Sari la conținut

Pe Transfagarasan


Postări Recomandate

Daca ar fi cateva semne care sa caracterizeze excursia din acest weekend as aminti:

rainny_day_2_thumb.JPG

04.jpg 06.jpg

 

Am avut de ales sa mergem la Snagov sau ne riscam si sa infruntam muntele ... vineri seara dupa o scotocire prin buzunare Domnul Geo (aka Burlaco pe forum) a zis "MERGEM" , urma ca a doua zi la 7:30 sa plecam in aventura.

Sambata dimineata deschid geamul si incepe o ploaie torentiala ... il sun pe Geo si hotaram sa mai asteptam cateva ore timp in care sa studiem cum e vremea pe munte.Yahoo , MSN si vremea.com anuntau ploaie insa Geo a gasit exceptia care zicea ca doar sunt posibile averse si nicidecum ploaie multa.

 

PLECAM ora 10 luam izoprene si suntem pe Iuliu Maniu printre masini si apoi iesim pe "autostrada A1" ... dupa niste sprinturi succesive suntem in Pitesti - gresim drumul spre Curtea de Arges si o luam spre Ramnicu Valcea-indrumati de localnice mergem pe un drum inchis circulatiei din cauza ca se surpase soseaua si ajungem in Curtea de Arges cu un mic ocol de 30 de km :P

In Curtea de Arges a inceput ploaia , insa dupa un popas de alimentare a motoretelor si niste cumparaturi pentru sus pe munte a si stat.

 

post-2420-1156794450_thumb.jpg post-2420-1156794507_thumb.jpg post-2420-1156794595_thumb.jpg post-2420-1156794744_thumb.jpg

 

De aici a inceput urcusul si "blestemul gropilor" cel putin pentru mine cu vitezana cu amortizoare setate pe "sport" insa nu am rezistat mult si in primii 50 de km m-am oprit si le-am reglat "touring"

Desi rareori am depasit 40 km/h a fost un drum superb si cu foarte multe opriri am ajuns si sus la Balea Lac.

Mentionez ca ultimii 10 km pana la Balea au fost superbi si tunelul in care tobele se auzeau superb.La Balea un frig de nu iti venea sa iti dai jos nici casca din cap.Deja era ora 19 si incepea sa se insereze.Am cautat loc de campat si de parcat motoarele moment in care Bestiuta nu a mai putut de oboseala si s-a "culcat" putin :P

 

post-2420-1156795046_thumb.jpg post-2420-1156795109_thumb.jpg post-2420-1156795170_thumb.jpg

 

post-2420-1156795244_thumb.jpg post-2420-1156795348_thumb.jpg post-2420-1156795417_thumb.jpg

 

post-2420-1156795642_thumb.jpg post-2420-1156795723_thumb.jpg post-2420-1156795774_thumb.jpg

 

post-2420-1156795822_thumb.jpg post-2420-1156795925_thumb.jpg post-2420-1156795962_thumb.jpg

 

La ora 9 dupa 300 de km efectuati am zis ca e momentul de odihna si ne-am bagat in sacii de dormit sub influenta sticlutei de Patriot :P ... si ne-am zis "noapte buna" :D

 

Pe la ora 12 noaptea aversele despre care domnul Geo citise pe internet au inceput sa apara :hug: .... a turnat cu galeata pana la ora 7 dimineata cand cu sacii de dormit uzi , cu picioarele ude ... am constat ca aveam cortul plin de apa , ca bocancii domnului Geo aveau apa de ii puteai folosi drept acvariu... si absolut toate hainele erau ude.

 

Asa aratam la ora aia treziti si intr-un moment de brainstorming tustrei in cort : post-2420-1156796296_thumb.jpg

 

Am hotarat sa ne strangem campania sa ne facem curaj sa deschidem cortul sa vedem ce e afara si sa plecam la drum ...dar surpriza :P :

 

post-2420-1156796399_thumb.jpg post-2420-1156796443_thumb.jpg post-2420-1156796484_thumb.jpg

 

Domnul Geo si-a confectionat imediat o cagula unica deoarece avea si casca plina de apa... si daca ploaia si ceata ar fi fost tot ...dar afara erau aproximativ 3-5 grade si ploaia se transformase in lapovita si ceata era asa deasa ca la mai mult de 7 m nu ne vedeam nici stopurile la moto.Am strans in fuga si am coborat tot Transfagarasanul pe ceata si lapovita pe partea spre Fagaras ... iar la ora 10 eram in Brasov la un OMV serveam micul dejun si ne dezghetam:

 

post-2420-1156796773_thumb.jpg post-2420-1156796824_thumb.jpg

 

Dupa ce am servit micul dejun am plecat pe DN1 spre Bucuresti iar in Sinaia am hotarat sa facem si o escaladare pana la cota 1400 cu motoretele .... zis si facut :

 

post-2420-1156796938_thumb.jpg post-2420-1156797002_thumb.jpg post-2420-1156797081_thumb.jpg

 

 

Am ajuns si in Bucuresti iar la cativa km de casa Domnu Geo a inceput sa arunce cu bucati din trusa de scule pe strada :D ... eu am ferit o bucata de surubelnita care a zburat exact sa ii intre in ochi Bestiutei... insa LollyPop a mancat o cheie de 10-12 :P :drink: :lol: :ok: Pofta Buna !

 

post-2420-1156797231_thumb.jpg post-2420-1156797312_thumb.jpg

 

Dupa 620 de km cu Bestiuta si LollyPop mai putin ca i-a cam " stat in gat " cheia ... am ajuns la finele unei super-excursii si chiar daca am indurat toate rautatile naturii pe munte pot sa zic ca aproape 24 de ore din momentul cand am ajuns acasa am stat cu zambetul tamp pe buze cu gandul la cele intamplate in timpul weekendului. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eheee, frumos, dar nu ma tin dupa voi,

anul asta nu fac transfagarasanul prea rapid traseul pana acolo pt mine si cand au fost comunistele eu eram la mare.

(prin gropi va fac :ok: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum editez topicul asa ca putina rabdare :P

 

 

hai nene sa vaza si okiu meu poznele ca alta e cand le vede pe forum

:drink: :lol: :ok:

 

ingeru editeaza mai greu, asha ca ai rabdare :hug: :P :P

 

pana atunci baga ochiu aici:

 

http://www.dacmotors.ro/xoops/html/modules...75&forum=10

 

:ok: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ingeru editeaza mai greu, asha ca ai rabdare :P :P :drink:

 

pana atunci baga ochiu aici:

 

http://www.dacmotors.ro/xoops/html/modules...75&forum=10

 

:lol: :ok: :D

repede sa te lauzi tu :D

DMW-ule, stai nene ca timpu tau a trecut...excursiunea noastra e mai "proaspata" si, cred eu cu mai multe peripetii decat a ta :ok: :hug: Acum lasa-ne si pe noi sa ne laudam!

PS Imi pare rau de cablu tau de ambreiaj!

 

eheee, frumos, dar nu ma tin dupa voi,

anul asta nu fac transfagarasanul prea rapid traseul pana acolo pt mine si cand au fost comunistele eu eram la mare.

(prin gropi va fac :P )

 

Hmmm...n-ash preash crede...am prins o experienta la gropi dupa drumu astaaaa......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dupa 620 de km cu Bestiuta si LollyPop mai putin ca i-a cam " stat in gat " cheia ... am ajuns la finele unei super-excursii si chiar daca am indurat toate rautatile naturii pe munte pot sa zic ca aproape 24 de ore din momentul cand am ajuns acasa am stat cu zambetul tamp pe buze cu gandul la cele intamplate in timpul weekendului. :ok:

 

Da chiar asa a fost..chiar daca si acum am senzatia ca sunt inca ud, chiar daca am ramas cu un cauciuc in minus :P chiar daca am degerat in mijlocu' verii, a fost o escapada superba si as mai face oricand una.

Multumesc Ingerului pentru topic, poze si toate cuvintele de lauda la adresa mea si a site-ului unde am vazzut io ca vremea era "numa" cu averse :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i una dintre cele mai tari pene pe care am vazut-o vreodata :crack:

 

Felicitari pt excursie, si noi vrem sa mergem pe transfagarasan weekendul acesta.

Nu vreau sa ma gandesc ce ma faceam daca mi se intampla "pana asta" sus pe la Balea sau pe la 140 km/h :P :kiss: ...pot spune ca am avut mare noroc ca s-a intamplat la 3 km de casa.

 

Cat despre traseu, s-a mai spus si am simtit si noi pe pielea noastra ca e plin de gropi, nisip si pietre pe partea de sud a versantului ( Curtea de Arges-Balea Lac ) dar daca te duci in PLIMBARE si nu la vreun CONCURS nu o sa te deranjeze foarte tare nisipul si pietrele.Noi am mers incet, ne-am oprit des sa facem poze si sa admiram peisagiu' si asta ne-a facut sa nu bagam prea tare in seama alte aspecte.Totusi sunt zone unde chiar cu 30 la ora nu prea ai pe unde sa ocolesti gropile.

 

NU pot decat sa iti doresc sa NU ai parte de "aversele" de care am avut noi parte :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre traseu, s-a mai spus si am simtit si noi pe pielea noastra ca e plin de gropi, nisip si pietre pe partea de sud a versantului ( Curtea de Arges-Balea Lac ) dar daca te duci in PLIMBARE si nu la vreun CONCURS nu o sa te deranjeze foarte tare nisipul si pietrele.Noi am mers incet, ne-am oprit des sa facem poze si sa admiram peisagiu' si asta ne-a facut sa nu bagam prea tare in seama alte aspecte.

 

Tocmai de aceea vom pleca din Arad vineri seara si vom merge pana la Sibiu. Avem la dispozitie toata ziua de sambata pt transfagarasan asa ca nu ne grabim deloc.

 

Totusi sunt zone unde chiar cu 30 la ora nu prea ai pe unde sa ocolesti gropile.

 

 

Atunci mergem cu 20 la ora :crack:

 

NU pot decat sa iti doresc sa NU ai parte de "aversele" de care am avut noi parte :P

 

Daca sunt numai "averse" nu e problema :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ati revenit ... dar cred ca ati aruncat banii pe fereastra.

ca sa va udati pana la piele - cort si saci de dormit nu trebuia sa mergeti pana pe transfagarasan. si la snagov am patit la fel - cu un cort la fel ca al vostru, la care dupa ce ca el in sine nu e facut pt ploaie ... am mai uitat sa ii montez si "caciula" aia de la aerisire.

:-)

nice pics!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ati revenit ... dar cred ca ati aruncat banii pe fereastra.

ca sa va udati pana la piele - cort si saci de dormit nu trebuia sa mergeti pana pe transfagarasan. si la snagov am patit la fel - cu un cort la fel ca al vostru, la care dupa ce ca el in sine nu e facut pt ploaie ... am mai uitat sa ii montez si "caciula" aia de la aerisire.

:-)

nice pics!

S-o crezi tu ca am aruncat banii pe fereastra..Pai se compara ploaia de la 2000 de metri la cateva grade pe plus cu aia de la Snagov :kiss: Pai se compara ceatza de la Balea cu fumu' de gratar de la Snagov? :lol:

In nici un caz nu se compara.Raman la parerea ca am facut o investitie buna :P :D :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aventurierii mei dragi! :D Am asteptat sa vina BooBoo-Ally sa imi comenteze fiecare poza. Super excursie ati avut! Dar... mai baieti, voi ati dus-o p-asta mica la Fagaras si ati tinut-o in ploaie sa intre si mai rau la apa? :eek: (look who's talking!! :crack: :P :D )

 

 

 

Frumoasa amintire! Felicitari pt curaj! :lol: u all! :kiss:

 

PS: Geo, se pare ca ai avut ceva ghinion cu incaltarile :eek: dar LollyPop ti-a fost solidara. :) Vezi? Cum sa n-o iubesti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

PS: Geo, se pare ca ai avut ceva ghinion cu incaltarile :crack: dar LollyPop ti-a fost solidara. :kiss: Vezi? Cum sa n-o iubesti? :D

dupa regula orice shut in fund e un pas inainte o sa o iubesc si mai tare :P si asta pentru ca a avut bunavointa sa ma lase in bucuresti si nu cine stie pe ce coclauri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...