Sari la conținut

Mi-am Luat Nipru


bubaq
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca sint originale de dnepr, nu le-am vazut, in principiu am vorbit cu omu sa ma vad cu el dupa ce trec pe la targul din vitan, vad inainte si ce e pe acolo. oricum ma mai gandesc si ma hotaresc pana duminica, nu prea imi plac hibridarile, dar la chestii de genul jenti, amortizoare nu cred sa ma deranjeze prea mult sa pun neoriginale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit in "clubul" posesorilor shi in acelasi timp mecanicilor d nipru... S -O STAPANESTI SANATOS,IN GENERAL E O MOTOCICLETA BUNA,REZISTENTA...shi mai ales e o experienta d viata :cheers: Cat ai dat p ea...la cate zici ca vrei sa schimbi tre' sa fi dat sub 500...eu am avut-o p a mea la vanzare(cu 400) putin avariata...cu 100e se rezolva buba...shi era/este intr-o stare muuult mai buna decat cea pe care ai cumparat-o...dar spre norocul meu m-am razgandit shi acum imi fac un bobber d toata frumusetea...spre deosebire d alternativele d 500 e niprul e super...+ ca daca ai nevoie de sfaturi-indrumari in ceea c priveste motoru' aici p forum vei gasi oricand p cineva binevoitor care sa t ajute... :baldy: asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

500 am dat. nu-mi pare rau. cred ca este ce-mi trebuie si anume un nipru nemodificat si care merge (dupa ce fac inlocuirile de prima urgenta: carburatoare, janta spate, cardan) pe care sa-l fac sa mearga bine in viitorul de 1-2 ani. sper sa fie bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

oook.... dupa o saptamana:

in primul rand am facut jumatate din scoala moto,

dupa aia piesele: m-am dus saptamana trecuta (duminica) la targ, am vb cu cristi tunaru, i-am lasat o lista, azi (din nou duminica) le-am luat si anume urmatoarele - 2 carburatoare, o cruce cardanica, un releu semnalizare, 2 cabluri acceleratie, cablu frana, o sha second hand rupta intr-o parte (ee buna si asta pana gasesc una mai buna).

au ramas de facut rost - cablu ambreiaj, filtru aer (cica merge sa-l suflu cu aer din compresor, eu as vrea unul nou dar daca nu am fie si asa, astept sugestii), janta (am fost la unu sa cumpar una folosita, dar dupa ce m-am grabit sa ajung la el, asta inseamna 120 km pe ora la ora 10 noaptea, nici nu mi-a raspuns la telefon, era meciul cu steaua in liga, asa ca-l dau draq) astept si aici sugestii poate incerc sa o sudez ca am aparat de sudura in mediu protectiv dar nu l-am fofosit niciodata asa ca sint afon, RULMENT pe care sa-l pun o data cu crucea cardanica, cristi tunaru a spus ca-mi face rost in 2 saptamani... sincer l-as vrea mai repede asa ca daca stie cineva ce cote are si de unde poate fi cumparat il rog sa-mi spuna.

bujiile le-am cumparat plus niste furtune de benzina si 2 filtere benzina de olcit si niste coliere ca nu avea nici unul... asa ca saptamana viitoare ar trebui sa fie cat de cat funcionala

 

va rog sugestii despre cele spuse, va multumesc

 

si inca ceva:

garniturile dintre carburator si cilindru, cum le fac? de unde? ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint dezamagit, am sentimentul de neputinta. de ce? am aflat si eu ce inseamna piesa de nipru, ca sa fiu mai exact- piesa de nipru cumparata de aici (cristi tunaru). sint sigur ca se fabrica si piese bune, dar..nu am eu (sau noi) acces la ele. cand stii care e solutia la o problema e simplu, nu ai decat sa faci tot posibilul sa aplici acea solutie, dar cand nu exista solutie lucrurile devin triste. care e povestea? am luat piesele si am inceput sa le montez, carburatoarele mi-au dat un sentiment de de oarecare resemnare amestecata cu umor amar, m-am gandit ca n-ai ce sa-i faci, ca asta e situatia, in pincipiu merg dar executia lor e cam din topor, nu m-au deranjat, nici nu m-au exaltat, sper sa le fac sa nu mai curga, sa le reglez, etc... urmatoarea piesa: crucea cardanica. :crack: era varza cea veche, avea pierderi de material de ordinul cm cubi, am dezmembrat-o cu mana tragand usor de ea, cum a ajuns asa nu stiu, cica a fost schimbata chiar anul acesta si nu am nici un motiv sa ma indoiesc de asta, la ce ma poate duce mintea este ca piesa a fost proasta si/sau a fost montata prost, dar totusi asa de proasta? ma rog... am dat sa scoatem boltul, din nefericire nu a fost asa usor, s-a dovedit sa fie o piesa manufacturata grosolan, departe de a avea forme geometrice si infipta probabil cu toporul. in fine l-am scos dupa ore de munca. piesa noua- crucea cardanica, am observat ca nu era asamblata corect, sigurantele erau puse cam de forma, am desfacut-o ca sa o remontam cum trebuiesi am avut o surpriza: nu are rulmenti cu ace, nu are nimic, e fier pe fier. m-am enervat rau si am zis ca asta e, o sa-l pun sa merg anul asta si dupa aia mai vad eu. am improvizar si noi un bolt, macar am facut-o cu bun simt si nu a fost nevoie sa dam cu barosul cum probabil s-a facut inainte, am montat crucea cu greu pe axul canelat dinspre grup pentru ca era traumatizat de brutalitaile de la demontarile anterioare...si acum e gata (vorba vine).

intrebarile mele sint urmatoarele: cum poti sa intretii o motocicleta cu piese facute de tigani in garajele din ucraina si vandute pe la granita?, cum pot sa ma duc eu sa mai cumpar piese de la o persoana care mi-a vandut asa ceva? si nu o sa ma mai duc (si aici nu vorbesc numai despre faptul ca piesa nu avea rulmenti, ci si de executia ei, de faptul ca nu are bolt, carburoatoarele sint imprecis fabricate.. din punctul meu de vedere sint piese ieftine pentru fraieri, pot spune fraieri ca mine ca sa nu ofuschez pe cineva) unde gasesc piese bune? exista asa ceva?

nu stiu ce sa zic, vreau sa fac motocicleta asta, dar nu stiu daca o sa tina puterile sa improvizez la nesfasit, ma indoiesc.

janta inca nu am gasit, o sa ma ocup de sha, sa o montez.... va las cu bine si poate o sa va mai povestesc ceva data viitoare.

 

CAUT SURSA BUNA DE PIESE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sursa de piese bune nu prea cred ca ai sanse sa gasesti, din pacate...

cat am avut niprul, eu am cumparat piese de la Gaspar din Botosani

super omul, parolist, piesele ajung rapid in buc. cu autobuzul, in cel mult 2 zile si la preturi mai mici ca cele de aici....

telefonul lui il gasesti pe forum

succes!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

janta inca nu am gasit, o sa ma ocup de sha, sa o montez.... va las cu bine si poate o sa va mai povestesc ceva data viitoare.

 

CAUT SURSA BUNA DE PIESE

 

 

Ce janta iti trebuie ca ai scris o gramada si nu am timp sa citesc?Janta de nipru am eu cu tot cu tambur,saboti,ax si cablu de frana.Logic ea e pt fata dar rotile sunt interschimbabile.Daca vrei ti-o dau completa si in caz ca o pui pe spate ti tamburul si sabotii de schimb ca nu sti niciodata cand ai nevoie.Mai am si alte piese de nipra.Da-mi un PM cu ce te intereseaza si vad daca le am.Piesele mele sunt originale,din dezmembrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da probabil ca e scump, dar e o buna idee, o sa ma duc pana acolo sa vb cu oamenii de la reprezentanta ural, intodeauna am preferat sa am la cine sa ma plang daca lucrul cumparat nu e bun. daca chestia ar functiona as fi linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA MAI ZICA CINEVA CA N-AM AVUT DREPTATE...doar i-am urat omului bun venit in clubul mecanicilor amatori...shi in acelasi timp propietari d nipru...CAZ CLASIC: atras d aspectul motocicletei(sa "custom" rezervor lacrima shi vopsea metalizata) se achizitoneaza fierul shi dup...descopera toate problemele care ori i-au fost ascunse ori au fost acolo fara stirea propietarului anterior...p scurt ASTA E...lumea nu vrea un motor bun...Yo am avut motoru la vanzare cu 400 de 10000 d ori mai bun k asta...shi din "prostia" mea am indraznit sa postez toate problemele lui...fara sa ascund sau sa maschez nimic...CONCLUZIA...l-am retras d la vanzare "penalizat" d eventuali "clienti" convins ca o sa-l repar pt mine :crack: ...shi totusi l-am repus in vanzare...nu pt ca are ceva ,nu pt ca vreau sa scap d el...ci pt ca plec din tara pt o perioada nedeterminata shi nu vreau sa rugineasca aiurea in garaj...eu n-am avut shi n-am timp sa-l repar...asa k sariti cu banu ca e super...APROPO...GASPAR E NENEA CU PIESELE SHI NR LUI ESTE 0744472055...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult, eram cam suparat, acum mi-a mai trecut, nu eram impresionat de defectele motocicletei pt ca este un lucru comun ca un vehicul din Romania sa nu fie in stare buna si eram pregatit pt asta, m-am simtit dezarmat de lipsa de pise bune, care e perspectiva in acest caz? sa tot schimbi piese care se strica imediat de proaste ce sint? cineva mi-a trimis un mesaj sa-mi spuna ca se poate iesi la lumina.. :peace: ii multumesc.

vesti bune: fratele meu si-a cumparat nipru azi (draga turbogixxer dupa cum ai observat eu mi-am luat motocicleta cam acum 3 sapt iar atunci motocicleta ta nu prea mai era de vanzare, eu as fi luat-o, iar daca o gaseam ieri cred ca era o buna candidata pt fratele meu, dar..ghinion de nesansa) daca vrea cineva sa vada despre ce este vorba poate sa o faca aici: http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=18976

 

va las cu bine azi ca vreau sa ma joc cu fetita mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AAA...SA FIE OARE NIPRA LUI RADU...? NU E REA...MAI ALES LA BANII AIA...VB TA...ORICUM....SA LE STAPANITI SANATOSI... :peace: DIN CATE STIU NIPRA LU' RADU ARE 750 CC SHI CUTIE D M SAU ASA CEVA...SAU D MT MAI VECHI...CEA VECHE MAI SAREA...SPER SA NU FI SPUS PROSTII... :) ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint dezamagit, am sentimentul de neputinta. de ce? am aflat si eu ce inseamna piesa de nipru, ca sa fiu mai exact- piesa de nipru cumparata de aici (cristi tunaru). sint sigur ca se fabrica si piese bune, dar..nu am eu (sau noi) acces la ele. cand stii care e solutia la o problema e simplu, nu ai decat sa faci tot posibilul sa aplici acea solutie, dar cand nu exista solutie lucrurile devin triste. care e povestea? am luat piesele si am inceput sa le montez, carburatoarele mi-au dat un sentiment de de oarecare resemnare amestecata cu umor amar, m-am gandit ca n-ai ce sa-i faci, ca asta e situatia, in pincipiu merg dar executia lor e cam din topor, nu m-au deranjat, nici nu m-au exaltat, sper sa le fac sa nu mai curga, sa le reglez, etc... urmatoarea piesa: crucea cardanica. :) era varza cea veche, avea pierderi de material de ordinul cm cubi, am dezmembrat-o cu mana tragand usor de ea, cum a ajuns asa nu stiu, cica a fost schimbata chiar anul acesta si nu am nici un motiv sa ma indoiesc de asta, la ce ma poate duce mintea este ca piesa a fost proasta si/sau a fost montata prost, dar totusi asa de proasta? ma rog... am dat sa scoatem boltul, din nefericire nu a fost asa usor, s-a dovedit sa fie o piesa manufacturata grosolan, departe de a avea forme geometrice si infipta probabil cu toporul. in fine l-am scos dupa ore de munca. piesa noua- crucea cardanica, am observat ca nu era asamblata corect, sigurantele erau puse cam de forma, am desfacut-o ca sa o remontam cum trebuiesi am avut o surpriza: nu are rulmenti cu ace, nu are nimic, e fier pe fier. m-am enervat rau si am zis ca asta e, o sa-l pun sa merg anul asta si dupa aia mai vad eu. am improvizar si noi un bolt, macar am facut-o cu bun simt si nu a fost nevoie sa dam cu barosul cum probabil s-a facut inainte, am montat crucea cu greu pe axul canelat dinspre grup pentru ca era traumatizat de brutalitaile de la demontarile anterioare...si acum e gata (vorba vine).

intrebarile mele sint urmatoarele: cum poti sa intretii o motocicleta cu piese facute de tigani in garajele din ucraina si vandute pe la granita?, cum pot sa ma duc eu sa mai cumpar piese de la o persoana care mi-a vandut asa ceva? si nu o sa ma mai duc (si aici nu vorbesc numai despre faptul ca piesa nu avea rulmenti, ci si de executia ei, de faptul ca nu are bolt, carburoatoarele sint imprecis fabricate.. din punctul meu de vedere sint piese ieftine pentru fraieri, pot spune fraieri ca mine ca sa nu ofuschez pe cineva) unde gasesc piese bune? exista asa ceva?

nu stiu ce sa zic, vreau sa fac motocicleta asta, dar nu stiu daca o sa tina puterile sa improvizez la nesfasit, ma indoiesc.

janta inca nu am gasit, o sa ma ocup de sha, sa o montez.... va las cu bine si poate o sa va mai povestesc ceva data viitoare.

 

CAUT SURSA BUNA DE PIESE

...bun venit in lumea niprului!....

asa mi s-a spus si mie dupa o iarna , o primavara, si o toamna petrecute in garaj reparind, improvizind si inventind ca sa-l fac sa mearga 120km pina la RAR.... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAUT SURSA BUNA DE PIESE

http://www.oldtimergarage.szn.pl/

...le-am scris parca o data si spuneau ca nu se complica cu rambursuri in tari din afara mUE ...

Poate, :peace: se poate gasi o modalitate.Preturile nu se compara cu cele a lui tunaru sau Gaspar, dar ma gandesc ca nici calitatea.Eu as fi interesat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca eu unul am avut un noroc extraordinar.....

Cat am mers cu niprul meu nici macar nu i s-a rupt niciodata vreun cablu. Oricat dadeam de suruburile caburilor aveam numai bujii brune. Nu am facut niciodata vreo pana... etc etc.

Raulus s-a chinuit mult cu el, iar la Turbogixxer a avut de la inceput ghinion cu el, din prima secunda.

Doar eu am fost super multumit de niprul meu, ceea ce ma face sa regret si mai tare ca l-am dat :peace:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...