Sari la conținut

Inca o victima?


zahei
 Share

Postări Recomandate

Ieri veneam domol, cu 59km/h :( , pe strada aia dintre Gara de nord si Gara Basarab cu masina (e asfaltata recent strada, se merge bine , linia de tramvai e ingropata frumos). Mergand eu asa, aud un uruit specific de motor. Primul instinct (desi nu vazusem absolut nimici in oglinzi - stau cu ochii pe ele non-stop) a fost sa trag mai pe dreapta, sa-i fac loc sa treaca. Inainte de a misca volanul, am tras cu coada ochiului scurt in dreapta si am vazut farul, care mi-a aprins beculetzul de pe creier si am abandonat manevra "binevoitoare"... Ce sa mai... situatia putea sa iasa naspa. Motoru avea cam 80-90 apreciez eu, iar daca il atingeam sigur ajungea in bordura si apoi prin copacii de pe dreapta. Deh... a cui ar fi fost vina in cazul asta ... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste! :D

Dumnezeu sa-i odihneasca :P

 

Deja se ingroasa gluma!Chiar nu se mai termina?Chiar soferii sunt chiar atat de nenorociti? :D Bravo Zahei! :) Asa ar trebui sa facem toti.

 

Spuneam mai de mult ca a fost un inceput de sezon nasol pentru noi, dar deja e prea de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravooooooooo.. felicitari Zahei.....

 

Cred ca fiecare motociclist ar trebui sa-si monteze niste "frumoase ustensile".. il lateralele motoarelor.. eventual in scarite :D... cu care sa ajutam la perforarea tablei ... :P....

 

Ar mai fi o solutie.... dar cam riscanta..... lao masina.. cele mai sensibile sunt pneurile.. :).... deci.. s-ar putea gauri.. numa ca..... exista posibilitatea ca din cauza exploziei lui.. sa ne trezim cu conserva peste noi....

 

Cum a ramas cu legea pt purtat arme de foc.. ca pana la urma.. cel mai usor de domolit un om... e sa-i arati o arma indreptata spre el.... (nu e nevoie sa rosesti cartusele)....

 

Dumnezeu sa-i odihneasca.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri veneam domol, cu 59km/h :D , pe strada aia dintre Gara de nord si Gara Basarab cu masina (e asfaltata recent strada, se merge bine , linia de tramvai e ingropata frumos). Mergand eu asa, aud un uruit specific de motor. Primul instinct (desi nu vazusem absolut nimici in oglinzi - stau cu ochii pe ele non-stop) a fost sa trag mai pe dreapta, sa-i fac loc sa treaca. Inainte de a misca volanul, am tras cu coada ochiului scurt in dreapta si am vazut farul, care mi-a aprins beculetzul de pe creier si am abandonat manevra "binevoitoare"... Ce sa mai... situatia putea sa iasa naspa. Motoru avea cam 80-90 apreciez eu, iar daca il atingeam sigur ajungea in bordura si apoi prin copacii de pe dreapta. Deh... a cui ar fi fost vina in cazul asta ... ?

Buna intrebare moshulik, acum ceva timp, sezonul trecut, eram pe DN1 dupa Baneasa pe virajul acela usor stg in spatele unuia, viteza in jur de 90, cu a V-a, ma uit in oglinda stinga si vad o masina care vine la ceva distanta, zic ma bag si eu dar sa ma bag tare sa nu-l deranjez, si trag IV si in clipa urmatoare mi-a intzepenit mina pe volan si m-au luat caldurile; un baiat dibaci a trecut prin stinga mea la mai putin de juma' de metru, o fractiune de secunda a fost distanta pina la dezastru, nu mai scapa, il scoteam pe contrasens si se facea varza. Dupa, m-am gindit ca el crosetase prin dreapta si pe la spatele meu a fost in stinga mea imediat dupa ce am luat ochiul din oglinda.

 

Mereu ma gindesc la acel moment, cu dracu ar fi fost tocmai eu care stiu ce inseamna sa fi facut asta.

 

Si cine era vinovat? Eu ca nu m-am asigurat la schimbarea directiei de mers? Asa sa fie? Nu m-am asigurat?

 

Treaba este: sa fim mai atenti si "A" si "B" si "C". Eu conduc si camion si este si mai mare problema cu vehicule mici care se deplaseaza repede. Sa ma fereasca Dumnezeu pe mine si pe toti ceilalti de evenimente neplacute in toate sensurile.

 

Numai Bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nimeni nu vorbeste si despre noi

ma refer la zmeii din noi.sa fim seriosi acum...si noi gresim si gresim des,chiar foarte des.care din voi merge cu viteza legala?câti dintre noi avem ekipament adecvat?câte motociclete sunt apte de-a circula pe sosele?(ma refer la pneuri si sistem de frânare).numai vorbesc de experienta...

eu zic mai intâi noi sa respectam legea si apoi sa aruncam cu noroi in ceilalti participanti la trafic.

de exemplu vara trecuta in 3 saptamâni am facut 2100 km calare pe motor numai in RO si numai o singura data o soferita extrem de desteapta mi-a taiat calea in p-ta rosetti,iar in aceeasi zi(eu plecam din bucuresti spre arad) undeva in judetul arad un trabat s'a apucat sa depaseasca o caruta kiar in fata mea;de vina eram si eu ca aveam undeva pe la 180-200 si numai sansa m-a ajutat sa trec printre ei.

sunt curios cum va fi la vara ca deja ma speriati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nimeni nu vorbeste si despre noi

ma refer la zmeii din noi.sa fim seriosi acum...si noi gresim si gresim des,chiar foarte des.care din voi merge cu viteza legala?câti dintre noi avem ekipament adecvat?câte motociclete sunt apte de-a circula pe sosele?(ma refer la pneuri si sistem  de frânare).numai vorbesc de experienta...

Ai uitat de scoala .... ca daca te scoate instructor-ul 5 min in trafic e ceva ....

 

 

M-am gandit ca daca multi soferi nu ne vad ...... macar sa ne auda ..... eu in sensul asta promit solemn, cu riscul de a face un zgomot infernal, sa-mi scot sitele din tobe ..... vorbesc serios.

 

 

 

Imi pare rau pentru cele intamplate .Dumnezeu sa-i ierte ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit ca daca multi soferi nu ne vad ...... macar sa ne auda ..... eu in sensul asta promit solemn, cu riscul de a face un zgomot infernal, sa-mi scot sitele din tobe ..... vorbesc serios.

 

 

 

Imi pare rau pentru cele intamplate .Dumnezeu sa-i ierte ...

Nu cred ca rezolvi nimic cu sitele scoase eu tocmai le scosesem cind s-a intimplat accidentul

http://www.pro-bike.ro/bb/index.php?showtopic=6103

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :D :P Bai fratilor, afara nu e asa!!! Afara te lasa sa ii depasesti si sunt mult mai atenti!!! Ce dracu' aia din afara sunt mai destepti?! Plus ca la noi nu s-au obisnuit cu motoarele, pt ca inca sunt putine... Tre' sa mai faca cateva sute de accidente sa-si dea seama ca au aparut motoare si ca tre' sa fie mai atenti? Astia chiar trebuie batuti si dupa dati la scoala din nou... :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu este vorba ca nu ne vad .......... mai este si rea vointa si invidie. Ieri la un semafor la Scinteia (pt Presei "libere") am trecut foarte foarte foarte incet printre masinile care stateau la semafor si am ajuns in fata. Cind soferul masinii din dreapta mea m-a intrebat tare iritat de ce nu stau si eu la coada ca toti ceilalti. I-am explicat ca am permis categoria B de 15 ani si ca fac minim 100 Km pe zi cu masina ......... dar ca nu ma deranjeaza niciodata ca un motor se baga la semafor in fata pt ca nu incurca practic pe nimeni. A dat din cap nervos ca a inteles si chiar s-a miscat putin drapta sa imi faca mai mult loc.

 

Stresul, viata asta sociala de (cuvant urat) si desigur fitele si figurile $ kid sint de vina in mare parte ca soferii sint autorii celor mai multe accidente. Pe de alta parte sa nu ne amagim ..... ca sofer de nenumarate ori nu am avut timp decit sa vad culoare motorului care trece pe linga mine (in conditiile in care eu nu merg de loc incet cu masina).

 

Prudenta si maturitatea ne pot salva de soferii imprudenti si imaturi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu si eu...Romanii sunt din ce in ce mai HANDICAPATI...DIN CE IN CE MAI IDIOTI....sunt un neam de prosti, de needucati, de neatenti...si asta din cauza ca sunt PROSTI. De exemplu, colegii mei, o gasca de soferi... baieti de treaba de altfel...se cred dzeii soselelor...baga picioru' in pedala...desigur..toata ziua au masinile busite..feriti-va de toate masinile desenate.

 

Si inca ceva: Vedeti ca exista un sofer angajat la CARGUS, are o Dacie Papuc...e blond, inalt...si il cheama Fritz sau ceva de genul asta...era sa ma calce. Avea cca 80 la ora in timp ce trecea pe rosu...iar mie mi se pusese verde.

E bine sa il avem in vedere..

 

In concluzie...la ora 20,00 la TV o emisiune scurta dura, cu poze...cu un reprezentant pe masura..ar face foarte multe in acest sens. VA ASIGUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Veneam acum câteva zile cu maşina dinspre Otopeni, în dreptul Inst. Meteo am văzut (eu fiind pe banda 2) un supermoto venind din spate (obiceiul de a mă uita şi în spate destul de des îl am de când lumea) tot pe banda 2. Era evident că mă va depăşi pe banda 3, 1 fiind ocupată; am trecut uşor către banda 1..... :P Acum BIG PROBLEM: a ieşit superscurt în depăşire (mă întrebam dacă vroia morţiş să mă "călăreacă") şi a intrat :D ..la 2 (DOI) metri în faţa mea, tot la fel de scurt... Să nu fiu înţeles greşit: plăcerea mea este "croşetatul" conservelor, dar în condiţii de siguranţă pentru mine şi pentru ceilalţi!

 

Bref: manevre ultrariscante, cu diferenţială mare de viteză, absolut gratuite....

Ideea: fiecare îşi cheltuie creditul de plăcere e a merge cu motorul cum crede de cuviinţă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Cyborg incearca sa afle numele lui Roro pentru fluturasi. Cine il stie va rog sa il transmiteti pe privat sau la topicul Accidente/Fluturasi. Multumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...