Sari la conținut

Problema Electrica Honda Vfr750f


teovaluta
 Share

Postări Recomandate

Salut! Mi-am cumparat recent o Honda VFR750F din '90 si am o problema cu bateria cred sau alternatorul. Problema este ca daca merg cu lumina aprinsa in jumatate de ora moare bateria si raman cu moto in drum. Dupa ce reincarc bateria mai merge un timp pana moare iar. Chiar daca merg fara lumini tot se descarca intr-o saptamana. Nu ma pricep la chestiile astea dar a masurat un prieten, ceva la bateria si cica nu este ea de vina. A mai avut cineva problema asta sau stiti cam cum se rezova? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca alternatorul nu iti incarca! ai sigur o problema pe traseul alternator-releu incarcare baterie. Mergi la un electrician moto sa iti masoare toate elementele ca sa vezi concret unde este problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca alternatorul nu iti incarca! ai sigur o problema pe traseul alternator-releu incarcare baterie. Mergi la un electrician moto sa iti masoare toate elementele ca sa vezi concret unde este problema!

cele mai multe sanse are releul de incarcare sa se strice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vfr-ul are o problema specifica cu rectifierul,adica ca neavand racire suficienta se frige,din cand in cand ducand dupa el si alternatorul.Tre sa incarce 13.5-16V/ la 5000 rot/min.Daca nu vezi si daca ai baterie buna(tre sa aiba in jur de 12.8v).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut! Mi-am cumparat recent o Honda VFR750F din '90 si am o problema cu bateria cred sau alternatorul. Problema este ca daca merg cu lumina aprinsa in jumatate de ora moare bateria si raman cu moto in drum. Dupa ce reincarc bateria mai merge un timp pana moare iar. Chiar daca merg fara lumini tot se descarca intr-o saptamana. Nu ma pricep la chestiile astea dar a masurat un prieten, ceva la bateria si cica nu este ea de vina. A mai avut cineva problema asta sau stiti cam cum se rezova? Multumesc!

salut

am un VFR exact ca al tau si are exact aceeasi problema

problema este releul de inacrcare care se afla in partea dreaptasub carena spate, langa vasul de expansiune al pompei frana spate. Poti verifica daca are urme de impuscaturi pe el e terminat

am facut rost de o schema electrica a acestuia dat urmeaza sa fac rost de eu electronist pentru al construi singur

piesa noua costa cam 150 euro si nu prea se gaseste cand mai am date mai postez cu lucruri noi

pana atunci toate bune

aaaaaa 0723502499 pentru lamuriri suplimentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci o chestie noua... sa faci o fereastra mica in dreptul releului. Cu putina rabdare si talent nu arata asa rau si poa nu se mai arde sa face figuri. Problema e ca nu se raceste indeajuns. Verifica si contactele electrice sa nu faca scurt sau sa fie oxidate...

 

SOS Cine poate sa mi trimita pe net o carte tehnica la vfr 750 rc 36? sau chiar schema releului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut! Mi-am cumparat recent o Honda VFR750F din '90 si am o problema cu bateria cred sau alternatorul. Problema este ca daca merg cu lumina aprinsa in jumatate de ora moare bateria si raman cu moto in drum. Dupa ce reincarc bateria mai merge un timp pana moare iar. Chiar daca merg fara lumini tot se descarca intr-o saptamana. Nu ma pricep la chestiile astea dar a masurat un prieten, ceva la bateria si cica nu este ea de vina. A mai avut cineva problema asta sau stiti cam cum se rezova? Multumesc!

Salutare daca de vina este releul si nu gasesti de vfr, se potriveste si de la cbr 600 f1-f2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca releul s-a prajit (si din cate am inteles este o problema la cateva modele Honda ptr ca nu au fost prevazute cu aripioare de racire - stiu de cbr 600f , vtr 1000 , cbr 1000 f ) motoreta iti merge pe baterie pana o consuma , indiferent ca mergi cu faruri aprinse sau stinse (aprinse ti-o termina mai repede , normal ).

 

si ca o reclama ptr reprezentanta Honda , mi s-au cerut 150 Eur ptr unul nou fara TVA iar ceea ce am acum (de cateva luni bune ) este un releu nou-nout facut de Ducati Electronica pe care am dat 60 Eur .

 

care are inclusiv aripioarele acelea de racire .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...