Sari la conținut

piaggio x9evo


george_eu25
 Share

Postări Recomandate

Am gasit un piaggio x9 evo de 250 cm din 2008 si e aproape nou,are decat vreo 4000km.....Nu e bagat pe net la vanzare si initial nici nu vroia sa-l vanda da l-am convins pana la urma si mi-l da cu 2200 euro.Modelul este executiv din ce a zis el si e luat de la noi de la paneuro...Asa ca va cer ajutorul cu niste informatii,review...orice legat de el.Eu am scotocit cu goagalu da nu gasesc mare lucru de modelul asta,in afara de date tehnice si foarte putine informatii.Motorul e fiabil????Ajutati-ma un pic va rog.....

Si ca o parere intre scuterul de care ziceam eu si o honda deauville din 2002 ce imi recomandati?Honda am gasit-o la VIKMOTOR in arad la aceiasi bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti ceva informatii aici:http://www.cyberscooter.it/modelli/piaggio/index.htm

Modelul este reusit ca aspect,motorizare sau dotari!Anul si kilometrii sunt buni!

Problema ta este ca nu stii de fapt ce vrei!Un scuter are avantajele cat si dezavantajele lui!

Avantaje:Pozitie de condus comoda,usor de condus,protectie la vant buna!Relaxant in general!Usor de intretinut!

Dezavantaje:Puterea mai mica,viteza de top redusa,submotorizarea pe autostrada sau drumuri pe care se circula mai tare,

Depasirile la viteze de peste 100 se fac mai greu decat cu moto!

Cu modelul de 250 poti sa mergi croaziera 100-120!

Despre Honda Deauville gasesti informatii pe net ,inclusiv pe acest forum!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adiy multam de ajutor.....Sincer nu ma intereseaza viteza sau adrenalina pe motor,pentru aia am masina!!!Un 100 km/h viteza de croaziera pe autostrada sau DN e suficient pentru mine.Ce vreau eu e sa mai scap de aglomeratia din bucuresti si sa nu mai stau cu orele in trafic,dar in acelasi timp daca am de facut un drum in afara orasului sa pot sa il fac si cu motorul.Sa fie confortabila si usor de manevrat.Paritatea ar fii cam 70%oras vs. 30% afara....Deci mai mult folosit in oras.Nu stiu cum e cu fiabilitatea la ambele sau cu eventualele piese de schimb?Stiu ca honda e motor in toata regula,dar avand in vedere vechimea ma gandesc ca poate sunt cam la acelasi pret poate chiar mai ieftine ca la piaggio...Am pus la comparatie deauville pentru ca e foarte comoda si aia,carenata pentru afara,transmisie pe cardan,top case lateral incorporat din plastic.Consumul din ce am vazut e undeva la 5-6% la honda....

Asa ca poate mai imi dai ceva pareri tu sau alti colegi de forum....

 

ASFALT USCAT la toti pana una alta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adiy multam de ajutor.....Sincer nu ma intereseaza viteza sau adrenalina pe motor,pentru aia am masina!!!Un 100 km/h viteza de croaziera pe autostrada sau DN e suficient pentru mine.Ce vreau eu e sa mai scap de aglomeratia din bucuresti si sa nu mai stau cu orele in trafic,dar in acelasi timp daca am de facut un drum in afara orasului sa pot sa il fac si cu motorul.Sa fie confortabila si usor de manevrat.Paritatea ar fii cam 70%oras vs. 30% afara....Deci mai mult folosit in oras.Nu stiu cum e cu fiabilitatea la ambele sau cu eventualele piese de schimb?Stiu ca honda e motor in toata regula,dar avand in vedere vechimea ma gandesc ca poate sunt cam la acelasi pret poate chiar mai ieftine ca la piaggio...Am pus la comparatie deauville pentru ca e foarte comoda si aia,carenata pentru afara,transmisie pe cardan,top case lateral incorporat din plastic.Consumul din ce am vazut e undeva la 5-6% la honda....

Asa ca poate mai imi dai ceva pareri tu sau alti colegi de forum....

 

ASFALT USCAT la toti pana una alta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io as zice ca de pe la 80-90 in sus depasirile se fac greu. Consumul la 250 n-ar trebui sa sara de 4.

 

Comoditatea depinde de inaltimea pe care o ai; ideal ar fi sa poti sa stai cu picioarele intinse (sau cat mai intinse), pentru ca la drum lung pozitia standard pe scuter este incomoda.

 

Referitor la spatiul de depozitare o sa poti sa pui un topcase si pe Piaggio care combinat cu spatiul de depozitare de sub sa ar trebui sa egaleze sau chiar sa depaseasca side-case-urile deauville-ului.

 

Daca sunt pe bune kilometri la scuter nu o sa ai prea multe de bagat in el pana trece de 25-30.000, iar pana atunci o sa te saturi de el. Din cauza asta as recomanda ceva cu mai multi centimetri cubi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anothergxg cred ca pentru bucuresti unde viteza medie este de 30-50km/h e mai mult decat suficient scuterul.Sa stii ca asta cu km ma incanta si pe mine la piaggio.Ca are putini km si reali.Omu are si casco la ea,garantie inca 1 an parca...Daca o iau stiu ca inca 20000 km doar benzina bag si eventual consumabile.Pe cand honda e mai atractiva ca e motor dar avand in vedere cei 8 ani si nu stiu daca km sunt cei reali...Offfff,greu e cand ai de unde alege!!!

De fiabilitate in general poti sa-mi spui ceva???

Editat de george_eu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru oras nu mi-as lua motor nici batut.

 

fiabilitate nu stiu, deci nu-mi dau cu parerea, insa imi inspira incredere marca.

 

varianta ideala ar fi un scuter de 400; ar fi combinatia perfecta intre deauville (care-i ditamai animalul) si x9. problema e ca un 400 decent depaseste destul de bine cei 2200 euro.

daca ramai doar la cele 2 variante, scuterul e alegerea cea mai buna; pe langa kilometri putini e "tanar", ceea ce e destul de important.

 

LE: pentru ture de peste 300 km 250-ul e destul de obositor, iar 500 km cred ca e maximul, mai ales pentru drumurile din romania.

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te poate ajuta si parerea mea: am avut un X9EVO 250 , am facut 17000km in 11 luni. oras, touring, plimbari scurte. extraordinar in oras si plimbari scurte. pozitie comoda, stabilitate f. buna, inclusiv in curbe, consum mediu in jur de 3,5, capacitate de incarcare mare spre foarte mare daca ai si topcase. la touring unde ar trebui sa tii o viteza medie ceva mai mare creste consumul pe la 5, peste 110-120 km stabilitatea incepe sa fie mai proasta, mai ales in curbele rapide unde fata incepe sa cam danseze, atenti e mare si la depasirea camioanelor la viteze peste 110, suprafata mare a scutului provoaca un balans puternic. in 17000km singura problema a fost butonul de schimbat faza scurta cu lunga, schimbat in garantie. in rest numai intretinerea normala.

in concluzie daca vrei sa il folosesti cea mai mare parte a timpului in oras, cred ca e o alegere foarte buna.

bafta si asfalt uscat

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Buna ziua tuturor eu am un piaggio x 9 evolution din 2003 de mai bine de 3 ani.Pina acum a mers super doar ceva consumabile ,am facut aproape 22000 de km eu cu el consuma undeva la 3,5 pe centura,nu autostrada,si cam 4 4,5 in oras dar poate consuma si ceva mai putin depinde cum tragi de coarda.Mie mi se pare destul de stabil chiar daca are peste 2 metri lung si un motor fiabil am ajuns la 40 000 de km cu acelasi motor .Se sta destul de bine pe el chiar daca esti inalt (eu am 186cm /93kg)si ma suporta destul de bine.Se descurca bine si cu doi ocupanti dar nu trebuie sa te astepti la cine stie ce rezultate (are motor de 189cc).Nu trebuie sa te apleci prea mult in curbe pentru ca are 2/3 din greutate in spate .De folosit cauciucuri michelin sau dunlop nu chinezarii ...are doar 2 roti.Are reglaj la amortizoarele de pe spate , mai dura /sportiva/sau mai fina /oras/. Se descurca bine si pe ploaie nu torentiala,ecranul de protectie protejeaza destul de bine . Sper ca aceste informatii ti-au fost de folos.Sanatate si asfalt uscat.

post-64494-0-42012600-1304866154_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E albastru si e luat de la primul proprietar cu 1300 euro de la Tg.Mures?...e posibil sa-l cunosc dar nu cred...Eu in final am ales Burgman AN400, dar e alta clasa si nu e asa de accesibil...

 

Ia-ti maxiscuter!...e o alta categorie...motocicleta isi ia toata lumea, plus ca la scutere ai avantaje indicutabile.....multe....o sa vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...