Sari la conținut

Cea mai veche motocicleta din tara


daciana
 Share

Postări Recomandate

Expunere de pe blogul lui Mihai, (sper ca nu te superi ca am facut acest topic).

cea mai veche motocicleta din tzara, partea 1

cea mai veche motocicleta din tzara, partea 2

 

Puch700ccm-1906.JPG

 

O poveste frumoasa si captivanta, sper sa vad si motocicleta, candva la vreo expozitie.

Editat de daciana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru "reclama", nu am de ce sa ma supar, ca doar de aia scriu, sa fie citit.

As vrea sa va prezint o alta piesa de exceptie din colectia de insigne/embleme/plachete ale lui Automobilia, colectie care priveste fenomenul moto romanesc.

emblema A.R.M.A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A.R.M.A. - Asociatia Romana a Motociclistilor Amatori din anul 1934!

Multumim pentru aceste informatii,pentru accesul la piese deosebite din istoria motociclismului din Romania.

 

Ce se intampla prin Romania cu 80..90 de ani in urma :laugh:

Moto Club Roman din anii '20!....ARMA din anii '30!....

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa motocicleta !

Dupa restaurarea unei astfel de motociclete se va expune si va participia la diferite parade ?Imi dau seama ca piesele pt ea costa cat o casa noua dar totusi ar fi frumos sa mearga pe la ceva parade , nu ?

Dar probabil ca nu exista acte la o motocicleta de asa clasa ( lucru intalnit si la motocicletele mai "noi").Propun ca cineva sa dea o lege ca motocicletele mai vechi de 40-50 ani sa se inmatriculeze mai usor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Propun ca cineva sa dea o lege ca motocicletele mai vechi de 40-50 ani sa se inmatriculeze mai usor "

 

ar fi frumos de vazut ca cele doua asociatii care se tot ciondanesc

sa puna umar la umar si sa rezolve ceva in acest sens

oare in alte tari cum se pot face inmatriculari la motociclete vechi fara a avea un act de provenienta la ele si la noi

te freaca astia si te trimit in 1000 de locuri si pana la urma tot nu se poate

 

am informatii ca s-ar misca ceva in acest sens, astept rezultatele

 

daca putem ajuta cu ceva si noi restul de pasionati, asteptam instructiuni

gen: adunare de semnaturi, etc

 

s-ar putea infiinta si un topic cu ce ar trebui facut in acest sens

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alte tari se poate.

De ce nu putem urma si noi exemplul lor ?

Pt ca o motocicleta fara sanse de inmatriculare va ajunge la topit sau va fi "donatoare" , deci, se pierde.

In 2015 probabil ca va fi si aici asa...ca in tarile in care fenomenul retro e mai inaintat decat la noi.Poate ca vom avea numere de inmatriculare cu H in fata..nu se stie.

Gata cu off-topicul.

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Propun ca cineva sa dea o lege ca motocicletele mai vechi de 40-50 ani sa se inmatriculeze mai usor "

 

ar fi frumos de vazut ca cele doua asociatii care se tot ciondanesc

sa puna umar la umar si sa rezolve ceva in acest sens

oare in alte tari cum se pot face inmatriculari la motociclete vechi fara a avea un act de provenienta la ele si la noi

te freaca astia si te trimit in 1000 de locuri si pana la urma tot nu se poate

 

am informatii ca s-ar misca ceva in acest sens, astept rezultatele

 

daca putem ajuta cu ceva si noi restul de pasionati, asteptam instructiuni

gen: adunare de semnaturi, etc

 

s-ar putea infiinta si un topic cu ce ar trebui facut in acest sens

 

Aurelian, despre ce asociatii spui tu ca se ciondanesc?

Ia dezvolta, ca imi scapa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veche da,dar aproape imposibil de restaurat!Din spusele lui Gabi are multe piese lipsa sau care nu apartin motocicletei printre care rezervorul si furca si din pacate un segment din partea din fata a cadrului e taiat.

Seamana cu cele din poze dar din ce se vede asta are o alta linie...macar ajutati omul calumea si stabiliti exact tipul de moto,nu asemanari...!

Oricum,bafta nea' Gabitza ca ai nevoie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ti-a spus tie Gabi ca furca nu e a motocicletei? De unde ai mai scos-o si pe asta? Iar de stabilit tipul, eu zic ca s-a facut de mult. Si nimic nu ii e imposibil de restaurat lui Gabi, trebuie doar rabdare. Este adevarat ca o portiune de cadru este modificata, dar reparatia este f usor de facut. Si am si scris pe blog ca restaurarea va dura din cauza faptului ca sunt greu de procurat piese originale.

Am primit planurile motocicletei de la A.D., cu detalii la scala, este programata si vizita la Viena pentru masuratori ca sa iasa perfect. Deocamdata motocicleta este in conservare, nu are nici un termen de finalizare.

Daca e nevoie de lamuriri, poti sa il suni pe Gabi, s-a aratat mirat de ce ai scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la mine din burta am scos-o si pe asta.Imi place mie grozav sa denigrez motocicletele altora :laugh: Cred ca au trecut mai bine de 2 ani de cand am vorbit cu Gabi despre Puch si el mi-a dat mai multe detalii cu ce ar fi in neregula la motocicleta.Poate ca nu mai tin minte eu si furca sa fie a motocicletei dar in orice caz a zis ceva de ea,ori ca nu apartine motocicletei ori ca e incompleta.Fi sigur ca am sa vorbesc si cu Gabi,chiar de-ar fi sa-mi cer scuze ca i-am denigrat Puch-ul in public :D

La fel de bine s-ar fi putut scrie pe unde s-a scris ca are unele modificari sau ca-i lipsesc multe piese.Deh,n-ar mai fi articole de senzatie daca s-ar despica firu'n patru...

Daca tot zici ca s-au aflat multe depre istoria Puch-ului atunci prezinta macar o poza cu un Puch similar ca si linie descendenta inspre spate a cadrului cu cel a lui Gabi.Eu cred ca nu ai sanse sa gasesti si atunci ar fi frumos sa explici si ce modificari a suferit motocicleta nu doar sa le laudam aiurea.Pana una alta e doar un morman de fiare,punct.

La fel de bine as putea sa zic ca am una dintre cele mai vechi masini din tara,dar n-o fac,de rusine la cum arata si cum au inteles uni oameni sa le intretina in timp,asa ca mai bine am pus-o dincolo la "gioarse"..Adica,un fel de ASA NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, e un morman de fiare.

Poza postata de Daciana e copiata dupa blogul meu si este modelul corect.

Maine ma duc cu Gabi la Remat sa vedem cat luam pe ea.

 

Iar daca ti-e greu sa citesti ce am scris despre motociclta, atunci cand spui ca are lipsa unele piese, ma citez:

In prezent proprietarul face eforturi considerabile pentru achizitia de piese necesare restaurarii, motocicleta fiind incompleta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piese lipsa da,e altceva,dar ai zis undeva ca are modificari majore?Dar ce mai conteaza cand e cea mai veche motocicleta din tara,trebuie sa aplaudam toti ca la circ!!!

 

Ai dreptate!Sunt identice :laugh:

LAsa bre, important e ca o are si ca se si ocupa de ea!Mai greu cu piesele, ca modificarile alea eu zic ca se fac...doar e fier, si cum fieru se face, eu zic ca rabdarea, munca, si banii vor face sa fie ok intr-o buna zi...Asta-i o motoreta la care merita sa lucrezi si 15 ani ;)

 

Succes la restaurare, si, daca se poate, poze...etapele!Abia astept sa o vad pe viu...chit ca as vedea-o peste ani si ani

 

Oricum a fost ciopartita bine motoreta, din cate se vede, dar degeaba injuram ciopartitorii de fiare...Candva nu-i intelegeam, dar acum daca ma gandesc bine, la momentul la care multe s-au ciopartit, nu erau valori, ci era ca si cum ai modifica acum intr-un R1 sau in ceva Transalp...adica nu mare branza...Ce frumos o sa fie peste 60 de ani cand vom auzi..."ia uite ba babalacii aia, au ciopartit splendoare de GPZ" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate, domnu 4bike. E cum spuneti dvs.

In concluzie:

Motocicleta Puch 5/6 hp 1906 700 cmc, apartinand lui G.P., este un gunoi, un maldar de fiare vechi, un scuipat pe obrazul neintinat la motociclistilor, modificata ireversibil, buna de aruncat la coltul strazii, fara multe piese lipsa, un junghi ordinar caruia cel mai bun restaurator din tara i-ar da foc direct si ar trimite-o cadou pachet la Mital, sa fie topita, sa faca mobila de alpaca din ea.

 

 

P.S. Eu nu ma pricep la nimic, asa cum ai insinuat. Si totusi, cred ca ma pricep bine sa imi aleg prietenii, nu ii aleg doar din interes economic. Sau prietenii sunt buni numa cand te ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau prietenii sunt buni numa cand te ajuta...

 

:) No Comment! :P

Prefer sa nu mai comentez offtopic aici...

 

Valente de povestitor ai,a zis cineva ca nu?Se vede dupa cum le intorci!In rest....

Da domnu mihai_prd,e cea mai mare si mai tare motoreta din tara.Multumit cu aplauzele la comanda?

 

ps.Nu va obositi sa stergi topicul ca n-o sa mai intervin..

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...