Sari la conținut

Pisica din Iwata


Elikratos
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum va spuneam, nu ma satur de pisica asta a mea si pace. Cu cat ma dau mai mult, cu atat sunt mai dependent de senzatiile pe care doar ea mi le ofera, cu atat sunt mai fermecat de felul in care ne intelegem, cu atat imi este mai dor sa ma intorc in sa atunci cand o parasesc sub prelata, la final de weekend...

O parte de 'vina' o are si toamna aceasta atat de dulce si de buna cu noi, alergaretii pe 2 roti. Am trait un weekend de 5 stele, sub un soare bland cum doar in septembrie afli si un albastru tare de cer tomnatec. Mai o adiere de vant, mai un graffiti de nori albi deasupra capului, campurile inca verzi, natura ajunsa la maturitate si, in fata si in spate, kilometrii lungi de asfalt si bitum. Cal si calaret, am pensulat trasele si intins liniile drepte intr-un amalgam de itinerarii unde calatoria a fost mai importanta decat destinatia... Padurea Bogatii, Sighisoara, Fagarasul au fost cateva dintre reperele importante ale harjonelii din weekend, repet, exercitiu orgasmatic si datator de dependenta...

Iar cand nu am alergat, am fost in continuare doi, odihna in padoc fiind totodata ocazia de a toaleta migalos si insistent felina. Nu doar dusul obligatoriu de dupa drum, ci si curatatul, ungerea lantului si degresarea intregului agregat in partile si punctele aflate la nevoie. Bratul stanga al basculei, rear hugger-ul si partea inferioara a motorului erau cam incarcate cu ulei si ceva mizerie captiva, probabil datorita fostului proprietar cam 'mana larga' cand venea vorba de gresat lantul... Problem solved, aluminiul straluceste de curatenie iar 'lubricant-ul' este atat cat trebuie, unde trebuie, sprayul Motul imprumutand si o tenta alb-grizonata lantului acum curat ca un fund de copilas dupa baita de seara :moron:

Vestile bune continua. Comanda Luis via Kronaumoto tocmai a fost livrata - au sosit standerul spate si o mana de cosmetice specializate. Episodul urmator, curatarea si lustruirea galeriilor de evacuare! In curand, montarea windscreen-ului Barracuda, care ar trebui sa soseasca in a doua parte a lunii.

Avem si un numar de inmatriculare pe care, surpriza, nu l-am indoit si nici ascuns sub sa, ci l-am agatat in suportul insemnat cu 'blazonul' casei motto bv...

O toamna frumoasa va doresc!

post-46297-1284459654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:D :moron:

 

 

Hai ca mi-a placut postul tau. In stilul ce te caracterizeaza, ai reusit sa captivezi atentia cititorului (macar a mea :D) si parca am fost si eu p'acolo cu tine. Misto !

 

Felicit initiativa de a "descleia" pisica, era pacat de tot aluminiul ala ascuns sub o "poleiala" unsuroasa si murdara.

In plus, Bravo! pentru trasee, ai ales istet rutele.

 

Poate reusim o "ieseala" in weekend cu japonezele. Mai adunam niste km pe niste peisaje frumoase.

 

Cand intri in posesia jucarelelor pe care ti le-ai comandat, mai ales standerul, urca si aici niste poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu va urmaresc posturile , ce bine ca sunteti prieteni si va organizati sa iesiti impreuna prin zona. Eu aici nu cunosc decat pe Lehamith, care e chooperist si sta la 100+ km ... :moron: + 1 italian care merge de rupe (nu stie sa mearga incet, de aia nu prea ies cu el). Mai astept posturi de la amandoi :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mario: da' sa stii ca suntem prieteni de distanta :D Eu in Bucuresti, el in Mures, dar ne mai sincronizam in weekenduri in BV si facem ieseala pe acolo. Bun si asa, decat nimic.

 

@Elikratos: Jupane, numa' maine nu e Sambata ! Deci ? :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri, it matters.

 

@Mario MT 03: Fa ceva cu FZ8 Fazer-ul ala de la semnatura ca ma innebunesti :moron: Frumos animal, parol!

 

@Norian: Sambata nu stiu daca se leaga de-o tura, deh, program de weekend dens cu familia, taiem un motz si ne veselim, radem, party alea alea... Mai degraba duminica, pending on the hangover :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tipare sau in afara lor, uite ca deocamdata raman in faza de proiect, discutii & susanele. Deh, este criza :moron:

 

Spre Conti m-am indreptat initial datorita desenului profilului. Nice. Apoi am discutat cu unii si altii, dealeri de anvelope moto si, zic eu, destul de experimentati pe partea aceasta, capabili sa dea un sfat, doua. Recomandarea generala, daca nu unanima, a fost Michelin. Iar ca gume: Pilot Power 2CT si Pilot Road2. Ar mai fi noul Pilot Power Pure, dar nu pentru mine...

 

Bridgestone am acum si nu imi plac. Dunlop sunt bine vazute dar considerate cam reci. Metzler si Avon, prea exotice pentru ardeleanul din mine. Pirelli, cand voi calari un Ducati :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti producatorii au modele multe si marunte. Toti au cauciucuri "tari", "medii" si "moi". Am avut pe mana cateva modele si cele mai "sticky" cauciuce de pana acum mi s-au parut Metzeler Racetec si Bridgestone Battlax. Conteaza ce vrei si ce cauti: daca vrei ceva durabil, normal ca va avea o compozitie mai tare si se va incalzi mai greu. Daca, in schimb, iti permiti sa schimbi pneurile in fiecare an, ia o compozitie moale/super moale si vei fi satisfacut

 

Si nu spuneam ca dealerii de cauciucuri nu se pricep - ba din contra. Dar ideea pe care o induceam e ca trebuie sa incerci in stanga-dreapta sa vezi ce au de propus toti producatorii. Nu exista un cauciuc mai bun decat altul, ci doar un cauciuc mai adaptat nevoilor/cerintelor tale.

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce priveste sosonii, am 'cumparat' timp de gandire... nu mai intreprind acum schimbarea, cumpar gumele undeva la iarna si fac echiparea la debutul sezonului viitor.

 

Intre timp, cu eforturi si mare chinuiala, am plasat comanda pentru pantaloni si cizme. Cu aceasta pot spune ca am incheiat achizitia echipamentului, erau singurele articole care inca imi lipseau, un motiv si jumatate de stres. And now I wait...

 

A sosit windshield-ul Barracuda, de-abia astept sa il 'sui' pe pozitie :P Revin cu poze, deocamdata va fac pofta cu un teaser :laugh:

post-46297-1285589203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze, poze, da' de unde?

 

Motorul este in 'staul' la poalele Tampei, windshield-ul Barracuda la mine in birou la Mures... ma tot uit la el si numar zilele pana cand le voi face... cunostinta ;)

 

Echipamentul este on going, in drum spre Mures, din Germania. Alta asteptare, aceeasi nerabdare :laugh:

 

Izmenele si opincile... tot imagini de catalog, sorry :D

post-46297-1285840597_thumb.jpg

post-46297-1285840614_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze, poze, da' de unde?

 

Mda, ce-i drept, ai si tu dreptate....

 

Misto rau izmenele, tre sa le vad neaparat live. Mi-ar prinde bine si mie o pereche de d'astea

 

Opincile's cam hardcore pentru naked, parerea mea...As merge mai degraba pe "ghetute" cu protectii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto, doar ca la noi nu stiu de unde sa le iau. La Puma Store nu le gasesti, iar la moto dealeri nu am vazut Puma...

 

FC Moto. Insa la ei au deja modelul de anul asta. Eu le-am vazut la solduri aici intre 149 - 199 EUR. Oricum as fi dat si 250 -300 pe o pereche Gore Tex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de tipul de incaltaminte (cizme, ghete, pantofiori), daca este pentru moto atunci trebuie sa aiba protectii. Parerea mea. Adicatelea latura practica, utilul, cam bate la fund exigentele estetice. Desigur, trebuie cautata pe cat posibil mediana (si safe si frumos) insa prezenta si calitatea protectiilor nu le-as 'negocia' niciodata in favoarea look-ului.

 

@Norian - daca vrei ghetute si nu cizme, uite si recomandarile mele, in ordine descrescatoare. (1) Sidi Streetburner (2) Alpinestars SMX 2 (3) Dainese Quito (4) Alpinestars Mille (5) Alpinestars SMX 1 (6) Puma Flat. Le gasesti la fcmoto / motoin :laugh:

post-46297-1285925851_thumb.jpg

post-46297-1285925879_thumb.jpg

post-46297-1285925889_thumb.jpg

post-46297-1285925902_thumb.jpg

post-46297-1285925924_thumb.jpg

post-46297-1285925936_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am A* Mille si sunt foarte confortabile insa nu prea au cine stie ce protectii...insa sunt compromisul perfect pt oras!

Sidi Streetburner sunt f rigide...iar la banii aia iti iei cizme A* cu protectii mult mai bune!

Dainese nu mi-au placut si oricum nu am gasit marimea mea...

 

Acum caut niste cizme mai touring...cu un raport optim confort/siguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, din combinatia de mai sus am pus in picior doar Dainese, dar la 650Ron cat erau la dual tours in Pipera, mi s-au parut mult pentru ce ofereau. M-am distrat ca erau facute in Romania ;)

 

Spre un alpinestars sau puma m-as duce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Foto cu parbrizul. Nu m-am plimbat prea mult de cand l-am pus pe pozitii, dar am simtit deja diferenta. Curentul de aer e mai discret si mult mai focusat, imi vine mai usor sa gasesc o pozitie in care curentul sa ma 'atinga' acolo unde prefer la momentul respectiv (casca, piept/umeri etc.). Doi, citirea instrumentarului de bord e mai facila pe lumina / in soare. Trei, arata intr-un mare fel (dar deja devin subiectiv...)

post-46297-1289026680_thumb.jpg

post-46297-1289026697_thumb.jpg

post-46297-1289026706_thumb.jpg

post-46297-1289026712_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...