Sari la conținut

Intrunirea De La Galati


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:angryfire:

 

Cu parere de rau si cu scuzele de rigoare (desi sunt constient ca nu isi au rostul ) nu va aducem vesti bune.

In mare stiti cu totii ce s-a intamplat insa doar din zvonuri, cu exceptia celor care au fost direct implicati in eveniment si au surse sigure (sunt f. putini aici).

 

Iata cum au decurs evenimentelle legate direct de accident:

- cei doi s-au aliniat la start, startul a fost ratat, se reia startul, se pleaca, din motive tehnice cel mai probabil trecut din treapta 1 in 2 se ridica roata fata a hondei, datorita vitezei a curentilor de aer pt ca batea vantul destul de tare pilotul pierde controlul motocicletei, motocicleta ajunge aprope la 90 de grade, pilotul a incercat (am vazut cu ochii mei) sa traga bolidul sre partea dreapta (cea opusa publicului) lucru care poate fi dovedit si de materialele video, motociclleta sare si se opreste in bordura , la impact sar bucati din carenaj, din pacate una din bucati loveste o fiinta ce nu are decat vina ca se afla in momentul potrivit la locul nepotrivit si din diverse motive nu a stiut sau nu s-a putut feri, motociclistu cade pe spate si gratie experietei nu pune mainile pe asfalt oprindu-se dupa o distanta de aproximativ 30 metri.

 

 

Au circulat si circula foarte multe zvonuri. Aici au aparut instat enorm de multe conturi dupa eveniment ceea ce a alimentat zvonuri pentru ca fara doar si poate acest forum este o sursa pentru acestea. Ma refer in primul rand la faptul ca multe zvonuri de aici, aduse de cei cu conturi noi care nu au tangente cu evenimentele deloc.

 

In ceea ce priveste organizarea:

 

-Tin sa precizez ca nu este onest sa tragem o linie si sa zicem ca politia, dmc, primaria, motociclistul sau alticineva este de vina. Haide-ti sa nu il maniem pe cel de sus, doar el sie a cui a fost vina sau ce s-a intamplat cu adevarat.

 

Din partea clubului am fost doar o mana de oameni, suntem putini peste 35 inscrisi, din care multi suntem la inceput ( de viata in general sau de viata pe 2 roti) o parte fiind membri simpatizanti.

Am depus eforturi uriase doar cu gandul de a face ceva constructiv pentru imaginea motociclistilor pentru ca si noi suferim de pe urma ei in aceeasi masura ca si restul motociclistilor.

Personal am fost la fata locului, am observat ca publicul nu intelege sa pastreze distanta si sa stea dupa acea banda (banda pe care noi am pus-o pt ca atat am putut atat am putut aduce, am avut probleme cu fondurile, multi am adus bani de acasa, de la servici de la parinti doar ca sa iasa totul bine) si m-am indreptat spre un om cu uniforma (prefer sa nu spun carei institutii apartine) si l-am rugat sa ma jute sau sa trimita oameni sa impinga publicul nu comentez motivele pt care nu am fost ajutat desi ei pentru asta erau acolo si statea gramada intr-uns ingur loc in care nu era public.. m-a flatat faptul ca la un oment mi s-a zis de catre unul dintre ei " da tu esti organizator, de ce nu te duci sa ii dai dupa". Nu ii acuz, nu comentez motivul pentru care nu au mers, poate o fi fost ordin mai de sus si omu de acolo nu se putea misca, nu spun ca a fost rea vointa.

 

Am incercat cel putin zona mea sa vorbesc cu lumea sa ii rog sa treaca dupa, va rog sa ma credeti ca nu avea unde sa tin masa cu cele necesare pt concurs si ca am fost bruscat. Da si asta de catre oameni carora eu le ziceam sa meraga in margine, dupa banda, oameni care puteau fi ei in locul celor afectati insa nu au priceput, nu au inteles, nu stiu de ce nu au mers. Nu pot sa ii arat cu degetu si sa le dau in cap, pentru ca fenomenul moto la noi in oras cred ca e sub media pe tara si ei nu stiau ce riscuri isi asuma daca stau acolo.

 

Inainte baietii au fost verificati, in masura in care puteau fi verificati. Am avut planificat de "acasa" ca inainte de a le da liber pin cursa sa le verificam motoarele in amanunt. Daca mi-as reprosa asta as avea constiinta grea toata viata insa nu ma scutesc detot de vina. La fata locului publicul ne-a luat prin surprindere, erau multi, ne-a luat si pe noi valu' pentru ca eram oarecum bucurosi pt ca vremea se imbunatatea cu fiecare minut ce trecea, iar oamenii erau bucurosi.

 

Distanta dintre public si pista: trotuar-pamant, copac de care era prinsa banda, borsura, o banda de starda libera care nu era alocata publicului si nici pilotilor avea rolul de a "aerisi" pista propiu-zisa sau un fel de "zona tampon" special lasata pentru a creea spatiu de manevra pt situatiile de urgenta, pe cealata parte era perete de pamant".

 

Din nefericire publicul, din devrse motive care sunt foarte multe si variate nu a constientizat pericolul si a luat totul ca pe o joaca.

dupa fiecare runda se mergea cu ATV-urile pe margine pentru impingerea publicului, ATV-url clubului puse de club.

Dupa accident s-au strans toti gramada acolo ceea ce e cea mai mare grseala si care se intampla oriunde la un astfel de caz.

 

Dupa, nu are rost sa se faca acuze pe baza acestui cuvant, fortele de oridine faceau eforturi imense de a indeparta lumea si de a facilita accesul medicilor, insa oamenii nu intelegeau. SI eu personal alaturi de cei in uniforma am incercat sa fac asta DAR NU AM REUSIT MAI DELOC.

 

Momentan imi mai scapa alte lucruri, pentru care imi cer scuze sunt si eu in stare de soc scriu acest post de aprox 30 de min.

 

Acest accident se puea intampla oriunde si oricui chiar si in regim de trafic normal, putea fi o persoana pe marnize care sa fie locvita de o bucata de carena sarita de la inpactul cu bordura, poate roata fata a dat peste nisip sau ulei sau umezeala cand a accelerat, poate s-a intamplat ceva in cutia de viteze, ceva la schimbarea treptei de viteza, nimeni nu isi explica ce a fost pentru ca baiatul avea experienta (ne neg si faptu ca era teibilist, dar in astfel de intreceri dai tot ce ai mai bun nu atat pentru a castiga cat pentru a face spectacol iar [size=5]voi sunteti singuri in masura sa ne intelegeti si sa intelegeti situatia[/size].

 

Imi cer mii de scuze pentru eventualele greseli de ortografie sau carente de expreimare, desi nu ma scuteste de vina, asta se datoreaza faptului ca inca sunt marcat.

 

 

 

Nu am citit decat pana la pagina 14 dupa care am inceput sa scriu postul deci nu stiu ce s-a mai zis.

 

ACEASTA ESTE RELATAREA MEA, CU TRAIRILE MELE PERSONALE NU ESTE UN PUNCT DE VEDERE OFICIAL AL CLUBULUI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat....inceputul zilei de sambata a fost ok.......o parada in oras de nota 10....inceputul liniutelor a fost si el ok...dar pacat ca s-a intamplat ce s-a intamplat...am vazut si eu fata care se zbatea in balta aia de sange(era o scena de groaza)..........

ca de obicei...orice lucru inceput bine se termina prost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi idiotilor sunteti de vina ! organizatori de shit si organizare de shit !

 

 

cine esti tu sa spui cine e vinovat ???

 

cred ca nu poti fi numit om...

 

DUMNEZEU SA O IERTE PE FETITA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

ok just_me.. toate astea sa te duci sa i le spui familiei fetitei ..

Zzz... sa te fereasca Dumnezeu sa ai tu ocazia asta trista vreodata. Probabil vrei sange, asta te-ar linisti. Fetita a murit nevinovata, asta e indiscutabil, dar tu si multi altii vreti capete in par, ca numai asa se echilibreaza balanta. Organizatorii sunt toti vinovati, motocilistii toti sunt toti vinovati, cei care au construit soseaua sunt toti vinovati...

 

Daca murea motociclistul si nu patea nimeni din public nimic, sa inteleg ca jubilai? Oricum unii ca tine sunt cei care linsau oameni in Vestul Salbatic acu vreo doua secole. Propriile complexe si prejudecati le ajungeau, plus ca erau pe partea cea buna a funiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Zzz... sa te fereasca Dumnezeu sa ai tu ocazia asta trista vreodata. Probabil vrei sange, asta te-ar linisti. Fetita a murit nevinovata, asta e indiscutabil, dar tu si multi altii vreti capete in par, ca numai asa se echilibreaza balanta. Organizatorii sunt toti vinovati, motocilistii toti sunt toti vinovati, cei care au construit soseaua sunt toti vinovati...

 

Daca murea motociclistul si nu patea nimeni din public nimic, sa inteleg ca jubilai? Oricum unii ca tine sunt cei care linsau oameni in Vestul Salbatic acu vreo doua secole. Propriile complexe si prejudecati le ajungeau, plus ca erau pe partea cea buna a funiei.

 

 

f_zoltan .. nu vreau sange.. mi`e mila de motociclist.. chiar sper sa nu faca puscarie.. cu toate ca in statul nostru greu de crezut .. parerea mea asta e.. organizarea de rahat.. si daca just_me zice ca au incercat sa vorbeasca cu oamenii de pe acolo ..ii sfatuiau sa se fereasca .. de ce nu au oprit manifestatia daca nu erau receptivi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Tu ai drepatte pe undeva in ceea ce zici iar indiscutabil copilul ala nu are nici o vina.

Tu ce garantii imi poti prezenta ca in locul meu (1.75, 54kg) ai fi reusit sa te impui? Pe tine te-ar fi lasat inima sa opresti evenimentul? daca esti din Galati si te consideri un MOTOCICLIST de ce nu te-ai implicat in organizare?

 

Nu iti doresc, nu doresc nimanui, dar punete-te in situatia noastra, pune-te in locul nostru. Noi am vrut ca prin ceea ce facem si pentru care am depus o munca titanica fiecare imaginea noastra sa aibe de castigat. NU am puterea sa iit spun sa te imaginezi in locul celor din conducerea clubului, dar pune-te macar in locul meu, eu ca membru simpatizant, organizator, cel care le-a pus in mana baieilor numerele de concurs, care am muncit, doar f putin munca de birou si multa munca fizica (asa cum am facut cu totii) ajuns acasa de peste 3 ore si nu ma simt in stare sa mananc ceva, cum ti-ar fi fost?

 

Repet nu cred ca e corect sa aratam cu degetul intr-o singura parte dar constientizez faptul ca fiecare parte implicata (club spectatori politite etc etc) are parte ei de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Tu ai drepatte pe undeva in ceea ce zici iar indiscutabil copilul ala nu are nici o vina.

Tu ce garantii imi poti prezenta ca in locul meu (1.75, 54kg) ai fi reusit sa te impui? Pe tine te-ar fi lasat inima sa opresti evenimentul? daca esti din Galati si te consideri un MOTOCICLIST de ce nu te-ai implicat in organizare?

 

Nu iti doresc, nu doresc nimanui, dar punete-te in situatia noastra, pune-te in locul nostru. Noi am vrut ca prin ceea ce facem si pentru care am depus o munca titanica fiecare imaginea noastra sa aibe de castigat. NU am puterea sa iit spun sa te imaginezi in locul celor din conducerea clubului, dar pune-te macar in locul meu, eu ca membru simpatizant, organizator, cel care le-a pus in mana baieilor numerele de concurs, care am muncit, doar f putin munca de birou si multa munca fizica (asa cum am facut cu totii) ajuns acasa de peste 3 ore si nu ma simt in stare sa mananc ceva, cum ti-ar fi fost?

 

Repet nu cred ca e corect sa aratam cu degetul intr-o singura parte dar constientizez faptul ca fiecare parte implicata (club spectatori politite etc etc) are parte ei de vina.

 

toate ca toate.. imi pare foarte rau de ceea ce s`a intamplat.. daca nu era pierdere de viata umana totul era ok.. dar asa :angryfire: e greu de crezut.. greu de uitat ..Dumnezeu sa o odihneasca si Dumnezeu sa ii ierte pe cei vinovati.. ;) :angryfire: oricare ar fi aceea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Nu mi-ai raspuns la nici o intrebare, o dai cotita. Sa acuzi ai putut, nu te cpun la zid pentru asta desi.... , sa raspunzi la niste intrebari umile nu iti mai este asa usor, nu ? astept totusi raspunsuri desi cred ca o fac in zadar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog nu faceti confuzie intre mine si ZZZZZZZ !!!!

 

 

 

MA SIMT VINOVAT PENTRU CEEA CE S-A INTAMPLAT...dar imi pun intrebarea...la ce ajuta asta ???

 

ipotetic vorbind daca as lua toata raspunderea asupra mea si as face puscarie pentru ce s-a intamplat...ar ajuta asta cu ceva ???

 

DE CE VRETI SA GASITI UN VINOVAT ??? cum ar ajuta asta pe viitor ???

 

CONDOLEANTE FAMILIEI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff...stai linistit .. nu o dau cotita.. am crezut ca e mai bine sa inkidem subiectul ..

 

 

Tu ce garantii imi poti prezenta ca in locul meu (1.75, 54kg) ai fi reusit sa te impui?

puteai sa ai 1.90 si 120 kig .. nu ti`am zis sa bati 5000 de oameni si sa ii legi pe deal sa se uite cuminti la spectacol.. am zis ca daca tot erati constienti ca publicul nu va ajuta si este in pericol ati fi putut sa opriti manifestarea

 

Pe tine te-ar fi lasat inima sa opresti evenimentul?

poate sunt subiectiv si vorbesc asa pt k nu am avut un asemenea eveniment in maini.. dar raspunsul il gasesti mai sus

 

daca esti din Galati si te consideri un MOTOCICLIST de ce nu te-ai implicat in organizare?

acum sincer, tu esti fericit ca ai fost implicat in organizare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

NU IMI PARE RAU! nu poti fi fericit cand un om sisi pierde viata langa tine. Asa cum daca totul era bine m-as fi putut bate cu pumnu' in piept, la fel imi asum responsabilitatea si in situatia de fata. daca ar fi sa o iau de la capat nu as ezita dar m-as folosi foarte mult de ceea ce m-a invatat acest eveniment nefericit.

 

TU de ce nu poti sa zici asta? Cand ma bag in ceva imi asum riscurile! a iesit neplacut, pentru ca mama m-a invatat sa am buns imt, plec cap[ul si recunosc, ca parte din vina, dar nu toata, apartine si mie, catusi de putin dar partine si asta doare tare crede-ma!.. TU de ce nu ai zice asta ?? Din intrebarea ta ma vad nevoit sa inteleg ca daca iesea bine iti parea rau ca nu te-ai implicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZZZZZZZ , las-o balta.... Aberezi! Chiar nu e cazul, nici momentul. Cu atat mai mult cu cat spui ca nu ai avut un astfel de eveniment pe mana. E usor sa arunci cu pietre...

 

Dumnezeu sa o odihneasca pe fetita de 12 ani! RIP :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nepotilor pe 2 roti,datorita voua si impresilor voastre cu motoarele p..i a murit fata asta. Va place sa va spargeti in figuri si pe la zid si pe unde p mea umblati voi in haita.Luati-va fratilor masina ca cu aia nu puteti sa va ridicati in cinshpe rotzi sa va aplaude lumea. gunoaielor ... va place sa agatzatzi femei pe strada cu motoarele voastre si va place viteza..valeuuu ce bucuros eram daca patea ceva doar ala,sa va invatati minte fratilor .. nu mai sfidati destinul atat ca cineva tot va vede de sus .. acum vad ca v-ati organizat haita in moto club Galati...a-ti organizat evenimentu asta de-anpulea

 

Morala : Sa va simtiti vinovati idiotilor ! toti motociclistii care va spargeti in figuri la festivale dinastea...

 

rog sa nu fie sters postul meu (cel putin o perioada) editati-l daca nu va convine

Editat de andixxxl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok .. aici am vrut sa ajung si eu .. aberez ..

 

poate "aberez" pt k imi pare f rau de fetita.. pe care am cunoscuto foarte bine .. si sincer .. nici macar nu sunt motociclist.. si koana.. n`am aruncat cu pietre .. nu sunt in masura sa fac eu asta cu toate ca sunt sigur ca cei care tre sa arunce cu pietre O VOR FACE .. si rip si rose nu au rost pe un forum al criminalilor.. daca esti atat de sensibil du`te frate peste 3 zile la inmormantare si pune o floare acolo.. aprinde o lumanare si spune condoleante familiei ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nepotilor pe 2 roti,datorita voua si impresilor voastre cu motoarele p..i a murit fata asta. Va place sa va spargeti in figuri si pe la zid si pe unde p mea umblati voi in haita.Luati-va fratilor masina ca cu aia nu puteti sa va ridicati in cinshpe rotzi sa va aplaude lumea. gunoaielor ... va place sa agatzatzi femei pe strada cu motoarele voastre si va place viteza..valeuuu ce bucuros eram daca patea ceva doar ala,sa va invatati minte fratilor .. nu mai sfidati destinul atat ca cineva tot va vede de sus .. acum vad ca v-ati organizat haita in moto club Galati...a-ti organizat evenimentu asta de-anpulea

 

Morala : Sa va simtiti vinovati idiotilor ! toti motociclistii care va spargeti in figuri la festivale dinastea...

 

rog sa nu fie sters postul meu (cel putin o perioada) editati-l daca nu va convine

 

 

MA SIMT VINOVAT DAR CINE ESTI TU SA FACI MORALA MOTOCICLISTILOR ???

 

ESTI UN IDIOT SI NU STII CE E AIA O PASIUNE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok .. aici am vrut sa ajung si eu .. aberez ..

 

poate "aberez" pt k imi pare f rau de fetita.. pe care am cunoscuto foarte bine .. si sincer .. nici macar nu sunt motociclist.. si koana.. n`am aruncat cu pietre .. nu sunt in masura sa fac eu asta cu toate ca sunt sigur ca cei care tre sa arunce cu pietre O VOR FACE .. si rip si rose nu au rost pe un forum al criminalilor.. daca esti atat de sensibil du`te frate peste 3 zile la inmormantare si pune o floare acolo.. aprinde o lumanare si spune condoleante familiei ..

cum il cheama pe motociclist nu conteaza pentru nimeni?

RIP PENTRU FATA :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. am zis ca daca tot erati constienti ca publicul nu va ajuta si este in pericol ati fi putut sa opriti manifestarea

 

 

Tie iti dau dreptate.

 

 

bai nepotilor pe 2 roti,datorita voua si impresilor voastre cu motoarele p..i a murit fata asta. Va place sa va spargeti in figuri si pe la zid si pe unde p mea umblati voi in haita.Luati-va fratilor masina ca cu aia nu puteti sa va ridicati in cinshpe rotzi sa va aplaude lumea. gunoaielor ... va place sa agatzatzi femei pe strada cu motoarele voastre si va place viteza..valeuuu ce bucuros eram daca patea ceva doar ala,sa va invatati minte fratilor .. nu mai sfidati destinul atat ca cineva tot va vede de sus .. acum vad ca v-ati organizat haita in moto club Galati...a-ti organizat evenimentu asta de-anpulea

 

Morala : Sa va simtiti vinovati idiotilor ! toti motociclistii care va spargeti in figuri la festivale dinastea...

 

Ba gunoiule, nepot sa-i zici lu' tac'tu, frustratu' lu' peste si terminat ce esti. Marsh in gura matii d'aci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

 

Mai sus, acest exemplar ca altfel nu il pot numi, numai prin prisma faptului ca dispus sa se bucre de raul altuia, reprezinta clar tipologie medie a romanului care isi merita soarta in unele privinte. Posibil sa fie un pusti de bagi gata care nu stie nici unde e nordul si unde e sudul.

 

cer scuze sa nu se inteleaga gresit reply-ul asta e pentru postul ala "periculos"

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA SIMT VINOVAT DAR CINE ESTI TU SA FACI MORALA MOTOCICLISTILOR ???

 

ESTI UN IDIOT SI NU STII CE E AIA O PASIUNE !

 

 

zzz oricine poate sa va tina morala cand faceti crime. . nu iti trebuie nici un statut anume.. tre sa fii om si sa gandesi intelept... cumparati o papusa gonflabila si fati o pasiune din aia.. nu pui pe nimeni in pericol .. si daca nu poti scapa de drogul asta pe 2 roti .. dute frate in munti si fa demonstratie in fata ursilor ca pe noi nu prea ne intereseaza pasiunea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA SIMT VINOVAT DAR CINE ESTI TU SA FACI MORALA MOTOCICLISTILOR ???

 

ESTI UN IDIOT SI NU STII CE E AIA O PASIUNE !

 

 

ba ..gasiti-va si voi alte pasiuni care sa nu omoare oamenii ... cresteti si voi o floare , invatati trucuri cu carti sau alte hobbyuri mai pasnice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dute frate in munti si fa demonstratie in fata ursilor ca pe noi nu prea ne intereseaza pasiunea ta

 

Noi care, mah? Vezi ca ai gresit forumul. La un moment dat ai scris o chestie pertinenta, da' acu' o iei razna. Sterge Honda aia de la profil ca nu esti motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...