca tot am dat-o in off topic, nu pot rezista la beer rants :D deci, depinde de gust, daca iti place pils nu prea te impaci cu belgiana si atunci ceheasca mere prima. La fel daca esti bautor de cursa lunga, toate specialitatile belgiene sunt ok dar cam la genul o bere, doua si gata - deja la mai mult devine greu de inghitit... pilsul e de cursa lunga. Si e pacat major sa bei la sticla in cehia... draft-ul e sfant.

 

Mesaj completat

Praga e si pe lista mea de destinatii :baldy:, am apucat sa citesc cate ceva despre oras si am cerut si eu recomandari la randul meu. Despre atractiile turistice gasesti informatii suficiente pe net. Cat despre alte "atractii", gen papa bun ;), uite o recomandare facuta cu mare caldura: restaurantul Kolkovna (cu specificatiile supa de usturoi care e delicatesa locala si berea Urquel Pilsner). Astept sa faci si tu recomandari dupa ce te intorci. :P

 

He he he... chiar uitasem cum se numeste.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca daca tot am dat-o in off topic, nu pot rezista la beer rants :baldy: deci, depinde de gust, daca iti place pils nu prea te impaci cu belgiana si atunci ceheasca mere prima. La fel daca esti bautor de cursa lunga, toate specialitatile belgiene sunt ok dar cam la genul o bere, doua si gata - deja la mai mult devine greu de inghitit... pilsul e de cursa lunga. Si e pacat major sa bei la sticla in cehia... draft-ul e sfant.

Cred ca am baut doar un Krusovice la sticla in Cehia,restul toate au fost draft. Iar eu nu vorbeam de specialitatile belgiene (ce dreq o mai fi insemnand si asta). Bea de exemplu Duvel, blonda sau Chimay si iti garantez ca ai sa zaci la masa pana inchide carciuma. Asta ar fi unu la mana,doi la mana, nu beau bere pentru a ma umple,poate inainte faceam treaba asta. Acum beau exact cat sa ma simt bine.Asta poate insemna si o gura de bere.

PS: se gaseste pils la greu in toata Europa,nu numai in Cehia.Inclusiv Belgia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Acum ce sa fac? Pt. mine gonflabile, pt tine blue pill ... :D, dupa necesitati. :baldy:

 

 

cu parere de rau

 

am trecut la entran forte

pilula albasta nu mai facea fata ;)

 

era sa uittttttttttttttttttttt

 

deaaaaaaaaaaaaaa mama nu uita ABSINT este patria lui

 

si nu ma uita cu o sticla de ABSINT banii la intoarcere

 

ala VERDE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum vad ieo Praga fara sa ma deplasez :D http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels

 

cu parere de rau

 

am trecut la entran forte

pilula albasta nu mai facea fata :baldy:

 

era sa uittttttttttttttttttttt

 

deaaaaaaaaaaaaaa mama nu uita ABSINT este patria lui

 

si nu ma uita cu o sticla de ABSINT banii la intoarcere

 

ala VERDE

 

Cum naibii m-am pricopsit cu amandoi nebunii astia pe topicul meu? :P

S-a notat absintul.

SSSS-ule, tu ce vrei? :P

 

nu exista si forumuri pentru excursii cu masina ?! aici parca este ... www.motociclism.ro , nu ?

 

crezi ca daca am 3 motorete pe numele meu si o tija in tibie de la o cazatura, am dreptul sa scriu pe forumul minunat si lipsit de offtopicuri numit motociclism.ro? Prefer sa ma iau dupa parerea prietenilor, si intamplator o parte din cei care au raspuns, imi sunt prieteni. Sac!

 

Pai...daca prima oprire este in Budapesta atunci masa de seara trebuie sa fie musai aici...

 

http://www.sirlancelot.hu/index.php?lang=en

 

si de incercat obligatoriu Roast Duck....in Brno nu prea ai ce face...mai bine juma de zi Bratislava....avand in vedere ca Praga se vede la pas va recomand in una din pauzele de relaxare o plimbare pe Vltava cu hidrobicicleta...in rest obiective clasice si multa multa bereeee...

 

Multumesc, promit sa nu mananc nimic pana ajung acolo.

Pe urma ma pastrez pentru supa aia de usturoi care suna intr-un mare fel.

 

 

...Si basti cu berea de aici ca avem topic dedicat pentru asta. ;)

Editat de SSSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred CA Cucoana e un intrus/spion al forumurilor de conservari Haudi ^_^ sau Seat :D si a venit aici sa ne incerce vigilenta.

 

hI, hi, asa e, doar ca astia de pe forumurile auto sunt boring rau...prefer motociclisti satanisti, violatori de babe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...