Sari la conținut

Put me on the map , raport de calatorie


lexandra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...s-a ajuns acasa si-i bine... ;)

 

Muiere, muiere, da' are spirit negustoresc.

Ne invita pe al ei blog.

Aici a fost doar preludiul... :)

 

Tare bine mai surprinde in poze, diferite, diversi...merita tot respectul...

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, bine ai venit acasa ;)

Fotografiile tale sunt fascinante, am mai multe preferate...,dar asta imi place cel mai mult (pana acum, astept si uramatoarele) :

post-13982-1286116617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi fericit daca ar avea final povestea calatoriei tale de anul asta.

cu multumiri si curiozitate, tractorfilm

 

 

 

Finalul e cam ...pot scrie finalul. ;) Ajung si acolo, cat de repede. Cantitatea de fotografii e foarte mare.

 

Multumesc eu

 

Mesaj completat

as fi fericit daca ar avea final povestea calatoriei tale de anul asta.

cu multumiri si curiozitate, tractorfilm

 

 

 

Finalul e cam ...pot scrie finalul. :) Ajung si acolo, cat de repede. Cantitatea de fotografii e foarte mare.

 

Multumesc eu

 

Mesaj completat

Finalul e ca ...pot scrie finalul. :P Ajung si acolo, cat de repede. Cantitatea de fotografii e foarte mare.

 

Multumesc eu

 

 

*Laura , multumesc, mai ales ca n-ai abandonat inca . :D

Olanda mi-a schimbat starea de spirit, recunosc.

 

Despre unicul parc din lume cu maimute libere... nemaipomenit : Visit My Website

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fata esti dusa cu capul.

Ce faceai daca aveai o pana de cauciuc. Orice motocicleta oricat de noua si buna este tot poate sa faca o pana de cauciuc.

 

Mult curaj iti trebuie sa pleci prin lume singura.

 

In rest pozele au fost otrava pentru suflet.

Pacat ca sunt putine cuvinte care sa insoteasca pozele. Povestile in imagini au farmecul lor dar nu se compara cu o poveste scrisa frumos. Iar tu scrii frumos.

 

Multe felicitari si admiratie nemasurata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fata esti dusa cu capul.

Ce faceai daca aveai o pana de cauciuc. Orice motocicleta oricat de noua si buna este tot poate sa faca o pana de cauciuc.

 

Mult curaj iti trebuie sa pleci prin lume singura.

 

In rest pozele au fost otrava pentru suflet.

Pacat ca sunt putine cuvinte care sa insoteasca pozele. Povestile in imagini au farmecul lor dar nu se compara cu o poveste scrisa frumos. Iar tu scrii frumos.

 

Multe felicitari si admiratie nemasurata.

 

 

...wow, multumesc!

Nu te contrazic , ai perfecta dreptate... M-am gandit si la pana si la cedarea vreunui cablu si la orice altceva ce poate n-as fi stiut ce e . Inainte sa plec am schimbat cauciucul spate , am schimbat bateria , aveam bujii si placute din primavara, curatat/schimbat filtre si ulei nou, ulei de furca si semeringuri. Bogdan s-a ocupat de ea si-i multumesc caci saraca n-a "cerut" nimic si n-a fost chiar un drum lipsit de peripetii.

 

Ozzy, multumesc pentru cuvintele frumoase. Ma straduiesc sa scriu mai mult, pana acum am integrat doar textul scris atunci, pe drum...

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmaresc du mare placere calatoria ta. fotgrafiile sunt foarte frumoase multe din ele si dau ceva din spiritul locului privitorului.

as vrea sa-ti spun un lucru, nu ca sfat, nu-mi plac astea, dar n-ar fi rau sa anunti si pe situl asta faptul ca tocmai ai asezat o alta zi in webul, sau cum se cheama, al tau

cu recunostinta pentru darul tau, tractor film

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare bine mai pozezi, scrii...

Ma enerveaza faptul ca excelenta, din al meu umil punct de vedere, vine de la o muiere... :crack:

 

De cate ori ai scapat jos mobra ? ;)

Spune un insucces pentru a ma simti bine. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imaginea cu oaia atarnata in lanturi e criminala.

 

Nu ma pot abtine sa nu comentez asezarea bagajelor pe motocicleta. Asa arata bagajul meu cand plec cu nevasta in plimbari si ma gandeam ca e normal fiindca nu incap bagajele pentru doi oameni in coburi. Se pare ca ma insel. Probabil ca daca ar pleca singura bagajul ar arata ca al tau. :crack: Cred ca e o trasatura feminina pe care barbatii nu sunt capabili sa o inteleaga. ;)

 

In legatura cu bugetul ar trebui sa facem un topic special pentru asta.

Uite cum vad eu lucrurile:

 

Orice motociclist care are timp si ceva bani sa plece in calatorii merita sponsorizat cu conditia sa ne povesteasca si noua calatoria.

Eu consider ca este ca si cand ai cumpara o carte. Munca scriitorului trebuie remunerata.

Multi dintre noi poate nu avem 600-700 de euro sa plecam in calatorii dar sigur avem 20 de euro sa dam pe o carte ori pe o poveste.

Cum nu prea exista carti romanesti despre calatorii ori aventuri pe motociclete, aceste povesti le pot tine locul.

 

Ideea lui Mihai Barbu a fost geniala cu vanzarea de km. Din pacate eu am aflat tarziu de acea calatorie asa cum am aflat si despre a ta.

Avantajul vostru acum este ca aveti un CV bogat. Data viitoare faceti mai multa reclama plecarilor si cred ca nu veti mai avea probleme cu bugetul.

E pacat de munca voastra sa o faceti gratis. Eu inteleg pasiunile pentru calatorii si pentru fotografie si pentru scris fiindca le am si eu dar daca se poate imbina utilul cu placutul nu vad de ce sa nu le faceti?

Si lasati contul deschis pe toata durata calatoriei. ca poate unii nu au bani la inceputul calatoriei dar sigur vor avea mai tarziu.

Lasati povestile publice ca si pana acum. Fara exclusivitati doar pentru cei care platesc si nimeni nu va va acuza de nimic. Cred ca as putea sa va fac un plan pentru asta fiindca meritati. ;)

 

Mult succes in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari, o calatorie superba, poze super..... admiratie mai ales pentru curaj :crack:

 

multumesc tare!

 

 

 

Mesaj completat

urmaresc du mare placere calatoria ta. fotgrafiile sunt foarte frumoase multe din ele si dau ceva din spiritul locului privitorului.

as vrea sa-ti spun un lucru, nu ca sfat, nu-mi plac astea, dar n-ar fi rau sa anunti si pe situl asta faptul ca tocmai ai asezat o alta zi in webul, sau cum se cheama, al tau

cu recunostinta pentru darul tau, tractor film

 

 

multumesc pentru ca inca nu ti-ai pierdut rabdarea...

\tin minte sfatul tau si , am sa postez dupa fiecare zi adaugata ;) doar sa nu devin enervanta!

Mesaj completat

*OZZY:

 

 

In primul rand multumesc!

apoi...in legatura cu bagajul...probabil ca ai dreptate. Totusi, nu cred sa fi avut lucruri inutile. Sincer, nu am stiut cat urmeaza sa stau (am stat 30 de zile) asa ca, mi-am luat tricouri ptr 7 zile ;) , intimitatile necesare, o pereche pantaloni "civili", protectie ptr pantaloni din textil impermeabil, o pereche incaltaminte (in afara cizmelor), costum termo care oricum...e mic , un hanorac mai gros, combinezonul de ploaie si geaca de piele. Dar...am mai avut laptopul si toate cele tehnice, harti si diverse materiale informative, necesarul de cosmetice in doze mici, manusi de iarna, prosop si o lingurita, cutit si briceag multifunctional. In spate am legat cortul (care nu e chiar mic, dar...multumesc ca l-am primit! ) , sacul de dormit si un sac fleece pe care l-am cumparat pe drum, ptr ca a fost prea frig ptr micul meu sac. La toate astea mai adaugam o geanta mica cu scule, spray impermeabilizant si cabluri de rezerva) Si da, cred ca as mai elimina din tricourile de schimb...dar asta inseamna ca , la un moment dat pe traseu sa mai cumperi 1-2.

 

Cat despre promovare si participarea altora la buget...eu am incercat ceva inainte sa plec. Proiectul s-a numit "Put me on the map! " si se va numi asa si la anul :D. Asta insemna ca, pe traseul meu, ma opresc si fac fotografia dorita de "cineva" exact asa cum imi cere sau modific traseul in functie de dorinte( am dat ca exemplu, faptul ca pot scrie pe zidul Berlinului "ceva", sau pe malul marii, pe nisip , sau pot fotografia Fereastra de la nr X de pe strada X din Haga ) contra sumei de 3 euro pe care "cineva" urma sa o doneze in contul deschis. La intoarcere , fotografiile se adunau intr-o expozitie, apoi ajungeau la "destinatari". Lumea a spus " Ce idee frumoasa! " si , totusi, nu prea a participat... DE ce ? Eu n-am aflat inca...

Dar, o iau de la capat , caci am planuri mai mari pentru anul viitor si sper sa le duc la capat. Si, curand voi face , totusi, o expozitie cu o selectie drastica din toate aceste zile.

 

Multumesc pentru ca esti unul dintre cei carora nu li se pare doar un moft!

 

 

 

 

Cat despre finantare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai stat bine cu bagajul. Mi-e si frica sa spun cu ce/cate am plecat in bagaj in ultima calatorie... ;)

nu prea aveai la ce sa renunti.

 

PS: apropo de "intimitatile".Nu am putut sa nu remarc in ultimul concediu moto ca lenjeria fetei ocupa volumetric maxim o cincime din cea a lui.Ma gandesc serios sa port tanga in calatorii... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Cat despre promovare si participarea altora la buget...eu am incercat ceva inainte sa plec. Proiectul s-a numit "Put me on the map! " si se va numi asa si la anul :crack:. Asta insemna ca, pe traseul meu, ma opresc si fac fotografia dorita de "cineva" exact asa cum imi cere sau modific traseul in functie de dorinte( am dat ca exemplu, faptul ca pot scrie pe zidul Berlinului "ceva", sau pe malul marii, pe nisip , sau pot fotografia Fereastra de la nr X de pe strada X din Haga ) contra sumei de 3 euro pe care "cineva" urma sa o doneze in contul deschis. La intoarcere , fotografiile se adunau intr-o expozitie, apoi ajungeau la "destinatari". Lumea a spus " Ce idee frumoasa! " si , totusi, nu prea a participat... DE ce ? Eu n-am aflat inca...

Dar, o iau de la capat , caci am planuri mai mari pentru anul viitor si sper sa le duc la capat. Si, curand voi face , totusi, o expozitie cu o selectie drastica din toate aceste zile.

 

...

 

De ce-ar fi cineva tentat sa participe financiar la a ta ,,indestulare spirituala''? ;)

Motivele mai sus mentionate nu mi se par plauzibile.

 

Trebuie un ,,altceva'' cu care sa rascolesti buzunarele si nu numai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce-ar fi cineva tentat sa participe financiar la a ta ,,indestulare spirituala''? :crack:

Motivele mai sus mentionate nu mi se par plauzibile.

 

Trebuie un ,,altceva'' cu care sa rascolesti buzunarele si nu numai...

 

 

De ce au cumparat km de povesti de la Mihai? Stii ca unii nu au mai apucat km ca s-au terminat? Din pacate Mihai a inchis contul inainte sa plece altfel as fi cumparat Km de la unul din cei care cumparasera din timp.

De ce as fi deschis buzunarul? Fiindca o luna de zile am citit in fiecare zi cate un capitol dintr-o carte buna.

Stii cat costa o carte buna la ora actuala? In jur de 500 de mii +/- 100. Stii cat costa toata colectia Harry Poter ori Vraciul care are 6 volume?

Poate ca unii romani or sa considere ete ce fraieri ne dau pe degeaba lucruri frumoase.

Dar mai exista si altfel de oameni care considera ca muca trebuie platita chiar daca e facuta cu placere.

 

Nu am timp sa iti explic acum dar iti raspund la orice intrebare mai pe seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce a facut atunci Mihai a constituit ,,altceva'', acel altceva care iscase polemicile respective. Si el, si ea si inca unii...scriu al naibii de bine, pozand asijderea.

 

Mihai enervase, ma enervase prin ,,tupeu'' :crack: , dar mai ales prin ,,sonoritatea'' destinatiei... ulterior prin poze, scrieri.

N-am idee cat de originala a fost ideea, dar nemaiauzind-o, multi au fost surprinsi.

I-a iesit.

 

Pentru a cere dar mai ales a gasi si binevoitori cererii, trebuie altceva, un altceva care sa incite, enerveze, bla,bla... In asta ar consta arta...

 

Fara noi, ,,normalii'', care le citim, apreciem faptele, le zgandarim orgoliile, trairile lor n-ar mai fi aceleasi...

Sa le cerem bani? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

*mdm

Deci, sa inteleg ca nu e suficient de incitant sa provoci un om-fotograf-motociclist-calator sa se catere sau sa se chinuie in orice alt fel pentru a-ti aduce tie-cumparator, imaginea dorita?!

Sa primesti imaginea respectiva dupa un vernisaj si sa spui "Uite, asta a fost pentru mine! "

Mesaj completat

Tare bine mai pozezi, scrii...

Ma enerveaza faptul ca excelenta, din al meu umil punct de vedere, vine de la o muiere... :crack:

 

De cate ori ai scapat jos mobra ? ;)

Spune un insucces pentru a ma simti bine. ;)

 

 

 

 

:D...multumesc!

 

Pai, da, am scapat-o ...o data! si m-am intors cu pantalonii rupti in genunchi. Asta-i un insucces, nu?

Sa nu exageram, sunt multi cei ce "fac lucruri"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...