Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De la magazin evident. Trebuie sa stii ca Mihai a facut deliciul satului azi in probe... Am pus in sicriu cca 140 kg nisip in saci langa roata atasului, si nu se ridica de pe drum nici daca incerci special. Ies niste drifturi de toata frumusetea si la stanga si la dreapta...



Combinatia a fost facuta la comanda, nu pentru ca ne-ar place noua in mod deosebit... Dar daca omul are o fantezie noi ne straduim sa o indeplinim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesise in probe... vecinul vrea sa includa in oferta un dric motocicleta? Mai exista prin Europa Urale dric.

 

Combinatia asta pe care am construit-o acum are insa un caracter ludic nu funebru... Aseara Dracula conducea si monstrul lui Frankenstein statea in atas (sicriu) prin Sibiu...

Editat de cios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Aici dau și ceva detalii tehnice. Nu înțeleg ( se mai întâmplă uneori), etrierul de la roata spate e acționat hidraulic și/sau mecanic? :scratch: :scratch:

 

P.S. Filtrul ăla e chiar infect... Are Drobu dreptate. Evoluăm, evoluăm dar parcă ne schimbăm.... Când or începe erori la calculatorul de bord, de la sonda lambda, de la motorașul de ștergător și pompa de șpriț cu Harghita la 750 parcă mai dulce e un Ural ca Alioșa lui Ovidiu...

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

etrierul spate are actionare hidraulica SI mecanica (frana de parcare) si in plus e si flotant.

 

Filtrul de ulei nici mie nu-mi place (puteau face un capac care sa-l mascheze) dar e muuult mai bun decat varianta ruseasca.

 

D-aia Uralul are 2 calculatoare nu unul ca sa minimizeze riscul sa ramai cu mobra-n drum din cauze electrice. Orice senzor va da erori, motocicleta va functiona pana la civilizatie. Vine cu un sistem de diagnoza care nu necesita soft si hardware special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Avand in vedere concediul prelungit in care ma aflu mi-am zis sa profit putin de timpul liber si m-am apucat de URAL.

Am pregatit piesele pentru vopsit si am inceput pe la partea mecanica cate ceva...

 

 

 

 

Dupa indelungi framantari am ales varianta aniversara 70 ani:

 

 

 

stie cineva codul original de culoare la varianta din poze ? RAL 8010 cumva?

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu alegi din paleta saraca dar originala de culori: albastru azur, verde-albastru, gri shorece , rosu later edit: defapt stai astea-s culorile tipice pt Ural 8.103 12V '80-90 - cu cadrul negru vopsit electrostatic de fabrica.
pentru Ural M63 cea mai intalnita cred eu era verde-albastru deschis apoi rosu "krasnâi octiabâr :D" si un oarecare maro
insa cadrul in aceiasi culoare cu motocicleta, vopsire clasica.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer imi place varianta asta : post-28174-0-06977400-1385886108_thumb.jpg

 

in pofida celei originale post-28174-0-20399300-1385886073_thumb.jpg.

 

Dedic restauratrea acestui Ural, bunicului meu cazut la datorie in noiembrie 1942 la Cotul Donului.

 

Doresc sa iasa o varianta Aniversara care sa te duca cu gandul la varianta militara, dar cu finisaje ceva mai apropiate de civil. Exact ce au facut cu Modelul aniversar 70 ani.



Astazi de ziua nationala a Ramaniei, am adus piesele acasa :mexicanwave:

 

 

 

 

 

...urmeaza distractia.

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asi baga mare, dar ceva nu merge X-( ...

Astazi m-am apucat de am bagat rulmentii in ideea ca ma apuc sa montez spitele. Zis si facut, dar am constatat cu stupoare ca spitele mici nu sunt ceeace trebuie. Am cumparat acum mai bine de un an spitele, dar nici prin gand nu mi-a trecut sa la verific. :-L

Cele lungi se potrivesc

 

 

...desi au niple diferite (un set de 40 un fel celalalt altfel):

Cele scurte...surpriza, cu aproape 2 cm mai lungi...

 

 

 

Am luat deja legatura cu GASPAR sa le inlocuiesc .

 

 

Aveti idee de ce sunt doua dimensiuni?

Cele primite au 137mm si cele de pe motocicleta au 120mm.



Adica asa ceva imi trebuie : 40 bucati

 

 

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu le poti fileta corect!Daca te uiti cu atentie , filetul este rulat , si nu taiat cum ar iesi cu o filiera...si zona filetata are diametru mai mare.

Am si eu niste seturi pentru MT si am constatat ca sunt mai scurte , si foarte slobode la niple ...asa ca ma uit la ele cat sunt de lucitoare...

Roti de 19' si roti de 18'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...