Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am tot cautat pe net noua legislatie dar nu scrie nicaieri ca e obligatorie asigurarea la mopede. :kiss: .Cum e pana la urma?

Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, a remorcilor Âşi a mopedelor, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

Sursa

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.76. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu excepția celor cu tracțiune animală, a remorcilor Âşi a mopedelor, care circulă pe drumurile publice, trebuie să aibă asigurare obligatorie pentru răspundere civilă în caz de pagube produse terților prin accidente de circulație, conform legii.

Sursa

 

mersi Clodius dar am si eu Codul Rutier si l-am citit. Dar ma nelamurit ultimele stiri despre cum ca ar fi obligatorie...asigurarea si despre ce mi-au spus unii prieteni.

chiar azi am citit legislatie rutiera si scria acelasi lucru

Stiam ca, virgula, Clodius va sari in ajutor. Mersi.

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-am gasit mai devreme un scuterist pe soseaua Giurgiului , care a dat intr-o groapa ca era intuneric si l-am tractat

 

hahahaha

 

vroia sa ma "cinsteasca" omu' dar l-am rugat sa ajute si el pe altul la randul lui...

 

asa sa faceti si voi.............................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-am gasit mai devreme un scuterist pe soseaua Giurgiului , care a dat intr-o groapa ca era intuneric si l-am tractat

 

hahahaha

 

vroia sa ma "cinsteasca" omu' dar l-am rugat sa ajute si el pe altul la randul lui...

 

asa sa faceti si voi.............................................

 

Da! Un gest foarte frumos. Bravo! Tot respectul :kiss: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-am gasit mai devreme un scuterist pe soseaua Giurgiului , care a dat intr-o groapa ca era intuneric si l-am tractat

hahahaha

vroia sa ma "cinsteasca" omu' dar l-am rugat sa ajute si el pe altul la randul lui...

 

asa sa faceti si voi.............................................

 

bravo... si eu l-am ajutat pe un batranel sa impinga o comunista veche peste o panta. :laugh:)

P.S. Ce nickname ai... :kiss: :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu este obligatorie, la traficul din Bucuresti eu sunt mai linistit ca am dat 78 RON si stau linistit ca daca, Doamne fereste, zgarii vreo masina nu va trebui sa dau bani din buzunar pt vopsire.

Ionutz, bucuros ca am putut fi de ajutor. Cat despre codul rutier din link, este cel mai nou si arata foarte bine modificarile. Eu am invatat pt examen dintr-unul care nu era actualizat. Oricum examenul l-am luat :D, acum sper sa ajung sa-mi mai iau si permisul de la politie :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu este obligatorie, la traficul din Bucuresti eu sunt mai linistit ca am dat 78 RON si stau linistit ca daca, Doamne fereste, zgarii vreo masina nu va trebui sa dau bani din buzunar pt vopsire.

 

de accord. si eu sunt de parere ca intr-un oras mare, sau in Bucuresti e mai bine sa ai asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu este obligatorie, la traficul din Bucuresti eu sunt mai linistit ca am dat 78 RON si stau linistit ca daca, Doamne fereste, zgarii vreo masina nu va trebui sa dau bani din buzunar pt vopsire.

Ionutz, bucuros ca am putut fi de ajutor. Cat despre codul rutier din link, este cel mai nou si arata foarte bine modificarile. Eu am invatat pt examen dintr-unul care nu era actualizat. Oricum examenul l-am luat :D, acum sper sa ajung sa-mi mai iau si permisul de la politie :kiss:

Mai Clodius, din ce ai spus tu am dedus ca asigurarea tip RCA NU este obligatorie la scuter (moped). Esti SIGUR ???

Si inca ceva: mopedul e tot una cu scuterul? Eu stiam ca mopedul este cel ce pastreaza caracteristicile unei biciclete, deci sunt chestiile alea care au si pedale...

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: mopedul e tot una cu scuterul? Eu stiam ca mopedul este cel ce pastreaza caracteristicile unei biciclete, deci sunt chestiile alea care au si pedale...

eu tot asa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...si scuterele voastre ne numesc motorete incadrat(corect) in legislatia romana. Nu exista scuter. Acu ne bagam si noi unde e mai ieftin si mai usor, la fara permis, la inregistrare, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.6

21. moped ? vehiculul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kw;

 

Nu tine de pedale daca e moped sau nu, ci de caracteristicile de mai sus.

si inca ceva:

6. autovehicul ? vehiculul echipat cu motor în scopul deplasării pe drum. Troleibuzele Âşi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplasează pe Âşine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatările agricole Âşi forestiere, precum Âşi vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrări, care se deplasează numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

 

Cat despre asigurare, nici eu nu sunt 100% sigur. Poate mai exista vre-un act modificator care nu este pe site. O sa intreb si un "nene politist" ca sa fiu sigur.

O sa pun cand am timp un material cu toate articolele din codul rutier si regulament care tin de mopede/scutere

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clodius, si eu am vazut mai de mult aceeasi treaba, nu mai stiu unde, ca un moped are caracteristici de bicicleta si are in plus motor. Ca sa lamurim orice confuzie, noi nu avem clar mopede. Ale noastre depasesc clar 45km/h, chiar daca sunt limitate. Din definitie se poate observa ca este clar ca un moped, de la mama lui, prinde maxim, "prin constructie" 45km/h(atat cat prin caprele). Scuterele sunt un compromis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clodius, si eu am vazut mai de mult aceeasi treaba, nu mai stiu unde, ca un moped are caracteristici de bicicleta si are in plus motor. Ca sa lamurim orice confuzie, noi nu avem clar mopede. Ale noastre depasesc clar 45km/h, chiar daca sunt limitate. Din definitie se poate observa ca este clar ca un moped, de la mama lui, prinde maxim, "prin constructie" 45km/h(atat cat prin caprele). Scuterele sunt un compromis...

 

acu noi "trebuie" sa avem mopede ca altfe nu le-am mai putea inscrie la primarie.. si am plati mult in plus pt numere la politie, rar,, o gramada. asa

stam linistiti si ne plimbam in continuare pe "mopedele" noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai scuterele noastre, cel putin al meu, indeplineste (indeplinea) caracteristicile unui moped, conform definitiei:

- limitat la 45 km/h, chiar si la vale

- 50 cmc (fix)

- 3,4 CP (sub 4 KW)

 

Daca ar fi fost altceva decat moped, nu puteai sa-l inregistrezi la primarie si trebuia sa-l inmatriculezi la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pardon...indeplinea. Mai indeplineste sau l-ai delimitat? Practic circuli ilegal, e chiar penal pentru fals si uz de fals :kiss: Asta e pentru toti cei care le aveti delimitate. Fiti atenti la radare...cand e de dat dati pe coclauri si asa, dar prin oras si pe drumurile importante mare atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am scris ca indeplinea, dar totusi dpdv legal el este inca moped. Faptul ca nu mai este limitat la 45 km/h, este o alta problema pt ca ar trebui sa fie inmatriculat la politie si sa am categoria A1 cel putin. Cred ca si tu esti in aceeasi situatie. :kiss:

Cine circula sau are de gand in viitorul apropiat sa circule legal sa ridice mana. Cred ca-i numaram pe degetele de la o mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re all recent joined sper sa ne distram cu totii pe scutere astept sa ne vedem acum pe 6 iulie la intrunire prima mea intrunire de genul sper sa nu fiu dezamagit....sa vedem cati apar.....

 

sal all.. spre dezamagirea voastra nici weekendul asta nu o sa apar... plec iar la mare.. de data asta ma sparg in basini da din alea nesimtite ..:D) plec cu vecinu meu la mare cu peugeot 407 :lol:) sa beau si eu o bere linistit cred ca o sa fac buletinul pe constanta ca de 3 sapt incoa numai la mare o ard in weekend

:laugh:).. e posibil sa ajung.. sa ma vad si cu voi.. o sa fiu in bucuresti pe la ora 4-5 deci daca iese o iesire ceva calumea... o sa vin spre voi :kiss:

 

pana atunci.. sall all si apa calda :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anyway,am inteles ca politia sa dotat cu o platforma mobila pentru a masura viteza care o poate atinge un scuter (un fel de stand,aseaza roata spate ca un fel de rola presoare si da gaz la maxim,astfel pot afla multe...)..sa speram ca nu o vor folosi sau ca este doar un "balon"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anyway,am inteles ca politia sa dotat cu o platforma mobila pentru a masura viteza care o poate atinge un scuter (un fel de stand,aseaza roata spate ca un fel de rola presoare si da gaz la maxim,astfel pot afla multe...)..sa speram ca nu o vor folosi sau ca este doar un "balon"....

Te asigur ca e balon ! De spuma! Daca ar face asa ceva, imediat te duci in instanta si orice judecator, chiar si unul ce a terminat facultatea doar de o zi va anula procesul verbal ce ar fi intocmit pe baza unei asemenea gogomanii.

 

Insa, asa cum zicea si Rolly, delimitarile sunt 100% ilegale, deoarece se schimba categoria de vehicul pentru care a fost emisa cartea de identitate si omologarea. E acelasi lucru cu a avea o masina de 1998 cmc (sa zicem) si tu-i faci motorul de 3L... e ilegal. Teoretic ar trebuie mers din nou la RAR, facuta omologare individuala, incadrare la alta clasa, alt tip de inmatriculare, alte taxe, alte numere, alte asigurari, alti bani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...