Sari la conținut

Prin Europa Cu Bmw-utzul _ 2006


Postări Recomandate

uitati-va si voi ce drumuri beton au strainii , iar noi ne chinuim cu gropile pardon craterele de pe strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara cuvinte!Vorbesc in numele meu,dar cred ca fiecare dintre noi viseaza la asa ceva.

 

FELICITARI,pentru reusita!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am socotit cit ma costat exact plimbarile prin Europa (40.000 km). In principal costurile unei astfel de excursii sint date de intretinerea impecabila a motocicletei, echipament bun, bani de benzina si daca iei cortul cu tine, in zonele turistice cauti camping si platesti cam 10-15 euro de persoana la un camping intr-o zona turistica de exceptie (inclusiv Coasta de Azur). In sezon, in zonele turistice celebre cortul e cea mai buna solutie, acolo locurile la hoteluri si moteluri sint rezervate cu mult timp inainte si sint foarte scurte). In zonele "neturistice" sau in extrasezon gasesti moteluri ieftine (25-30 euro/noapte). E mai placut si mai ieftin de evitat auostrazile. Pentru benzina mai ieftina alimenteaza de la supermarket-uri, de unde poti face si cumparaturile pt. mincare.

 

In rest, in toate tzarile, exceptie romania, ca motociclist te simti foarte respectat, chiar si de vamesi. In trafic toate masinile iti fac loc si te feresc (in Germania, daca nu esti pe autostrazi (acolo ai "rezervata" ultima banda), au pretentia sa circuli regulamentar din toate punctele de vedere). Trebuie sa te saluti cu toti motociclistii (e chiar un specific national; la nemti e suficient sa ridici 2 degete de la stinga- astia sint mai reci, ... la francezi ridici mina cu semnul V, iar dupa ce treci de de unul sau de o masina care ti-a facut loc - dai piciorul sting inapoi in semn de multumire ... pe la unguri cred ca e cu farul ...)

Tot ca sfaturi ... evitati sa calatoriti pina tirziu in noapte, sint benzinari sau moteluri unde e deschis 24/24, dar numai pt. cardurile bancare ale lor) ... nu sint multe orase in Europa cu viatza de noapte, ei se culca devreme, chiar si personalul de la hoteluri, pensiuni ...)

 

Cu bine!

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

va spun eu cat am dat pe 10 zile austria -italia dar mai mult austria ca in italia nu mi-a placut..

500 euro cu tot inclus. mers 7-800 km pe zi

 

cea mai frumoasa tzara si ieftina = Austria.

italia, spania = tziganie + sosele f scumpe

frantza = f scump

ungaria = romania (atentzie la peco la rest si la pretzul benzinei +mi-au schimbat fff prost euro)

 

dar cel mai frumos si ieftin mi se pare un drum de istambul (pentru cei care sunt mai din sud-estul tzarii ca sa nu bagi km ca inecatul prin tzara)

 

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, da cardurile bancare sunt valabile indiferent de tara.

si in franta si in germania nu am avut nici o problema la bancomante cu carduri de ale noastre, romanesti.

ba chiar la un hotel ajunsi duminica asta era singura modalitate de plata si a mers super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...