Sari la conținut

Pesterile Din Constanta


ca7a_73
 Share

Postări Recomandate

Prin imprejurimile Constantei sunt in jur de 10 pesteri. Ma bate gandul sa merg cu sotia si alti cativa chopper-isti din C-ta sa vizitam pesterile . Sa mergem cu cortul. E cineva interesat?

Editat de ca7a_73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu nici cum e drumul, nici unde is locatiile pt ca nu am fost inca. Am dat cautare pe net la pesteri si am gasit vreo 10 in jurul Constantei si sunt tentat sa ajung acolo. O sa fie ceva nou, referitor la deum, si pentru mine. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De "canaraua curvii" pun pariu ca na'ti auzit.

Cica a fost sapata de hoti (haiduci) acu' 4-5sute de ani, are o lungime de 40-80m e sapata in calcar....e cidata, e un fel de "fort" in stanca.

 

Locatie Olteni (a fost un acident moto acolo, anu' asta de1 mai). Constanta-basarabi-ciocarlia-cobadin-negresti-independenta -olteni (c-ta -olteni 80km).

"drum negru"-3-5km...de pamant.Daca este uscat si vrei sa ajungi merge si cu r1.

Nu exista surasa naturala de apa!!!!!!!!!!!!!

 

Orice localnic te indruma!

Bafta!!!

 

p.s. daca va hotarati da-ti de stire, vreau si eu sa merg! Bunicii mei au fost din olteni.si mai am ceva rude.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da de ce numai choperisti mai ca7a ? :cheers: ...poate vin si eu, daca reusesc baietii sa o "repare" cat de cat, adica o sa dau jos carenele alea sparte de pe ea (si bordul si farul) si poate ma bag si eu :crack:

 

:cheers:

 

...bogdan ! huuuuooooooooooo ...nu ai mai dat nici un semn de viata ?! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da de ce numai choperisti mai ca7a ? :cheers: ...poate vin si eu, daca reusesc baietii sa o "repare" cat de cat, adica o sa dau jos carenele alea sparte de pe ea (si bordul si farul) si poate ma bag si eu :crack:

 

:cheers:

 

...bogdan ! huuuuooooooooooo ...nu ai mai dat nici un semn de viata ?! :baldy:

 

Pai ce ziceti de week-endul care urmeaza? Mai concret cred ca sambata 9 septembrie va fi o zi super.

Hai sa ne strangem si sa mergem. Ce ziceti? Nr. meu de tel este 0726309991. Sunt amator de orice plimbare frumoasa de week-end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da de ce numai choperisti mai ca7a ? :crack: ...poate vin si eu, daca reusesc baietii sa o "repare" cat de cat, adica o sa dau jos carenele alea sparte de pe ea (si bordul si farul) si poate ma bag si eu :crack:

 

:cheers:

 

...bogdan ! huuuuooooooooooo ...nu ai mai dat nici un semn de viata ?! :baldy:

 

Cata, eu m-am referit la chopper-isti ca ei nu merg cu o asemenea viteza ca voi :cheers: Dar e bine sa fim mai multi, indiferent de preferinte. Ajungeti voi inainte si gasiti acolo loc de campare si ne tineti si noua loc. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...bogdan ! huuuuooooooooooo ...nu ai mai dat nici un semn de viata ?! "

 

auzi ma blana =catalin_a ( e noua ta porecla), poti sa-ti schimbi userul :cheers:, in weekend imi programasem -galati, dar plec la munte (din nou :crack: ), din nou cu motoru' :crack:

Luni te caut sa-ti dau o tura suzeta, sa mai faci ceva exercitii cu incheietura dreapta :cheers: , te coafeza? :crack:

:baldy:

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca te duci la Galati sau Targoviste da un semn de viata ca vin si eu (cu masina).

Si in weekend-ul 15-17 sept. este Dracula Bikers MC Cluj-Napoca, la asta cred ca merg cu motorul, nu de alta da ma mananca rau incheietura :baldy:

 

PS. La munte mai ai tu timp sa te duci ...dar intruniri... nust cate mai prinzi anul asta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare parte daca nu toate pesterile alea sint inchise si nu se pot vizita. Decit cel mult cu clubul speologic. De altfel unele sint pline cu gaze, deci nici vorba sa intri, si au ecosisteme foarte fragile si interesante. Alea care se pot vizita liber (daca o fi vreuna) probabil sint pline cu rahati :baldy:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare parte daca nu toate pesterile alea sint inchise si nu se pot vizita. Decit cel mult cu clubul speologic. De altfel unele sint pline cu gaze, deci nici vorba sa intri, si au ecosisteme foarte fragile si interesante. Alea care se pot vizita liber (daca o fi vreuna) probabil sint pline cu rahati :baldy:.

Posibil sa fie asa Vrajitorule. Nu stiu ca n-am ajuns inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si Pestera liliecilor e ceva... dupa M. Kogalniceanu inca vro' 10-15? km asfalt, si dupaia dreapta pe pamant si pietris inca vreo 3-4...

e cam micutza ea, dar e interesant de ajuns acolo, e in varful dealului si e o adevarata aventura sa gasesti intrarea- o fanta in stanca, abia sesizabila

mai ales ca drumul pana sus nu e marcat in nici un fel, iar cararea nu mai exista demult - e acoperita de buruieni si scaieti- cel putin cea pe care am incercat sa o tin eu.. Coborarea e si mai si, iei viteza cu fundul pe iarba 100 de metri pana la primul palc de boscheti -daca nu te tine talpa e nasol!

una peste alta, mi s-a parut mai interesant urcusul si coborarea decat pestera in sine... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, abia m-am intors si eu din concediu si vad ca mi s-a mutat clubul speo pe net... mai ramane sa il vad postand pe Ica Giurgiu...

 

Deci raspunsul este DA... sunt multe pesteri in zona si sunt de vazut. NU sunt inchise dacat vreo doua iar cea cu bacterii de care vorbea vrajitorul este de fapt un aven si nu o sa intrati in el fara echipament (coarda coboratoare, blocatoare, etc...) decat foarte repede (cam 3 secunde pana jos) - in cadere libera :crack: In plus acolo va trebuie masca de gaze. In restul, inclusiv in "canaraua curvii" (unde acum 2 ani am identificat sapaturile in piatra ca fiind de fapt morminte) se poate intra usor dar trebuiesc gasite. Tot in zona Dobrogei exista o gaura in pamant prin care se vede o sala circulara cu diametrul de 10-15 m si un lac dedesubt. F frumos dar si f frustrant daca nu ai trupa pentru scufundari in pesteri. Pestera Limanu nu o recomand fara echipament (surse de iluminat pe care sa te bazezi si cu elemente redundante) intrucat te poti pierde f usor. (si are multi km de galerie pe care sa ii umbli). Este bine sa va luati cu voi o harta a pesterii si busola de rigoare. Deasemenea, datorita lucrarilor facute la fundatiile stalpilor de deasupra pesterii portiuni din tavan cad in zona de sud a pesterii.

 

Recomand inclusiv Cheile Dobrogei unde puteti gasi vreo doua pesteri una de 400 si alta de 600m dezvoltare. Frumos este si in zona Crucea si pe vaile din jur, vai cu straturi de calcar erodate in dispunere orizontala. (Intotdeauna am spus ca cel care a desenat Dobrogea de sud plata pe harta a fost un bou). In zona aia sunt zeci de pesteri cu dezvoltari de pana in 50 - 100 m. Atentie sa nu treceti in Bulgaria sa platiti amenda ca eu am facut-o cu Lada Niva. Mergand pe firul vaii intr-o portiune mai lata, am vazut o fasie arata f fin si lata cam cat un drum. Evident ca imbecilul de mine m-am gandit ca este un drum in constructie si m-am apucat sa merg in sus si in jos pe el cu ochii la pesteri si gauri in versanti, pana cand a aparut un granicer tinandu-se cu mainile de cap ca i-am facut urme de cauciucuri de 1 km pe fasia de frontiera... :crack: :crack: - Amenda 1.5 mil lei vechi...

 

Tura ar trebui facuta cu motoare enduro intrucat desi drumurile sunt surprinzator de bune in zona, daca nu coborati pe vai si nu va plimbati pe drumurile forestiere de acolo nu vedeti nimic.

 

As atasa niste poze dar calcul meu randeaza acum si nu vreau sa il chini cu nimic mai mult decat text. Totusi, poza de la avatar mi-a facut-o un prieten cand urcam la pestera de la "canaraua curvii".

 

Pentru mai multe detalii cu privire la pesteri in Dobrogea cautati revista online "Muntii Carpati" scrisa de seful clubului de speologie Emil Racovita - Ica Giurgiu. Crad ca in penultimul numar gasiti si mecla mea pozand ca exponat in sarcofagele de la Canaraua Curvii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...